O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu?

Pakistan szczepienia – jak nie chorować na wakacjach 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, pakistan bezpieczeństwo Katarzyna Ślusarz | 2023-01-18 (ostatnia aktualizacja: 2023-11-07)
Pakistan to pod kątem zdrowotnym wymagająca destynacja turystyczna – zagrożenie stanowią tam m.in. lekoodporny tyfus, epidemia odry czy psy i dzikie zwierzęta chore na wściekliznę. Aby chronić swoje zdrowie, zaleca się szczepienia. W niektórych przypadkach są one nawet wymagane do legalnego podróżowania.

W Pakistanie wymaga się szczepienia na żółtą febrę od przybywających z krajów endemicznych. Osoby planujące pobyt w powyżej 4 tygodni, mogą potrzebować certyfikatu szczepienia na polioBrak potwierdzenia pełnej immunizacji na COVID-19 wymaga negatywnego testu przed przyjazdem. 

Opieka medyczna w Pakistanie może być ograniczona, dlatego ważne są szczepienia rutynowe oraz zalecane: na żółtaczkę, tyfus, cholerę, japońskie zapalenie mózgu, wściekliznę, dengę i meningokoki. Lekarz medycyny podróży, którego warto odwiedzić 6-8 tygodni przed wyjazdem, wyda też zalecenia dotyczące profilaktyki malarii, która zagraża niemal w całym Pakistanie.

Pakistan szczepienia obowiązkowe – na jakie choroby?

Przed wyjazdem do Pakistanu należy pamiętać m.in. o wyrobieniu oraz tzw. żółtej książeczki. Po certyfikat szczepienia należy udać się do ośrodka medycyny podróży TropicalMed. Wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wyjazdem. To bardzo ważne dla odwiedzających Pakistan – szczepienia obowiązkowe umożliwiają swobodne podróżowanie po kraju.

Pakistan nie jest zagrożony żółtą febrą, chorobą tropikalną przenoszoną przez komary, jednak w określonych przypadkach może być wymagane szczepienie. Obowiązek dotyczy wszystkich od 1. roku życia, którzy przybywają z krajów zagrożonych transmisją tego wirusa (w Afryce i Ameryce Południowej). Sprawdź szczegóły w: żółta książeczka.

Pakistan jest jednym z dwóch krajów endemicznego występowania dzikiego wirusa polio. Powoduje on parestezje i porażenia, a przenosi się głównie drogą pokarmową i (rzadziej) kropelkową. Zgodnie z wytycznymi WHO, od osób, które przebywały w Pakistanie powyżej 4 tygodni, władze mogą wymagać wykonania szczepienia na polio przed wyjazdem (szczegóły w odnośniku).

Pakistan szczepienia obowiązkowe COVID-19 (dane aktualne na dzień 21.06.2022 r.) brak certyfikatu potwierdzającego pełną immunizację oznacza konieczność okazania negatywnego testu na koronawirusa, wykonanego 48h przed przyjazdem.

Bez względu na status szczepienia na COVID-19, wszyscy międzynarodowi podróżni są zobowiązani do wypełnienia formularza w aplikacji Pass Track App.

W Pakistanie zagraża Ci wiele różnych chorób

Chroń swoje zdrowie za pomocą szczepień

Ze względu na powodzie, warunki higieniczno-sanitarne w Pakistanie są złe; sprzyja to rozwojowi tyfusu, żółtaczki typu A czy cholery.
Wścieklizna to poważny problem zdrowia publicznego w Pakistanie, dlatego warto zaszczepić się przed wyjazdem.
Ogniska odry i różyczki w Pakistanie przemawiają za zasadnością szczepień przed podróżą – to bardzo zaraźliwe choroby, szczególnie w skupiskach ludzkich.
Skuteczne szczepionki. Szeroki wybór preparatów. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Pakistanu Zarejestruj się na szczepienia do Pakistanu

Obowiązkowe szczepienia do Pakistanu koszt:

 • na żółtą febrę: 279 zł,
 • na polio: 159 zł.

Szczepienie na COVID-19 jest niedostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed.

Jakie szczepienia do Pakistanu są zalecane podróżnym?

Wyjazd do Pakistanu może być naprawdę długi i wyczerpujący (lot trwa minimum 11-12 godzin), a klimat jest tam zupełnie inny niż w Polsce. Wszystko to zwiększa podatność organizmu na infekcje. Jakie?

Pakistan bezpieczeństwo podróżnych a choroby:

 • brudnych rąk (polio, cholera, tyfus, WZW A, leptospiroza, giardioza itd.) – można im zapobiegać, stosując się do zasad higieny osobistej i żywienia, m.in. myjąc ręce, unikając picia nieprzegotowanej wody i żywności przygotowywanej/przyrządzanej w nieodpowiednich warunkach;
 • przenoszone drogą kropelkową (odra, meningokoki, błonica, krztusiec) – zagrażają szczególnie w tłocznych miejscach;
 • transmitowane przez komary (JZM, malaria, denga) – ochrona przed ukąszeniami owadów jest kluczowa w profilaktyce tych chorób, dlatego zaleca się m.in. stosowanie repelentów i moskitier.
 • inne (wścieklizna, WZW B, tężec).

Jako że poziom opieki medycznej w tym kraju może odbiegać od standardów europejskich, a świadczenia są płatne bez odpowiedniego ubezpieczenia, warto zgłosić się na szczepienia przed podróżą do Pakistanu.

Zalecane szczepienia na służbowy/hotelowy wyjazd do PakistanuPakistan szczepienia zalecane na wycieczkę objazdową                       
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • cholera
 • polio
 • japońskie zapalenie mózgu
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Jak widać, zalecenia dotyczące szczepienia do Pakistanu są wystawiane indywidualnie, m.in. na podstawie specyfiki podróży. Co warto wiedzieć o chorobach zagrażających osobom podróżującym?

Pakistan szczepienia rutynowe

Przed każdym wyjazdem należy pamiętać o rutynowej immunizacji, a jest ona często bagatelizowana przez podróżnych. To błąd! Jakie szczepienia do Pakistanu warto sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić?

 • na błonicę, tężec i krztusiec – dają one tylko 10 lat ochrony, a dawki przypominające są szczególnie ważne dla osób podróżujących;
 • na odrę, świnkę i różyczkę – w Pakistanie są zgłaszane ogniska odry, dlatego warto sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić szczepienia przed podróżą.
 • na polio – Pakistan to jeden z dwóch krajów endemicznych, jeśli chodzi o dzikiego wirusa polio; podróżnym zaleca się pojedynczą dawkę przypominającą.

Obu „zestawom” chorób można zapobiegać za pomocą jednej serii szczepień – MMR na odrę, świnkę i różyczkę oraz DTP na błonicę, tężec i krztusiec. 

Pakistan jak się przygotować: podróżni, który potrzebują dawki przypominającej na polio oraz błonicę, tężec i krztusiec, mogą zdecydować się na szczepienie 4w1 w cenie 199 zł; konieczność immunizacji warto skonsultować z wykwalifikowanym lekarzem.

Wirusowe zapalenie wątroby (WZW)

Nazwa „wirusowe zapalenie wątroby” wskazuje przyczynę i skutki zakażenia. Na rynku farmaceutycznym są dostępne szczepionki na dwa typy WZW:

 • WZW A – przenosi się drogą pokarmową; ważna jest więc higiena żywienia i osobista oraz szczepionki na żółtaczkę typu A.
 • WZW B – jest transmitowana przez krew i drogą płciową; od 1994-96 roku w Polsce wprowadzono obowiązkową immunizację; dla nieuodpornionych według harmonogramu jest dostępna szczepionka skojarzona na oba typy żółtaczki.

Skojarzone szczepienia do Pakistanu koszt: trzydawkowy preparat na oba typy WZW kosztuje w TropicalMed 339 zł/dawka. To szybki sposób na uodpornienie przed podróżą. 

Uodpornienie na WZW typu A jest bardzo zalecane przed podróżą do Pakistanu ze względu znacznie gorsze niż w Polsce warunki higieniczno-sanitarne. Obciążenie WZW B też jest tam wyższe niż w Polsce.

Dur brzuszny

Szczepienia na dur brzuszny są dostępne w TropicalMed w formie doustnych kapsułek i zastrzyku. Skutecznie zapobiegają bakteryjnej infekcji, która objawia się m.in. wysoką gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Pakistan bezpieczeństwo: CDC przestrzega podróżujących do Pakistanu przed lekoodpornymi pałeczkami duru brzusznego; w dobie epidemii szczepienie najskuteczniej chroni zdrowie turystów przed infekcją.

Więcej informacji na temat duru brzusznego można znaleźć tutaj: szczepienia na tyfus.

Cholera

Doustne szczepionki na cholerę chronią przed bakteryjną infekcją układu pokarmowego, która bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia. Ograniczony dostęp do bezpiecznej wody jest doskonałym czynnikiem rozprzestrzeniania się przecinkowca cholery wśród ludzi. Według najnowszego raportu ECDC, jest to jeden z krajów najbardziej obciążonych cholerą.

Szczegóły na temat profilaktyki tej choroby w: szczepienia na cholerę.

Denga

Według amerykańskiej agencji CDC, zagrożenie dengą w Pakistanie jest szczególnie wysokie we wschodniej części kraju, dlatego osoby wybierające się do Hajdarabad, Lahaur, Bahawalnagar czy innych miast i miejscowości położonych w tym regionie, powinny pamiętać o profilaktyce. Obejmuje ona zapobieganie ukąszeniom komarów za pomocą repelentów, moskitier i zakrywającej ciało odzieży, a dodatkową ochronę zapewnia szczepienie na dengę dostępne w TropicalMed.

Pakistan szczepienia selektywne

W niektórych przypadkach immunizacja nie jest konieczna dla każdego, kto odwiedza Pakistan – szczepienia selektywne to takie, które zalecane są tylko wybranym podróżnym. W jakich przypadkach warto rozważyć immunizację?

 • Na japońskie zapalenie mózgu – choroba występuje tylko w prowincji Sindh; ze względów bezpieczeństwa, podróżując np. do miasta Hajdarabad czy Parku Narodowego Kirthar, warto rozważyć immunizację. Szczegóły na temat choroby w: szczepienie na japońskie zapalenie mózgu.
 • Na meningokoki – to bakterie, które rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, szczególnie w suchym klimacie. Planując przebywanie w zatłoczonych miejscach, np. w Karaczi, jednym z najbardziej zaludnionych miast świata, trzeba liczyć się z ryzykiem infekcji. Aby jej zapobiec, zaleca się szczepienia na meningokoki (szczegóły w odnośniku).
 • Na wściekliznę – to śmiertelna choroba układu nerwowego, której można zapobiegać za pomocą szczepienia nawet po ugryzieniu przez zainfekowane zwierzę. Z racji słabszego systemu opieki zdrowotnej w Pakistanie, warto jednak uodpornić się przed wyjazdem; szczególnie, jeśli planuje się biwakowanie, zwiedzanie jaskiń, wyprawę na prowincję czy inne aktywności narażające na kontakt z zainfekowanymi zwierzętami. O profilaktyce po- i przedekspozycyjnej pisaliśmy tutaj: szczepienia na wściekliznę.

Nie zawsze można liczyć na ochronne działanie szczepień. O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu, aby nie nabawić się chorób, na które nie ma szczepień?

Pakistan choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Podczas wizyty u lekarza medycyny podróży można liczyć nie tylko na szczepienia ochronne, ale także na wytyczne dotyczące pozostałych zasad profilaktyki. Specjalista podpowiada na przykład, co spakować do apteczki podróżnej. Stosowanie się do zaleceń jest kluczowe szczególnie wtedy, gdy nie ma dostępnych szczepionek ochronnych.

MSZ przestrzega przed chorobami pasożytniczymi w Pakistanie. Są to m.in. leptospiroza czy giardioza. Uzdatnianie wody do picia, mycie rąk i odkażanie owoców i warzyw przed zjedzeniem to sposoby na zachowanie zdrowia w podróży.

Drugim zagrożeniem są choroby przenoszone przez komary. Repelenty, moskitiery i zakrywająca odzież to niektóre ze sposobów zapobiegania tego typu infekcjom. Najgroźniejsza jest malaria w Pakistanie, występująca w całym kraju (nawet w miastach) poniżej 2500 m n.p.m. Warto zgłosić się do TropicalMed po odpowiednie leki. Sprawdź szczegóły w: profilaktyka malarii. Poza tym zdrowiu przyjezdnych mogą zagrażać chikungunya czy gorączka zachodniego Nilu.

Osoby wybierające się w Karakorum czy Góry Sulejmańskie muszą pamiętać o ryzyku wystąpienia choroby wysokościowej. Odpowiednia aklimatyzacja, przygotowanie kondycyjne i leki pomagają zapobiegać niebezpiecznym dolegliwościom. Sprawdź: kompendium wiedzy o chorobie wysokościowej.

Informacje dla podróżnych: Pakistan jak się przygotować do wyjazdu?

Pakistan to kraj położony nad Morzem Arabskim w południowej części Azji. Turystów przyciąga przede wszystkim górskimi krajobrazami na północy kraju czy starożytnymi zabytkami, takimi jak np. ruiny miasta Mohendżo-Daro, które powstało w III w. p.n.e. Chętnie odwiedzane są także duże miasta (Lahaur czy Karaczi), malownicze, perskie Ogrody Szalimar czy monumentalny, pusytynny Fort Derawar. O czym pamiętać przed wyjazdem do Pakistanu, chcąc dobrze zaplanować swoją podróż?

Pakistan – co warto wiedzieć

Stolica: Islamabad – jednym z ważniejszych punktów miasta jest Meczet Fajsala, który znajduje się w TOP10 największych meczetów na świecie

Język: urdu i angielski, w powszechnym użyciu jest też pendżabski

Waluta: rupia pakistańska (PKR)

Wiza: planując podróż, trzeba wyrobić wizę; można to zrobić albo w ambasadzie znajdującej się w Warszawie, albo online (visa.nadra.gov.pk)

Klimat: suchy i gorący, szczególnie na południu kraju i na obszarach pustynnych

Plaże: Kund Malir w Gwadarze czy French Beach w Karaczi to tylko niektóre miejsca w Pakistanie idealne dla miłośników plażowania

Flora i fauna: warte odwiedzenia są perskie Ogrody Szalimar, które wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Transportpopularną formą podróżowania po kraju są połączenia kolejowe i autobusowe

Bezpieczeństwo: zaleca się zachowanie ostrożności podczas pobytu w Pakistanie i rejestrację w systemie Odyseusz; dodatkowym zagrożeniem są trzęsienia ziemi

Kuchnia: gulasz nihari czy przygotowywana na specjalne okazje paya to tylko niektóre przysmaki, których warto spróbować w Pakistanie

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, to zdaj się na wykwalifikowanego lekarza w TropicalMed. Zalecenia są ustalane indywidualnie na podstawie wywiadu z pacjentem i specyfiki planowanej wycieczki. Pakistan jest wymagającym kierunkiem turystycznym, lecz z odpowiednim przygotowaniem z podróży przywieziesz wyłącznie piękne wspomnienia.

Zapraszamy na szczepienia (sprawdź cennik) i konsultację lekarską – zaplanuj zdrową podróż do Pakistanu!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Pakistanu potrzebne są szczepienia?

Od wybranych podróżnych może być wymagane szczepienie na żółtą febrę i/lub polio, dlatego warto skonsultować się w tyj sprawie z lekarzem medycyny podróży. W przypadku braku potwierdzenia pełnej immunizacji na COVID-19, trzeba mieć ze sobą negatywny wynik testu na koronawirusa.

Jakie szczepienia do Pakistanu warto wykonać?

Ze względu na słabe warunki higieniczno-sanitarne w Pakistanie, zaleca się szczepienia na choroby przenoszone drogą pokarmową, tj. WZW A, tyfus, cholerę. W zależności od planowanych aktywności, warto też uodpornić się na WZW B (przenoszone drogą płciową) japońskie zapalenie mózgu (transmitowane przez komary), wściekliznę (będącą wynikiem pogryzienia przez chore zwierzę) czy meningokoki (przenoszące się drogą kropelkową). Nie wolno też zapominać o szczepieniach rutynowych.

Gdzie można wykonać szczepienia do Pakistanu w Krakowie?

Szczepienia Pakistan Kraków można wykonać w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To najszybszy i najwygodniejszy sposób na przygotowanie się pod kątem zdrowia przed wyjazdem zagranicznym, m.in. do Pakistanu.

Na co uważać w Pakistanie?

Jeśli chodzi o zdrowie w podróży, najważniejsze w Pakistanie jest przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia: m.in. mycie rąk (szczególnie przed posiłkami), uzdatnianie wody do picia, unikanie niedogotowanych posiłków czy obieranie i/lub mycie owoców i warzyw przed zjedzeniem.