Karaiby szczepienia przed podróżą – dlaczego i kiedy warto je wykonać?
Karaiby, choć uważane za rajskie miejsce na ziemi, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia turystów ze względu na:
- gorsze warunki higieniczno-sanitarne,
- poważne choroby tropikalne,
- słabszą opiekę zdrowotną.
W wielu tamtejszych krajach dodatkowo zaniedbywane są działania profilaktyczne, dlatego warto na własną rękę zadbać o zdrowie w podróży i wykonać szczepienia na Karaiby.
Immunizacja jest też ważna z innych względów. Loty z Polski na Karaiby trwają z reguły minimum kilkanaście godzin, a podczas podróży przekracza się co najmniej 5 stref czasowych. Jet lag oraz ogólne wyczerpanie długim lotem obniża odporność osób przyjezdnych na choroby zagrażające na Karaibach.
Dlatego 6-8 tygodni przed planowaną datą podróży zaleca się wizytę w ośrodku medycyny tropikalnej. Na jakie choroby na Karaibach można się uodpornić z pomocą TropicalMed?
Zalecane szczepienia Karaiby – którym chorobom zapobiegają?
Rutynowe szczepienia Karaiby (głównie na tężec) to istotny aspekt dbania o zdrowie w podróży. Poza tym należy pamiętać, że zagrożenie poszczególnymi chorobami zależy od ważnych trzech kwestii:
- jakie aktywności planuje się podejmować,
- jakie miejsca chce się odwiedzać podczas podróży,
- jaki jest stan zdrowia i predyspozycje turysty.
W ośrodku medycyny tropikalnej można uzyskać kompleksową ocenę ryzyka zdrowotnego związanego konkretnym wyjazdem. Jakie choroby na Karaibach mogą zagrażać poszczególnym osobom?
Karaiby szczepienia na choroby brudnych rąk… czyli jakie?
W wielu zakątkach rajskich Karaibów występuje ryzyko chorób przenoszonych brudnymi rękami i drogą pokarmową. Dzieje się tak w miejscach o gorszym poziomie higienicznym i ograniczonym dostępie do bezpiecznej wody. Według najnowszego raportu The World Data, do krajów karaibskich z najsłabszymi warunkami sanitarnymi należą:
- Haiti,
- Gwatemala,
- Nikaragua,
- Dominika,
- Saint Lucia.
Środki profilaktyki duru brzusznego oraz wirusowego zapalenia wątroby typu A (WZW A) warto podjąć nie tylko w wymienionych wyżej krajach – do infekcji może dojść w wielu innych zakątkach Karaibów. Na Haiti dodatkowo występuje zagrożenie cholerą. Najważniejszym narzędziem w ochronie zdrowia przed tymi chorobami są szczepienia na Karaiby:
Należy pamiętać, że szczepienia Karaiby zapewniają skuteczną, ale nigdy 100-procentową ochronę, a dodatkowo jest wiele podobnych infekcji, na które nie wynaleziono szczepionek. Na co uważać na Karaibach, żeby uniknąć wszelkich chorób brudnych rąk?
Po pierwsze, na stołowanie się w lokalach, w których posiłki i napoje nie są przygotowywane i przechowywane w odpowiednich i higienicznych warunkach. Po drugie, na wodę (także w postaci lodu) – lepiej pić napoje butelkowane lub gorące, jak kawa czy herbata. Po trzecie, na higienę – regularne mycie rąk wodą z mydłem (szczególnie przed posiłkami) jest kluczowe dla zachowania zdrowia w podróży.
Karaiby a choroby przenoszone przez komary – jak się chronić?
Tropikalny klimat Karaibów sprzyja rozwojowi komarów, które przenoszą wiele różnych chorób. Na co uważać na Karaibach i jakie środki ochrony podjąć, żeby się chronić?
Szczepienia Karaiby: denga
Najbardziej rozpowszechnioną na Karaibach chorobą przenoszoną przez komary jest denga, na którą od niedawna można (i warto) się zaszczepić. Nie da się bowiem uniknąć wszystkich ukąszeń komarów, a zagrożenie jest naprawdę duże. Sprawdź szczegóły w: szczepienia na dengę.
Czy na Karaibach jest malaria?
Zagrożenie tą chorobą nie występuje we wszystkich zakątkach Karaibów, dlatego przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem medycyny tropikalnej, który podpowie, w których krajach warto podjąć chemioprofilaktykę (leki na malarię).
Czy na Karaibach jest malaria: zagrożenie występuje m.in. we wschodniej części Panamy, w niektórych prowincjach Dominikany i Kostaryki oraz w całej Wenezueli, Haiti czy Hondurasie (poza stolicą i San Pedro Sula).
Jak chronić się przed ziką i innymi chorobami tego typu?
W profilaktyce chorób przenoszonych przez komary, na które nie ma szczepień ani środków farmakologicznych, musi wystarczyć solidna ochrona przed ukąszeniami owadów. W tym celu trzeba zastosować środki odstraszające (sprawdź: jakie repelenty), moskitiery i odzież z długimi rękawami i nogawkami, która utrudnia komarom wkłucie.
Jakie są selektywne szczepienia na Karaiby?
Karaiby szczepienia selektywne, czyli zalecane stosunkowo rzadko, w przypadkach wzmożonego zagrożenia poszczególnymi chorobami. Jakimi?
- WZW B – wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się przez kontakt z płynami ustrojowymi nosiciela (np. krew, nasienie) i stanowi zagrożenie głównie na Haiti i Jamajce. Należy pamiętać, że osoby urodzone po wprowadzeniu powszechnej immunizacji w Polsce (1994-96) nie muszą szczepić się przed podrózą.
- Wścieklizna – przenosi się przez ugryzienie zainfekowanego zwierzęcia i stanowi problem zdrowia publicznego m.in. na Dominikanie, Haiti i Kubie czy w Hondurasie. Szczepienie zaleca się głównie osobom planującym pobyt na prowincji, piesze wędrówki czy biwakowanie.
- Meningokoki – bakterie wywołujące zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę meningokokową przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową, a więc zagrażają głównie w wysokim sezonie turystycznym – np. w hotelach, na bazarach iw innych tłocznych miejscach.
W niektórych przypadkach immunizacja to nie tylko kwestia ochrony zdrowia, ale także legalnego przekraczania granic. Kiedy szczepienia na Karaiby są nie tylko zalecane, ale i obowiązkowe?
Obowiązkowe szczepienia Karaiby – kto musi mieć żółtą książeczkę?
O ile bezpośrednia podróż z Polski nie wiąże się z obowiązkiem immunizacji, o tyle lot z przesiadkami w państwach obciążonych żółtą febrą może skutkować koniecznością wyrobienia certyfikatu szczepienia na tę chorobę. Występuje ona następujących krajach karaibskich:
- Panama,
- Kolumbia,
- Wenezuela,
- Trynidad i Tobago.
Żółta książeczka na Karaiby: na szczepienie przeciw żółtej febrze w razie potrzeby posiadania certyfikatu trzeba zgłosić się minimum 10 dni przed wylotem. Więcej informacji można znaleźć tutaj: żółta książeczka.
Odwiedzając lekarza medycyny tropikalnej można dowiedzieć się, czy w konkretnej podróży będzie potrzebny certyfikat szczepienia. Jest to raczej rzadkie wśród przyjezdnych z Polski, ale warto się upewnić, aby móc swobodnie i bezpiecznie podróżować.
Na co uważać na Karaibach, co warto wiedzieć?
Więcej praktycznych informacji dotyczących planowania podróży można szukać na naszym blogu (sprawdź: wczasy Karaiby).
Po zalecenia zdrowotne dopasowane do specyfiki wycieczki i predyspozycji konkretnego pacjenta warto natomiast zgłosić się do TropicalMed. W naszym ośrodku można wykonać wszystkie szczepienia na Karaiby (zalecane i obowiązkowe) wymienione w artykule.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!