Jakie szczepienia na Kubę są zalecane i ile trzeba za nie zapłacić?
Kuba szczepienia: jakim chorobom zapobiegać w 2025 roku?
Katarzyna Ślusarz |
2023-06-01 (ostatnia aktualizacja: 2025-01-02)
W niektórych przypadkach podróż na Kubę może wymagać certyfikatu szczepienia przeciwko żółtej febrze. W zależności od planowanych aktywności na Kubie, zalecane jest uodpornienie na różne choroby, takie jak błonica, tężec, krztusiec, dur brzuszny, WZW A i B oraz zakażenie meningokokowe czy wścieklizna.
obowiązkowa wiza/karta turysty oraz polisa ubezpieczeniowa NNW i pokrywająca koszty leczenia (m.in. na COVID-19);
wymagany certyfikat szczepienia na żółtą febrę dla przybywających z zagrożonych krajów (dotyczy też przesiadek);
obowiązek szczepienia przed wyjazdem na Kubę przeciw COVID-19 zniesiony;
zalecane szczepienia na Kubę obejmują błonicę, tężec i krztusiec, WZW A i B, dur brzuszny, meningokoki, dengę oraz wściekliznę;
ważna jest ochrona przed komarami ze względu na zikę; osoby zamartwiające się, czy na Kubie jest malaria, nie mają powodów do niepokoju.
Wytyczne w sprawie immunizacji i profilaktyki chorób są indywidualne dla każdego turysty, a na wizytę dobrze jest zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Kuba szczepienia obowiązkowe – czy na Kubę trzeba się szczepić?
Kuba znajduje się w TOP10 najczęściej odwiedzanych państw obu Ameryk, co świadczy o jej atrakcyjności turystycznej. Aby w pełni skorzystać z uroków wyspy, warto 6-8 tygodni przed wylotem odwiedzić lekarza medycyny podróży celem uzyskania zaleceń profilaktycznych i wykonania kompleksowego szczepienia na Kubę. To ważne, bo podróż jest długa i wyczerpująca, a zamiana klimatu i strefy czasowej – znaczna, co odbija się na kondycji przyjezdnych. Ponadto, dostęp do placówek medycznych może być utrudniony poza większymi miastami, a świadczenia są płatne.
Na koniec warto wspomnieć, czy na Kubę trzeba się szczepić – obowiązek uodpornienia na żółtą febrę dotyczy wyłącznie przybywających z kraju zagrożonego transmisją wirusa wywołującego tę chorobę (Kuba ani Polska do nich nie należą). W takiej sytuacji dokument musi mieć każdy od 9. miesiąca życia.
Kuba szczepienia obowiązkowe dla Polaków: jako że obowiązkiem immunizacji objęci są nawet ci, którzy mieli przesiadkę powyżej 12h w kraju endemicznym[1], a niektóre loty z Polski zahaczają o Panamę, warto skonsultować swoją podróż z lekarzem, by upewnić się czy na Kubę trzeba się szczepić.
Według najnowszych danych IATA (z 07.11.2023 r.) dla osób, których celem podróży jest Kuba szczepienia obowiązkowe na COVID-19 nie dotyczą, bo wszelkie obostrzenia zniesiono[2].
Kuba zalecane szczepienia – ile kosztują w TropicalMed?
Dla osób, którym marzy się słoneczna Kuba choroby tropikalne i słabsze warunki higieniczne na miejscu oraz osłabienie jet lagiem stanowią zagrożenie dla zdrowia. Dodatkowo, w zależności od tego, gdzie turysta planuje przebywać i co robić na wakacjach, wydawane są indywidualne zalecenia dotyczące immunizacji. Jakie szczepienia na Kubę mogą się przydać poszczególnym typom podróżników?
Chcesz chronić się przed chorobami na Kubie?
Pamiętaj o szczepieniach ochronnych
Warunki higieniczno-sanitarne na Kubie są gorsze niż w Polsce, co zwiększa ryzyko zachorowania na tyfus czy żółtaczkę typu A.
Wirus wścieklizny na Kubie krąży nie tylko wśród dzikich, ale także domowych zwierząt.
Leczenie na Kubie może być drogie; według MSZ, doba w szpitalu (bez zabiegów) kosztuje około 130$.
Bogaty wybór skutecznych szczepionek. Brak kolejek. Indywidualne zalecenia.
Kuba zalecane szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Kuba zalecane szczepienia na wycieczkę objazdową
błonica, tężec i krztusiec
WZW A i B
dur brzuszny
denga
meningokoki
błonica, tężec i krztusiec
WZW A i B
dur brzuszny
denga
wścieklizna
70 zł płaci się za kwalifikację lekarską w TropicalMed. Dopiero po wnikliwym badaniu można bezpiecznie podać zalecone preparat/y. Sprawdź koszt (za dawkę) poszczególnych szczepionek lub tych zebranych w profilowane pakiety: cena szczepienia Kuba.
Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób i sposobów ich zapobiegania, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.
Denga to wirusowa choroba należąca do grupy gorączek krwotocznych. Początkowo chory odczuwa symptomy grypopodobne i ból za oczami, może też mieć wysypkę. W zaawansowanym stadium objawy nasilają się i dochodzi do krwotoków zewnętrznych i wewnętrznych.
Aby zapobiegać dendze, zaleca się solidną ochronę przed komarami, które ją przenoszą. W określonych przypadkach, kiedy ekspozycja na ugryzienia komarów na Kubie może być duża, zaleca się dodatkową ochronę w postaci dwudawkowego szczepienia na dengę (miesiąc 0 i 3).
Dur brzuszny (inaczej tyfus) to choroba wywołana przez bakterie Salmonella. Objawia się m.in. narastającą gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak wzdęcia albo zaparcia lub biegunka. W niektórych przypadkach dodatkowo pojawia się wysypka i brunatny nalot na języku.
Choroba przenosi się głównie drogą pokarmową przez skażoną wodę i żywność – szczególnie jaja, mięso i surowe owoce/warzywa. Bezpośredni kontakt z nosicielem (często bezobjawowym) w połączeniu z nieodpowiednią higieną także wzmaga ryzyko zakażenia.
Rodzaje szczepienia Kuba:preparaty ochronne na dur brzuszny w TropicalMed są dostępne zarówno w formie zastrzyku (pojedynczego) jak i doustnych kapsułek (trzech, w dniach 1-3-5).
Rutynowe szczepieniaKuba
Dla osób, których celem jest Kuba choroby tropikalne wymienione wyżej nie stanowią jedynego zagrożenia, o czym wielu zdaje się zapominać. To błąd – sprawdzenie i w razie potrzeby uzupełnienie szczepień rutynowych, czyli na choroby występujące także w Polsce, jest ważne. Szczególnie zalecana jest dawka przypominająca na tężec co 10 lat; wiele preparatów chroni dodatkowo przed błonicą i krztuścem.
Laseczki tężca wnikające do organizmu przez zainfekowane rany są groźne dla człowieka; wywołują neurologiczną chorobę z bolesnymi napadami konwulsji. Szybkie zorganizowanie szczepienia poekspozycyjnego w obcym kraju może być utrudnione. Błonica i krztusiec to choroby atakujące układ oddechowy, przenoszone drogą kropelkową. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zaleca się immunizację przed podróżą.
WZW/żółtaczka
Wirusowego zapalenia wątroby można nabawić się albo przez niedostateczną higienę i/lub spożycie skażonej wody/żywności (WZW typu A), albo przez kontakt z zakażoną krwią i kontakty seksualne z nosicielem bez zabezpieczeń (WZW typu B).
Oba warianty mogą mieć ciężki przebieg, z żółtaczką (zażółceniem skóry, błon śluzowych i oczu), odbarwionym stolcem, ciemną barwą moczu, nudnościami, bólem i obrzękiem brzucha czy gorączką. Typ B może być bezobjawowy i przewlekły, prowadzący m.in. do marskości wątroby.
Szczepienia na WZW B są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku (powszechnie od 1996), a na WZW A zalecane (nieobowiązkowe, nierefundowane). W TropicalMed są dostępne preparaty pojedyncze, dwudawkowe na WZW A (miesiąc 0 i 6-12) i trzydawkowe na WZW B (miesiąc 0-1-6). Dla osób, które nie były szczepione w dzieciństwie, dobrym rozwiązaniem jest preparat skojarzony.
Kuba szczepienia skojarzone: dawka trzydawkowej szczepionki na oba typy WZW kosztuje w TropicalMed 399 zł. Jest ona podawana tak jak preparaty na samo WZW B.
Selektywne szczepienia przed wyjazdem na Kubę
O tym, jakie szczepienia na Kubę będą potrzebne konkretnemu pacjentowi, decyduje wykwalifikowany lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem. Wiedząc jakie aktywności będzie podejmował oraz w jakim terminie wyjeżdża, ocenia ryzyko poszczególnych chorób. W przypadku meningokoków i wścieklizny prawdopodobieństwo zakażenia zależy od pewnych czynników. Jakich?
Uczestnikom wycieczek grupowych, osobom zakwaterowanych w obłożonych hotelach czy turystom planującym zwiedzać największe (a więc najbardziej tłoczne) atrakcje Kuby, zaleca się szczepienia na meningokoki. To bakterie przenoszące się drogą kropelkową, które mogą zakazić układ nerwowy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych) czy krew (sepsa meningokokowa).
Biwakowiczom, osobom planującym pobyt na prowincji, miłośnikom pieszych wędrówek i turystyki jaskiniowej zaleca się szczepienia na wściekliznę ze względu na wzmożone ryzyko pogryzienia przez zainfekowane zwierzęta (nie tylko dzikie, ale i domowe)[3]. To śmiertelna choroba wirusowa, która praktycznie w 100% kończy się śmiercią bez szybkiego zastosowania immunizacji poekspozycyjnej.
Chociaż dla osób podejmujących szczepienia Kuba jest bezpieczniejszym celem podróży, to nie wszystkim chorobom da się zapobiec w ten sposób. Warto więc zgłosić się do lekarza nie tylko celem immunizacji, ale także uzyskania jasnych i kompletnych zaleceń profilaktycznych.
Kuba choroby tropikalne, na które nie ma szczepień – jak ich uniknąć?
Podróżni często zastanawiają się, czy na Kubie jest malaria, jednak mało kto pamięta o profilaktyce innych chorób, takich jak np. zika. To błąd, bo zarodźce, czyli pasożyty wywołujące malarię, nie stanowią problemu zdrowia publicznego na wyspie[4], a wirus Ziki już tak. Aby jej zapobiegać, zaleca się ochronę przed ukąszeniami – m.in. za pomocą środków odstraszających owady (sprawdź: jakie repelenty), moskitier oraz zakrywającej odzieży, która utrudnia owadom wkłucie się w skórę.
Środki odstraszające komary to nie jedyny element, który powinna zawierać apteczka podróżna. Krem z filtrem UV chroniący przed poparzeniami słonecznymi także powinien się w niej znaleźć, podobnie jak preparat odkażający oraz podstawowe leki i opatrunki. Aby chronić się przed słońcem, należy także dbać o noszenie nakrycia głowy oraz odzieży zakrywającej jak najwięcej ciała, by nie wystawiać go na nadmierne promieniowanie.
Po zalecenia profilaktyczne warto zgłosić się do wykwalifikowanego lekarza TropicalMed. Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem?
Jak przygotować się na Kubę, o czym warto wiedzieć przed wyjazdem?
Kuba oferuje kombinację historii, przyrody, kultury i zabawy, co czyni ją atrakcyjnym miejscem dla podróżnych. Zabytkowe, postkolonialne miasta, rajskie plaże oraz malownicze krajobrazy przyciągają turystów bez względu na upodobania. Kuba słynie też z rumu i cygar, które przyciągają smakoszy na wycieczki degustacyjne. Co warto wiedzieć o tym wyspiarskim państwie na Karaibach?
Kuba – co warto wiedzieć
Stolica: Havana – Habana Vieja, czyli stara część miasta jest pełna malowniczych uliczek i zabytków architektury kolonialnej
Język: hiszpański; może być problem z komunikacją w języku angielskim
Waluta: peso kubańskie (CUP); w kraju funkcjonują państwowe kantory CADECA
Wiza: Polacy muszą mieć wizę, aby móc podróżować na Kubę, a jeśli pobyt ma mieć charakter turystyczny, wystarczy tzw. tarjeta de turista; obowiązkowe jest także ubezpieczenie zdrowotne i NNW
Typy gniazdek elektrycznych: A, B, C i L
Klimat: tropikalny, gorący i wilgotny; z porą deszczową trwającą od maja do października
Plaże: Kuba jest pełna rajskich plaż, m.in. w Varadero czy na Cayo Coco
Flora i fauna: park narodowy Desembarca del Granma jest wpisany na listę UNESCO; żyje tam m.in. mnóstwo gatunków ptaków, a u wybrzeży można podziwiać rafę koralową – to gratka dla miłośników nurkowania
Transport: po kraju najlepiej przemieszczać się autobusami (np. Viazul), gdyż wynajem samochodów może być utrudniony
Bezpieczeństwo: z uwagi na zagrożenie przestępczością pospolitą (np. kradzieżami), zaleca się zachowanie zasad ostrożności; poza tym, od sierpnia do listopada występuje zagrożenie huraganami i cyklonami
Kuchnia: ryż po kubańsku (arroz a la cubana) czy kanapka pan con lechón to przysmaki, których warto spróbować podczas wakacji na Kubie
TropicalMed to miejsce, gdzie można uodpornić się na choroby zagrażające podczas wakacji na wyspie. Szczepienia przed wyjazdem na Kubę oraz profesjonalna konsultacja lekarska oraz wyrobienie żółtej książeczki w razie potrzeby czekają na podróżnych.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się na Kubę?
Zanim wyruszysz w podróż na Kubę, skonsultuj się z TropicalMed w sprawie dostosowania listy szczepień do planowanej trasy. Nasz ośrodek znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Przed wizytą warto założyć wygodne ubranie, ułatwiając tym samym podanie szczepionki w formie zastrzyku. W przypadku doustnych preparatów na dur brzuszny konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia, picia i leków godzinę przed wizytą. Przydatne będzie także zebranie informacji o stanie zdrowia, alergiach oraz szczegółach planowanej podróży: trasie, terminie i specyfice wyjazdu na Kubę. Pacjent nie może zapomnieć o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.
Czy na Kubę potrzebne są szczepienia?
Obowiązek szczepienia na żółtą febrę na Kubę jest egzekwowany tylko od tych osób, które przybywają (nawet z przesiadki lotniczej) z krajów występowania żółtej febry, a Polska do nich nie należy. Obostrzeń związanych z COVID-19 już nie ma.
Jakie szczepienia przed wyjazdem na Kubę?
Istotna jest dawka przypominająca na tężec (ewentualnie dodatkowo na błonicę i krztusiec), a także szczepienie na WZW typu A i B, dur brzuszny i dengę. Niektórzy podróżni mogą potrzebować jeszcze uodpornienia na meningokoki oraz wściekliznę.