Nie ma obowiązku immunizacji wobec przyjezdnych do Turcji, ale zaleca się
szczepienie na WZW B, które może być wymagane w razie konieczności przeprowadzenia operacji. Obostrzenia COVID-19 zostały zniesione.
Zalecenia związane z immunizacją przed podróżą są indywidualne, mogą obejmować szczepienia przeciw WZW A, durowi brzusznemu, meningokokom, wściekliźnie, a także dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. W najwyższych górach (m.in. na Ararat) występuje zagrożenie chorobą wysokościową.
Kiedy i dlaczego warto wykonać szczepienia do Turcji?
Aby w pełni skorzystać ze wszystkich zaplanowanych atrakcji w Turcji, 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zgłosić się na wizytę w ośrodku medycyny podróży. To ważne, gdyż pomoc medyczna może być tam naprawdę droga. Według MSZ, zwykła konsultacja lekarska kosztuje tam minimum 100$, a doba w szpitalu – od 500$. Zabiegi, takie jak m.in. szczepienia poekspozycyjne na tężec czy wściekliznę po zranieniu/ugryzieniu, mogą być więc sporym wydatkiem.
Szczepienia Turcja – sposób na uniknięcie wydatkówJakie szczepienia przed wyjazdem do Turcji warto wykonać, aby zadbać o swoje zdrowie i nie narażać się na wydatki podczas wakacji?
Turcja szczepienia obowiązkowe – czy immunizacja jest konieczna?
Immunizacja przed podróżą do Turcji jest kwestią indywidualną – do przekroczenia granicy nie potrzeba żadnych certyfikatów szczepienia. Dobrze jest jednak poddać się immunizacji na żółtaczkę typu B. Dlaczego?
Turcja szczepienia obowiązkowe: w przypadku konieczności wykonania operacji w tureckim szpitalu, można spotkać się z wymogiem posiadania zaświadczenia o uodpornieniu na WZW B.
Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według ostatniej aktualizacji danych (z 01.06.2022 r.), zostały one zniesione. Oznacza to brak wymogu szczepienia i wykonywania testów przed/po przyjeździe.
Turcja choroby turystów – jakie szczepienia do Turcji są zalecane?
Szczepienia przed wyjazdem do Turcji są kwestią indywidualną. Każdy sam podejmuje decyzję o tym, czy uodporni się na zagrażające tam choroby: żółtaczkę, dur brzuszny, meningokoki i wściekliznę oraz przyjmie zalecaną dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. Oczywiście nie każdy podróżny musi wykonywać wszystkich wymienionych szczepień – zalecenia w tej sprawie są wydawane indywidualnie, m.in. na podstawie rodzaju wyjazdu.
Choroby zagrażające podczas wyjazdu służbowego lub hotelowego | Turcja szczepienia zalecane na studia (Uniwersytet Koç) | Turcja choroby turystów na wycieczkach objazdowych |
- WZW A i B
- błonica, tężec, krztusiec
- meningokoki
| - pełne szczepienie na COVID-19 wymagane dla studentów w akademikach
- uodpornienie na WZW B i tężec wymagane m.in. w Szkole Pielęgniarstwa
| - WZW A i B
- błonica, tężec, krztusiec
- dur brzuszny
- wścieklizna
|
Powyższe listy stanowią jedynie wskazówkę, jakie szczepienia do Turcji mogą być przydatne. Po indywidualne zalecenia warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Poniżej zamieszczono natomiast informacje na temat poszczególnych chorób i zasad profilaktyki.
WZW/żółtaczka
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba transmitowana przez kał, krew i pozostałe płyny ustrojowe nosiciela. Kontakt z taką osobą w połączeniu z niezachowaniem higieny i ostrożności (np. podczas stosunku płciowego) w większości przypadków kończy się zakażeniem.
WZW typu A, zwane też czasem żółtaczką pokarmową, łatwiej się rozprzestrzenia. Łagodniejsze objawy są podobne do infekcji układu pokarmowego (utrata apetytu, biegunka, nudności, gorączka). Choroba może wywołać niewydolność wątroby, a w skrajnych przypadkach bywa śmiertelna. Wirus HAV jest w Polsce dość rzadki, a szczepienia na WZW typu A – nieobowiązkowe. Oznacza to większe ryzyko zakażenia, szczególnie w przypadku podróży do Turcji, gdzie występują te patogeny.
WZW typu B przenosi się przez skażoną krew i drogą płciową. Choroba częściej jednak wywołuje najpoważniejsze objawy, tj. niewydolność i marskość wątroby, a także zmiany nowotworowe. Szacuje się, że WZW typu B powoduje średnio 600 000 zgonów rocznie. Aby temu zapobiegać, w 1994 roku w Polsce wprowadzono obowiązek szczepień ochronnych przeciw WZW typu B. Dodatkowa immunizacja przed podróżą nie jest więc potrzebna.
Turcja szczepienia obowiązkowe przed operacją
WZW szczepienia Turcja: ochrona przed dwoma typami żółtaczki jest zalecana w podróży do Turcji. Osoby, które nie są uodpornione na żaden typ WZW, mogą wybrać preparat skojarzony Twinrix Adult (szczepienia do Turcji cena: 339 zł).
Dur brzuszny/tyfus
Dur brzuszny, zwany dawniej tyfusem, to jedna z tzw. chorób brudnych rąk, która wywołuje dokuczliwą infekcję. Objawia się m.in. bólem brzucha, wysoką gorączką, wymiotami i/lub nudnościami oraz zaparciami.
Więcej na temat choroby pisaliśmy w artykule pt. „Dur brzuszny – szczepionki”.
Profilaktyka duru brzusznego obejmuje przede wszystkim zachowanie higieny osobistej i żywienia podczas wakacji, a także szczepienie ochronne. Jest ono ważne szczególnie przed wyjazdem do Turcji, gdyż według CDC, Bliski Wschód jest regionem szczególnie zagrożonym transmisją pałeczek duru brzusznego.
Wścieklizna
Wścieklizna to bardzo niebezpieczna infekcja układu nerwowego, która nieleczona odpowiednio, jest praktycznie w 100% śmiertelna.
Dzięki podjętym działaniom profilaktycznym, tj. szczepieniom pupili i dzikich zwierząt, w Polsce wirus jest pod kontrolą i nie zagraża ludziom. W Turcji sytuacja wygląda inaczej – bezpańskie, chore psy i dzikie zwierzęta stanowią poważny problem dla zdrowia publicznego. Więcej o przebiegu choroby oraz sposobach jej zapobiegania pisaliśmy w artykule pt. „Wścieklizna – szczepionka”.
Biorąc pod uwagę wysokie koszty leczenia (a więc także profilaktyki poekspozycyjnej) w Turcji, warto zaszczepić się na wściekliznę przed wyjazdem. Immunizacja jest potrzebna szczególnie osobom planującym biwakowanie, piesze wędrówki czy pobyt w obszarach wiejskich.
Meningokoki
Zakwaterowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) czy odwiedzanie zatłoczonych miejsc, takich jak Wielki Bazar w Stambule zwiększa ryzyko kontaktu z nosicielem meningokoków. Bakterie te rozprzestrzeniają się bardzo łatwo (drogą kropelkową), a infekcja często jest bezobjawowa. Utrudnia to identyfikację, a co za tym idzie – unikanie styczności z osobą zakażoną. Kiedy inne metody profilaktyki zawodzą, przydaje się szczepienie na meningokoki.
Rutynowe szczepienia Turcja
Przed wyjazdem warto także sprawdzić swoją książeczkę szczepień. Są w niej informacje o dacie i rodzaju przyjętych preparatów ochronnych. Pozwoli to zweryfikować ważność immunizacji oraz podjąć decyzję o ewentualnym przyjęciu dawek przypominających. Wśród najbardziej zalecanych wyróżnia się:
Szczepienie na tężec – jest wykonywane według obowiązującego programu; pamięć immunologiczna utrzymuje się jednak około 10 lat, po czym wymaga „odświeżenia” za pomocą dawki przypominającej.
Turcja szczepienia na tężec
Dzięki temu można uchronić się przed poważną infekcją układu nerwowego wywołaną przez zakażenie rany/skaleczenia. To ważne szczególnie podczas wakacji w obcym kraju. Więcej o chorobie i jej profilaktyce pisaliśmy w artykule pt. „Szczepienia na tężec”.
Turcja jak przygotować się do wyjazdu?
Turcja jako kierunek turystyczny zyskała w ostatnich latach ogromną popularność. Kraj przyciąga pięknymi krajobrazami, piaszczystymi plażami oraz bogactwem kulturowym – arabsko-perską architekturą czy historycznymi ruinami i zabytkami. Co warto wiedzieć na temat tego kraju?
Turcja – co warto wiedzieć
Stolica: Ankara – jedną z ważniejszych budowli w mieście jest Mauzoleum Atatürka, miejsce spoczynku "Ojca Turków"
Język: turecki; niewielki odsetek mieszkańców mówi po angielsku
Waluta: lira turecka (TL); można bez problemu wymieniać waluty na miejscu w kantorach i bankach, przy czym w drugim przypadku trzeba okazać dowód tożsamości
Wiza: na pobyt turystyczny do 90 dni Polacy nie potrzebują wizy
Klimat: u południowych i zachodnich wybrzeży śródziemnomorski, w głębi kraju kontynentalny (bardzo zmienny), oraz chłodny nad Morzem Czarnym
Plaże: Marmaris czy Antalya nad Morzem Śródziemnym to tylko niektóre popularne miejsca wśród miłośników plażowania
Flora i fauna: Park Narodowy Uludağ jest popularny wśród turystów – teren porasta makia, lasy, a w najwyższych partiach – roślinność górska; park zamieszkuje mnóstwo gatunków ptaków, m.in. włochatka zwyczajna
Transport: dużą popularnością cieszą się autobusy, jest też możliwość wynajęcia samochodu
Bezpieczeństwo: odradza się podróże w regiony przygraniczne; w głębi kraju należy zachować podstawowe środki ostrożności ze względu na zagrożenie przestępczością pospolitą; dodatkowym zagrożeniem są trzęsienia ziemi
Kuchnia: popularny w Polsce kebab jest uznawany za tradycyjną turecką potrawę; na deser warto spróbować baklawy – co ciekawe, to właśnie w stolicy Turcji pobito rekord Guinessa na największą na świecie baklawę
Nie wolno zapominać o wizycie u lekarza medycyny podróży przed wyjazdem. Pozwoli to zadbać o zdrowie, a co za tym idzie – udany wypoczynek. Niektóre schorzenia są tylko dokuczliwe i odbierają wycieczce uroku, inne bywają znacznie poważniejsze w skutkach (np. choroba wysokościowa powyżej 2500 m n.p.m.). Immunizacja pozwala chronić swój organizm przed infekcjami lub łagodzić ich przebieg.
W TropicalMed oferujemy profesjonalną konsultację oraz wszystkie niezbędne preparaty ochronne. Sprawdź: szczepienia do Turcji cena.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Turcji potrzebne są szczepienia?
Ogólnie rzecz biorąc, szczepienia do Turcji nie są wymagane. Należy mieć jednak na uwadze, że w razie nieszczęśliwego wypadku i konieczności przeprowadzenia operacji w tureckim szpitalu, personel może poprosić o zaświadczenie szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu B.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Turcji?
Przed wyjazdem do Turcji zaleca się szczepienia na żółtaczkę, dur brzuszny oraz dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec. Niektórym podróżnym może się też przydać uodpornienie na meningokoki i/lub wściekliznę. Po indywidualne zalecenia należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży.
Gdzie wykonam szczepienia do Turcji w Krakowie?
Szczepienia Turcja Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. W naszej ofercie znajdują się korzystne cenowo pakiety (np. hotelowy), które pozwalają zaoszczędzić na immunizacji. O komfort i bezpieczeństwo pacjentów podczas wizyty szczepiennej dba wykwalifikowany personel TropicalMed.
Kiedy zgłosić się na szczepienia przed wyjazdem do Turcji?
Na szczepienia do Turcji najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu, jednak jeśli wycieczka jest last minute, to można skonsultować się z lekarzem z mniejszym zapasem czasu. Pozwoli to zadbać o zdrowie w podróży, a w konsekwencji – w pełni wykorzystać czas pobytu w Turcji.