Malezja szczepienia – ciesz się zdrowymi wakacjami

Malezja szczepienia obowiązkowe i zalecane

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia malezja Katarzyna Ślusarz | 2022-10-21 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-11)
Niektórzy podróżni przybywający do Malezji muszą okazać certyfikat szczepienia na żółtą febrę. W przypadku pozostałych przypadkach immunizacja jest opcjonalna. Warto jednak uodpornić się na choroby tropikalne (tyfus, dengę i JZM) i inne, takie jak m.in. wścieklizna czy żółtaczka.

Na szczepienia przed wyjazdem do Malezji najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni wcześniej. Pozwoli to uodpornić się na choroby tropikalne (dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, dengę) oraz inne, takie jak zakażenie meningokokowe, wścieklizna, żółtaczka oraz błonica, tężec i krztusiec. W Malezji nie ma większego zagrożenia malarią, jednak należy uważać na zikę. Przydatne dla podróżnych są więc m.in. moskitiery i repelenty

Malezja szczepienia – kiedy najlepiej zgłosić się do ośrodka?

Malezja to malownicze państwo wyspiarskie w Azji Południowo-Wschodniej. Słynie z wyśmienitej kuchni, cudów przyrody (m.in. Kinabalu wpisany na listę UNESCO) oraz przebogatej oferty turystycznej. Przez cały rok słupki termometrów pokazują tam 20-30°C, co przyciąga ciepłolubnych podróżnych, chcących nacieszyć się słońcem. 

Jeśli chodzi o poziom opieki medycznej, w publicznych placówkach jest on niższy niż w Europie, ale tani i ogólnodostępny. W prywatnych klinikach trzeba zapłacić więcej, ale standard jest zdecydowanie wyższy. Aby nie przekonywać się o tym na własnej skórze, warto odwiedzić lekarza medycyny podróży w Polsce, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem. Pozwoli to odpowiednio się przygotować – zabrać najważniejsze rzeczy do apteczki podróżnej oraz uodpornić się na choroby w Malezji. 

Malezja szczepienia obowiązkowe – czy immunizacja przed podróżą jest konieczna?

Szczepienia do Malezji na COVID-19 (dane aktualne na dzień 16.02.2023 r.) nie ma żadnych ograniczeń, tj. obowiązkowych testów, certyfikatów szczepień ani kwarantanny, w przypadku podróży do Malezji.

Nieobowiązkowa, chociaż zalecana jest rejestracja w rządowym systemie zarządzania epidemią COVID-19 MySejahtera. W pomieszczeniach i budynkach mogą być bowiem przeprowadzane kontrole statusu turystów.

Obowiązek szczepienia na żółtą febrę w Malezji ma charakter selektywny. Oznacza to, że dotyczy tylko tych podróżnych (od 1. roku życia), którzy przybywają z kraju zagrożonego transmisją wirusa (Polska nie jest jednym z nich). Lista takich państw znajduje się w tym artykule: Międzynarodowy Certyfikat Szczepienia.

Malezja szczepienia obowiązkowe Polaków: Malezja sama w sobie nie jest zagrożona żółtą febrą, toteż immunizacja jest konieczna wyłącznie w przypadku wieloprzystankowej podróży lub tranzytu (>12h) w kraju transmisji wirusa żółtej gorączki.

Spędź zdrowy i bezpieczny urlop

Przyjdź na szczepienia do Malezji

O zakażenie tyfusem w Malezji naprawdę nietrudno: często wystarczy wypić nieuzdatnioną wodę lub zjeść niedogotowaną potrawę.
Wścieklizna w Malezji to poważniejszy niż w Polsce problem zdrowia publicznego; warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Piesze wędrówki czy nocleg w obiekcie bez moskitier to tylko niektóre czynniki zwiększające ryzyko japońskiego zapalenia mózgu w Malezji.
Jasne zalecenia dotyczące profilaktyki chorób w podróży. Skuteczne i bezpieczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. malezja szczepienia obowiązkowe Zarezerwuj szczepienie w TropicalMed

Malezja choroby  jakie szczepienia przed wyjazdem do Malezji są zalecane?

Malezja to kraj leżący w strefie klimatu tropikalnego, co wiąże się nie tylko z wakacyjną pogodą, ale i infekcjami typowymi dla tego typu regionów. Jakimi?

Malezja choroby tropikalne:

 • tyfus (dur brzuszny)
 • japońskie zapalenie mózgu,
 • denga,
 • zika.

Należy pamiętać, że na trzy ostatnie choroby z listy nie ma jak na razie szczepionek ochronnych. Są one przenoszone przez komary, dlatego bardzo ważna jest ochrona przed ukąszeniami. Poza tym, przed podróżą do Malezji warto uodpornić się na wściekliznę, żółtaczkę, meningokoki oraz błonicę, tężec i krztusiec – niektóre z nich figurują w polskim Programie Szczepień Ochronnych (PSO). 

Oczywiście rzadko kiedy zaleca się wszystkie wymienione wyżej szczepienia przed podróżą do Malezji. Wytyczne lekarza medycyny tropikalnej różnią się m.in. w zależności od specyfiki wyjazdu:

Szczepienia Malezja – wyjazd służbowy/hotelowySzczepienia Malezja – wycieczka objazdowa
Szczepienia Malezja – wyjazd na studia (na przykładzie Universiti Malaya)
 • błonica, tężec, krztusiec
 • żółtaczka typu A i B
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • błonica, tężec, krztusiec
 • żółtaczka typu A i B
 • dur brzuszny
 • japońskie zapalenie mózgu
 • wścieklizna
 • odra, świnka i różyczka
 • błonica i krztusiec
 • żółtaczka typu B
 • meningokoki ACWY
 • COVID-19

Wielogodzinny lot oraz odmienny klimat i strefa czasowa mogą negatywnie wpływać na kondycję turysty. Dlatego zaleca się następujące szczepienia przed wyjazdem do Malezji:

Japońskie zapalenie mózgu (JZM)

To choroba występująca na Dalekim Wschodzie, której można nabawić się po ukłuciu przez zainfekowanego komara. Zagraża przez cały rok, szczególnie w porze deszczowej (w Malezji od października do lutego), na terenach zielonych oraz w przypadku dłuższych pobytów. Szczyt zachorowań w stanie Sarawak odnotowuje się od października do grudnia. Jest on znacznie bardziej obciążony JZM niż kontynentalna część Malezji.

Poza przestrzeganiem zasad profilaktyki, tj. ochroną przed ukąszeniami owadów, zaleca się wówczas szczepienia na japońskie zapalenie mózgu.

Dur brzuszny (tyfus)

Malezja słynie z naprawdę smacznej kuchni, jednak turyści powinni mieć świadomość ryzyka infekcji przenoszonych drogą pokarmową, takich jak właśnie tyfus. Pałeczki duru brzusznego są w Malezji powszechne, a w Polsce nie – oznacza to, że ryzyko zakażenia jest naprawdę wysokie. 

Higiena osobista i żywienia + szczepienia do Malezji na dur brzuszny (preparaty doustne/w formie zastrzyku) to najlepsza strategia profilaktyki choroby. Sprawdź szczegóły w: szczepienia na tyfus.

Denga

Według CDC, w Malezji wzrosło ryzyko zachorowania na dengę. To choroba wirusowa transmitowana przez komary, która w łagodnej wersji przypomina infekcję grypopodobną (gorączka, bóle mięśni i stawów, osłabienie), a w ostrej charakteryzuje się objawami krwotocznymi, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

Aby uniknąć tej groźnej choroby tropikalnej, zaleca się wzmożoną ochronę przed ukąszeniami komarów, a często dobrze jest też wykonać dodatkowo szczepienie na dengę.

Wścieklizna

To wirusowa choroba, której można nabawić się po ugryzieniu (czasami nawet zadrapaniu/polizaniu) przez chore zwierzę – domowe lub dzikie. O ile w Polsce ostatni śmiertelny przypadek wśród ludzi miał miejsce w 2002 roku, o tyle w Malezji problem ten jest poważniejszy. 

Szczepienia na wściekliznę zapobiegają chorobie nawet wtedy, gdy już dojdzie do pogryzienia, jednak nie warto ryzykować. Lepiej uodpornić się jeszcze przed wyjazdem, szczególnie planując wypoczynek na łonie natury czy wizytę w obszarach wiejskich, gdzie ryzyko spotkania chorego zwierzęcia jest większe. 

Żółtaczka (WZW A i B)

Wirusowe zapalenie wątroby to choroba, na którą zaleca się uodpornienie przed każdą podróżą – Malezja nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Tego typu infekcję wywołują drobnoustroje, które rozprzestrzeniają się na dwa sposoby:

 • drogą pokarmową (typ A) – higiena żywienia i osobista oraz szczepienia na WZW A (nieobowiązkowe w Polsce) to najskuteczniejszy duet w profilaktyce zakażenia wątroby;
 • drogą krwi i płciową (typ B) – unikanie ryzykownych praktyk seksualnych, używanie własnych rzeczy typu strzykawka czy żyletka do golenia oraz szczepienia na WZW B (obowiązkowe od 1994 roku) pomagają zapobiegać groźnej chorobie.

Szczepienia do Malezji na WZW: dla osób nieszczepionych na żaden typ żółtaczki dobrą opcją jest preparat skojarzony Twinrix Adult na WZW A i WZW B.

Błonica, tężec i krztusiec

To kolejne choroby, przed którymi warto uodpornić się przed każdą podróżą. Wprawdzie od dawna figurują w PSO, jednak szczepienia nie dają trwałej odporności. Dawki przypominające są zalecane co 10 lat – jeśli termin ochrony kończy się przed wyjazdem do Malezji, warto zapisać się na szczepienie.

TropicalMed oferuje bogatą ofertę preparatów skojarzonych, dzięki którym za jednym podejściem można uodpornić się na wszystkie trzy choroby. Sprawdź: szczepienie na tężec

Meningokoki

Meningokoki to bakterie, które występują wyłącznie w organizmie człowieka i przenoszą się drogą kropelkową. Wzmożony kontakt z ludźmi na wakacjach oznacza więc większe ryzyko zakażenia. Malezja to jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych w całej Azji, więc prawdopodobieństwo natknięcia się na tłumy (szczególnie w sezonie) jest duże. To z kolei wpływa na zagrożenie infekcją.

Bezpieczeństwo na wakacjach zapewniają szczepionki na meningokoki, które zaleca m.in. osobom planującym zakwaterowanie w hotelach o dużym obłożeniu.

Malezja malaria i zika – jak chronić się przed chorobami, na które nie ma szczepień?

W Malezji występują choroby, przed którymi nie da się zaszczepić w Polsce. Są to przede wszystkim infekcje przenoszone przez komary

 • zika – MSZ przestrzega przed ziką w Malezji; odnotowywano tam przypadki zakażeń wirusem;
 • Malezja malaria – od 2017 roku nie odnotowuje się tam przypadków malarii u ludzi, jednak zarodźce (pasożyty wywołujące chorobę) nadal występują w organizmach małp.

Wizyta u lekarza medycyny podróży zwiększa szanse na bezpieczny i zdrowy pobyt w Malezji. Specjalista doradza m.in. które repelenty stosować.

Ostatnim schorzeniem, jakie może przytrafić się na wakacjach w Malezji, są biegunki podróżnych. O tym, jak im zapobiegać oraz co je wywołuje można przeczytać na naszym blogu.

Jak przygotować się na wyjazd do Malezji?

Polscy turyści nie potrzebują wizy do Malezji, jednak warto mieć ze sobą bilet powrotny (lub w dalszą podróż) oraz potwierdzenie posiadania wystarczających środków finansowych na pobyt, tj. około 5 dolarów/dzień. 

Pakując się przed podróżą, warto wziąć ze sobą maseczkę z wkładem węglowym, gdyż jakość powietrza w Malezji bywa niska – szczególnie w większych miastach. Drugą potrzebną rzeczą może być adapter do gniazdek elektrycznych – w Polsce w użyciu są gniazdka typu C i E, natomiast w Malezji G. 

Malezja – co warto wiedzieć

Stolica: Kuala Lumpur – warto zobaczyć jedne z najwyższych wieżowców świata, Merdeka 118 (2. miejsce) czy słynne Petronas Towers (okolice 20. miejsca)

Język: malajski (bahasa melayu), poza miastami może być problem z komunikacją w języku angielskim

Waluta: ringgit (MYR)

Klimat: tropikalny, monsunowy; deszcze nawiedzają kraj od kwietnia do października oraz (bardziej obficie) od października do lutego.

Plaże: wyspy Langkawi oraz Perhentian to popularne miejsca wśród miłośników plażowania

Flora i fauna: warta odwiedzenia jest dziewicza dżungla w Parku Narodowym Taman Negara, który został wpisany na listę UNESCO

Transport: infrastruktura drogowa i transport publiczny jest w Malezji bardzo dobrze rozwinięty; od kierowców wymaga się międzynarodowego prawa jazdy

Bezpieczeństwo: Malezja jest zagrożona terroryzmem oraz katastrofami naturalnymi takimi jak podtopienia czy cyklony tropikalne; podróżującym zaleca się rejestrację w systemie powiadamiania o zagrożeniach Odyseusz 

Kuchnia: Malezja słynie z potraw na bazie ryżu takich jak nasi lemak czy nasi goreng; warto spróbować tych przysmaków, pamiętając o zasadach higieny żywienia

O przygotowanie pod względem zdrowotnym najlepiej natomiast zadbać z pomocą wykwalifikowanego personelu medycznego TropicalMed.

Jak zadbać o zdrowie w Malezji z TropicalMed?

Szczepienia tropikalne, przypominające i zalecane (nieobowiązkowe) nie są refundowane w Polsce, co oznacza, że chcąc się uodpornić, trzeba zrobić to na własną rękę.

Szczepienia do Malezji koszt: wydatki związane z immunizacją przed podróżą do Malezji można obniżyć, wybierając zestaw Azja Południowo-Wschodnia lub Pakiet Hotelowy z oferty TropicalMed. Sprawdź szczegóły: szczepienia do Malezji koszt.

TropicalMed oferuje nie tylko wszystkie preparaty niezbędne przed podróżą do Malezji, ale także możliwość wygodnego zaszczepienia się (wraz z kwalifikacją). Zwalnia to z obowiązku samodzielnego zakupu, przechowywania i dostarczenia szczepionki do punktu.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Malezji?

Przed wyjazdem do Malezji warto zaszczepić się na choroby tropikalne, takie jak tyfus i japońskie zapalenie mózgu. Poza tym ważna jest immunizacja m.in. na meningokoki czy żółtaczkę typu A i B. Na szczepienia do Malezji Kraków najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu.

Czy do Malezji potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia na żółtą febrę w Malezji ma charakter selektywny, czyli dla wybranych podróżnych. Przybywając bezpośrednio z Polski, nie trzeba okazywać żadnego certyfikatu, natomiast będąc wcześniej w którymś z krajów zagrożonych transmisją tego wirusa (nawet w tranzycie lotniczym), trzeba mieć tzw. żółtą książeczkę potwierdzającą szczepienie.

Na co uważać w Malezji?

W Malezji należy uważać przede wszystkim na ukąszenia komarów, ponieważ przenoszą one wiele niebezpiecznych chorób – m.in. dengę czy japońskie zapalenie mózgu. Trzeba też unikać kontaktu ze zwierzętami (np. bezpańskimi psami), które mogą być zakażone wścieklizną. Zaleca się też ostrożność podczas jedzenia i picia – m.in. rezygnację z picia wody kranowej.

Jakie choroby zagrażają w Malezji?

W Malezji zagrażają choroby tropikalne, takie jak malaria, denga, zika, japońskie zapalenie mózgu oraz dur brzuszny. Poza infekcjami typowymi dla tropików należy też pamiętać o profilaktyce wścieklizny czy żółtaczki typu A i B oraz szczepieniach rutynowych – np. na tężec i błonicę. W dużych skupiskach ludzi można natomiast nabawić się zakażenia meningokokowego.

Zaplanuj zdrową wycieczkę do Malezji

Zaszczep się przed wyjazdem!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: