Jordania szczepienia przed podróżą i zasady profilaktyki chorób

Jordania szczepienia: które zalecane i obowiązkowe w 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jordania jakie szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-05-10 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
O tym, czy do Jordanii trzeba być zaszczepionym decyduje to, jakie kraje odwiedziło się wcześniej. Bezpośrednia podróż z Polski oznacza brak obowiązku immunizacji. Turyści powinni rozważyć uodpornienie na żółtaczkę oraz błonicę, tężec i krztusiec przed podróżą, a niektórym zalecane są dodatkowo szczepionki na tyfus i wściekliznę.

6-8 tygodni przed wyjazdem do Jordanii zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży. Specjalista wyda zalecenia dotyczące profilaktyki chorób (m.in. immunizacji). Wśród najczęściej rekomendowanych szczepionek do Jordanii można wyróżnić te na WZW A i B oraz błonicę, tężec i krztusiec. W zależności od specyfiki wycieczki, może być dodatkowo potrzebne uodpornienie na meningokoki, dur brzuszny czy wściekliznę.

Jordania szczepienia – kiedy odwiedzić lekarza medycyny podróży?

Podróżując do Jordanii, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej 6-8 tygodni wcześniej. Nie warto jednak rezygnować z wizyty, jeśli do wycieczki pozostało mniej czasu.

Wykonując szczepienia do Jordanii oraz przestrzegając pozostałych zasad profilaktyki zaleconych przez lekarza, można uchronić się przed chorobami. To ważne nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także ekonomicznych – zwykła wizyta lekarska w Jordanii może kosztować 50 JOD, natomiast doba w szpitalu do 80 JOD dziennie. Nie warto tracić czasu i pieniędzy na chorowanie.

Jordania szczepienia Covid-19 i żółta febra – czy do Jordanii trzeba być zaszczepionym?

Obowiązkowe szczepienia do Jordanii na żółtą febrę mają charakter selektywny, tj. dotyczą tylko wybranych podróżnych. Według CDC, certyfikat potwierdzający immunizację powinny posiadać osoby od 1. roku życia przybywające z państw zagrożonych tą chorobą (Polska nie jest jednym z nich). Wymóg dotyczy także osób, które miały przesiadkę trwającą powyżej 12 godzin w kraju transmisji wirusa żółtej febry. Sprawdź szczegóły, czy do Jordanii trzeba być zaszczepionym, w artykule: żółta książeczka.

Jordania szczepienia Covid-19 (dane aktualne na dzień 15.06.2022 r.) nie ma wymogu okazywania certyfikatu potwierdzającego immunizację, wyników testu na obecność koronawirusa czy poddawania się kwarantannie; wszyscy są jednak zobowiązani do wypełnienia formularza na stronie www.visitjordan.gov.jo.

Jordania szczepienia zalecane – które warto wykonać przed podróżą?

Zmęczenie podróżą, nagła zmiana klimatu i odmienna mikroflora jelitowa Europejczyków w porównaniu z mieszkańcami Bliskiego Wschodu to tylko niektóre czynniki mogące negatywnie wpływać na kondycję przyjezdnych. Aby chronić się przed infekcjami, warto rozważyć zalecane szczepienia do Jordanii – jakie?


Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Jordanii

Zaszczep się przed podróżą!

Warunki higieniczno-sanitarne w Jordanii mogą być słabsze, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób.
Wścieklizna to poważny problem zdrowia publicznego w Jordanii.
Jordania to dość popularna destynacja turystyczna, a w skupiskach ludzkich bardzo łatwo o zakażenie meningokokami.
Skuteczne szczepionki
kobieta po szczepieniu. jordania szczepienia covid Umów się na szczepienia do Jordanii

Jordania szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy

Jordania szczepienia na wycieczkę objazdową  

  • rutynowe szczepienia (szczególnie na błonicę, tężec i krztusiec)
  • żółtaczka typu A i B
  • meningokoki
  • rutynowe szczepienia (szczególnie na błonicę, tężec i krztusiec)
  • żółtaczka typu A i B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna

Zalecenia lekarza medycyny podróży są wydawane indywidualnie, m.in. na podstawie stanu zdrowia pacjenta i celu jego podróży – mogą więc nieco różnić się od ogólnego wykazu przedstawionego w tabeli.

Co warto wiedzieć o poszczególnych chorobach czyhających na nieuodpornionych turystów w Jordanii? 

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B (żółtaczka)

WZW typu A przenosi się głównie drogą pokarmową, a więc turystom zaleca się przestrzeganie zasad higieny, stołowanie się w sprawdzonych lokalach gastronomicznych oraz szczepienia ochronne. 

WZW typu B przenosi się przez płyny ustrojowe, a więc przez kontakt ze skażoną krwią lub wskutek stosunku płciowego z nosicielem. Szczepienia ochronne są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku, więc immunizację przed podróżą powinni rozważyć wyłącznie ci, którzy urodzili się przed tym okresem. Dla takich osób dobrym rozwiązaniem jest Twinrix Adult – szczepionka na oba typy żółtaczki.

Dur brzuszny (tyfus) 

Dur brzuszny to bakteryjna choroba objawiająca się dokuczliwymi dolegliwościami ze strony układy pokarmowego oraz wysoką gorączką. Przenosi się drogą pokarmową. Zakwaterowanie u miejscowych, jedzenie ulicznego jedzenia, picie nieuzdatnionej wody czy pobyt na terenach wiejskich to tylko niektóre czynniki wzmagające ryzyko infekcji.

Zasady profilaktyki są podobne jak te wymienione przy WZW typu A, przy czym na tyfus są dostępne szczepionki zarówno w formie zastrzyku, jak i doustnych kapsułek

Wścieklizna

Wścieklizna to wirusowa, śmiertelna choroba układu nerwowego, której można się nabawić w wyniku pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. Ryzyko zakażenia w Jordanii jest duże, gdyż chore psy i nietoperze są w tym kraju spotykane znacznie częściej niż w Polsce. Biwakowicze, odkrywcy jaskiń, czy podróżni planujący pobyt na wsi to osoby z grupy podwyższonego ryzyka wścieklizny.

Śmierci w wyniku infekcji można zapobiec dzięki serii szczepień po ugryzieniu. W Jordanii są one dostępne wyłącznie w szpitalach państwowych. Aby się nie narażać, warto dodatkowo zaszczepić się przed podróżą.

Meningokoki 

Meningokoki to bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Duże skupiska ludzi sprzyjają transmisji patogenów – wśród osób szczególnie narażonych na infekcję są zakwaterowani w obiektach noclegowych o dużym obłożeniu oraz odwiedzający największe atrakcje turystyczne. Należy pamiętać, że Jordania to jedno z najpopularniejszych państw Bliskiego Wschodu wśród turystów, co sprzyja transmisji meningokoków. 

Nie da się w pełni zapobiegać zakażeniu, gdyż nosiciele bywają także bezobjawowi. Dlatego zaleca się szczepienia na meningokoki.

Błonica, tężec i krztusiec

Rutynowa dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat jest zalecana w przypadku każdej podróży. Dodatkowym argumentem przemawiającym za immunizacją są wiosenne burze piaskowe w Jordanii, które są szczególnie groźne dla osób z chorobami układu oddechowego (jak np. błonica i krztusiec).

Szczepienia do Jordanii cena – jak tanio i szybko uodpornić się przed podróżą?

Najszybszym sposobem uodpornienia przed podróżą są szczepionki. Tego typu preparaty chronią przed minimum dwoma chorobami i są dostępne w TropicalMed:

  • Twinrix Adult (339 zł) – na żółtaczkę typu A i B;
  • Adacel (189 zł) lub Boostrix ((189 zł) – na błonicę, tężec i krztusiec;
  • Typhim Vi (279 zł) – jednodawkowy zastrzyk na tyfus;
  • Trumenba  (379 zł) – na meningokoki;
  • Verorab (299 zł) – na wściekliznę.

Przedstawione szczepionki pozwalają na najszybsze nabycie odporności przed podróżą do Jordanii.  Oczywiście w ofercie TropicalMed znajduje się wiele innych preparatów na wymienione wyżej choroby – sprawdź szczepienia do Jordanii cena.

Wskazówki dla podróżnych – jak przygotować się na wyjazd do Jordanii?

Polscy obywatele są objęci obowiązkiem wizowym w Jordanii. Można ubiegać się o dokument uprawniający do pojedynczego pobytu (na przejściu granicznym) lub wielorazowego wjazdu (najbliższa placówka dyplomatyczno-konsularna w Berlinie).

Pakując się na wyjazd, lepiej nie zabierać ze sobą dronów oraz lunet i lornetek o dalekim zasięgu. Tego typu przedmioty są zazwyczaj konfiskowane przy kontroli, a osoba, która używa ich mimo zakazu, może odpowiadać karnie.

Chcąc podróżować po Jordanii samochodem i planując dłuższy pobyt, przed wyjazdem warto złożyć wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy i zabrać dokument na wakacje.

Jordania – co warto wiedzieć

Stolica: Amman – cytadela Jabal Al-Qal'a, Teatr Rzymski czy Meczet Króla Abdullaha I to tylko niektóre najpopularniejsze atrakcje

Język: arabski; w miejscach turystycznych można porozumieć się po angielsku

Waluta: dinar jordański (JOD); najlepiej wymieniać pieniądze w kantorach i bankach, w hotelach kurs zazwyczaj jest najmniej korzystny

Klimat: w większości suchy, z okresowymi, gwałtownymi opadami deszczu w listopadzie i grudniu

Plaże: nad Morzem Martwym dostępne są plaże dzikie (darmowe) oraz płatne (np. plaża Amman); po kąpieli bardzo dobrze jest skorzystać z natrysku, by spłukać nadmiar soli z ciała

Flora i fauna: miłośnicy natury powinny odwiedzić Rezerwat Dana – największy park narodowy w tym kraju

Transport: w Ammanie działa Uber, a poza miasto kursują prywatne linie autobusowe (np. Jet); można też wynająć samochód

Bezpieczeństwo: Jordania to z reguły bezpieczne miejsce dla turystów, jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności

Kuchnia: mansaf czy kibba naja to typowe dla Jordanii potrawy, których trzeba spróbować, będąc na wakacjach w tym kraju

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia na wakacjach, najbardziej odpowiednim miejscem jest TropicalMed – poradnia chorób zakaźnych i punkt szczepień przed podróżą.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy w Jordanii jest malaria?

Osoby planujące podróż do Jordanii nie powinni obawiać się malarii – choroba nie występuje w tym kraju. Należy jednak pamiętać o profilaktyce pozostałych chorób, m.in. przestrzeganiu higieny i unikaniu kontaktu ze zwierzętami.

Czy do Jordanii potrzebne są szczepienia?

Wybierając się bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć żadnych certyfikatów szczepień. Sytuacja zmienia się w przypadku wcześniejszej podróży lub przesiadki w kraju zagrożonym żółtą febrą (w Afryce Subsaharyjskiej i Ameryce Łacińskiej). Wówczas może być wymagane potwierdzenie szczepienia na żółtą gorączkę.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Jordanii?

Dla wybranych podróżnych przydają się szczepienia na dur brzuszny, wściekliznę i meningokoki. Bez względu na specyfikę wyjazdu, zaleca się uodpornienie na żółtaczkę typu A i B oraz dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. Szczepienia Jordania Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed.

Na co uważać w Jordanii, żeby cieszyć się zdrowiem?

Przede wszystkim należy pamiętać o szczepieniach ochronnych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej i żywienia. Poza tym trzeba mieć świadomość ryzyka ukąszeń przez jadowite węże i skorpiony. Warto rozeznać się, gdzie w miejscu docelowym znajduje się najbliższy państwowy szpital, w którym można liczyć na pomoc w przypadku zatrucia jadem.

Jordania to ciekawa destynacja turystyczna

Ciesz się zdrowiem na wakacjach z pomocą TropicalMed
Umów się na szczepienia do Jordanii
Czytaj więcej: