Szczepienia na Kubę i pozostałe zasady profilaktyki chorób

Kuba szczepienia – na jakie choroby warto się uorpornić?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia na kubę Katarzyna Ślusarz | 2023-06-01 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-10)
W niektórych przypadkach podróż na Kubę może wymagać certyfikatu szczepienia przeciwko żółtej febrze. W zależności od planowanych aktywności na Kubie, zalecane jest uodpornienie na różne choroby, takie jak błonica, tężec, krztusiec, dur brzuszny, WZW A i B oraz zakażenie meningokokowe czy wścieklizna.

Kuba – najważniejsze informacje:

 • Obowiązkowa wiza/karta turysty oraz polisa ubezpieczeniowa NNW i pokrywająca koszty leczenia (m.in. na COVID-19).
 • Wymagany certyfikat szczepienia na żółtą febrę dla przybywających z zagrożonych krajów (dotyczy też przesiadek); obowiązek szczepienia przeciw COVID-19 zniesiony, ale wyrywkowe testy mogą skończyć się kwarantanną na koszt chorego.
 • Zalecane szczepienia obejmują błonicę, tężec, krztusiec, WZW A i B, dur brzuszny, meningokoki, dengę oraz wściekliznę; wytyczne w tej sprawie są indywidualne dla każdego turysty.
 • Ważna jest ochrona przed komarami ze względu na zikę i dengę.

Kuba wakacje szczepienia ochronne i profilaktyka – dlaczego są ważne?

Kuba znajduje się w TOP10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk, co świadczy o jej atrakcyjności turystycznej. Aby w pełni skorzystać z uroków wyspy, warto 6-8 tygodni przed wylotem odwiedzić lekarza medycyny podróży.

Szczepienia ochronne i konsultacja lekarska w sprawie pozostałych zasad profilaktyki pomoże zadbać o zdrowie na wakacjach. To ważne, bo podróż na Kubę jest długa i wyczerpująca, a zamiana klimatu i strefy czasowej – znaczna, co odbija się na kondycji przyjezdnych. Ponadto, dostęp do placówek medycznych może być utrudniony poza większymi miastami, a świadczenia są płatne. Na koniec warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach immunizacja jest obowiązkowa. Jakie szczepienia przed wyjazdem na Kubę trzeba wykonać? 

Kuba szczepienia obowiązkowe – jakie są wymagania względem przyjezdnych?

W niektórych przypadkach podróż na Kubę może wymagać wyrobienia certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Obowiązek immunizacji dotyczy wyłącznie przybywających z kraju zagrożonego transmisją wirusa wywołującego tę chorobę (Kuba ani Polska do nich nie należą). W takiej sytuacji dokument musi mieć każdy od 9. miesiąca życia.

Kuba szczepienia obowiązkowe dla Polaków: jako że obowiązkiem immunizacji objęci są nawet ci, którzy mieli przesiadkę powyżej 12h w kraju endemicznym, a niektóre loty z Polski zahaczają o Panamę, to może być potrzebne szczepienie.

Jeśli chodzi o obowiązek szczepienia na Kubę przeciwko COVID-19, to według najnowszych danych (z 15.06.2022 r.), został on zniesiony. Warto jednak wiedzieć, że na lotniskach przeprowadzane są wyrywkowe testy; jeśli badanie wykaże zakażenie, turysta może zostać wysłany na obowiązkową, płatną izolację. 

Kuba zalecane szczepienia – które warto wykonać przed podróżą?

W zależności od tego, gdzie turysta planuje przebywać i co robić na wakacjach, wydawane są indywidualne zalecenia dotyczące immunizacji. Jakie szczepienia na Kubę mogą się przydać?

Chcesz chronić się przed chorobami na Kubie?

Pamiętaj o szczepieniach ochronnych

Warunki higieniczno-sanitarne na Kubie są gorsze niż w Polsce, co zwiększa ryzyko zachorowania na tyfus czy żółtaczkę typu A.
Wirus wścieklizny na Kubie krąży nie tylko wśród dzikich, ale także domowych zwierząt.
Leczenie na Kubie może być drogie; według MSZ, doba w szpitalu (bez zabiegów) kosztuje około 130$.
Bogaty wybór skutecznych szczepionek. Brak kolejek. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. kuba wakacje szczepienia Umów się na szczepienia
Kuba zalecane szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowyKuba zalecane szczepienia na wycieczkę objazdową                   
 • błonica, tężec i krztusiec
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • błonica, tężec i krztusiec
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób i sposobów ich zapobiegania, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

WZW/żółtaczka

Wirusowego zapalenia wątroby można nabawić się albo przez niedostateczną higienę i/lub spożycie skażonej wody/żywności (WZW A), albo przez kontakt z zakażoną krwią i kontakty seksualne z nosicielem bez zabezpieczeń (WZW B).

Szczepienia na WZW B są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku (powszechnie od 1996), a na WZW A zalecane (nieobowiązkowe, nierefundowane). W TropicalMed są dostępne preparaty pojedyncze, a dla osób, które nie były szczepione w dzieciństwie, dobrym rozwiązaniem jest Twinrix Adult na oba typy żółtaczki. 

WZW A i B szczepienia na Kubę cena: dawka szczepionki na oba typy żółtaczki kosztuje w TropicalMed 339 zł.

Dur brzuszny 

Dur brzuszny (inaczej tyfus) to choroba wywołana przez bakterie Salmonella. Przenosi się głównie drogą pokarmową przez skażoną wodę i żywność – szczególnie jaja, mięso i surowe owoce/warzywa. Bezpośredni kontakt z nosicielem (często bezobjawowym) w połączeniu z nieodpowiednią higieną także wzmaga ryzyko zakażenia. 

Tyfus jakie szczepienia na Kubę: preparaty ochronne na dur brzuszny w TropicalMed są dostępne zarówno w formie zastrzyku (pojedynczego) jak i doustnych kapsułek (trzech). 

Denga

Aby zapobiegać tropikalnym infekcjom przenoszonym przez komary, na które przeciętny turysta nie ma żadnej odporności, zaleca się ochronę przed ukąszeniami – m.in. za pomocą środków odstraszających owady (sprawdź: jakie repelenty), moskitier oraz zakrywającej odzieży, która utrudnia owadom wkłucie się w skórę.

W określonych przypadkach, kiedy ekspozycja na ugryzienia komarów na Kubie może być duża, zaleca się dodatkową ochronę w postaci szczepienia na dengę.

Selektywne szczepienia przed wyjazdem na Kubę

Uczestnikom wycieczek grupowych, osobom zakwaterowanych w obłożonych hotelach czy turystom planującym zwiedzać największe (a więc najbardziej tłoczne) atrakcje Kuby, zaleca się szczepienia na meningokoki. To bakterie przenoszące się drogą kropelkową, które mogą zakazić układ nerwowy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) czy krew (sepsa meningokokowa).

Biwakowiczom, osobom planującym pobyt na prowincji, miłośnikom pieszych wędrówek i turystyki jaskiniowej zaleca się szczepienia na wściekliznę ze względu na wzmożone ryzyko pogryzienia przez zainfekowane zwierzęta (nie tylko dzikie, ale i domowe). To śmiertelna choroba wirusowa, która praktycznie w 100% kończy się śmiercią bez szybkiego zastosowania immunizacji poekspozycyjnej.

Kuba wakacje szczepienia rutynowe

Podróżni bardzo często zapominają/bagatelizują szczepienia rutynowe przed podróżą. To błąd – sprawdzenie i w razie potrzeby uzupełnienie immunizacji jest ważne. Szczególnie zalecana jest dawka przypominająca na tężec (wiele preparatów chroni dodatkowo przed błonicą i krztuścem) co 10 lat.

Laseczki tężca wnikające do organizmu przez zainfekowane rany są bardzo groźne dla człowieka, a szybkie zorganizowanie szczepienia poekspozycyjnego w obcym kraju może być utrudnione. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zaleca się immunizację przed podróżą.

Całą ofertę TropicalMed można znaleźć w naszej stronie internetowej. Sprawdź koszt pojedynczych preparatów lub tych zebranych w profilowane pakiety: szczepienia na Kubę cena.

Jak przygotować się na Kubę, o czym warto wiedzieć przed wyjazdem?

Kuba oferuje kombinację historii, przyrody, kultury i zabawy, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla podróżnych. Zabytkowe, postkolonialne miasta, rajskie plaże oraz malownicze krajobrazy przyciągają turystów bez względu na upodobania. Kuba słynie też z rumu i cygar, które przyciągają smakoszy na wycieczki degustacyjne. Co warto wiedzieć o tym wyspiarskim państwie na Karaibach?

Kuba – co warto wiedzieć

Stolica: Havana – Habana Vieja, czyli stara część miasta jest pełna malowniczych uliczek i zabytków architektury kolonialnej

Język: hiszpański; może być problem z komunikacją w języku angielskim

Waluta: peso kubańskie (CUP); w kraju funkcjonują państwowe kantory CADECA

Wiza: Polacy muszą mieć wizę, aby móc podróżować na Kubę, a jeśli pobyt ma mieć charakter turystyczny, wystarczy tzw. tarjeta de turista; obowiązkowe jest także ubezpieczenie zdrowotne i NNW

Typy gniazdek elektrycznych: A, B, C i L

Klimat: tropikalny, gorący i wilgotny; z porą deszczową trwającą od maja do października

Plaże: Kuba jest pełna rajskich plaż, m.in. w Varadero czy na Cayo Coco

Flora i fauna: park narodowy Desembarca del Granma jest wpisany na listę UNESCO; żyje tam m.in. mnóstwo gatunków ptaków, a u wybrzeży można podziwiać rafę koralową – to gratka dla miłośników nurkowania

Transport: po kraju najlepiej przemieszczać się autobusami (np. Viazul), gdyż wynajem samochodów może być utrudniony

Bezpieczeństwo: z uwagi na zagrożenie przestępczością pospolitą (np. kradzieżami), zaleca się zachowanie zasad ostrożności; poza tym, od sierpnia do listopada występuje zagrożenie huraganami i cyklonami 

Kuchnia: ryż po kubańsku (arroz a la cubana) czy kanapka pan con lechón to przysmaki, których warto spróbować podczas wakacji na Kubie

Kuba zalecane szczepienia w TropicalMed: nasz ośrodek medycyny podróży to miejsce, gdzie można uodpornić się na choroby zagrażające podczas wakacji na Kubie. Poza immunizacją można też liczyć na profesjonalną konsultację lekarską oraz wyrobienie żółtej książeczki w razie potrzeby. 

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

Zaplanuj zdrowy wypoczynek na Kubie

Zgłoś się do centrum szczepień TropicalMed!
Umów się na szczepienia
Czytaj więcej: