Ze względu na ryzyko chorób rozprzestrzeniających się brudnymi rękami i przez skażoną żywność/wodę, przez komary i inne zwierzęta a także przenoszone z człowieka na człowieka (np. drogą kropelkową, płciową czy przez krew), warto wykonać szczepienia do Surinamu według zaleceń lekarza. Sprawdź szczegóły!
Przed wyjazdem do Surinamu bardzo zalecane, a w niektórych przypadkach obowiązkowe jest szczepienie na żółtą febrę.
Bardzo ważne dla podróżnych są szczepienia rutynowe (głównie na tężec i WZW B), a także na wirusowe zapalenie wątroby typu A, dur brzuszny (choroby brudnych rąk) i dengę. W niektórych przypadkach zaleca się uodpornienie na wściekliznę i meningokoki. Na indywidualnie dobrane szczepienia najlepiej przyjść 6-8 tygodni przed planowanym wylotem.
O wymogach wjazdowych: czy potrzebujesz szczepień do Surinamu?
Dla odwiedzających Surinam obowiązkowe szczepienia na COVID-19 oraz wymóg wykonywania testów i poddawania się kwarantannie zniesiono 17.04.2023 roku[1].
Surinam leżący nad Atlantykiem, na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej, jest pełen rajskich plaż, tropikalnych lasów deszczowych i urokliwej, kolonialnej architektury. Niestety, panujący tam klimat sprzyja komarom roznoszącym żółtą ferbrę, która może przebiegać z żółtaczką i gorączką krwotoczną o dużym wskaźniku śmiertelności. Z tego względu dla odwiedzających Surinam obowiązkowe szczepienia egzekwowane od przyjezdnych (od 1. roku życia) z innych krajów endemicznych są warte wykonania nawet jeśli planuje się lot bezpośrednio z Europy (niezagrożonej żółtą febrą).
Podsumowując: o tym, czy potrzebujesz szczepień do Surinamu na żółtą febrę, decyduje trasa wycieczki. Jeśli „zahacza” o inne kraje występowania choroby, to immunizacja jest obowiązkowa.
Ze względu na ryzyko zakażenia w Surinamie, warto się jednak uodpornić bez względu na to, czy jest to wymagane. Szczepienie wraz z możliwością wyrobienia żółtej książeczki jest dostępne w TropicalMed.
Surinam szczepienia zalecane – dlaczego są ważne?
W krajach tak dalekich jak Surinam bezpieczeństwo zdrowotne jest szczególnie ważne, bo organizm jest zmęczony długą podróżą, dotknięty jet lagiem i narażony na nagłą zmianę klimatu. Gorzej radzi sobie więc ze zwalczaniem chorób zagrażających na miejscu. Jakich?
Wybierasz się do Surinamu?
Zaszczep się zanim wyjedziesz!
MSZ przestrzega przed dengą szczególnie w południowej części Surinamu.
Służba zdrowia w Surinamie odbiega od europejskich standardów; poza stolicą dostęp do opieki medycznej może być utrudniony.
Jet lag i ekspozycja na całkiem nowe, tropikalne choroby, to prosta droga do zdrowotnej katastrofy.
Szczepienia dopasowane do specyfiki podróży zapewniają bezpieczny i zdrowy pobyt. W wydawaniu zaleceń immunizacyjnych bierze się pod uwagę wiele czynników, m.in. plan wycieczki, długość pobytu i indywidualne uwarunkowania pacjenta.
Przykładowo, osoby wyjeżdżające służbowo (do hotelu) raczej nie powinny obawiać się, czy w Surinamie występuje wścieklizna, ale są nieco bardziej narażone na dengę. Co jeszcze warto wiedzieć o poszczególnych chorobach wymienionych w tabeli?
Choroby brudnych rąk w Surinamie
Podczas podróży warto dwa razy zastanowić się, czy w Surinamie można pić wodę z kranu, jeść niedogotowane potrawy i zaniedbywać higienę rąk. To proste sposoby na zakażenie następującymi chorobami:
WZW typu A – wirusowe zapalenie wątroby typu A objawia się m.in. bólem brzucha, utratą apetytu, żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu), nudnościami/wymiotami i ciemniejszą niż zwykle barwą moczu; może mieć naprawdę poważny przebieg i skończyć się w szpitalu.
Dur brzuszny – bakteryjna infekcja z narastającą gorączką, dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (m.in. biegunką lub zaparciami), wysypką skórną i brunatnym nalotem na języku może skończyć się nawet uszkodzeniem narządów wewnętrznych (np. perforacją jelita).
Co wrażliwsi podróżni powinni zastanowić się nie tylko nad tym, czy w Surinamie można pić wodę kranową, ale także czy korzystać z niej do mycia zębów. Przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia uchroni nie tylko przed WZW A i durem brzusznym, ale też przed pozostałymi chorobami biegunkowymi, na które nie ma żadnych szczepionek ochronnych.
Choroby transmitowane przez owady w Surinamie
Tropikalny klimat Surinamu sprzyja komarom będącymi wektorami, czyli roznoszącymi drobnoustroje chorobotwórcze. Poza wspomnianą już żółtą febrą, można w ten sposób nabawić się dengi – kolejnej wirusowej gorączki krwotocznej, która początkowo objawia się m.in. bólem głowy (głównie za oczami) oraz wysypką skórną. Szczegóły w: szczepienia na dengę.
O ile na te dwie choroby są dostępne w TropicalMed szczepionki ochronne, o tyle na inne nie ma. Warto więc skonsultować z lekarzem, czy w Surinamie jest malaria i zika oraz choroba Chagasa przenoszona przez pluskwiaki. Specjalista doradzi, jak się przed nimi chronić: jakie repelenty stosować oraz jaki ubiór będzie najlepszy do ochrony przed ukąszeniami.
O ile osoby podróżujące służbowo raczej nie muszą martwić się, czy w Surinamie jest malaria, o tyle osoby planujące wycieczkę objazdową na tereny Sipaliwini graniczące z Gujaną Francuską powinny pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci chemioprofilaktyki.
Surinam szczepienia selektywne
O tym, czy w Surinamie występuje wścieklizna oraz meningokoki, powinni upewnić się tylko ci, którzy planują podejmowanie aktywności narażających ich na zakażenie. Jakie?
Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową, a więc zagrażają głównie w miejscach o dużym zagęszczeniu ludności (np. w obłożonych hotelach). Mogą wywołać groźną, ogólnoustrojową chorobę (m.in. sepsę), a więc zaleca się konsultację w sprawie immunizacji.
Wścieklizna – można się jej nabawić w wyniku pogryzienia przez zainfekowane zwierzę, a więc aktywności takie jak eksploracja jaskiń, biwakowanie czy badania lokalnej fauny mogą być obarczone ryzykiem zakażenia. Trzeba mieć na uwadze, że wścieklizna jest praktycznie w 100% śmiertelna, jeśli nie podejmie się szybkiej profilaktyki poekspozycyjnej.
O tym, czy potrzebujesz szczepień do Surinamu, decydują nie tylko planowane aktywności, ale i historia immunizacji. Zaleca się ją sprawdzić, by móc uzupełnić ewentualne braki i/lub umówić się na dawki przypominające.
Surinam szczepienia rutynowe
W krajach takich jak Surinam bezpieczeństwo zdrowotne jest narażone nie tylko przez choroby tropikalne, ale i takie występujące w Polsce. Warto więc sprawdzić swoją książeczkę szczepień i zwrócić uwagę na następujące pozycje:
Błonica, tężec, krztusiec – jeśli termin ostatniej dawki upłynął ≥10 lat temu, to zaleca się szczepienie przypominające. Jest ono ważne, gdyż powszechne na całym świecie laseczki tężca mogą wniknąć do organizmu przez każdą ranę, a napady konwulsji towarzyszące chorobie są nie tylko bolesne, ale mogą być też śmiertelne.
WZW typu B – warto sprawdzić, czy przeszło się obowiązkowe od 1994-96 roku szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Jeśli tak, nie trzeba nic robić. Jeśli nie – zaleca się immunizację przed podróżą. Choroba przenoszona drogą płciową i przez krew może bowiem poskutkować marskością, a nawet rakiem wątroby.
Dla planujących odwiedzić Surinam obowiązkowe szczepienia w Polsce także są ważne – pomagają zapobiegać chorobom rozpowszechnionym na całym świecie.
Ile kosztują szczepienia do Surinamu w TropicalMed?
Na całkowity koszt immunizacji składa się kwalifikacja lekarska (70 zł) oraz cena preparatu/ów do przyjęcia (sprawdź cennik). Należy pamiętać, że podane stawki dotyczą pojedynczej dawki szczepionki, a więc warto sprawdzić, jak się je stosuje:
trzydawkowe: dur brzuszny (kapsułki), wścieklizna, WZW typu B, WZW typu A+B (preparat skojarzony 2w1), meningokoki B.
Godne uwagi są pakiety „Hotelowy” oraz „Ameryka Łacińska”, pozwalające uodpornić się na najważniejsze choroby w okazyjnej cenie.
Surinam ciekawostki – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Jako że Surinam to dość wymagająca destynacja turystyczna, nie tylko pod względem zdrowotnym, warto dokładniej poznać ten kraj, zanim się tam wyjedzie. Oto kilka praktycznych informacji dla podróżnych.
Surinam ciekawostki
Stolica: Paramaribo – zabytkowe centrum w stylu kolonialnym zostało wpisane na listę UNESCO
Język: holenderski, ale w użyciu jest też angielski
Waluta: dolar surinamski (SRD)
Wiza: to dokument wymagany od podróżnych, który można wyrobić online na stronie suriname.vfsevisa.com
Klimat: równikowy, tropikalny, z wysokimi temperaturami i opadami praktycznie przez cały rok
Plaże: Matapica, Galibi czy Braamspunt to tylko niektóre przykłady urokliwych plaż nad Atlantykiem
Flora i fauna: rezerwat naturalny środkowego Surinamu porośnięty pierwotnym lasem deszczowym jest wpisany na listę UNESCO; zamieszkują go m.in. harpie, leniwce czy jaguary
Transport: podróżowanie pomiędzy miejscowościami umożliwiają minibusy, a w miastach taksówki
Bezpieczeństwo: w krajach takich jak Surinam bezpieczeństwo może być zagrożone przestępczością pospolitą, dlatego bezwzględnie należy przestrzegać zasad ostrożności w podróży
Kuchnia: popularne w Surinamie są m.in. zupa saoto na bazie kurczaka czy moksi-alesi z ryżem, warzywami i mięsem/rybą
Na tych, którzy przynajmniej wstępnie zaplanowali już podróż do Surinamu, czeka wizyta w TropicalMed, na której można uzyskać spersonalizowane szczepienia i porady profilaktyczne. Najlepiej zaplanować ją 6-8 tygodni przed wyjazdem, by dać organizmowi czas na wytworzenie odporności po podaniu preparatów ochronnych.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Surinamu?
W klinice TropicalMed, mieszczącej się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, można łatwo i sprawnie uzyskać spersonalizowane szczepienia Surinam Kraków, zapewniające zdrowie w podróży.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Tylko szczepionki doustne (na dur brzuszny) wymagają rezygnacji z jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Na pozostałe wystarczy wygodny ubiór, umożliwiające szybkie odsłonięcie ramienia do wkłucia. Pacjenci powinni mieć ze sobą przynajmniej wstępny plan wycieczki, informacje o swoim stanie zdrowia i historii immunizacji, a także dokument tożsamości.
Czy do Surinamu potrzebne są szczepienia?
Szczepienia do Surinamu na żółtą febrę są wymagane tylko w przypadku wcześniejszego pobytu (nawet w tranzycie lotniczym ≥12 godzin) w kraju zagrożonym tą chorobą.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Surinamu?
Do Surinamu warto wykonać szczepienia rutynowe (szczególnie na tężec i WZW typu B), na choroby brudnych rąk (WZW A i dur brzuszny) oraz przenoszone przez komary (denga i żółta febra). Niektórym może też przydać się uodpornienie na meningokoki czy wściekliznę – zalecenia są wydawane indywidualnie.