Informator: obowiązkowe i zalecane szczepienia Zambia

Zambia szczepienia – na jakie choroby uodpornić się w 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Zambia szczepienia obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2023-09-21 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-25)
Komary, słabe warunki higieniczno-sanitarne, zaniedbania profilaktyki i występowanie tropikalnych chorób to czynniki ryzyka dla zdrowia podróżnych w Zambii. Aby wiedzieć, jak zadbać o siebie przed i w trakcie podróży, należy 6-8 tygodni przed wylotem skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.

Podróżując do Zambii, warto być świadomym wymogów dotyczących szczepień. Uodpornienie na żółtą febrę może być konieczne, zwłaszcza w przypadku tranzytów przez kraje zagrożone tą chorobą.

Ze względu na lokalne warunki i ogniska zachorowań zaleca się szczepienia rutynowe (na tężec, odrę i polio) oraz choroby takie jak WZW A i B, dur brzuszny, cholera, denga, meningokoki i wścieklizna. Ze względu na duże zagrożenie, trzeba mieć też na uwadze profilaktykę malarii i HIV.

Zambia bezpieczeństwo – jak o nie zadbać w podróży?

Zambia słynie przede wszystkim z dziewiczej przyrody: to raj dla miłośników safari i innych form aktywnego wypoczynku. Należy jednak pamiętać, że sytuacja epidemiologiczna w Zambii jest zgoła inna niż w Polsce – zagrożenie chorobami zakaźnymi jest wyższe m.in. ze względu na klimat i gorsze warunki higieniczno-sanitarne. Planując wycieczkę trzeba to uwzględnić i:

 • przed podróżą (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) zgłosić się na obowiązkowe i zalecane szczepienia Zambia oraz po pozostałe wytyczne dotyczące profilaktyki chorób;
 • w trakcie pobytu stosować się do zaleceń lekarza (m.in. zażywać leki przeciwmalaryczne wg wskazań);
 • po powrocie obserwować swoje samopoczucie i w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów, skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Ważnym elementem planowania podróży są wspomniane wcześniej szczepienia obowiązkowe, czyli zasady wjazdu do Zambii. Jak to wygląda?

Zambia szczepienia obowiązkowe – czy trzeba wyrabiać żółtą książeczkę?

Zambia bezpieczeństwo COVID-19: zgodnie z najnowszymi danymi MSZ z 14.06.2023 r., nie ma żadnych obostrzeń dla podróżujących. 

Zambia szczepienia obowiązkowe: wymóg posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu potwierdzającego immunizację na żółtą febrę, dotyczy tylko osób przybywających z krajów zagrożonych tą chorobą (także w tranzytach lotniczych >12h). Jako że wiele połączeń odbywa się przez Kenię czy Etiopię, a przesiadka może się przedłużyć, wyrobienie dokumentu może okazać się konieczne.

Certyfikat szczepienia do Zambii cena = 279 zł (szczepienie jest jednodawkowe) + 60 zł (kwalifikacja lekarska) + 35 zł (wystawienie dokumentu).

Jesteś na etapie planowania wycieczki do Zambii?

Nie zapomnij o szczepieniach i konsultacji lekarskiej!

Kontrole pod kątem szczepień na żółtą febrę są w Zambii bardzo rygorystyczne.
Poza Lusaką trudno o odpowiednią opiekę medyczną, dlatego warto chronić się za pomocą szczepień.
Poważne schorzenia muszą być leczone w RPA, a transport medyczny bywa kosztowny; szczepienia chronią nie tylko zdrowie, ale i portfel.
Jasne zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. zalecane szczepienia Zambia Zarezerwuj termin szczepienia

Nie planując przesiadki w kraju zagrożonym żółtą febrą lub mając pewność, że tranzyt przebiegnie sprawnie i bez opóźnień, nie trzeba się szczepić – choroba stanowi bardzo małe zagrożenie w Zambii.

Typ podróży a zalecane szczepienia Zambia – jakim chorobom zapobiegać?

Zagrożenie chorobami zakaźnymi w Zambii zależy m.in. od odwiedzanych miejsc, podejmowanych aktywności oraz rodzaju i standardu zakwaterowania. Oto przykładowa tabela z zaleceniami dotyczącymi immunizacji przed podróżą.

Zambia szczepienia na pobyt hotelowy
Zambia szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (tężec, odra)
 • dur brzuszny
 • WZW A i B
 • denga
 • meningokoki

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • dur brzuszny
 • WZW A i B
 • cholera
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

O zasadności poszczególnych szczepień przed wyjazdem do Zambii oraz zasadach profilaktyki chorób można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.

Zambia szczepienia rutynowe

Niektóre szczepienia wykonywane w Polsce obowiązkowo trzeba co jakiś czas odświeżać lub uzupełniać, szczególnie przed podróżą do Zambii. Które?

 • Tężec (+ błonica i krztusiec) – pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat jest wskazana większości osób wybierających się do Zambii, gdyż łatwo o zranienie się i zakażenie tężcem podczas podróży.
 • Odra (+ świnka i różyczka) – zaleca się sprawdzenie swojej historii szczepień i wykonanie/uzupełnienie immunizacji, jeśli nie ma się dwóch dawek; to ważne ze względu na występujące w Zambii ogniska odry, która łatwo przenosi się drogą kropelkową w skupiskach ludzkich (np. hotelach).
 • Polio – pojedyncza dawka przypominająca jest zalecana wyłącznie osobom wybierającym się w regiony zagrożone wirusem polio, a Zambia jest właśnie jednym z takich krajów.

4w1 szczepienia do Zambii cena: chcąc odświeżyć swoją odporność na błonicę, tężec, krztusiec i polio, warto wybrać preparat skojarzony dostępny w TropicalMed za 199 zł.

Zambia jak się przygotować do zapobiegania chorobom brudnych rąk?

Ograniczony dostęp do bezpiecznej wody i związane z tym słabsze warunki higieniczne sprzyjają transmisji tzw. chorób brudnych rąk. Przed wieloma z nich można skutecznie chronić się za pomocą szczepień. Jakich?

Zambia szczepienia na choroby brudnych rąk:

Drobnoustroje wnikają do organizmu przez układ pokarmowy, dlatego ważne jest spożywanie bezpiecznej żywności i wody poprzez unikanie lodu w napojach i wybieranie sprawdzonych lokalów gastronomicznych. Bardzo ważna jest też higiena rąk, gdyż można nimi wprowadzić bakterie i wirusy do swojego organizmu.

Wymienione zasady profilaktyki są bardzo ważne, gdyż pomagają zapobiegać nie tylko WZW A, durowi i cholerze, ale też innym chorobom brudnych rąk, na które nie ma skutecznych szczepień.

Zambia jak się przygotować pod kątem profilaktyki pozostałych chorób?

W Zambii występuje też kilka innych problemów zdrowia publicznego, których nie da się przyporządkować do jednej kategorii, gdyż przenoszą się na różne sposoby. Wielu z nich da się zapobiegać dzięki immunizacji.

Pozostałe zalecane szczepienia Zambia:

 • denga – wirusowa choroba tropikalna zwana też gorączką krwotoczną, przenoszona przez komary (szczególnie w miastach i ich okolicach);
 • meningokoki – bakterie odpowiedzialne m.in. za zapalenie opon mózgowych czy sepsę, przenoszące się drogą kropelkową (szczególnie w skupiskach ludzkich, np. hotelach);
 • wścieklizna – śmiertelnie groźna, wirusowa choroba przenoszona przez ugryzienia zarażonych zwierząt, których w Zambii jest sporo ze względu na zaniedbanie profilaktyki (szczepienie zalecane m.in. na safari);
 • wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B– przenosi się przez kontakt ze skażoną krwią i innymi płynami ustrojowymi (np. przez stosunki płciowe bez zabezpieczeń).

Zambia malaria i HIV
Malaria transmitowane przez komary (jak denga) i HIV przenoszące się w ten sam sposób co WZW B to dwa największe zagrożenia w Zambii, którym nie da się zapobiegać poprzez szczepienia:

Zambia malaria – choroba występuje na terenie całego kraju, dlatego podróżnym zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków profilaktycznych;

HIV w Zambii – kraj ten posiada jeden z najwyższych wskaźników występowania HIV, dlatego trzeba unikać niebezpiecznych praktyk seksualnych oraz dzielenia się ostrymi rzeczami osobistymi.

Zambia co przed podróżą, o czym warto wiedzieć?

Na wizytę w ośrodku medycyny podróży należy zgłosić się dopiero po stworzeniu przynajmniej orientacyjnego planu wycieczki do Zambii – to ułatwi lekarzowi dopasowanie zaleceń do specyfiki podróży. Poniżej zamieszczono kilka praktycznych wskazówek dla osób będących właśnie na etapie planowania.

Zambia co przed podróżą – informacje:

Stolica: Lusaka, w której warto odwiedzić Małpie Baseny (Monkey Pools) oraz wioskę Kabwata z targiem rękodzieła

Język: angielski

Waluta: kwacha zambijska 

Wiza: obywatele polscy nie muszą posiadać wizy przy wjeździe do Zambii 

Klimat: podrównikowy suchy z wyraźną porą deszczową od ok. listopada do kwietnia; średnia temperatura powietrza to ok. 25 stopni Celsjusza 

Plaże: zambijskie miasta, jak Tomo Sakalani czy Mpulungu, mają dostęp do plaż Jeziora Tanganika

Flora i fauna: malowniczy Park Narodowy Blue Lagoon oraz Wodospady Wiktorii to jedne z najbardziej znanych miejsc warte zobaczenia; w Zambii występują m.in. słonie afrykańskie

Transport: obowiązuje ruch lewostronny; można poruszać się pociągami, autobusami oraz minibusami

Zambia bezpieczeństwo: pobyt w Zambii jest dość bezpieczny, ale należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa

Kuchnia: podstawowym posiłkiem jest kukurydza: przyrządza się z niej m.in. potrawę nsima; zambijskim przysmakiem są ifinkubala (zambijskie gąsienice)

Kiedy plan podróży jest już gotowy, zapraszamy do TropicalMed. Można tu liczyć na kompleksowe szczepienia dopasowane do podróży i jasne zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki oraz przystępne cenowo pakiety (sprawdź: szczepienia do Zambii cena). Z naszym przygotowaniem Twój wyjazd będzie zdrowy i udany.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Zambii warto wykonać?

Z uwagi na obciążenie chorobami w Zambii, warto uodpornić się na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, dengę, meningokoki i wściekliznę oraz wykonać szczepienia rutynowe na tężec, odrę i polio. Należy pamiętać, że lista potrzebnych szczepionek może być dłuższa lub krótsza w zależności od specyfiki konkretnej wycieczki.

Czy do Zambii potrzebne są szczepienia?

Polacy z reguły nie potrzebują certyfikatu szczepienia do Zambii, ale w przypadku lotu z przesiadką w kraju zagrożonym żółtą febrą, dokument może być konieczny. Obostrzenia COVID-19 zostały natomiast zniesione.

Gdzie jest najlepszy punkt szczepień do Zambii w Krakowie?

Szczepienia Zambia Kraków czekają w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Nasi lekarze są wyspecjalizowani w medycynie podróży, dzięki czemu sporządzą listę szczepień najlepiej dopasowaną do Twojej wycieczki. Warto wspomnieć, że kwalifikacja i szczepienie odbywa się w TropicalMed podczas jednej wizyty.

Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne w Zambii?

Na dur brzuszny jest dostępny preparat w formie zastrzyku (279 zł) lub doustnych kapsułek (279 zł/dawka). Na cholerę dwie szczepionki doustne: jednodawkowa (449 zł) lub dwu/trzydawkowa (249 zł/dawka). Pełną ofertę preparatów można znaleźć w naszym cenniku (sprawdź w artykule).

Zwiększ swoje bezpieczeństwo w podróży do Zambii

Odwiedź TropicalMed i wykonaj szczepienia!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: