Czy we Freetown w Sierra Leone występuje malaria, jakie choroby zagrażają podczas pobytu hotelowego, a jakie na wycieczce objazdowej oraz czy jest wymóg szczepienia? Sprawdź poradnik dla podróżnych i zgłoś się na szczepienia do TropicalMed 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Podróżując do Sierra Leone, obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej gorączce. Zaleca się także immunizację na tężec, WZW typu A i B, polio, dur brzuszny, cholerę, wściekliznę, meningokoki i dengę.
Dodatkowo, przygotowanie do podróży powinno obejmować wykupienie odpowiednich leków przeciwmalarycznych. Po receptę oraz spersonalizowane szczepienia ochronne i zalecenia zdrowotne warto zgłosić się do TropicalMed 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.
Sierra Leone szczepienia obowiązkowe – gdzie i kiedy je wykonać?
Obowiązek wykonywania testów czy szczepienia do Sierra Leone na COVID-19 został zniesiony 23.03.2023 roku. Nie ma więc żadnych obostrzeń związanych z koronawirusem dla podróżujących.
Sierra Leone nie należy do najpopularniejszych destynacji turystycznych, chociaż ma do zaoferowania m.in. plaże z białym piaskiem, rezerwaty przyrody oraz miejsca historyczne przypominające o czasach kolonialnych. Aby móc swobodnie podróżować, niezbędny jest certyfikat szczepienia do Sierra Leone przeciw żółtej gorączce. Nabiera on ważności po 10 dniach od podania jednodawkowego preparatu ochronnego i jest wymagany od każdego przyjezdnego od 9. miesiąca życia.
Immunizacja na żółtą febrę jest dostępna w TropicalMed. Należy ją wykonać nie tylko ze względów formalnych, ale i dla własnego bezpieczeństwa. Tropikalna gorączka krwotoczna przenoszona przez komary stanowi bowiem ogromny problem zdrowia publicznego w Sierra Leone. Z jakimi jeszcze chorobami musi zmierzyć się podróżny?
Jakich szczepionek potrzebuję w Sierra Leone, by uniknąć chorób?
O tym, czy w Sierra Leone jest bezpiecznie pod kątem zdrowia, decydują podjęte środki ochrony, a najskuteczniejszym są szczepienia. Są one dobierane do indywidualnych potrzeb podróżnika. Rozgraniczenie o charakterze ogólnym można znaleźć w poniższej tabeli.
W Sierra Leone zagraża Ci mnóstwo chorób
Chroń się dzięki szczepieniom w TropicalMed
Według statystyk banku światowego, tylko 23% osób w Sierra Leone ma dostęp do podstawowych usług sanitarnych; ryzyko WZW A, cholery, polio czytyfusu jest więc duże.
Raporty CDC pokazują, że Sierra Leone należy do krajów najbardziej obciążonych WZW typu B.
Nie sposób uniknąć wszystkich ukąszeń komarów, które w Sierra Leone mogą przenosić żółtą febrę, dengę czy malarię.
Sierra Leone szczepienia na wycieczkę objazdową/turystyczną
Sierra Leone szczepienia na pobyt hotelowy/służbowy
rutynowe (na WZW B, tężec i polio)
dur brzuszny
WZW A
cholera
wścieklizna
+ profilaktyka malarii
rutynowe (na WZW B i tężec)
dur brzuszny
WZW A
denga
+ profilaktyka malarii
Jak widać, chorób w Sierra Leone jest sporo, więc zalecenia dobiera się do indywidualnych potrzeb podróżnika, by nie przeciążać organizmu nadmiarem szczepień. Co warto o nich wiedzieć?
Sierra Leone szczepienia rutynowe
Szczepienia rutynowe to takie, które przydają się nie tylko podróżującym, ale i osobom zostającym w Polsce. Większość zalecanych do Sierra Leone jest wykonywana obowiązkowo zgodnie z aktualnym kalendarzem. Są to:
Tężec – uodpornienie dzieci i młodzieży do 19. roku życia jest darmowe, a za zalecane co 10 lat dawki przypominające płaci się z własnej kieszeni. Warto sprawdzić aktualność szczepienia do Sierra Leone, bo laseczki tężca łatwo wnikają do organizmu przez nawet nieduże skaleczenia, a dostęp do profilaktyki poekspozycyjnej w razie zakażenia może być tam utrudniony. Choroba neurologiczna z napadami skurczy całego ciała może być natomiast śmiertelna.
WZW typu B – szczepienie jest obowiązkowe od 1994-96 roku i chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby przenoszonym drogą płciową i przez krew. Obciążenie tą chorobą w Sierra Leone należy do najwyższych na świecie[1], więc nieuodpornieni powinni uzupełnić braki przed podróżą. Immunizacja pozwoli zapobiec infekcji z bólem brzucha, żółtaczką, nudnościami i wymiotami czy utratą apetytu, która w przewlekłej postaci może skończyć się marskością, a nawet rakiem wątroby.
Polio – obowiązkowe w Polsce podstawowe szczepienie raczej każdy ma za sobą, ale przed podróżą zaleca się pojedynczą dawkę przypominającą. W Sierra Leone występuje bowiem wzmożone ryzyko zakażenia wirusami polio[2], które mogą doprowadzić do trwałych porażeń mięśni. Przenoszą się one wraz z kałem i (rzadziej) wydzielinami z nosa i gardła osoby zakażonej.
Zastanawiając się, jakich szczepionek potrzebuję w Sierra Leone, warto zgłosić się do TropicalMed, gdzie dostępny jest preparat 4w1 na błonicę, tężec, krztusiec + polio. To szybki sposób na kompleksowe uodpornienie na cztery choroby za pomocą jednej dawki przypominającej.
Choć nieobowiązkowe w Polsce, to warte wspomnienia jest szczepienie na meningokoki, czyli bakterie przenoszone drogą kropelkową. Do infekcji może dojść w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, np. na bazarach czy w hotelach. Inwazyjna choroba z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych wymaga profesjonalnej opieki lekarskiej, o którą może być trudno w Sierra Leone.
Choroby brudnych rąk w Sierra Leone
Warunki higieniczno-sanitarne w Sierra Leone nie są najlepsze[3], co sprzyja rozprzestrzenianiu się zarazków przez skażoną żywność i wodę oraz za pomocą brudnych rąk. W ten sposób można nabawić się nie tylko wspomnianego wcześniej polio, ale także następujących chorób:
Dur brzuszny – aby uniknąć narastającej gorączki, zaparć, wzdęć czy wysypki skórnej na tułowiu, warto rozważyć szczepienie w formie pojedynczego zastrzyku lub trzech kapsułek.
WZW A – aby zapobiec wirusowemu zapaleniu wątroby o podobnych objawach co WZW typu B, tyle że bez formy przewlekłej, zaleca się dwudawkowe szczepienie iniekcyjne.
Cholera – ochronę przed bakteryjną chorobą biegunkową z obfitymi wymiotami zapewniają szczepionki doustne; są one dostępne w wersji jedno- lub dwu/trzydawkowej.
Sierra Leone szczepienia skojarzone: kolejną propozycją TropicalMed dla osób chcących uodpornić się szybko i wygodnie jest preparat 2w1 na oba typy wirusowego zapalenia wątroby.
Aby chronić się jeszcze skuteczniej, należy dbać o higienę rąk, spożywać tylko przegotowaną lub butelkowaną wodę oraz unikać surowych/niedogotowanych produktów spożywczych.
Choroby odzwierzęce w Sierra Leone
W Sierra Leone bezpieczeństwo, w dużej mierze zależy od podejmowanych aktywności. Podróżując na prowincję czy eksplorując dziką przyrodę można natknąć się na dzikie zwierzęta lub bezpańskie psy chore na wściekliznę[4]. Ich ugryzienie powoduje śmiertelną chorobę neurologiczną, przed którą chroni szybka profilaktyka poekspozycyjna. Jako że dostęp do opieki medycznej bywa w Sierra Leone utrudniony, to warto rozważyć szczepienia na wściekliznę jeszcze przed wyjazdem.
Planując pobyt na terenach miejskich i podmiejskich, gdzie dochodzi do większości zakażeń wirusem Dengi przenoszonego przez komary, warto rozważyć uodpornienie na tę chorobę. Może ona przebiegać pod postacią gorączki krwotocznej, a to poważne zagrożenie zdrowia i życia. Więcej szczegółów w: szczepienie na dengę.
Każdy kontakt ze zwierzętami, kleszczami, komarami czy ssakami, niesie ryzyko zarażenia się wieloma chorobami, o których można dowiedzieć się więcej w dalszej części artykułu.
Ile kosztują szczepienia do Sierra Leone w TropicalMed?
W ofercie TropicalMed znajdują się preparaty monowalentne (tj. na jedną chorobę) oraz skojarzone, pozwalające ograniczyć ilość wkłuć, a co za tym idzie – koszty. Ceny (za dawkę) poszczególnych szczepionek, można znaleźć, klikając tutaj: oferta TropicalMed. Warto pamiętać o obowiązkowej kwalifikacji lekarskiej za 70 zł
O tym, czy w Sierra Leone jest bezpiecznie, decydują podjęte szczepienia, których jest dość sporo. TropicalMed proponuje kolejną opcję obniżenia kosztów immunizacji – są to profilowane pakiety (np. Afryka czy Pakiet Hotelowy) umożliwiające uodpornienie na najważniejsze choroby w przystępnej cenie. Sprawdź cennik i przekonaj się sam/a.
Sierra Leone bezpieczeństwo – jak uniknąć pozostałych chorób?
Szczepienia do Sierra Leone to nie wszystko – potrzebna jest kompleksowa strategia zapobiegania chorobom, obejmująca i immunizację i przestrzeganie zasad profilaktyki. Na wizycie w TropicalMed można otrzymać informacje na temat tego, jak spakować apteczkę podróżną i co robić, by cieszyć się zdrowiem w podróży.
Częstym pytaniem wśród podróżnych jest to, czy we Freetown w Sierra Leone występuje malaria. Choroba jest rozpowszechniona w całym kraju[5], więc nasi lekarze zajmują się także wydawaniem recept na odpowiednie leki przeciwmalaryczne. Dodatkowe zabezpieczenie stanowi stosowanie repelentów, moskitier i zakrywającej ciało odzieży. Można w ten sposób uniknąć też ziki, chikungunii czy śpiączki afrykańskiej.
Unikanie kontaktu ze zwierzętami (m.in. nietoperzami czy naczelnymi) minimalizuje ryzyko eboli czy małpiej ospy.
Zasady higieny osobistej i żywienia wspomniane przy okazji szczepień na choroby brudnych rąk są przydatne w zapobieganiu biegunkom podróżnych. To najczęstsza dolegliwość u osób wybierających się za granicę, szczególnie w miejscach o słabszych niż w Polsce warunkach sanitarnych.
Jakie ciekawostki o Sierra Leone warto znać przed wyjazdem?
Odchodząc na chwilę od tematów zdrowotnych, warto przyjrzeć się Sierra Leone – atrakcjom dostępnym w tym kraju, bezpieczeństwem i wszelkim kwestiom organizacyjnym.
Sierra Leone co warto wiedzieć
Stolica: Freetown – miasto założone przez byłych niewolników jest pełne historycznych miejsc z czasów kolonialnych
Język: angielski, w użyciu są też lokalne dialekty
Waluta: leone (SLL); karty kredytowe są rzadko akceptowane, warto więc mieć gotówkę w lokalnej walucie
Wiza: podróżni do Sierra Leone muszą mieć wizę, do której trzeba m.in. paszportu, potwierdzenia rezerwacji hotelowej i posiadania środków finansowych czy dwa zdjęcia paszportowe
Klimat: tropikalny, z porą deszczową trwającą od maja do października oraz porą suchą od listopada do kwietnia
Plaże: Bureh Beach czy River No. 2 to przykłady malowniczych plaż nad Atlantykiem
Flora i fauna: Park Narodowy Outamba-Kilimi to miejsce, gdzie żyją niezwykle rzadkie hipopotamy karłowate, a także szympansy, słonie czy żyrafy
Transport: podróżowanie po kraju jest powolne, bo infrastruktura drogowa jest w nienajlepszym stanie; popularne środki transportu to dzielone taksówki i minibusy
Bezpieczeństwo: w krajach takich jak Sierra Leone bezpieczeństwo jest na niskim poziomie; zagrożenie przestępczością pospolitą powinno zachęcać do rejestracji w systemie Odyseusz
Kuchnia: popularne i warte spróbowania potrawy w Sierra Leone to zupa okra/okro czy gulasz plasas
Przed podróżą do Sierra Leone warto przyjść do TropicalMed po szczepienia i porady profilaktyczne dopasowane do swoich indywidualnych potrzeb. Da to odpowiednie przygotowanie na wszelkie wyzwania zdrowotne, które mogą Cię spotkać podczas podróży.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Sierra Leone?
Wrocławska 53D, 30-011 Kraków to adres poradni medycyny podróży i punktu szczepień, gdzie można uzyskać receptę na leki przeciwmalaryczne, oraz spersonalizowane zalecenia zdrowotne i szczepienia Sierra Leone Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
W przypadku szczepienia na dur brzuszny, należy powstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę przed podaniem doustnej dawki. W innych sytuacjach, zaleca się spożycie lekkiego posiłku oraz nawodnienie, aby organizm lepiej przyswoił szczepionkę. Dobrze jest również pamiętać o wygodnym stroju, dowodzie tożsamości, dokumentacji medycznej, historii szczepień oraz planie podróży, które mogą być potrzebne podczas wizyty w gabinecie.
Czy do Sierra Leone potrzebne są szczepienia?
Każda osoba podróżująca do Sierra Leone powinna posiadać certyfikat szczepienia na żółtą febrę. To nie tylko kwestia formalności, ale i bezpieczeństwa, bo ta tropikalna choroba jest rozpowszechniona w całym kraju.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Sierra Leone?
Podróżnym mogą przydać się szczepienia na choroby przenoszone przez ugryzienia owadów (żółta febra, denga) i innych zwierząt (wścieklizna), transmitowane drogą pokarmową i brudnymi rękami (WZW A, dur brzuszny, cholera, polio) albo drogą kropelkową (meningokoki) lub płciową i przez kontakt ze skażoną krwią (WZW A). Jest też możliwe zakażenie rany laseczkami tężca, więc i to szczepienie może się przydać. Zalecenia w kwestii immunizacji są wydawane indywidualnie.