Peru wakacje 2024 a zalecenia dotyczące szczepień i profilaktyki

Szczepienia Peru: jak zaplanować zdrowy wyjazd 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do peru Katarzyna Ślusarz | 2022-06-02 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-15)
Planując wakacje w Peru, należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne oraz wyższe niż w Polsce koszty opieki lekarskiej. Aby nie narażać swojego zdrowia i portfela, przed wyjazdem warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie oraz odwiedzić ośrodek medycyny tropikalnej.

Przed podróżą do Peru warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne i odwiedzić lekarza medycyny podróży (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej). W Peru występują malaria i zika przenoszone przez komary, a powyżej 2500 m n.p.m. (np. w Cuzco) zagraża choroba wysokościowa.

Wśród infekcji zagrażających w Peru, na które są dostępne szczepionki, można wyróżnić: żółtą febrę, wirusowe zapalenie wątroby, dur brzuszny, tężec, wściekliznę, dengę i zakażenie meningokokowe.

Peru wakacje – o czym warto pamiętać, by zadbać o swoje zdrowie?

Peru cieszy się popularnością wśród turystów – znajduje się TOP10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk. Podróż do tego fascynującego kraju jest jednak długa (lot trwa od kilkunastu do ponad dwudziestu godzin), a strefa czasowa i klimat Peru – zupełnie odmienne niż w Polsce. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na zdrowie podczas wakacji w kraju Machu Picchu – szczepienia ochronne pozwalają im zapobiegać lub znacznie łagodzić ich przebieg.

Obciążenia zdrowia turystów w PeruPeru wakacje a obciążenie zdrowia

Według danych MSZ, system opieki zdrowotnej w Peru działa bez zarzutu, jednak zaleca się raczej korzystanie z prywatnych klinik w większych miastach. Koszt takich usług jest wyższy niż w Polsce[1], toteż warto zaplanować dwa działania przed podróżą: wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz wizytę u lekarza medycyny podróży (najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem).

Peru wakacje last minute: nie warto rezygnować z konsultacji lekarskiej przed podróżą, nawet jeśli zostało niewiele czasu. Peru to wymagająca destynacja turystyczna i wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem zdrowia.

Peru szczepienia obowiązkowe – czy immunizacja jest konieczna?

Mimo że Peru jest krajem występowania wirusa żółtej febry, to nie ma obowiązku szczepienia na tę chorobę. Immunizacja ma charakter opcjonalny i brak certyfikatu zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Jak wygląda sytuacja z COVID-19?

Planujesz podróż do Peru?

Pamiętaj o profilaktyce chorób!

Spora część kraju jest objęta zwiększoną transmisją żółtej febry; istnieje szczepionka, która jej zapobiega.
Peru to kraj endemicznego występowania duru brzusznego – chorobie zapobiegają szczepienia.
W Peru występują liczbne choroby przenoszonych przez komary (np. zika, denga) – odpowiednią profilaktykę zaleci lekarz medycyny podróży.
Wiele dostępnych terminów. Zalecenia dopasowane do podróży. Bezpieczne i skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. peru szczepienia obowiązkowe Zarejestruj się na wizytę szczepienną

Peru szczepienia obowiązkowe na COVID-19 (dane aktualne na dzień 31.10.2022 r.) Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych podaje, że wszelkie obostrzenia zostały zniesione[2].

Szczepienia ochronne i przestrzeganie pozostałych zasad profilaktyki nie powinno być kwestią obowiązku, a troską o zdrowie swoje i najbliższych. Jakie choroby mogą zagrażać przyjezdnym?

Profilaktyka i szczepienia Peru – przed jakimi chorobami chronią? 

Podróżując do Peru należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne, przed którymi organizm przeciętnego turysty nie jest w stanie się obronić. Są to żółta febra, denga i tyfus oraz malaria i zika, na które nie ma szczepionek. Równie niebezpieczne dla zdrowia są inne infekcje, takie jak m.in. żółtaczka, meningokoki, wścieklizna czy tężec. Jakie szczepienia do Peru są przydatne w poszczególnych grupach?

Peru szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowySzczepienia dla kandydatów na studiaPeru szczepienia na wycieczkę objazdową  
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • żółta febra
 • denga

Na przykładzie Papieskiego
Uniwersytetu Katolickiego w Peru[3]

 • WZW B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • grypa
 • odra, świnka, różyczka
 • ospa wietrzna
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • wścieklizna
 • żółta febra
 • denga

+ profilaktyka malarii

Aby dowiedzieć się więcej o immunizacji i profilaktyce chorób, na które nie ma szczepionek, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Żółta febra

Żółta gorączka to choroba tropikalna przenoszona przez komary, która może doprowadzić do żółtaczki, krwotoków czy uszkodzenia narządów wewnętrznych. Szczepienia ochronne zaleca się osobom planującym podróż w obszary występowania komarów:

Mapa Peru z obszarami wzmożonej transmisji żółtej febryWystępowanie żółtej febry w Peru
Poza solidną ochroną przed komarami mogącymi przenosić wirusa żółtej febry w zaprezentowanych powyżej obszarach, podróżnym zaleca się jednodawkowe szczepienia do Peru w cenie 329 zł.

Denga

W ostatnim czasie odnotowuje się więcej niż zwykle przypadków dengi w Peru[4]; to jeden z krajów o najwyższej na świecie liczbie zakażeń na tę tropikalną chorobę przenoszoną przez komary.

Aby zapobiegać krwotocznej gorączce, która początkowo może objawiać się wysypką, bólem oczodołów i symptomami grypopodobnymi, należy solidnie chronić się przed komarami, które przenoszą wirusa dengi. Dobrze jest też rozważyć dwudawkowe szczepienia na dengę za 1049 zł/dawka, które zapewniają dodatkową ochronę. Dwudawkowy preparat podawany w miesiącu 0 i 3 jako pierwszy w Polsce pojawił się w TropicalMed.

Dur brzuszny (tyfus)

Pałeczki duru brzusznego wywołują wysoką gorączkę i dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. zaparcia czy wzdęcia). Przedostają się do organizmu przez żywność lub wodę skażoną kałem osoby chorej albo brudnymi rękami wprowadzonymi do ust. Nosiciel często nie jest tego świadomy, toteż o zarażenie się jest naprawdę łatwo. Bakterie występują w Peru ze względu na słabsze warunki higieniczno-sanitarne – ryzyko infekcji podczas wakacji jest więc realne[5].

Aby chronić się przed infekcją, należy przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, tj. myć owoce i warzywa przed zjedzeniem, dbać o czystość rąk, pić tylko uzdatnioną/butelkowaną wodę czy jadać w sprawdzonych miejscach. Dla odwiedzających Peru szczepienia w TropicalMed są dostępne w formie jednodawkowego zastrzyku (299 zł) albo trzech kapsułek (299 zł/dawka) podawanych w dniach 1-3-5 .

WZW (żółtaczka)

Określenie „wirusowe zapalenie wątroby” zdradza, jaki patogen wywołuje chorobę oraz czym grozi zakażenie. Wyróżnia się kilka typów wirusów, które rozprzestrzeniają się na różne sposoby i wywołują większe lub mniejsze szkody w organizmie.

 • WZW A (żółtaczkę pokarmową) wywołuje szczep HAV, który przedostaje się do organizmu człowieka głównie drogą fekalno-oralną (jak dur brzuszny). Jest uznawana za mniej groźną niż WZW B, bo nie występuje w formie przewlekłej. Mimo to może wywołać objawy grypopodobne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. żółtaczkę, nudności i wymioty, wzdęcia i ból brzucha).
 • WZW B (żółtaczka wszczepienna) jest wynikiem zakażenia wirusem HBV drogą płciową lub w wyniku kontaktu z zainfekowaną krwią. Z racji szkód, jakie może wywołać w organizmie (przewlekłe nosicielstwo i rak/marskość wątroby), w Polsce obowiązują obowiązkowe szczepienia na WZW B. Jest tak jednak dopiero od 1994 roku, dlatego będąc osobą urodzoną wcześniej, warto skorzystać z preparatu skojarzonego na oba typy WZW

Twinrix Adult szczepionka do Peru na oba typy WZWSzczepienia Peru na oba typy żółtaczki

WZW A+B szczepienia do Peru koszt: cena pojedynczej dawki preparatu skojarzonego wynosi 339 zł, a podaje się go w trzech dawkach w miesiącach 0, 1 i 6. Nie trzeba kończyć schematu przed wyjazdem, bo niepełna immunizacja daje wstępną ochronę; można uzupełnić ją po powrocie z Peru dla uzyskania długoletniej odporności na WZW A i B.

Wścieklizna

Wścieklizna to niebezpieczna choroba układu nerwowego, występująca w formie mózgowej (o gwałtownym przebiegu i szybszym zgonie) oraz porażennej (także śmiertelnej). Jest wywołana przez wirusy, które występują w ślinie zainfekowanych zwierząt. Każde ugryzienie/polizanie jest więc zagrożeniem dla życia człowieka. Szczepionki na wściekliznę (zwykle 3 dawki w dniach 0, 7 i 21/21) w cenie 299 zł/dawka zwiększają szanse na powrót do zdrowia w razie narażenia na czynnik zakaźny.

Według WHO, zainfekowane psy w Peru stanowią dużo większy problem niż w Polsce, gdzie według danych zagrożenia nie ma[6]. Planując wypoczynek na łonie natury lub pobyt na wsi, warto rozważyć dodatkową ochronę, jakie szczepienia do Peru dają osobom poddającym się tzw. profilaktyce przedekspozycyjnej.

Meningokoki

Pod względem popularności wśród podróżnych, Peru znajduje się w TOP10 obu Ameryk. Oznacza to, że należy spodziewać się skupisk ludzi w obiektach noclegowych czy przy największych atrakcjach turystycznych (szczególnie w sezonie). Tłumy oznaczają wzmożone ryzyko zakażenia meningokokami, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową z człowieka na człowieka i mogą wywołać inwazyjną chorobę z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Aby chronić swoje zdrowie i bez obaw korzystać z uroków podróży, warto wykonać szczepienia do Peru. W TropicalMed jest dostępnych kilka rodzajów preparatów, m.in. jednodawkowy w cenie 279 zł na meningokoki ACWY czy dwu- lub trzydawkowy za --- zł/dawka.

Przypominające szczepienia Peru

Przed każdą podróżą warto także sprawdzić (i ewentualnie uzupełnić) szczepienia rutynowe, szczególnie te na tężec (+ błonicę i krztusiec) zalecane co 10 lat. Laseczki tężca wnikające do organizmu przez wszelkie zranienia wywołują bowiem groźną chorobę neurologiczną z napadami konwulsji, a błonica i krztusiec przenoszone drogą kropelkową mogą doprowadzić do uduszenia.

Ofertę wszystkich preparatów ochronnych oraz przystępnych cenowo pakietów można znaleźć tutaj: szczepienia do Peru koszt. Należy pamiętać, że każdą wizytę rozpoczyna kwalifikacja lekarska, która w TropicalMed kosztuje 70 zł.

Peru malaria i zika – jak uniknąć chorób, na które nie ma szczepień?

To dwie choroby zagrażające w Peru, na które nie ma szczepień, roznoszone przez zainfekowane komary. Ochrona przed ukąszeniami jest więc jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki. Stosowanie moskitier, pryskanie się repelentami oraz zakładanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami są kluczowe. W przypadku malarii można dodatkowo zastosować odpowiednie leki. 

Peru malaria: wysoko w górach (powyżej 2500 m n.p.m.) komary są spotykane bardzo rzadko albo wcale, toteż ryzyko ukąszenia, a więc i zakażenia, jest znikome. Na terenach położonych niżej, np. w popularnych wśród turystów rezerwatach przyrody (Pacaya-Samiria i innych), zagrożenie malarią wzrasta. Szczegóły na temat dostępnych leków znajdują się tutaj profilaktyka malarii.

Na poważne powikłania w wyniku ziki (jak zaburzenia pracy nerwów czy zapalenie rdzenia kręgowego) są narażone szczególnie dzieci i przewlekle chorzy. Kobiety w ciąży są dodatkowo obarczone ryzykiem wystąpienia komplikacji okołoporodowych i wad wrodzonych u nowonarodzonego dziecka. 

Po szczepienia ochronne zalecenia profilaktyczne (np. jak wyposażyć apteczkę podróżną) warto zgłosić się do TropicalMed. Wizytę można zarezerwować szybko i bezproblemowo za pomocą wygodnego systemu online, po kliknięciu przycisku "Zarejestruj się na wizytę szczepienną" znajdującego się na stronie.

Informacje praktyczne: jak przygotować się na podróż do Peru?

Peru w Ameryce Południowej jest znane z reliktów starożytnej kultury Inków i malowniczych krajobrazów (np. tęczowych gór czy rajskich plaż). Nic dziwnego, że jest popularnym kierunkiem wśród turystów. Co warto o nim wiedzieć?

Peru wakacje – co warto wiedzieć

Stolica: Lima – warto zobaczyć muzeum Larco, w którym znajdują się dzieła sztuki i eksponaty sprzed ery Kolumba

Język: hiszpańskim posługuje się zdecydowana większość populacji Peru

Waluta: sol peruwiański (PEN); w dużych sklepach i restauracjach można też płacić amerykańskimi dolarami 

Wiza: w większości przypadków pobyt w Peru do 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy

Klimat: tropikalny, suchy w górach i wilgotny w dżungli, która porasta wschodnią część kraju

Plaże: rajskie plaże w Máncora czy Paracas są odpowiednim miejscem dla miłośników wypoczynku nad wodą

Flora i fauna: Park Narodowy Manú zamieszkują rzadkie gatunki roślin (np. orzesznica wyniosła) i zwierząt (m.in. ocelot andyjski czy arirania amazońska)

Transport: najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy; połączenia międzymiastowe realizuje wiele różnych przewoźników

Bezpieczeństwo: ze względu na napiętą sytuację społeczno-polityczną w kraju, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności; zagrożenie stanowią też trzęsienia ziemi (szczególnie na wybrzeżu i w górach) oraz silne opady deszczu

Kuchnia: papas a la huancaína czy tacu tacu to przykłady tradycyjnych przysmaków, których warto skosztować w Peru

Po szczepienia do Peru warto udać się do TropicalMed. Na miejscu jest też dostępna profesjonalna konsultacja lekarska. To wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować się pod kątem zdrowia w podróży.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Peru potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązku szczepienia do Peru, jednak, ale bardzo zaleca się ich wykonanie ze względu na spore obciążenie chorobami (także tropikalnymi), oraz osłabiający organizm jet lag.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Peru?

Zalecenia dotyczące immunizacji różnią się w zależności od podejmowanych aktywności. Podróżni, którzy będą narażeni na ukąszenia komarów, powinni zaszczepić się na żółtą febrę i rozważyć chemioprofilaktykę malarii. Planując próbowanie ulicznego jedzenia czy przebywanie na prowincji, warto uodpornić się na żółtaczkę typu A oraz tyfus. Pozostałe zalecane szczepienia to te przeciwko meningokokom, wściekliźnie i tężcowi.

Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do Peru w Krakowie?

Szczepienia Peru Kraków są dostępne w TropicalMed, który jest zlokalizowany w centrum miasta pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To znacznie szybsze i wygodniejsze niż samodzielny zakup preparatów i umawianie wizyt w ośrodkach w celu podania szczepionki. W TropicalMed nie trzeba się o nic martwić, wystarczy zarejestrować się na wizytę za pomocą wygodnego systemu online.

Na co uważać w Peru?

Po pierwsze, komary w Peru przenoszą wiele groźnych, tropikalnych chorób, więc trzeba uważać na ukąszenia (m.in. stosując repelenty). Po drugie, trzeba mieć na uwadze ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, gdyż Peru to bardzo słoneczne państwo. Po trzecie, należy pamiętać o zagrożeniu chorobą wysokościową nie tylko typowo w górach, ale także w miejscowościach takich jak np. Cuzco, które leżą powyżej 2500 m n.p.m.

Jak trzeba przygotować się przed wizytą w TropicalMed?

Zanim udamy się do TropicalMed, przygotujmy dokument tożsamości oraz szczegółowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia oraz specyfiki wyjazdu do Peru (m.in. trasy i terminu). Jeśli decydujemy się na preparat doustny na dur brzuszny, pamiętajmy, aby na godzinę przed wizytą powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania leków. W przypadku szczepienia iniekcyjnego, załóżmy wygodne ubranie, aby umożliwić szybkie odkrycie ramienia do wkłucia.

Podróżujesz do Peru?

Jesteś narażony na żółtą febrę, tyfus i wściekliznę. Szczepienie to najlepsza profilaktyka!
Zarejestruj się na wizytę szczepienną
Czytaj więcej: