Jak powstała uniwersalna szczepionka na grypę?
Naukowcy z University of Pennsylvania pracują nad uniwersalną szczepionką przeciw grypie, która chroniłaby przed szeroką gamą podtypów tego wirusa. Aktualnie na rynku dostępne są preparaty maksymalnie czteroskładnikowe, a ich formuła jest co roku modyfikowana ze względu na dużą zmienność patogenów. Zalecenia w tej kwestii wydaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Do odkrycia uniwersalnego preparatu ochronnego na grypę doprowadziła niejako pandemia COVID-19. Zdecydowano się bowiem na wykorzystanie tej samej technologii mRNA, dzięki której powstały najskuteczniejsze szczepionki na koronawirusa.
Kiedy pojawi się uniwersalna szczepionka na grypę?
Przeprowadzono już pierwsze testy na zwierzętach, które potwierdziły skuteczność uniwersalnego preparatu na grypę – immunizacja poskutkowała wytworzeniem odporności u myszy i fretek. Następnym etapem są badania kliniczne u ludzi:
- faza I: bezpieczeństwo,
- faza II: odpowiedź immunologiczna,
- faza III: skuteczność i bezpieczeństwo (występowanie NOP).
Po testach klinicznych przychodzi czas na rejestrację preparatu przez odpowiedni organ (np. EMA). Według prognoz, uniwersalna szczepionka przeciw grypie będzie dostępna w ciągu najbliższych dwóch lat. Dlaczego to ważne odkrycie?
Dlaczego preparat jest przełomowym krokiem w walce z grypą?
Jak wspomniano wcześniej, dostępne szczepionki na grypę sezonową są maksymalnie czterowalentne, a ich skład jest co roku modyfikowany według zaleceń WHO. Wirus grypy jest bardzo zmienny, toteż bardzo trudno jest przewidzieć, które szczepy zaatakują w kolejnym sezonie epidemicznym. Oznacza to, że aby skutecznie chronić swoje zdrowie, należy wykonywać szczepienie co roku. To uciążliwe, przez co wielu ludzi rezygnuje z immunizacji – stan zaszczepienia w Polsce jest zdecydowanie poniżej średniej europejskiej. To z kolei idealne warunki rozwoju dla wirusa grypy.
Uniwersalna szczepionka na grypę jest multiwalentna, co oznacza, że stymuluje produkcję przeciwciał na wszystkie znane podtypy wirusa (jest ich 20). Dzięki temu odkryciu nie trzeba będzie uodparniać się co roku na nowy zestaw szczepów. Wieloskładnikowy preparat zapewni kompleksową ochronę przed patogenami i ograniczy ich rozprzestrzenianie się, a co za tym idzie – zmniejszy liczbę zachorowań i zgonów w wyniku infekcji.
To ważne szczególnie w obliczu aktualnego sezonu epidemicznego grypy (2022/2023). Po pierwsze, zaczął się on szybciej niż zwykle, bo we wrześniu, a nie w październiku. Po drugie, odnotowuje się rekordową liczbę zakażeń oraz hospitalizacji w wyniku infekcji – od początku września 2022 do połowy stycznia 2023 zgłoszono niemal 3 mln przypadków lub podejrzeń zachorowań (infekcji wskazujących na wirusa grypy)!