Jakie szczepienia do Laosu wykonać i ile to kosztuje?

Szczepienia Laos: dlaczego są ważne przed wyjazdem w 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, laos szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2022-09-08 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-08)
Wyjazd do Laosu powinien być poprzedzony wizytą w ośrodku medycyny podróży. Warto bowiem zaszczepić się na choroby tropikalne i inne, jak np. WZW czy wścieklizna. Lekarz wyda też zalecenia dotyczące profilaktyki pozostałych infekcji (np. pasożytniczych), na które nie ma dostępnych szczepionek.

Obostrzenia COVID-19 w Laosie zostały zniesione. Przed pozostałymi chorobami szczepienia są warte wykonania – są to WZW typu A i B, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, tężec, denga oraz wścieklizna, odra i meningokoki.

Na wizytę w ośrodku medycyny podróży TropicalMed najlepiej umówić się 6-8 tygodni przed planowanym wylotem. Wykwalifikowany lekarz doradzi, jakie szczepienia do Laosu należy wykonać, a które można pominąć.

Laos jak się przygotować na wyjazd i dlaczego to takie ważne?

Region Azji Południowo-Wschodniej przyciąga orientalną kulturą – m.in. monumentalnymi zabytkami, wspaniałą kuchnią oraz zapierającymi dech w piersiach widokami (np. na Kuang Si). Laos jest nazywany oazą spokoju i to m.in. tego szukają turyści, którzy tam przybywają. Aby wakacje faktycznie były spokojne, warto zadbać o swoje zdrowie. 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu należy odwiedzić lekarza medycyny podróży, który doradzi, jakie szczepienia do Laosu wykonać oraz jakie są pozostałe zasady profilaktyki chorób (np. wyposażenia apteczki podróżnej). Czemu to takie ważne?

Laos bezpieczeństwo zdrowotne – co ma na nie wpływ:

  1. Opieka lekarska w Laosie według MSZ jest nie tylko na niskim poziomie, ale także trudno dostępna. W nagłych wypadkach zaleca się szukanie pomocy w sąsiedniej Tajlandii, jednak transport medyczny jest kosztowny[1].
  2. Słabe warunki higieniczno-sanitarne w Laosie sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób, np. pasożytniczych, takich jak glistnica, giardioza i ameboza.
  3. Europejczycy mają zupełnie inną mikroflorę jelitową od Azjatów, co naraża ich na problemy układu pokarmowego – zaparcia lub biegunki podróżnych.
  4. Laos leży w strefie klimatu tropikalnego (zupełnie innego niż w Polsce) – występują tam choroby tropikalne, na które przeciętny turysta nie ma żadnej odporności.
  5. Profilaktyka chorób zakaźnych w Laosie bywa niewystarczająca, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych takich jak np. wścieklizna.
  6. Wyczerpująca podróż (gwałtowna zmiana klimatu i jet-lag) osłabiają organizm, który staje się podatny na infekcje.

Jak widać, powodów, dla którego warto odwiedzić lekarza medycyny podróży jest naprawdę wiele. Tego typu wizyta jest ważna nawet w przypadku wycieczki last-minute. Pozwala wykonać najpotrzebniejsze szczepienia (na podstawie specjalnej kwalifikacji) oraz uzyskać cenne wskazówki na temat bezpieczeństwa na wakacjach (np. co spakować do apteczki).

Jakie szczepienia do Laosu są obowiązkowe i zalecane?

Szczepienia Laos COVID-19: według najnowszych danych (ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 r.) wyjazd do Laosu nie wiąże się z żadnymi obostrzeniami[2].

Chociaż dla osób planujących odwiedzić Laos szczepienia mają charakter opcjonalny, to biorąc pod uwagę wymienione wyżej zagrożenia dla zdrowia podróżnych, warto się uodpornić przed wyjazdem. Zalecenia lekarza mogą być różne, bo są wystawiane indywidualnie. Oto przykład chorób, na które warto uodpornić się podczas różnych typów wycieczek:

Wybierasz się do Laosu?

Nie zapomnij o szczepieniach przed wyjazdem!

Poziom i dostępność opieki medycznej w Laosie są niedostateczne; warto zadbać o zdrowie przed wyjazdem.
Gwałtowna zmiana klimatu i strefy czasowej oraz długa podróż osłabiają organizm – łatwiej wtedy o infekcję.
Japońskie zapalenie mózgu czy tyfus to choroby niewystępujące w Polsce; szczepienia są więc szczególnie ważne.
Zalecenia dopasowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Laosu Zapisz się na szczepienie
Laos szczepienia na wycieczkę objazdowąLaos szczepienia na podróż służbową/pobyt hotelowy
  • WZW A i B
  • tężec
  • dur brzuszny
  • denga
  • wścieklizna
  • japońskie zapalenie mózgu

+ profilaktyka malarii

  • WZW A i B
  • tężec
  • dur brzuszny
  • denga
  • meningokoki

+ profilaktyka malarii (chyba że hotel jest w stolicy) 

Aby dowiedzieć się więcej na temat przebiegu i profilaktyki poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Dur brzuszny

Dur brzuszny to bakteryjna choroba zakaźna rozpowszechniona w tropikach, objawiająca się m.in. wysoką gorączką, wysypką (tzw. różyczką durową) oraz dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (m.in. zaparciami). Infekcja może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych, dlatego warto rozważyć szczepienia: jednodawkowy zastrzyk lub trzy doustne kapsułki podawane w dniach 1-3-5. Oba warianty są dostępne w TropicalMed; podczas konsultacji lekarskiej ustala się, jakie szczepienia do Laosu przeciw durowi brzusznemu będą odpowiedniejsze.

Dur brzuszny przenosi się z człowieka na człowieka drogą fekalno-oralną. Żywność lub woda skażone kałem nosiciela stanowią źródło infekcji, dlatego poza szczepieniami bardzo ważne jest zachowanie higieny i ostrożności podczas przygotowywania/zamawiania posiłków. Warto także spróbować ograniczyć nawyk dotykania się po twarzy – pałeczki duru brzusznego można wprowadzić do organizmu człowieka brudnymi rękami.

Japońskie zapalenie mózgu (JZM)

Japońskie zapalenie mózgu to infekcja wirusowa typowa dla regionu Azji Południowo-Wschodniej. Jej przebieg jest różny, od bezobjawowego, przez łagodne symptomy przypominające grypę, aż po ostre zapalenie mózgu z bólem głowy, gorączką oraz zaburzeniami świadomości, ruchu i mowy. Dla odwiedzających Laos bezpieczeństwo zapewnia dwudawkowa (dzień 0-18) szczepionka w formie zastrzyku.

Szczepienie warto przyjąć szczególnie w przypadku podróży między czerwcem a wrześniem, kiedy w Laosie trwa szczyt sezonu epidemicznego[3]. Jest on uzależniony od aktywności komarów, które przenoszą chorobę. Z tego względu poza szczepieniem ochronnym niezbędna jest ochrona przed ukąszeniami. Repelenty, odzież z długimi rękawami i nogawkami, kapelusze z siatką na twarz, moskitiery, ekrany na okna i drzwi – wszystko to chroni przed ukłuciem owada, a co za tym idzie, zachorowaniem na JZM.

Denga

Denga to wirusowa choroba tropikalna przenoszona przez komary, która może zagrażać osobom podróżującym do Laosu. Początkowo objawia się wysoką gorączką, bólem głowy (często umiejscowionym za oczami), nudnościami czy wysypką. U niektórych choroba przechodzi w drugie stadium, zwane gorączką krwotoczną. To realne zagrożenie zdrowia i życia.

Aby zapobiec zakażeniu, zaleca się ochronę przed ukąszeniami (podobną jak w przypadku JZM) oraz dwudawkowe szczepienie na dengę (miesiąc 0-3), które jako pierwsze w Polsce pojawiło się właśnie w TropicalMed.

Wirusowe zapalenie wątroby

WZW można nabawić się na różne sposoby, ponieważ choroba ta jest wywoływana przez różne szczepy wirusów:

  • HAV odpowiada za tzw. żółtaczkę pokarmową (WZW A) – jak sama nazwa wskazuje, rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną, szczególnie tam, gdzie warunki higieniczno-sanitarne są na niższym poziomie (m.in. w Laosie). Profilaktyka obejmuje więc m.in. uzdatnianie wody do picia, częste i dokładne mycie rąk, obieranie i/lub mycie warzyw i owoców oraz przede wszystkim szczepienia na WZW A (są one w Polsce nierefundowane).
  • HBV odpowiada za żółtaczkę wszczepienną (WZW B) – w podróży przenosi się drogą krwi oraz płciową, toteż ważne jest stosowanie prezerwatyw, rękawiczek oraz chusteczek/masek lateksowych podczas stosunków. Nie można też dzielić się osobistymi rzeczami, takimi jak maszynki do golenia czy strzykawki. Laos jest jednym z krajów najbardziej obciążonych tą chorobą, dlatego konieczne jest szczepienie na WZW B. Od 1994-96 roku jest ono obowiązkowe, jednak osoby urodzone wcześniej muszą uodpornić się na własną rękę (z własnej kieszeni).

Szczepienia Laos na WZW A+B: oszczędność czasu i pieniędzy dla osób nieuodpornionych na WZW B według harmonogramu zapewnia preparat skojarzony na oba typy żółtaczki, przydatny przed podróżą. Podaje się go w trzydawkowym schemacie (miesiąc 0-1-6).

Wścieklizna

Wścieklizna to infekcja układu nerwowego, występująca w formie mózgowej (z nadpobudliwością, hydrofobią) lub porażennej (z postępującym paraliżem), która bez profilaktyki poekspozycyjnej praktycznie w 100% kończy się śmiercią. Dlatego w razie pogryzienia przez chore zwierzę trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W Laosie, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony, może być to trudne. Poza tym, ryzyko infekcji jest tam znacznie wyższe – obowiązek profilaktycznych szczepień zwierząt (dzikich i domowych) jest tam bowiem zaniedbywany. 

Unikanie kontaktu ze zwierzętami oraz szczepienia przeciw wściekliźnie (podawane zazwyczaj w dniu 0, 7 i 21 lub 28) zmniejszają ryzyko zachorowania w podróży.

Meningokoki

Meningokoki, czyli bakterie zwane dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, mogą wywołać zagrażającą życiu, inwazyjną chorobę układu nerwowego. Jej objawy obejmują wówczas m.in. sztywność karku, nudności, nadmierną senność, zaburzenia świadomości czy nieblednącą pod naciskiem wysypkę. Infekcja może także skończyć się sepsą.

Ryzyko zakażenia meningokokami wzrasta szczególnie w obiektach noclegowych o pełnym obłożeniu i innych zatłoczonych miejscach (np. świątyniach, bazarach). Drobnoustroje rozprzestrzeniają się bowiem drogą kropelkową, a nosicielem może być każdy, nawet osoba bez żadnych objawów chorobowych. Planując podróż w sezonie turystycznym, warto więc wykonać szczepienia ochronne (dla dorosłych w większości jednodawkowe).

Rutynowe szczepienia Laos

Dla osób wybierających się na Laos bezpieczeństwo zapewniają także szczepienia rutynowe, czyli wykonywane także w Polsce w ramach obowiązującego kalendarza. Niestety, wielu podróżnych zdaje się o tym zapominać, przez co narażają się na różne choroby zakaźne. Przed wylotem warto więc sprawdzić swoją historię szczepień i uzupełnić ewentualne braki. Ważna jest m.in. dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec.

Choroby te wymieniono razem, gdyż zapobiega im szczepionka skojarzona, zawierająca toksoidy błoniczy i tężcowy oraz antygen krztuśca. Immunizacja na te choroby jest w Polsce obowiązkowa, jednak daje tylko 10 lat ochrony, a ostatnią dawkę przyjmuje się zazwyczaj w 19. roku życia. Dlatego jeśli odporność wygasa przed wyjazdem, warto „odświeżyć” swoje szczepienie. Jest ono zalecane przede wszystkim dla profilaktyki tężca, którego można nabawić się poprzez zabrudzenie rany (o co bardzo łatwo na wakacjach). Zakażenie grozi neurologiczną chorobą, która objawia się napadowymi prężeniami ciała i może skończyć się zgonem.

Cena szczepienia Laos – jak prezentuje się oferta TropicalMed?

Wybierając przygotowanie do podróży w TropicalMed, można nie tylko zapewnić sobie kompleksową ochronę zdrowia przed wyprawą do Laosu, ale również oszczędzić czas i pieniądze dzięki

  • przystępnej cenie kwalifikacji lekarskiej (70 zł),
  • specjalnym pakietom szczepień (np. Azja Południowo-Wschodnia czy Hotelowy),
  • preparatom skojarzonym (np. na WZW A + B 339 zł).

Aby sprawdzić ceny (za dawkę) poszczególnych szczepionek solo lub w profilowanych pakietach, należy kliknąć tutaj: oferta TropicalMed.

Należy jednak pamiętać, że profilaktyka chorób nie kończy się na immunizacji. Na niektóre choroby nie ma szczepionek i trzeba zapobiegać im w inny sposób. Dla odwiedzających Laos malaria, zika, biegunki podróżnych, poparzenia słoneczne czy choroba górska stanowią równie istotne zagrożenie dla zdrowia. Warto więc zapoznać się z zasadami profilaktyki.

Laos malaria i pozostałe choroby bez szczepionek – jak ich uniknąć?

Niestety, w Laosie występują też drobnoustroje, których nie da się zwalczać za pomocą szczepień. Preparaty albo są jeszcze niedostępne w Polsce, albo w ogóle nie istnieją. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na profilaktykę.

Pierwszą grupę tworzą choroby przenoszone przez zainfekowane komaryprofilaktyka polega więc przede wszystkim na unikaniu ukąszeń tych owadów. W przypadku malarii dostępne są jeszcze leki przeciwmalaryczne:

  • zika – Laos jest jednym z krajów, w którym zgłaszano przypadki zakażeń wirusem zika; jest on niebezpieczny szczególnie dla kobiet w ciąży;
  • malaria – choroba pasożytnicza objawiająca się m.in. napadami zimna z wysoką temperaturą i dreszczami oraz bólem głowy i dezorientacją.

Laos malaria: zagrożenie chorobą występująca w mniejszym lub większym stopniu na terenie całego Laosu; największe zagrożenie występuje jednak w południowej części kraju[4] .

Odmienna mikroflora jelitowa Europejczyków i Azjatów oraz słabsze warunki higieniczne w Laosie sprawiają, że bardzo łatwo o biegunki podróżnych. Aby uniknąć tej tej popularnej dolegliwości na wakacjach, warto dbać o higienę osobistą i żywienia (jak w przypadku WZW A i duru brzusznego). 

Aby uniknąć poparzeń słonecznych i udaru cieplnego spowodowanymi wysokimi temperaturami (szczególnie od marca do maja), warto podjąć środki ochrony przed słońcem  to m.in. nakrycie głowy, rezygnację z wychodzenia na zewnątrz w południe, odpowiednie nawodnienie oraz stosowanie kremów z filtrem UV.

Osoby planujące wspinaczkę górską i zdobywanie szczytów znajdujących się powyżej 2500 m n.p.m. powinny zachować ostrożność ze względu na możliwość wystąpienia pierwszych objawów AMS (ból głowy, zaburzenia równowagi i apetytu, spadek kondycji). Przygotowanie kondycyjne, stopniowa wspinaczka i wyposażenie się w leki o działaniu profilaktycznym to ważne elementy przygotowania. Szczegóły w: choroba wysokościowa.

Laos bezpieczeństwo, formalności i atrakcje – co powinien wiedzieć turysta?

Laos to raj dla podróżników szukających spokoju oraz ducha i uroków Azji bez tłumu turystów. Rozległe tereny dzikiej przyrody czy monumentalne świątynie, takie jak Wat Xieng Thong zachwycają swoim pięknem, a lokalne targi i festiwale (np. Bun Pi Mai) oferują autentyczny wgląd w życie Laotańczyków. Oto garść przydatnych informacji przed podróżą:

Laos – co warto wiedzieć

Stolica: Wientian – spokojne miasto pełne tradycyjnej architektury (np. Wat Sisaket)

Język: laotański; mimo że języki obce nie są popularne wśród Laotańczyków, to można próbować komunikacji po francusku lub angielsku

Waluta: kip laotański (LAK); w obiegu są także tajskie bahty (THB) i dolary amerykańskie (USD)

Wiza: Polacy są objęci obowiązkiem wizowym; dokument można wyrobić przez Internet (laoevisa.gov.la) lub na przejściach granicznych (on arrival)

Klimat: monsunowy, gorący i wilgotny, z porą deszczową od maja do listopada

Flora i faunaPark Narodowy Dong Hua Sao to idealne miejsce dla miłośników przyrody; zamieszkują go m.in. gibony i dzioborożce

Transport: pomiędzy miastami kursują autobusy, jednak zdecydowanie popularniejsze w obrębie miast są tzw. tuk-tuki (autoriksze)

Bezpieczeństwo: należy uważać na podtopienia i powodzie w sezonie monsunowym oraz zachować podstawowe środki odstrożności; dobrze jest zarejestrować swoją podróż w systemie Odyseusz

Kuchnia: danie na bazie mięsa laap, gulasz or lam czy wino ryżowe lao hai to tylko niektóre tradycyjne przysmaki, których warto spróbować, z uwzględnieniem zasad higieny żywienia

TropicalMed to miejsce, które powinien odwiedzić każdy planujący odwiedzić Laos – szczepienia i zalecenia dotyczące profilaktyki zapewniają bowiem zdrowie i bezpieczeństwo na wakacjach. Pozwoli to uniknąć groźnych infekcji, niepotrzebnego stresu i niemałych wydatków związanych z chorowaniem w obcym kraju.

Kliknij "Zapisz się na szczepienie" i umów się na wizytę w TropicalMed – zafunduj sobie zdrowe i spokojne wakacje. Serdecznie zapraszamy! 

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Laosu?

Osobom podróżującym do Laosu często zaleca się szczepienia na żółtaczkę, tężec i dur brzuszny. W zależności od podejmowanych aktywności, potrzebne może okazać się też uodpornienie na japońskie zapalenie mózgu, dengę, wściekliznę czy meningokoki. Po indywidualne wytyczne dopasowane do specyfiki danej podróży warto zgłosić się do TropicalMed.

Gdzie można wykonać szczepienia do Laosu w Krakowie?

Szczepienia Laos Kraków są dostępne w TropicalMed. Ośrodek medycyny podróży oraz punkt szczepień znajdujący się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków to miejsce, w którym można uzyskać wszystkie szczepionki przydatne przed podróżą (także na dengę!). Poza immunizacją, w naszym ośrodku można liczyć profesjonalną konsultację lekarską dotyczącą pozostałych zasad profilaktyki chorób i przygotowania do podróży.

Czy do Laosu potrzebne są szczepienia?

Osoby, które nie chcą zaprzątać sobie głowy wykonywaniem testu ATK i wyrabianiem zaświadczeń (wraz z tłumaczeniem), muszą zaszczepić się na COVID-19. Pozostałe szczepienia do Laosu mają charakter opcjonalny, jednak warto je wykonać, aby cieszyć się zdrowiem i spokojem podczas wakacji.

Jak przygotować się na wycieczkę do Laosu?

Po pierwsze, trzeba pamiętać o formalnościach, tj. wyrobieniu wizy i certyfikatu szczepienia na COVID-19 (lub testu ATK). Po drugie, należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Po trzecie, ważne jest skompletowanie apteczki podróżnej, wyposażonej m.in. w podstawowe leki, środki dezynfekujące, filtry UV czy opatrunki.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przed stawieniem się w TropicalMed dla szczepień przed podróżą, warto zadbać o wygodne ubranie, co ułatwi wykonanie zastrzyku. Jeśli natomiast zamierzamy przyjąć doustny preparat (np. na dur brzuszny), konieczne jest odstawić jedzenie, picie i leki na godzinę przed wizytą. Podczas kwalifikacji lekarskiej lekarz może pytać o stan zdrowia, uczulenia oraz plan podróży – warto mieć te informacje. Nie można też zapomnieć o dokumencie tożsamości.

Zależy Ci na zdrowych wakacjach w Laosie?

Pamiętaj o szczepieniach ochronnych!
Zapisz się na szczepienie
Czytaj więcej: