Apteczka podróżna – co warto spakować na wyjazd?

Apteczka podróżna co zabrać [lista]

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, apteczka na podróż Katarzyna Ślusarz | 2022-07-08 (ostatnia aktualizacja: 2023-06-16)
Apteczka na podróż jest niezbędnym elementem bagażu, bez względu na odwiedzany kraj i planowane aktywności podczas wakacji. Leki, preparaty ochronne (np. na owady, przeciw słońcu) czy środki opatrunkowe w apteczce to podstawa. W niektórych państwach niezbędna jest też żółta książeczka.

Apteczka na wyjazd lista

 • środek do dezynfekcji rąk,
 • elektrolity,
 • pęseta,
 • repelent,
 • środki do uzdatniania wody,
 • prezerwatywy,
 • środki opatrunkowe w apteczce + maseczka CPR,
 • termometr,
 • filtr przeciwsłoneczny i środek na oparzenia,
 • lekarstwa (m.in. przeciwmalaryczne, na chorobę wysokościową) + pipeta i/lub łyżeczka.

Co powinna zawierać apteczka podróżnika, który choruje?

Pakowanie się to jedna z mniej lubianych czynności w podróżowaniu. Miejsca zawsze jest za mało, a rzeczy do spakowania – za dużo. W zależności od rodzaju wycieczki i planowanych atrakcji, bagaż jest mniej lub bardziej obszerny. Elementem niezbędnym w każdym przypadku jest jednak apteczka na podróż.

Przede wszystkim powinny się w niej znaleźć leki i sprzęt potrzebny do prawidłowego funkcjonowania osoby przewlekle chorej – np. zestawy infuzyjne dla cukrzyków z pompą insulinową czy inhalatory dla astmatyków. W takim przypadku warto mieć też na sobie bransoletkę medyczną z grawerem informującym o chorobie. Pozwoli to na udzielenie szybkiej i skutecznej pomocy w razie ewentualnego wypadku.

Apteczka podróżna co zabrać na każdą wycieczkę?

Kompletowanie apteczki podróżnej jest naprawdę kłopotliwe dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z turystyką. Wprawdzie do kupienia są gotowe zestawy, jednak bywają one niewystarczające. Szczególnie apteczka na wyjazd w tropiki powinna zawierać dodatkowe elementy. O czym warto pamiętać?

Apteczka na wyjazd lista:

Wybierasz się w podróż?

Zadbaj o skompletowanie apteczki podróżnej

Do niektórych krajów, takich jak np. Niger, niezbędny jest certyfikat potwierdzający szczepienie na żółtą febrę.
Podróżując do miejsc zagrożonych malarią warto pomyśleć o chemioprofilaktyce; tego typu leki są dostępne wyłącznie na receptę.
Wyprawa w góry lub inne wysoko położone miejsca (np. La Paz w Boliwii) wymaga konsultacji lekarskiej w sprawie choroby wysokościowej.
Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży. Duży wybór terminów.
kobieta po szczepieniu. apteczka podróżnika Zarezerwuj termin konsultacji

  1. Środek do dezynfekcji rąk

  Przydaje się w przypadku braku dostępu do czystej, bieżącej wody; stosując go jak należy, można eliminować ryzyko chorób brudnych rąk. Dobrze jest, kiedy preparat ma w sobie alkohol o stężeniu 60-80%, wówczas ma działanie antyseptyczne. Żel czy spray należy dokładnie rozprowadzić i pozostawić na skórze przez minimum 30 sekund.

  2. Elektrolity

  Infekcje układu pokarmowego niosą ryzyko odwodnienia; ważne jest wówczas przywracanie równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie. W poważnych przypadkach stosuje się ORS (Oral Rehydration Salts) czyli mieszankę glukozy i elektrolitów opracowaną przez WHO.

  3. Lekarstwa

  Apteczka podróżnika powinna zawierać lekarstwa: przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwhistaminowe, przeczyszczające (łagodne) czy na chorobę lokomocyjną/przeciwwymiotne. Zabierając je, należy przeczytać ulotkę, aby dowiedzieć się o warunkach bezpiecznego przechowywania preparatów; po przeczytaniu nie wolno wyrzucać ulotek!

  Jaka apteczka na wakacje w tropikach: w ciepłych krajach występuje realne zagrożenie malarią; można jej zapobiegać, stosując odpowiednie leki. Po zalecenia dotyczące chemioprofilaktyki należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży.

  Podczas wwozu leków na terytoria innych krajów należy zachować oryginalne opakowania, a niekiedy potrzebny jest list/recepta od lekarza z tłumaczeniem. Przed wyjazdem należy sprawdzić limity oraz listę dozwolonych i zakazanych substancji w danym kraju, aby nie narazić się podczas kontroli.

  Podawanie leków w płynie (np. syropów) jest nieco bardziej kłopotliwe, dlatego apteczka podróżna powinna też zawierać pipetę i/lub łyżeczkę. Pozwoli to na higieniczne i precyzyjne wymierzenie dawki.

  4. Pęseta

  Pęseta ma wiele różnych zastosowań i nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Służy m.in. do wyciągania kleszczy; szybkie usunięcie pajęczaka pozwala m.in. minimalizować ryzyko boreliozy (sprawdź: profilaktyka boreliozy). 

  5. Repelent

  Repelent to środek odstraszający owady i pajęczaki, które są odpowiedzialne za przenoszenie wielu chorób zakaźnych: m.in.  kleszczowego i japońskiego zapalenia mózgu, malarii, żółtej gorączki czy dengi. Apteczka na wyjazd w tropiki koniecznie musi zawierać repelent, gdyż ryzyko wymienionych chorób jest tam szczególnie duże. Do wyboru są preparaty naturalne i chemiczne (o większej skuteczności). Sprawdź szczegóły w: jakie repelenty stosować?

  6. Środki do uzdatniania wody

  Ich zadaniem jest poprawa jakości wody (np. kranowej), a co za tym idzie – zapobieganie infekcjom przenoszonym drogą pokarmową. Środki chemiczne mogą mieć formę płynu do przygotowywania roztworu lub kapsułek do rozpuszczania w wodzie. Należy pamiętać, żeby przestrzegać wytycznych producenta. Wybierając urządzenie do mechanicznego uzdatniania (filtry turystyczne), należy sprawdzić, czy wychwytują one drobnoustroje chorobotwórcze z wody.

  7. Prezerwatywy

  Istnieje wiele niebezpiecznych wirusów i bakterii transmitowanych drogą płciową (sprawdź: choroby weneryczne); prezerwatywy pozwalają minimalizować ryzyko zakażeń. Należy pamiętać, że nie zapewniają one stuprocentowej ochrony. Przykładowo, wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) może infekować nawet wtedy, gdy stosuje się środki barierowe. Dlatego bardzo ważne są szczepienia ochronne.

  8. Środki opatrunkowe w apteczce + maseczka CPR

  Środki opatrunkowe w apteczce to bandaż elastyczny, gaza jałowa, plastry, nożyce, igła i nitka oraz preparat antyseptyczny do odkażania ran, a także środki ochrony osobistej, tj. rękawiczki lateksowe/foliowe. Ostatni z wymienionych elementów zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych drogą krwi (np. wirus żółtaczki typu B, HIV). Ważne jest zachowanie ostrożności podczas udzielania pierwszej pomocy. Wśród środków ochrony osobistej wyróżnia się też maseczkę CPR (do resuscytacji).

  Ostre przedmioty w bagażu
  Podróżując samolotem, należy mieć na uwadze, że w bagażu podręcznym nie wolno przewozić ostrych przedmiotów (np. nożyc, igieł). Tego typu rzeczy muszą znajdować się w bagażu rejestrowanym; jeśli zakupiony bilet go nie obejmuje, to brakujące elementy apteczki trzeba uzupełnić na miejscu i pamiętać, by nie brać ich w lot powrotny.

  9. Termometr

  Zbyt wysoka gorączka to bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, toteż warto ją kontrolować; pomiar temperatury ciała jest przydatny przy udzielaniu pomocy gorączkującemu. 

  10. Filtr przeciwsłoneczny

  Kremy z filtrem UVA i UVB są przydatne szczególnie w górach i w krajach z wieloma słonecznymi dniami w ciągu roku. O ochronie przed słońcem powinny pamiętać szczególnie osoby o jasnej cerze. Dobrze jest też mieć środek łagodzący oparzenia słoneczne, w razie gdyby ochrona mimo wszystko zawiodła.

  Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: sposoby na oparzenia słoneczne.

  Apteczka podróżna co zabrać do poszczególnych krajów? 

  Apteczka na wyjazd za granicę różni się w zależności od destynacji – jedne rzeczy mogą bowiem okazać się bardziej przydatne, a inne mniej. O czym warto pamiętać przed wyjazdem do poszczególnych krajów?

  Apteczka samochodowa w Chorwacji

  Podróżując samochodem, należy pamiętać o przepisach obowiązujących w poszczególnych krajach. Jednym z nich jest wymagane wyposażenie auta. W Chorwacji egzekwuje się posiadanie apteczki samochodowej od kierowców, a za złamanie tego prawa grożą wysokie mandaty.

  Podobny obowiązek ciąży m.in. na podróżujących do Grecji czy Niemiec oraz na Cypr. Pełną listę takich krajów można znaleźć na polskiej stronie internetowej ECC (Europejskie Centrum Konsumenckie).  

  Apteczka na wyjazd do Egiptu

  Wyjeżdżając do Egiptu, należy mieć na uwadze panujący tam pustynny klimat. Oznacza to, że dostęp do wody pitnej w wielu miejscach jest tam utrudniony. Sytuacja ta negatywnie wpływa na jakość i bezpieczeństwo wody, dlatego warto wyposażyć się w filtr turystyczny lub specjalne środki chemiczne. Najlepiej natomiast zrezygnować z picia i mycia zębów wodą z kranu i stosować w tym celu tę butelkowaną.

  Więcej informacji o tym, jaka jest woda w Egipcie i innych zakątkach świata, można przeczytać tutaj: „W których krajach lepiej nie pić wody z kranu?”

  Apteczka na wyjazd do Afryki 

  Afryka (szczególnie Subsaharyjska) to obszar występowania wielu chorób zakaźnych, toteż należy odpowiednio wyposażyć swoją apteczkę. Warto też wykonać szczepienia na choroby tropikalne przed podróżą. Przygotowując się do wyjazdu, należy pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. Żółta książeczka – czyli poświadczenie immunizacji na różne choroby zakaźne. W wielu krajach afrykańskich potrzebny jest certyfikat szczepienia na żółtą febrę.
  2. Leki przeciwmalaryczne – zarodźce malarii występują endemicznie w większości krajów afrykańskich, toteż bardzo ważna jest tam odpowiednia chemioprofilaktyka.

  Szczegółów dotyczących obu chorób oraz sposobów ich zapobiegania należy szukać w poszczególnych artykułach.

  Apteczka na wyjazd do Peru

  Peru przyciąga podróżników reliktami kultury Inków oraz malowniczymi, górskimi krajobrazami. Wiele tamtejszych atrakcji turystycznych znajduje się jednak wysoko nad poziomem morza. Przykładowo, Cuzco czy inkaskie mury Sacsayhuamán w pobliżu miasta, są zlokalizowane powyżej 3000 metrów. 

  Należy pamiętać, że już przekraczając granicę 2500 m n. p. m., można doznać pierwszych objawów choroby wysokościowej. Aby jej zapobiec, zaleca się odpowiednią aklimatyzację i leki zapobiegające poważnym uszkodzeniom narządów (płuc i mózgu). Kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej zawiera informacje o przygotowaniu przed wycieczką w góry (lub do miast takich jak Cuzco) oraz lekach, które należy spakować do apteczki przed wyjazdem za granicę.

  Przygotuj się na wyjazd z TropicalMed!

  Więcej informacji o tym, co zabrać do apteczki na wakacje, można uzyskać podczas konsultacji w TropicalMed. Lekarz medycyny podróży na podstawie wiedzy o stanie zdrowia pacjenta, jego predyspozycjach oraz celu wycieczki, dobierze odpowiednie zalecenia. Zindywidualizowane wytyczne pozwolą lepiej się przygotować, a co za tym idzie – cieszyć się spokojnymi i bezpiecznymi wakacjami.

  Serdecznie zapraszamy!

  FAQ - często zadawane pytania

  Co powinna zawierać apteczka na wakacje?

  W każdej apteczce podróżnej powinny się znaleźć środki do dezynfekcji dłoni i opatrunkowe czy elektrolity. Wyjeżdżając w tropiki, warto też zabrać repelenty na komary, które przenoszą wiele groźnych chorób. Ważne są też odpowiednie leki (np. przeciwbólowe, przeciwzapalne), jednak pod żadnym pozorem nie można wyrzucać ulotek i oryginalnych opakowań!

  Jakie leki zabrać w podróż?

  W każdej podróży przydadzą się leki przeciwbólowe oraz na dolegliwości ze strony układu pokarmowego: na biegunkę i przeczyszczające na zaparcia. Warto zabrać ze sobą leki przeciwhistaminowe w przypadku alergii czy na chorobę lokomocyjną w razie potrzeby. Zawartość apteczki zależy też od specyfiki podróży: np. leki na chorobę wysokościową do Tybetu czy na malarię do Gambii.

  Jaki probiotyk na wakacje?

  Probiotyk, czyli preparat zawierający kultury bakterii i drożdży niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. O tym, jaki probiotyk na wakacje warto wybrać, decyduje kilka czynników – wiek pacjenta, destynacja turystyczna oraz skład preparatu. Warto wiedzieć, że leki w przeciwieństwie do suplementów diety muszą spełniać normy ilościowe i jakościowe. Kupując probiotyk pierwszy raz, lepiej więc wybrać lek.

  Gdzie kupić apteczkę turystyczną?

  Podstawowe wyposażenie apteczki podróżnej (m.in. środki do dezynfekcji i opatrunkowe) można kupić w każdej aptece. Chcąc kupić leki przeciwmalaryczne w tropiki czy leki na chorobę wysokościową przed wyprawą w góry, trzeba wcześniej odwiedzić lekarza medycyny podróży TropicalMed. Są to bowiem preparaty wydawane tylko na receptę.

  Nie wiesz, jaka apteczka na wakacje się przyda?

  Skonsultuj się z lekarzem TropicalMed!
  Zarezerwuj termin konsultacji
  Czytaj więcej: