Czy potrzebujesz szczepionki, aby pojechać do Togo?
Togo szczepienia podróżnych: jakie są aktualne zalecenia?
Katarzyna Ślusarz |
2024-07-30
Wymóg szczepienia na żółtą febrę oraz mnogość chorób zagrażających podróżnym w Togo przemawia za tym, by przed wyjazdem zapisać się na wizytę w TropicalMed. Z odpowiednim przygotowaniem zdrowotnym można bez obaw zwiedzać atrakcje tego kraju, m.in. największy na świecie targ voodoo.
6-8 tygodni przed wyjazdem do Togo zaleca się wizytę szczepienną w TropicalMed celem uodpornienia na choroby przenoszone drogą pokarmową (WZW typu A, cholerę i dur brzuszny), dengę, meningokoki oraz wściekliznę. Każdy podróżny powinien też sprawdzić, czy ma aktualne szczepienia rutynowe (głównie na WZW typu B, tężec i odrę).
Wszyscy przyjezdni (od 9. miesiąca życia) muszą mieć też certyfikat szczepienia na żółtą febrę, który nabiera ważności 10 dni od podania jednodawkowego zastrzyku.
Czy potrzebujesz szczepionki, aby pojechać do Togo?
Obostrzenia COVID-19: według IATA, w Togo szczepienia obowiązkowe oraz wymóg wykonywania testów czy poddawania się kwarantannie zniesiono 14.07.2023 roku[1].
Togo to niewielki kraj w Afryce Zachodniej, oferujący m.in. malownicze plaże nad Zatoką Gwinejską, tętniące życiem bazary czy obszar Koutammakou pełen tradycyjnej, ludowej zabudowy wpisanej na listę UNESCO. Aby móc zobaczyć to wszystko na własne oczy, trzeba upewnić się, czy potrzebujesz szczepionki, aby pojechać do Togo. Okazuje się, że każdy przyjezdny od 9. miesiąca życia musi być uodporniony na żółtą febrę.
Certyfikat szczepienia nabiera ważności po 10 dniach od przyjęcia pojedynczego zastrzyku ochronnego, dlatego na wizytę w TropicalMed w celu wyrobienia tzw. żółtej książeczki trzeba zgłosić się z odpowiednim zapasem czasu.
W Togo szczepienia obowiązkowe na żółtą febrę są nie tylko kwestią pozwolenia na wjazd, ale także bezpieczeństwa przyjezdnych. Spowodowana przez ukąszenie komara gorączka krwotoczna z żółtaczką cechuje się wysoką śmiertelnością, a opieka lekarska na niskim poziomie może nie wystarczyć do uratowania życia w razie zakażenia.
Togo szczepienia zalecane – ile kosztują w TropicalMed?
O tym, czy Togo jest krajem wysokiego ryzyka poszczególnych chorób, decydują podejmowane aktywności. W poniższej tabeli można zobaczyć przykładową listę szczepionek ochronnych zalecanych różnym typom podróżnych
Zależy Ci na zdrowiu w Togo?
Pamiętaj o immunizacji przed wyjazdem
Utrudniony dostęp do bezpiecznej wody i słabe warunki higieniczne w Togo oznaczają duże ryzyko chorób.
Togo leży w afrykańskim pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych nawiedzanych przez epidemie choroby meningokokowej.
Komary w Togo przenoszą m.in. dengę i żółtą febrę, na które warto się zaszczepić.
Skuteczne szczepionki. Specjalizacja w medycynie tropikalnej. Brak kolejek.
Oferta TropicalMed zawiera ceny (za dawkę) poszczególnych preparatów ochronnych, zarówno solo jak i w przystępnych cenowo zestawach. Szczepiąc się poza pakietem, do kosztu szczepionek podanych podczas wizyty należy dodać 70 zł za kwalifikację lekarską.
Wycieczka objazdowa może oznaczać gorsze warunki higieniczno-sanitarne, w większym stopniu narażając na choroby brudnych rąk. Pobyt hotelowy z kolei wiąże się z dzieleniem przestrzeni z wieloma innymi osobami, zwiększając prawdopodobieństwo infekcji przenoszonych drogą kropelkową. Co warto wiedzieć o poszczególnych zagrożeniach dla zdrowia?
Togo szczepienia rutynowe, czyli jakie?
O tym, czy w Togo jest bezpiecznie, decydują podjęte szczepienia – nie tylko na choroby tropikalne, ale też na te, które zagrażają w Polsce. Na wiele z nich uodparnia się dzieci i młodzież obowiązkowo, dlatego wystarczy sprawdzić datę ostatniej dawki i w razie braków lub upłynięcia odporności, poddać się ponownej immunizacji na:
Błonicę, tężec i krztusiec (co 10 lat) – szczepienie 3w1 chroni przed dwoma chorobami układu oddechowego przenoszonymi drogą kropelkową oraz tężcem, którego można nabawić się w wyniku zakażenia rany.
Odrę, świnkę i różyczkę – jedna seria szczepień obowiązkowych od 2004 roku chroni przed trzema chorobami wirusowymi przenoszonymi drogą kropelkową. Szczególnie ważne jest uodpornienie na odrę, gdyż w Togo odnotowano ogniska tej choroby[2], a wysoka gorączka i wysypka skórna mogą zrujnować wyjazd.
WZW typu B – immunizacja dzieci urodzonych po 1994-96 roku zapewnia trwałą ochronę przed wirusowym zapaleniem wątroby, które może mieć formę przewlekłą i przerodzić się w marskość lub raka. Osoby nieszczepione w dzieciństwie powinny nadrobić braki, bo Togo należy do krajów najbardziej dotkniętych tą chorobą[3].
Jak widać, podróżującym do Togo szczepienia są dobierane na podstawie historii immunizacji. Ważne jest więc zgłoszenie się do TropicalMed po indywidualnie skomponowane zalecenia w tym zakresie.
Na które choroby brudnych rąk możesz się zaszczepić?
Bardzo słabe warunki higieniczno-sanitarne w Togo[4] sprawiają, że łatwo jest nabawić się następujących chorób:
WZW typu A – wirusowe zapalenie wątroby typu A z bólem brzucha, utratą apetytu, wymiotami, żółtaczką i dużym osłabieniem organizmu nie przechodzi w formę przewlekłą jak WZW typu B, ale może mieć poważny przebieg i skończyć się w szpitalu (szczególnie u dorosłych).
Dur brzuszny – choroba bakteryjna z narastającą gorączką, zaparciami, wzdęciami czy bezsennością może pokrzyżować plany związane ze zwiedzaniem Togo. Tyfus może mieć szereg różnych powikłań, od uszkodzenia wątroby, przez zapalenie żył, aż po zgon w wyniku infekcji.
Cholera – to kolejna choroba wywołana przez bakterie. Towarzyszące jej obfite wymioty i biegunka mogą doprowadzić do szybkiego odwodnienia, a niedostateczna opieka lekarska w Togo pogarsza rokowania w razie ciężkiego przebiegu cholery.
WZW A, dur brzuszny i cholera wynikają z nienależytej czystości rąk i/lub spożycia skażonej żywności/wody. O tym, czy Togo jest krajem wysokiego ryzyka tych chorób, decyduje nie tylko słaba infrastruktura sanitarna, ale także stosunek podróżnika do zasad higieny osobistej i żywienia. Poza szczepieniami warto więc pamiętać o uzdatnianiu wody, myciu rąk i ostrożnym dobieraniu posiłków.
Czy w Togo są komary przenoszące dengę?
O zasadności szczepień decydują też warunki klimatyczne i aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju. Tropikalny klimat sprzyjający komarom oraz ogniska dengi odnotowane w Togo[5] przemawiają za tym, by zaszczepić się w TropicalMed.
Dwudawkowe szczepienie na dengę zapobiega gorączce krwotocznej z intensywnym bólem głowy (szczególnie oczodołów) oraz wysypką skórną, zwiększając szanse na bezpieczny i udany pobyt.
Czym jest pas zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych?
O tym, czy potrzebujesz szczepionki, aby pojechać do Togo, decyduje też termin wyjazdu. Osoby planujące podróż w porze suchej, która przypada mniej więcej na miesiące zimowe, bardziej niż pozostali narażają się na zakażenie meningokokami.
Togo leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych[6], który wziął swoją nazwę od jednego z możliwych powikłań inwazyjnej choroby meningokokowej. Bardzo łatwo przenosi się ona drogą kropelkową z człowieka na człowieka i powoduje lokalne epidemie. Żeby jej zapobiegać, wystarczy jednodawkowe szczepienie na meningokoki.
Czy Togo jest krajem wysokiego ryzyka wścieklizny?
O tym, czy w Togo jest bezpiecznie, decydują podejmowane aktywności. Osoby planujące piesze wędrówki, wyprawy na prowincję, zwiedzanie jaskiń czy pracę z lokalnymi zwierzętami (dzikimi lub domowymi) szczególnie narażają się na wściekliznę, która stanowi poważny problem zdrowia publicznego w całym Togo[7].
Każde ugryzienie, zadrapanie czy nawet polizanie przez zwierzę to potencjalne ryzyko zakażenia. Bez rychłej profilaktyki poekspozycyjnej z immunoglobuliną, o którą w Togo może być trudno, choroba jest praktycznie w 100% śmiertelna. Warto więc wykonać szczepienie na wściekliznę przed wyjazdem.
O pozostałych chorobach: czy w Togo jest bezpiecznie?
W Togo istnieją też choroby, na które nie ma dostępnych szczepień, ale można im zapobiegać poprzez odpowiednie środki ostrożności. Ochrona przed ukąszeniami owadów i pajęczaków chroni przed chikungunyą, afrykańską gorączką kleszczową czy malarią (o której za chwilę). Przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia – zapobiega schistosomatozie i uciążliwym biegunkom o różnym pochodzeniu.
Listę indywidualnie dobranych zaleceń profilaktycznych uzyskuje się podczas wizyty szczepiennej w TropicalMed.
Czy malaria jest powszechna w Togo?
To, czy w Togo są komary, decyduje nie tylko o zagrożeniu dengą, na którą są dostępne szczepienia, ale także malarią, na którą nie można się w ten sposób uodpornić. Ważna jest więc wizyta u lekarza medycyny podróży, który podpowie, jakie repelenty stosować oraz wypisze receptę na odpowiednie leki o działaniu profilaktycznym.
O tym, czy malaria jest powszechna w Togo, informuje też amerykańska agencja CDC; według najnowszych danych, choroba występuje na terenie całego kraju, i jest odporna na działanie chlorochiny[8].
Objawy grypopodobne, po których następują napady wysokiej gorączki z dreszczami i zlewnymi potami, biegunka, nudności i wymioty to oznaki zakażenia zarodźcami malarii. To choroba stanowiąca niezwykły problem zdrowia publicznego niemal w całej Afryce.
Ciekawostki: jak przygotować się na wyjazd do Togo?
Dla odwiedzających Togo szczepienia, chemioprofilaktyka malarii i pozostałe zalecenia zdrowotne czekają w ośrodku TropicalMed. Na wizytę warto wybrać się z przynajmniej wstępnym planem wycieczki, by lekarz mógł jak najdokładniej dopasować środki ochrony do potrzeb konkretnego pacjenta. W zorganizowaniu podróży mogą pomóc poniższe fakty i ciekawostki.
Togo – co warto wiedzieć
Stolica: Lomé – w dzielnicy zwanej Akodessawa odbywają się największe na świecie targi voodoo
Język: francuski
Waluta: frank CFA (XOF); karty kredytowe są uznawane wyłącznie w większych hotelach
Wiza: podróżujący potrzebują wizy do Togo, kontrolowane są też polisy ubezpieczeniowe (osobowe i komunikacyjne)
Klimat: tropikalny i wilgotny przy wybrzeżu, w głębi kraju bardziej suchy
Plaże: Agbodrafo i Aneho to popularne nadmorskie miejscowości, idealne dla miłośników plażowania
Flora i fauna: miłośnicy przyrody mają do dyspozycji Park Narodowy Fazao Malfakassa, Kéran i Fosse aux Lions, gdzie można spotkać antylopy, nektarniki czy słonie
Transport: autobusy, mikrobusy i samochody osobowe z kierowcami umożliwiają podróżowanie po Togo, jednak jest to nie lada wyzwanie ze względu na niską jakość usług komunikacyjnych
Bezpieczeństwo: Togo to stosunkowo bezpieczne państwo, jednak w miastach, w okolicy plaż czy bazarów warto wystrzegać się kradzieży
Kuchnia: popularne w Togo dania to m.in. fufu z mąki maniokowej/kukurydzianej czy riz gras na bazie ryżu
Aby mieć pewność solidnego przygotowania pod kątem zdrowotnym do wyjazdu, warto zaplanować wizytę w TropicalMed 6-8 tygodni przed wyjazdem do Togo. Mnogość chorób zagrażających tam przyjezdnym generuje konieczność podania kilku szczepionek, a wytwarzanie odporności to proces, na który potrzeba czasu.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Togo?
Szukasz miejsca na szczepienia Togo Kraków? TropicalMed to ośrodek medycyny podróży z szeroką gamą preparatów ochronnych, znajdujący się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Na wizytę warto zabrać ze sobą dokument tożsamości, książeczkę szczepień, ewentualną dokumentację medyczną oraz przynajmniej wstępny plan wycieczki. To elementy istotne podczas ustalania listy zalecanych szczepionek. Chcąc uodpornić się na cholerę albo przyjąć preparat doustny na dur brzuszny, trzeba zrezygnować z jedzenia i picia na godzinę przed wizytą. W pozostałych przypadkach wystarczy wygodna bluzka, ułatwiająca odsłonięcie ramienia do szczepienia.
Czy do Togo potrzebne są szczepienia?
Każdy podróżny od 9. miesiąca życia musi mieć potwierdzenie szczepienia na żółtą febrę. Za immunizację dzieci i przygotowanie odpowiednich certyfikatów odpowiadają rodzice/opiekunowie.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Togo?
Podróżnym zaleca się szczepienia rutynowe (głównie na tężec, odrę i WZW typu B), na choroby brudnych rąk (WZW typu A, cholerę i dur brzuszny) oraz na żółtą febrę, dengę, meningokoki i wściekliznę. Lista szczepień do przyjęcia jest dłuższa lub krótsza, w zależności od potrzeba konkretnego podróżnika.