6-8 tygodni przed podróżą do Iranu zaleca się konsultację w ośrodku medycyny. Pozwoli to wykonać szczepienia rutynowe (głównie na błonicę, tężec i krztusiec) oraz uodpornić się na choroby zagrażające turystom w Iranie: WZW A i B, dur brzuszny, wściekliznę i meningokoki. Mimo że nie ma wśród nich żółtej febry, to osoby przybywające z krajów endemicznych muszą mieć certyfikat potwierdzający immunizację. Od przyjezdnych w wieku ≥8 lat wymaga się testu na koronawirusa.
Kiedy zgłosić się na szczepienia przed wyjazdem do Iranu?
Duża amplituda temperatur i skrajnie suche powietrze w znacznej części Iranu, a także wyczerpanie podróżą to czynniki odbijające się na kondycji przyjezdnych. Aby zadbać o swoje zdrowie podczas pobytu w tym kraju, 6-8 tygodni przed wyjazdem zaleca się wizytę w ośrodku medycyny podróży.
Konsultacja lekarska jest ważna dla turystów, ponieważ zarówno w prywatnych, jak i państwowych placówkach opieka medyczna jest płatna. Poza tym, w Iranie występuje kilka chorób stanowiących poważne zagrożenie zdrowia przyjezdnych. Po trzecie, w niektórych przypadkach immunizacja jest obowiązkowa. W jakich?
Iran COVID-19 i szczepienia obowiązkowe – jakie są wymagania względem przyjezdnych?
Mimo że Iran nie jest zagrożony żółtą febrą, tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, to wymaga certyfikatu immunizacji od osób przybywających z krajów endemicznych. Polska nie jest jednym z nich, więc zazwyczaj nie trzeba wyrabiać tzw. żółtej książeczki.
Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ma się przesiadkę (≥12h) w kraju zagrożonym żółtą febrą (w Afryce Subsaharyjskiej/Ameryce Łacińskiej) – wówczas każdy od 9. miesiąca życia musi mieć tzw. żółtą książeczkę. Szczepienia do Iranu cena: Stamaril na żółtą febrę (279 zł).
Iran COVID-19 (dane aktualne na dzień 15.06.2022 r.) od wszystkich osób powyżej 8. roku życia wymaga się okazania testu na koronawirusa wykonanego maksymalnie 96h przed wylotem do Iranu.
Jakie szczepienia do Iranu są zalecane podróżnym?
Aby nie narażać swojego zdrowia o portfela, warto zapobiegać chorowaniu w Iranie i zadbać o immunizację przed wyjazdem.
Iran szczepienia na wyjazd służbowy i/lub hotelowy | Iran szczepienia na wycieczkę objazdową |
- błonica, tężec, krztusiec
- WZW A i B
- meningokoki
| - błonica, tężec, krztusiec
- WZW A i B
- dur brzuszny
- wścieklizna
|
Na temat szczepienia przed wyjazdem do Iranu oraz zasad profilaktyki chorób wymienionych w tabeli można dowiedzieć się z dalszej części artykułu.
WZW/żółtaczka
Wirusowe zapalenie wątroby to choroba zakaźna mogąca mieć gwałtowny, wyniszczający przebieg, albo przybrać formę przewlekłą, prowadzącą do marskości i/lub nowotworów wątroby. Przenosi się:
- WZW A drogą pokarmową (przez skażoną żywność/wodę i brudnymi rękami),
- WZW B przez krew i/lub stosunki płciowe.
Aby chronić się przed żółtaczką, należy przestrzegać higieny rąk, spożywać bezpieczną żywność, pić uzdatnioną wodę, unikać niewłaściwych praktyk seksualnych oraz wykonać szczepienia ochronne.
Osoby urodzone przed 1994 rokiem nie były poddane obowiązkowej immunizacji na WZW B, a więc potrzebują uodpornienia na oba typy żółtaczki. Umożliwia to preparat skojarzony Twinrix Adult.
WZW A+B szczepienia do Iranu cena: 339 zł/dawka (pełna immunizacja jest trzydawkowa).
Dur brzuszny/tyfus
Dur brzuszny to bakteryjna choroba zakaźna objawiająca się wysoką gorączką i dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych. Przenosi się drogą pokarmową, a więc higiena osobista i żywienia jest bardzo ważna dla podróżujących do Iranu.
Dodatkową ochronę zapewniają szczepienia na dur brzuszny (w formie zastrzyku lub kapsułek). Są one wskazane większości podróżników, ale szczególnie osobom planującym dłuższy pobyt w Iranie i/lub odwiedzanie regionów wiejskich.
Wścieklizna
Wścieklizna to wirusowa choroba układu nerwowego, która bez szybkiej interwencji lekarskiej praktycznie zawsze kończy się śmiercią. Patogeny występują w ślinie zainfekowanych zwierząt – każde ugryzienie stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. W przeciwieństwie do Polski, gdzie profilaktyka wścieklizny jest na dobrym poziomie, w Iranie zagrożenie jest duże – szczególnie wśród grotołazów, biwakowiczów i osób planujących wyprawy w tereny górskie.
Meningokoki
To bakterie mogące wywołać inwazyjną chorobę i doprowadzić do sepsy czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Przenoszą się drogą kropelkową, a więc najłatwiej w zatłoczonych miejscach. Jako że Iran to jeden z najpopularniejszych wśród turystów krajów regionu Azji Zachodniej, ryzyko zakażenia jest duże. Suchy klimat także sprzyja transmisji meningokoków.
Szczepienia na meningokoki zaleca się głównie osobom planującym odwiedzanie największych atrakcji (szczególnie w sezonie turystycznym) oraz zakwaterowanie w obłożonych hotelach.
Rutynowe szczepienia przed wyjazdem do Iranu
Przed każdą podróżą zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienie braków w razie potrzeby. W przypadku wyjazdu do Iranu bardzo ważne jest terminowe (tj. raz na 10 lat) przyjęcie dawki przypominającej na tężec, błonicę i krztusiec.
Pierwszej z wymienionych chorób można nabawić się wskutek zainfekowania rany (o co bardzo łatwo na wakacjach), a błonica i krztusiec przenoszą się drogą kropelkową.
Iran jak się przygotować, aby podróż była udana?
Iran przyciąga turystów niezwykłą architekturą islamską, malowniczymi krajobrazami, tradycyjną kuchnią czy ekscytującymi podróżami na pustynię. Różnorodność atrakcji sprawia, że bardzo łatwo jest znaleźć coś dla siebie. Poza listą atrakcji, warto zapoznać się z przydatnymi informacjami dla turystów, które zaprezentowano poniżej.
Iran – co warto wiedzieć
Stolica: Teheran – tamtejszy Pałac Golestan to jedna z głównych atrakcji, wpisana na listę UNESCO; warto odwiedzić też cmentarz polskich żołnierzy poległych po II WŚ
Język: perski; znajomość angielskiego w Iranie jest raczej słaba
Waluta: rial irański (IRR); wymiany walut najlepiej dokonywać w kantorach
Wiza: Polacy potrzebują wizy do Iranu; najlepiej wyrobić ją w ambasadzie znajdującej się w Warszawie
Klimat: suchy, kontynentalny; wyróżnia się porę deszczową i suchą, która zaczyna się w maju
Plaże: Keszm i Hormuz to dobre miejsca dla fanów plażowania; na drugiej z wymienionych wysp można wypocząć na piasku w rubinowym kolorze
Flora i fauna: lasy hyrkańskie u wybrzeży Morza Kaspijskiego cechuje ogromna różnorodność roślin i zwierząt;
Transport: możliwości podróżowania po Iranie jest mnóstwo (taksówki, autobusy, minibusy); jednym z najpopularniejszych środków transportu są autobusy (zwykłe lub VIP)
Bezpieczeństwo: jako że w Iranie występuje zagrożenie terroryzmem, a sytuacja społeczno-polityczna jest napięta, należy zachować ostrożność podczas podróży; warto zarejestrować się w systemie Odyseusz
Kuchnia: podczas pobytu w Iranie warto spróbować zupy asz, serowych kaszk czy jogurtowego napoju dough
Po poradę, jakie szczepienia do Iranu warto wykonać oraz co robić, by nie chorować na wakacjach, warto zgłosić się do TropicalMed. To ośrodek medycyny podróży, w którym podpowiemy Ci, jak najlepiej przygotować się do wyjazdu pod kątem zdrowia (sprawdź cennik).
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Iranu potrzebne są szczepienia?
Polacy z reguły nie muszą szczepić się do Iranu, bo Polska nie jest krajem występowania żółtej febry. Jeśli podróż obejmuje jednak któryś z krajów endemicznych, to nie ma wstępu do Iranu dla osób od 9. miesiąca życia, które nie mają ze sobą potwierdzenia immunizacji.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Iranu?
W Iranie zagrażają choroby takie jak żółtaczka typu A i B, dur brzuszny, zakażenie meningokokowe i wścieklizna. Każdej z nich można zapobiegać za pomocą immunizacji. Poza tym warto wykonać szczepienie przypominające na błonicę, tężec i krztusiec, jeśli od podania ostatniej dawki upłynęło 10 lat.
Gdzie są dostępne szczepienia do Iranu w Krakowie?
Szczepienia Iran Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym nie tylko można poddać się immunizacji, ale także otrzymać poradę dotyczącą pozostałych zasad profilaktyki. W TropicalMed można liczyć na indywidualne wytyczne i kompleksowe przygotowanie do podróży pod kątem zdrowia.
Kiedy zgłosić się na szczepienia do Iranu?
Optymalny czas na wizytę u lekarza medycyny podróży to 6-8 tygodni przed wyjazdem do Iranu. Jeśli jednak do wycieczki (np. last minute) zostało mniej czasu, można przyjść do ośrodka z mniejszym zapasem czasu. W takich przypadkach nie warto rezygnować z profesjonalnej konsultacji i możliwości wykonania najważniejszych szczepień.