Czy Węgry to bezpieczny kraj pod kątem zdrowia podróżnych?

Węgry szczepienia podróżnych – jakie dają korzyści?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Węgry szczepienia COVID-19 Katarzyna Ślusarz | 2024-07-31
Aby zwiedzania majestatycznych zamków Budapesztu czy relaksu nad malowniczym jeziorem Balaton nie zakłóciła infekcja, warto odwiedzić TropicalMed. Nasz wykwalifikowany personel podpowie w sprawie szczepień i pozostałych zasad profilaktyki najczęstszych chorób na Węgrzech. Sprawdź jakich!

Podróżujący na Węgry powinni w zależności od potrzeby uzupełnić szczepienia rutynowe, zwłaszcza przeciwko tężcowi. Ważna jest też ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową (grypa i zakażenie meningokokowe) oraz przez zwierzęta (kleszczowe zapalenie mózgu i wścieklizna).

Szczepienia są dobierane w zależności od planów i potrzeb podróżnego. Wizytę w TropicalMed dobrze jest zaplanować minimum na miesiąc przed wyjazdem.

Węgry szczepienia COVID-19 – czy są wymagania wjazdowe? 

Największe jezioro w Europie Środkowej, liczne kąpieliska termalne i jaskinie krasowe, czy wpisana na listę UNESCO osada Hollókő to tylko niektóre atrakcje czekające na przyjezdnych. Osoby planujące wyjazd w celach edukacyjnych, a nie turystycznych, powinny sprawdzić, czy wyjazd na Węgry bez szczepienia jest możliwy. 

Okazuje się, że na niektórych kierunkach studiów (np. na farmacji na Uniwersytecie w Segedynie) są ściśle określone wymagania immunizacyjne, które należy spełniać, chcąc zostać przyjętym na uczelnię. 

Węgry szczepienia COVID-19: wyjazd na Węgry bez szczepienia, testów na koronawirusa ani konieczności poddawania się kwarantannie jest możliwy od 08.03.2022 roku[1].

Czy wyjazd na Węgry bez szczepienia to dobry pomysł?

Podczas przygotowań do podróży warto mieć na względzie, że o tym, czy Węgry to bezpieczny kraj pod kątem zdrowia, decydują podjęte działania profilaktyczne. Do najskuteczniejszych jak na razie należą szczepienia, które są dobierane m.in. na podstawie rodzaju wyjazdu. Jak?

Węgry szczepienia na pobyt hotelowy
Węgry szczepienia na wycieczkę objazdową
Węgry szczepienia na studia [Wydział Farmacji, Uniwersytet w Segedynie][2]
  • rutynowe (głównie na krztusiec i błonicę)
  • meningokoki
  • grypa
  • rutynowe (głównie na tężec)
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • wścieklizna
  • WZW typu B
  • odra (badanie na obecność przeciwciał lub pojedyncza szczepionka)

+ kopia karty/książeczki szczepień (także tych z dzieciństwa) wydana przez lekarza rodzinnego

Na Węgrzech zagraża Ci kilka chorób

Uniknij ich z pomocą szczepień

Lisy na Węgrzech mogą przenosić wirusa wścieklizny, powodującego śmiertelną chorobę układu nerwowego.
W zatłoczonych miejscach łatwo o kontakt z nosicielem meningokoków albo wirusów grypy.
Odwiedzanie regionów zadunajskich wiąże się ze wzmożonym ryzykiem kleszczowego zapalenia mózgu.
Skuteczne szczepionki. Doświadczony personel. Wygodna rejestracja przez Internet.
kobieta po szczepieniu. wyjazd na Węgry bez szczepienia Umów się na szczepienia

Chociaż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa niemal wszystkie koszty leczenia na Węgrzech[3], to nie jest w stanie zrekompensować straconego zdrowia i czasu przeznaczonego na chorowanie.

W profilaktyce ważną rolę odgrywa świadomość zagrożeń i wiedza o tym, jak unikać infekcji. Dlatego warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Grypa

Grypa rozprzestrzenia się drogą kropelkową, przez kontakt z nosicielem i powierzchniami, które skaził wydzieliną dróg oddechowych (np. podczas kichania). Powoduje gorączkę, bóle mięśni, kaszel (zwykle suchy) i ogólne osłabienie, uniemożliwiające swobodne podróżowanie po Węgrzech.

Planując przebywanie wśród ludzi, korzystanie ze wspólnych przestrzeni (np. komunikacji miejskiej) i podróż w sezonie jesienno-zimowym, kiedy zachorowania są najczęstsze, warto poddać się szczepieniu.

Meningokoki

Meningokoki bytują w jamie nosowo-gardłowej człowieka i są transmitowane drogą kropelkową, podobnie jak grypa. Zakwaterowanie w hotelu o dużym obłożeniu i odwiedzanie tłocznych miejsc (np. Budapesztu w sezonie turystycznym) wzmaga ryzyko zakażenia. 

Sepsa meningokokowa czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to poważne dolegliwości, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepień.

Kleszczowe zapalenie mózgu

O tym, czy Węgry to bezpieczny kraj, decyduje termin i trasa wyjazdu. Podróżując poza sezonem zimowym na tereny zielone zadunajskich regionów zlokalizowanych na zachodzie, ryzyko związane z kleszczowym zapaleniem mózgu jest największe[4].

Aby wypoczynek na łonie natury nie skończył się odkleszczowym zapaleniem mózgu z wysoką gorączką, bólem i zawrotami głowy czy wymiotami, należy zgłosić się na szczepienia ochronne.

Dla odwiedzających Węgry ceny szczepień na KZM mogą być znacznie obniżone dzięki pakietowi dostępnemu w TropicalMed. Pozwala to na ochronę zdrowia bez narażania się na wygórowane koszty immunizacji.

Podczas wizyty szczepiennej lekarz nie tylko dopasuje szczepionkę na KZM do indywidualnych potrzeb pacjenta, ale doradzi także, jak minimalizować ryzyko ukąszeń (m.in. jakie repelenty stosować).

Wścieklizna

Chociaż wścieklizna raczej nie występuje u psów i innych domowych zwierząt na Węgrzech, to lisy stanowią spore zagrożenie[5]. Ich ugryzienie, a czasami nawet polizanie uszkodzonej skóry, może skończyć się u człowieka śmiertelną, neurologiczną chorobą wirusową.

Planując aktywności narażające na kontakt z dzikimi zwierzętami, takie jak wędrówki po bezdrożach, polowania czy obserwacja ptaków, warto poradzić się lekarza w sprawie zasadności szczepień.

Węgry szczepienia rutynowe 

Szczepienia rutynowe, czyli wykonywane obowiązkowo w Polsce, nie figurują w kalendarzu od zawsze albo nie dają trwałej odporności. Ważne dla podróżnych jest aktualne szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec (3w1), które należy odświeżać co 10 lat. 

  • Zakażenie rany, nawet niewielkiej, grozi bowiem rozwinięciem się tężca, który powoduje bolesne spazmy – także mięśni oddechowych, co grozi uduszeniem.
  • Błonica i krztusiec przenoszą się drogą kropelkową i także mogą powodować problemy z oddychaniem – błonica przez narośle na gardle czy krtani utrudniające przepływ powietrza, a krztusiec przez napady intensywnego kaszlu.

Aby chronić się przed tymi i wieloma innymi chorobami, przed wyjazdem trzeba sprawdzić swoją książeczkę, uzupełnić ewentualne braki i przyjąć dawki przypominające, jeśli jest taka potrzeba.

Węgry ceny szczepień – ile kosztuje zdrowie w podróży?

Kwalifikacja lekarska niezbędna przed podaniem szczepionek kosztuje 70 zł. Jej celem jest ocena bezpieczeństwa preparatu/ów dla konkretnego pacjenta, z uwzględnieniem m.in. jego alergii czy stanu zdrowia.

Koszt szczepionek (za dawkę) można sprawdzić, klikając w cennik TropicalMed. Znajdują się tam wszystkie preparaty ochronne dostępne w naszym ośrodku, zarówno solo jak i w profilowanych pakietach.

Praktyczne wskazówki: jak przygotować się na Węgry?

Zaplanowanie wycieczki do Węgier przed wizytą w TropicalMed, którą najlepiej zaplanować minimum miesiąc przed wyjazdem, pozwala na lepsze dopasowanie szczepień i zaleceń profilaktycznych. Poniższa lista faktów i ciekawostek może pomóc w zorganizowaniu udanej podróży.

Węgry – co warto wiedzieć

Stolica: Budapeszt – miasto zwane Paryżem Wschodu jest pełne atrakcji, takich jak np. Baszta Rybacka, Zamek Królewski czy Łaźnie Gellerta

Język: węgierski, można też probówać komunikacji po angielsku lub niemiecku

Waluta: forint węgierski (HUF); przy wymianie pieniędzy w bankach i kantorach pobierana jest drobna opłata

Klimat: kontynentalny z wilgotną zimą i upalnym latem

Flora i fauna: węgierska puszta w dolinie Cisy to największe w Europie Zachodniej tereny stepowe, zamieszkiwane m.in. przez niemal 400 gatunków ptaków 

Transport: turyści mogą liczyć na rozbudowaną sieć transportu publicznego i możliwość wynajmu auta; warto pamiętać o opłatach za przejazd niektórymi drogami (np. autostradami)

Bezpieczeństwo: w krajach takich jak Węgry bezpieczeństwo jest na wysokim poziomie; zdarzają się drobne kradzieże, dlatego należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności 

Kuchnia: tradycyjne przysmaki Węgier znane także w Polsce to gulasz, leczo czy paprykarz

Dla chcących spokojnie i zdrowo zwiedzać Węgry szczepienia są kluczowym elementem przygotowania do podróży. Podczas wizyty w TropicalMed można liczyć nie tylko na immunizację, ale też jasne zalecenia profilaktyczne (np. jak wyposażyć apteczkę podróżną). 

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się na Węgry?

Aby wykonać szczepienia Węgry Kraków, warto udać się do TropicalMed. To profesjonalna klinika, która specjalizuje się w szczepieniach podróżnych. Znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Podczas wizyty szczepiennej konieczne jest posiadanie przynajmniej wstępnego planu podróży, dowodu tożsamości oraz dokumentacji medycznej. Wskazane jest założenie wygodnej bluzki, która ułatwi dostęp do ramienia w celu podania zastrzyku. Wszystkie zalecane szczepionki są iniekcyjne (nie doustne), więc nie ma potrzeby rezygnacji z jedzenia i picia przed wizytą.

Czy do na Węgry potrzebne są szczepienia?

Wyjazd w celach służbowych czy turystycznych nie jest obarczony wymogiem immunizacji, jednak kandydaci na niektóre kierunki studiów mogą być zobowiązani do posiadania określonych szczepień.

Jakie szczepienia przed wyjazdem na Węgry?

Ważne dla podróżnych są szczepienia rutynowe (głównie na tężec) oraz choroby przenoszone drogą kropelkową (grypa i zakażenie meningokokowe) i odzwierzęce (kleszczowe zapalenie mózgu i wścieklizna). Lista preparatów do przyjęcia jest ustalana indywidualnie.