Czy wiesz, jak zaplanować zdrowe wakacje w Albanii?

Albania szczepienia na wakacje 2023 – dlaczego są ważne?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia albania Katarzyna Ślusarz | 2022-12-08 (ostatnia aktualizacja: 2023-05-16)
Co ciekawe, wszystkie preparaty ochronne do Albanii figurują też w polskim kalendarzu. Niestety, szczepionki zalecane (nieobowiązkowe) oraz przypominające nie są refundowane i trzeba je wykonać na własną rękę. Licząc na wygodę i oszczędność czasu, warto zaszczepić się w TropicalMed.

Obowiązkowe szczepienia do Albanii mają charakter selektywny, tzn. są egzekwowane wyłącznie od osób, które przybywają z kraju zagrożonego żółtą febrą. W pozostałych przypadkach immunizacja jest opcjonalna. Warto jednak uodpornić się na żółtaczkę typu A i B oraz przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. W niektórych przypadkach zaleca się też szczepienia na meningokoki i wściekliznę. Przyjdź 6-8 tygodni przed podróżą po indywidualne wytyczne.

Albania bezpieczeństwo zdrowia podróżnych – czy w Albanii jest bezpiecznie?

Aby spędzić spokojny urlop, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo jeszcze przed wyjazdem z Polski. Na początek warto zastanowić się, czy w Albanii jest bezpiecznie. Świadomość zagrożeń pozwoli podjąć odpowiednie działania, mające na celu unikanie wszelkich niebezpieczeństw.

Albania zagrożenia: dwa główne zagrożenia, z którymi należy się liczyć to trzęsienia ziemi oraz choroby zakaźne.

O ile na pierwsze nie ma się zbytniego wpływu (można tylko zarejestrować się w aplikacji MSZ Odyseusz, by dostawać powiadomienia), o tyle infekcjom można zapobiegać za pomocą przestrzegania zasad profilaktyki oraz szczepień ochronnych.

Planując wakacje w Albanii, należy pamiętać o zarejestrowaniu się na wizytę w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Od 6 do 8 tygodni przed datą wyjazdu to optymalny czas, pozwalający na wykonanie wszystkich niezbędnych szczepień i odebranie zaleceń dotyczących profilaktyki chorób zakaźnych. 

Albania szczepienia last minute: W przypadku wycieczki last minute do Albanii nie należy rezygnować z wizyty w ośrodku medycyny podróży! Nawet pojedyncza dawka szczepionki jest lepsza niż żadna, a znajomość i stosowanie się do zasad profilaktyki zapewnia zdrowie na wakacjach

Karta EKUZ działa tylko w krajach członkowskich UE, a Albania się do nich nie zalicza. Wprawdzie na mocy umowy między Polską a Albanią o bezpłatnym leczeniu można ubiegać się o refundację, jednak zazwyczaj jest to żmudna procedura. Dodatkowo, służba zdrowia w tym kraju nie jest na najwyższym poziomie – lepiej zadbać o zdrowie i zaszczepić się przed wyjazdem.

Chroń się przed chorobami na wakacjach w Albanii

Zapytaj lekarza o zalecane szczepienia przed podróżą

Osoby podróżujące to grupa szczególnie narażona na różnego rodzaju infekcje (np. WZW A).
Dur brzuszny to choroba, która prawie wcale nie występuje w Polsce, a według PZH, w Albanii już tak.
MSZ przestrzega przed niskim poziomem usług medycznych w publicznych placówkach w Albanii.
Skuteczne preparaty ochronne. Brak kolejek. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu. czy w albanii jest bezpiecznie Umów się na szczepienia do Albanii

Albania szczepienia obowiązkowe – czy immunizacja jest konieczna?

Mimo że Albania sama w sobie nie jest krajem zagrożonym żółtą febrą, to wymaga się tam certyfikatu szczepienia. Obowiązek dotyczy jednak tylko turystów powyżej 1. roku życia, którzy przybywają z Afryki i/lub Ameryki Południowej (regionów transmisji wirusa). Sprawdź szczegóły w: żółta książeczka.

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszej aktualizacji (15.06.2022 r.) nie ma obowiązku szczepienia ani wykonywania testów przed/po przyjeździe. Jeśli dojdzie do zakażenia w Albanii, podróżni są zobowiązani do odbycia 10-dniowej kwarantanny, a następnie wykonania testu potwierdzającego wyzdrowienie.

Albania zagrożenia chorobami – jakie szczepienia warto wykonać?

Na terenie Albanii zagrażają patogeny, które mogą doprowadzić do różnego rodzaju infekcji. Biorąc pod uwagę niedoinwestowaną służbę zdrowia w tym kraju, warto rozważyć szczepienia ochronne.

Jakie choroby w Albanii?

 • brudnych rąk: WZW typu A;
 • przenoszone drogą kropelkową: błonica, krztusiec i meningokoki,
 • transmitowane przez płyny ustrojowe: WZW B,
 • będące wynikiem zakażenia rany: tężec,
 • przenoszone przez ugryzienie chorego zwierzęcia: wścieklizna.

Wszystkim wymienionym wyżej chorobom da się zapobiegać dzięki immunizacji. Zalecenia w tej kwestii wydaje lekarz medycyny podróży.

Szczepienia Albania – pobyt w hoteluSzczepienia Albania – wycieczka objazdowa
 • WZW A i B,
 • błonica, tężec, krztusiec,
 • meningokoki.
 • WZW A i B,
 • błonica, tężec, krztusiec,
 • wścieklizna.

Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne zarówno preparaty jedno-, jak i wieloskładnikowe, dzięki czemu szczepienia do Albanii można wykonać znacznie szybciej. Jak?

Żółtaczka typu A + B

Mimo że choroby rozprzestrzeniają się na różne sposoby, to obie atakują ten sam organ i można im zapobiegać za pomocą jednego preparatu Twinrix Adult. To dobre rozwiązanie dla osób urodzonych przed 1994 rokiem, które nie były szczepione w dzieciństwie na WZW B. Dla młodszych podróżników są dostępne preparaty pojedyncze na samą żółtaczkę typu A.

WZW szczepienia do Albanii cena: pojedyncza dawka Twinrix Adult na oba typy wirusowego zapalenia wątroby kosztuje 339 zł.

Poza immunizacją należy pamiętać o unikaniu ryzykownych praktyk seksualnych i dzielenia się osobistymi rzeczami takimi jak igły czy żyletki (WZW B). Bardzo ważna jest też higiena osobista i żywienia (WZW A).

Albania szczepienia na żółtaczkę – dlaczego są ważne?

 • turyści są jedną z tzw. grup ryzyka, jeśli chodzi o WZW typu A,
 • Albania jest jednym z krajów europejskich, gdzie jest najwięcej przypadków WZW B.

Wzmożone ryzyko obu infekcji na wakacjach przemawia za zasadnością szczepień ochronnych.

Tężec + błonica + krztusiec

To kolejny zestaw chorób, którym mimo różnych dróg transmisji, można zapobiegać za pomocą jednej serii szczepień. Robi się to w Polsce obowiązkowo u dzieci i młodzieży do 19. roku życia (14. w przypadku krztuśca). Daje to jednak tylko 10-letnią odporność. Pojedyncza dawka przypominająca (np. Boostrix, Adacel) chroni przed chorobami i jest zalecana przed każdą podróżą.

Rutynowe szczepienia do Albanii cena: pojedyncza dawka preparatu Adacel kosztuje 189 zł, natomiast za Boostrix trzeba zapłacić 189 zł.

Sprawdź więcej informacji o immunizacji na blogu TropicalMed: szczepienia na tężec.

Meningokoki

Te szczepionki chronią tylko przed jedną infekcją – inwazyjną chorobą meningokokową (IChM), jednak często zawierają w sobie wiele różnych antygenów. Jest bowiem dużo różnych szczepów tych bakterii. Przykładowo, przed A, C, W-135 i Y chronią preparaty Nimenrix i Menveo. Szczegóły w: szczepienia na meningokoki.

Czy w Albanii jest bezpiecznie dla niezaszczepionych na meningokoki: jak wspomniano wcześniej, Albania staje się coraz popularniejszą destynacją turystyczną. Przebywanie w skupiskach ludzkich, np. przy największych atrakcjach, czy zakwaterowanie w obłożonych hotelach zwiększa ryzyko kontaktu z nosicielem, a w konsekwencji – groźnego zakażenia.

Wścieklizna

To jedyna szczepionka do Albanii, która chroni przed tylko jednym patogenem: wirusem wścieklizny. Patogeny rozprzestrzeniają się przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt. Ryzyko infekcji wśród osób podróżujących jest niewielkie – immunizacja jest zalecana tylko tym osobom, które podczas wakacji będą narażone na interakcję z dzikimi zwierzętami (np. biwakowicze, grotołazi). Więcej informacji tutaj: szczepienia na wściekliznę.

Albania jak się przygotować przed wyjazdem?

Albania to bałkańskie państwo nad Adriatykiem, które z roku na rok zyskuje na popularności wśród podróżnych. Nic dziwnego – ma różnorodną i bogatą ofertę turystyczną, w której każdy znajdzie coś dla siebie: od rajskich plaż i nadmorskich kurortów przez zabytki (jak np. starożytna osada Butrint), aż po malownicze, górskie krajobrazy (np. w Parku Narodowym Thethit). Do tego wszystkiego dochodzą przystępne ceny oraz śródziemnomorski, wakacyjny klimat i voilà – mamy idealną destynację turystyczną.

Albania– co warto wiedzieć

Stolica: Tirana – w tamtejszym Narodowym Muzeum Historycznym można poznać historię całego kraju

Język: albański; można próbować porozumieć się w języku angielskim, włoskim lub greckim

Waluta: lek albański (ALL); wybierając pieniądze z bankomatu, warto wybierać te zlokalizowane w bankach (nie uliczne)

Wiza: nie ma potrzeby wyrabiania wizy przed wyjazdem

Klimat: głównie śródziemnomorski; opady występują głównie w okresie październik-luty

Plaże: w Albanii jest ich mnóstwo; najbardziej popularne są te w Sarandzie lub Ksamil

Flora i fauna: Park Narodowy Theth położony w sercu albańskich Alp to gratka dla miłośników natury

Transport: w Albanii uznaje się polskie i międzynarodowe prawo jazdy; kierowcy są zobowiązani do posiadania tzw. zielonej karty, tj. potwierdzenia ubezpieczenia OC pojazdu

Albania bezpieczeństwo: w tym kraju jest z reguły bezpiecznie; jedynym zagrożeniem są trzęsienia ziemi oraz wypadki w górach – trudno tam o szybką pomoc, gdyż nie ma odpowiednika polskiego GOPR-u

Kuchnia: tradycyjne albańskie dania to m.in. zapiekanka tavë kosi czy nietypowy deser kabuni – warto spróbować lokalnych przysmaków na wakacjach.

Jeśli chodzi o przygotowanie pod katem zdrowia w podróży, w TropicalMed skutecznie uodpornisz się na wszystkie choroby czyhające w Albanii. Możesz liczyć na wygodę, szybką obsługę i wykwalifikowany personel.

Przekonaj się sam/a – odwiedź nasz ośrodek!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Albanii potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia w Albanii ma charakter selektywny, tj. dotyczy tylko wybranych podróżnych. Są to osoby od 1. roku życia, które przybywają z regionu zagrożonego żółtą febrą (w Afryce i Ameryce Południowej). Podróżując bezpośrednio z Polski, nie ma konieczności immunizacji, chociaż jest ona zalecana.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Albanii?

Podróżnym zazwyczaj zaleca się szczepienia na żółtaczkę typu A i B oraz w razie potrzeby dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. W niektórych przypadkach można też rozważyć uodpornienie na wściekliznę czy meningokoki. Szczepienia Albania Kraków są dostępne w TropicalMed, gdzie specjalista wydaje zalecenia dopasowane do podróży i predyspozycji konkretnego pacjenta.

Czy w Albanii działa EKUZ?

Albania nie jest członkiem UE, a więc karta EKUZ nie ma zastosowania na wakacjach w tym kraju. Wprawdzie działa międzynarodowa umowa o bezpłatnym leczeniu dla Polaków w Albanii, jednak tamtejsza służba zdrowia jest niedoinwestowana; lepiej zadbać o swoje zdrowie przed podróżą i wykupić ubezpieczenie.

Czy w Albanii jest bezpiecznie?

Albania to z reguły kraj bezpieczny dla turystów. Zagrożeniem są choroby zakaźne, trzęsienia ziemi i wypadki w górach. Warto zaszczepić się przed podróżą, zarejestrować w systemie powiadamiania o zagrożeniach Odyseusz oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie.

Nie wiesz, jakie szczepienia wykonać do Albanii?

Zaplanuj je z lekarzem medycyny podróży!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: