Peru informacje dla podróżnych

Choroby i szczepienia Peru | Kompendium wiedzy

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do peru Katarzyna Ślusarz | 2022-06-02 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-11)
Planując wakacje w Peru, należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne oraz wyższe niż w Polsce koszty opieki lekarskiej. Aby nie narażać swojego zdrowia i portfela, przed wyjazdem warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie oraz odwiedzić ośrodek medycyny tropikalnej.

Przed podróżą do Peru warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne i odwiedzić lekarza medycyny podróży (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej). Pełna immunizacja przeciw COVID-19 jest zalecana, by nie musieć wykonywać testów. W Peru występują malaria, zika i denga przenoszone przez komary, a powyżej 2500 m n.p.m. (np. w Cuzco) zagraża choroba wysokościowa. Wśród infekcji zagrażających w Peru, na które są dostępne szczepionki, można wyróżnić: żółtą febrę, żółtaczkę, tyfus, tężec, wściekliznę, dengę i zakażenie meningokokowe.

Peru wakacje – o czym warto pamiętać, by zadbać o swoje zdrowie?

Peru cieszy się popularnością wśród turystów – znajduje się TOP10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk. Podróż do tego fascynującego kraju jest jednak długa (lot trwa od kilkunastu do ponad dwudziestu godzin), a strefa czasowa i klimat Peru – zupełnie odmienne niż w Polsce. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na zdrowie podczas wakacji w kraju Machu Picchu – szczepienia ochronne pozwalają im zapobiegać lub znacznie łagodzić ich przebieg.

Obciążenia zdrowia turystów w PeruDlaczego szczepienia do Peru są ważne?

Według danych MSZ, system opieki zdrowotnej w Peru działa bez zarzutu, jednak zaleca się raczej korzystanie z prywatnych klinik w większych miastach. Koszt takich usług jest wyższy niż w Polsce, toteż warto zaplanować dwa działania przed podróżą: wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz wizytę u lekarza medycyny podróży (najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem).

Peru wakacje last minute: nie warto rezygnować z konsultacji lekarskiej przed podróżą, nawet jeśli zostało niewiele czasu. Peru to wymagająca destynacja turystyczna i wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem zdrowia.

Jakie choroby tropikalne mogą zagrażać nieuodpornionym turystom podczas wakacji w Peru?

Peru szczepienia obowiązkowe – czy trzeba pamiętać o immunizacji przed podróżą?

Mimo że Peru jest krajem występowania wirusa żółtej febry, to nie ma obowiązku szczepienia na tę chorobę. Immunizacja ma charakter opcjonalny i brak certyfikatu zazwyczaj nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami. Jak wygląda sytuacja z COVID-19?

Planujesz podróż do Peru?

Pamiętaj o profilaktyce chorób!

Spora część kraju jest objęta zwiększoną transmisją żółtej febry; istnieje szczepionka, która jej zapobiega.
Peru to kraj endemicznego występowania duru brzusznego – chorobie zapobiegają szczepienia.
W Peru występują liczbne choroby przenoszonych przez komary (np. zika, denga) – odpowiednią profilaktykę zaleci lekarz medycyny podróży.
Wiele dostępnych terminów. Zalecenia dopasowane do podróży. Bezpieczne i skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. peru szczepienia obowiązkowe Zarejestruj się na wizytę!

Peru szczepienia obowiązkowe na COVID-19 (dane aktualne na dzień 08.11.2022 r.) zaleca się pełną immunizację, tj. trzydawkową dla dorosłych i dwudawkową dla młodzieży w wieku 12-18 lat, ukończoną minimum 14 dni przed wylotem do Peru. W przeciwnym razie wymagane jest okazanie negatywnego wyniku testu PCR, wykonanego do 48h przed wejściem na pokład samolotu.

Szczepienia ochronne i przestrzeganie pozostałych zasad profilaktyki nie powinno być kwestią obowiązku, a troską o zdrowie swoje i najbliższych. Jakie choroby mogą zagrażać przyjezdnym?

Profilaktyka i szczepienia Peru – przed jakimi chorobami chronią? 

Podróżując do Peru należy mieć na uwadze występujące tam choroby tropikalne, przed którymi organizm przeciętnego turysty nie jest w stanie się obronić. Są to żółta febra, denga i tyfus oraz malaria i zika, na które nie ma szczepionek. Równie niebezpieczne dla zdrowia są inne infekcje, takie jak m.in. żółtaczka, meningokoki, wścieklizna czy tężec. Jakie szczepienia do Peru są przydatne w poszczególnych grupach?

Szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowySzczepienia dla kandydatów na studia  Szczepienia na wycieczkę objazdową  
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • żółta febra
 • denga

Na przykładzie Papieskiego
Uniwersytetu Katolickiego w Peru

 • WZW B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • grypa
 • odra, świnka, różyczka
 • ospa wietrzna
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • wścieklizna
 • żółta febra
 • denga

+ profilaktyka malarii

Aby dowiedzieć się więcej o immunizacji i profilaktyce chorób, na które nie ma szczepionek, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Peru malaria i zika – choroby, na które nie ma szczepień

To trzy choroby zagrażające w Peru, na które nie ma szczepień, roznoszone przez zainfekowane komary. Ochrona przed ukąszeniami jest więc jednym z najskuteczniejszych sposobów profilaktyki. Stosowanie moskitier, pryskanie się repelentami oraz zakładanie jasnych ubrań z długimi rękawami i nogawkami są kluczowe. W przypadku malarii można dodatkowo zastosować odpowiednie leki. 

Zika – na poważne powikłania (jak zaburzenia pracy nerwów czy zapalenie rdzenia kręgowego) są narażone szczególnie dzieci, kobiety w ciąży i przewlekle chorzy.

Peru malaria: wysoko w górach (powyżej 2500 m n.p.m.) komary są spotykane bardzo rzadko albo wcale, toteż ryzyko ukąszenia, a więc i zakażenia, jest znikome. Na terenach położonych niżej, np. w popularnych wśród turystów rezerwatach przyrody (Pacaya-Samiria i innych), zagrożenie malarią wzrasta. Szczegóły na temat dostępnych leków znajdują się tutaj „Profilaktyka malarii”.

Szczepienia do Peru na pozostałe choroby

Przeciw pozostałym chorobom, które zagrażają przybywającym do Peru, chronią szczepienia. Zapobiegają one infekcjom typowym dla tropików oraz pozostałym, takim jak WZW czy wścieklizna.

Żółta febra

Żółta gorączka to choroba tropikalna przenoszona przez komary, która może doprowadzić do żółtaczki, uszkodzenia narządów czy krwotoków wewnętrznych. Szczepienia ochronne zaleca się ją osobom planującym podróż w obszary występowania komarów:

Mapa Peru z obszarami wzmożonej transmisji żółtej febryŻółta febra w Peru – występowanie

Szczegółów dotyczących choroby oraz jej profilaktyki można szukać tutaj: szczepienia na żółtą febrę.

Denga

W ostatnim czasie odnotowuje się więcej niż zwykle przypadków dengi w Peru; to jeden z krajów o najwyższej na świecie liczbie zakażeń na tę chorobę. Aby zapobiegać krwotocznej gorączce, należy solidnie chronić się przed komarami, które przenoszą wirusa dengi. Dobrze jest też rozważyć szczepienia na dengę, które zapewniają dodatkową ochronę. Dwudawkowy preparat Qdenga jako pierwszy w Polsce pojawił się w TropicalMed.

Dur brzuszny (tyfus)

Pałeczki duru brzusznego wywołują wysoką gorączkę i dokuczliwe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przedostają się do organizmu przez żywność lub wodę skażoną kałem osoby chorej. Nosiciel często nie jest tego świadomy, toteż o zarażenie się jest naprawdę łatwo. Bakterie występują w Peru ze względu na słabsze warunki higieniczno-sanitarne – ryzyko infekcji podczas wakacji jest więc realne.

Szczegółów dotyczących choroby i jej zapobieganiu można szukać tutaj: dur brzuszny szczepienia.

WZW (żółtaczka)

Określenie „wirusowe zapalenie wątroby” zdradza, jaki patogen wywołuje chorobę oraz jak ona przebiega. Wyróżnia się kilka typów wirusów, które rozprzestrzeniają się na różne sposoby i wywołują większe lub mniejsze szkody w organizmie.

WZW A (żółtaczkę pokarmową) wywołuje szczep HAV, który przedostaje się do organizmu człowieka głównie drogą fekalno-oralną (jak np. tyfus). Jest uznawana za mniej groźną niż WZW B.

Na WZW B (żółtaczkę wszczepienną) choruje się w wyniku zakażenia wirusem HBV – najczęściej okołoporodowego, drogą płciową lub w wyniku kontaktu z zainfekowaną krwią. Z racji szkód, jakie może wywołać w organizmie, w Polsce obowiązują szczepienia ochronne na WZW B. Jest tak jednak dopiero od 1994 roku, dlatego będąc osobą urodzoną wcześniej, warto skorzystać z preparatu skojarzonego na oba typy WZW: Twinrix Adult.

Twinrix Adult szczepionka do Peru na oba typy WZWSzczepienia Peru na oba typy żółtaczki

WZW A +B szczepienia do Peru koszt: cena pojedynczej dawki preparatu Twinrix Adult wynosi 339 zł. 

Wścieklizna

Wścieklizna to niebezpieczna choroba układu nerwowego, wywoływana przez wirusy. Występują one w ślinie zainfekowanych zwierząt, toteż każde ugryzienie/polizanie jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Szczepionki na wściekliznę zapobiegają chorobie zarówno przed ekspozycją na patogen, jak i po jego wniknięciu do organizmu.

Według WHO, zainfekowane psy w Peru stanowią dużo większy problem niż w Polsce, gdzie według danych zagrożenia nie ma. Osoby planujące wypoczynek na łonie natury lub pobyt na wsi, powinny rozważyć szczepienie na wściekliznę przed wyjazdem.

Meningokoki

Pod względem popularności wśród podróżnych, Peru znajduje się w TOP10 obu Ameryk. Oznacza to, że należy spodziewać się skupisk ludzi w obiektach noclegowych czy przy największych atrakcjach turystycznych (szczególnie w sezonie). Tłumy oznaczają wzmożone ryzyko zakażenia meningokokami, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową z człowieka na człowieka.

Aby chronić swoje zdrowie i bez obaw korzystać z uroków Peru, warto wykonać szczepienia na meningokoki przed podróżą.

Rutynowe szczepienia Peru

Przed każdą podróżą warto także sprawdzić (i ewentualnie uzupełnić) szczepienia rutynowe, takie jak np. na tężec (+ błonicę i krztusiec) co 10 lat, ospę wietrzną czy grypę. Są one zalecane większości podróżnych.

Ofertę wszystkich preparatów ochronnych oraz przystępnych cenowo pakietów można znaleźć tutaj: szczepienia do Peru koszt.

Jak przygotować się na podróż do Peru?

Peru w Ameryce Południowej jest znane z reliktów starożytnej kultury Inków i malowniczych krajobrazów (np. tęczowych gór czy rajskich plaż). Nic dziwnego, że jest popularnym kierunkiem wśród turystów. Co warto o nim wiedzieć?

Peru – co warto wiedzieć

Stolica: Lima – warto zobaczyć muzeum Larco, w którym znajdują się dzieła sztuki i eksponaty sprzed ery Kolumba

Język: hiszpańskim posługuje się zdecydowana większość populacji Peru

Waluta: sol peruwiański (PEN); w dużych sklepach i restauracjach można też płacić amerykańskimi dolarami 

Wiza: w większości przypadków pobyt w Peru do 90 dni nie wymaga wyrabiania wizy

Klimat: tropikalny, suchy w górach i wilgotny w dżungli, która porasta wschodnią część kraju

Plaże: rajskie plaże w Máncora czy Paracas są odpowiednim miejscem dla miłośników wypoczynku nad wodą

Flora i fauna: Park Narodowy Manú zamieszkują rzadkie gatunki roślin (np. orzesznica wyniosła) i zwierząt (m.in. ocelot andyjski czy arirania amazońska)

Transport: najpopularniejszym środkiem transportu są autobusy; połączenia międzymiastowe realizuje wiele różnych przewoźników

Bezpieczeństwo: ze względu na napiętą sytuację społeczno-polityczną w kraju, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności; zagrożenie stanowią też trzęsienia ziemi (szczególnie na wybrzeżu i w górach) oraz silne opady deszczu

Kuchnia: papas a la huancaína czy tacu tacu to przykłady tradycyjnych przysmaków, których warto skosztować w Peru

Po szczepienia do Peru warto udać się do TropicalMed. Na miejscu jest też dostępna profesjonalna konsultacja lekarska (m.in. w sprawie choroby wysokościowej). To wygodne rozwiązanie dla osób, które chcą przygotować się pod kątem zdrowia w podróży.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Peru potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązku szczepienia do Peru, jednak osoby bez pełnej immunizacji (dwu- lub trzydawkowej) na COVID-19, muszą okazać negatywny wynik testu. W pozostałych przypadkach szczepienia są opcjonalne, ale bardzo zaleca się ich wykonanie.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Peru?

Zalecenia dotyczące immunizacji różnią się w zależności od podejmowanych aktywności. Podróżni, którzy będą narażeni na ukąszenia komarów, powinni zaszczepić się na żółtą febrę i rozważyć chemioprofilaktykę malarii. Planując próbowanie ulicznego jedzenia czy przebywanie na prowincji, warto uodpornić się na żółtaczkę typu A oraz tyfus. Pozostałe zalecane szczepienia to te przeciwko meningokokom, wściekliźnie i tężcowi.

Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do Peru w Krakowie?

Szczepienia Peru Kraków są dostępne w TropicalMed, który jest zlokalizowany w centrum miasta przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To znacznie szybsze i wygodniejsze niż samodzielny zakup preparatów i umawianie wizyt w ośrodkach w celu podania szczepionki. W TropicalMed nie trzeba się o nic martwić, wystarczy zarejestrować się na wizytę za pomocą wygodnego systemu online.

Na co uważać w Peru?

Po pierwsze, komary w Peru przenoszą wiele groźnych, tropikalnych chorób, więc trzeba uważać na ukąszenia (m.in. stosując repelenty). Po drugie, trzeba mieć na uwadze ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB, gdyż Peru to bardzo słoneczne państwo. Po trzecie, należy pamiętać o zagrożeniu chorobą wysokościową nie tylko typowo w górach, ale także w miejscowościach takich jak np. Cuzco, które leżą powyżej 2500 m n.p.m.

Podróżujesz do Peru?

Jesteś narażony na żółtą febrę, tyfus i wściekliznę. Szczepienie to najlepsza profilaktyka!
Zarezerwuj termin konsultacji
Czytaj więcej: