Angola szczepienia obowiązkowe i zalecane przed podróżą
Angola szczepienia: obowiązkowe czy zalecane w 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-05-31 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-08)
Przed podróżą do Angoli ważne jest zgłoszenie się do lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni wcześniej, aby otrzymać indywidualne wytyczne dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień. Wszyscy przyjezdni muszą mieć żółtą książeczkę, a w zależności od specyfiki wycieczki, są narażeni na różne choroby, na które powinni się zaszczepić.
6-8 tygodni przed podróżą do Angoli warto zgłosić się do lekarza medycyny podróż, aby uzyskać indywidualne wytyczne dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki. Obowiązkowe jest uodpornienie na żółtą febrę, natomiast zalecane są szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, dengę, tężec, odrę, meningokoki i wściekliznę. Ważna jest ochrona przed ukąszeniami komarów, które w Angoli przenoszą m.in. malarię i zikę. HIV to kolejne zagrożenie dla zdrowia podróżnych.
Obowiązkowe szczepienia Angola – czy immunizacja jest konieczna?
Angola może być świetną destynacją turystyczną, m.in. ze względu na piękne krajobrazy, bogactwo kulturowe i ciekawą historię. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pod kątem zdrowia. 6-8 tygodni przed wyjazdem należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu odebrania indywidualnych wytycznych dotyczących profilaktyki chorób i szczepień ochronnych – uwaga, niektóre z nich są bezwzględnie obowiązkowe!
Obowiązkowe szczepienia Angola: to jedno z 20 miejsc na świecie, które wymagają certyfikatu szczepienia na żółtą febrę od wszystkich przyjezdnych, którzy ukończyli 9. miesiąc życia[1]. Na wizytę w ośrodku w celu immunizacji i wyrobienia dokumentacji medycznej należy zgłosić się minimum 10 dni przed planowaną datą wyjazdu.
Żółta febra jest wirusową chorobą przenoszoną przez komary, występującą endemicznie w całej Angoli. Ryzyko zakażenia jest ogromne, a infekcja może prowadzić do poważnych powikłań, w tym niewydolności narządów, krwotoków wewnętrznych i śmierci. Więcej informacji o chorobie i jej zapobieganiu można przeczytać tutaj: szczepienia na żółtą gorączkę.
Angola COVID-19 (dane aktualne na dzień 17.07.2023r.) według najnowszych danych IATA, Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych, wszelkie ograniczenia wjazdowe zostały zniesione[2]. Dla osób, którym marzy się Angola COVID-19 i związane z tym obostrzenia nie stanowią więc żadnej przeszkody.
Oprócz obowiązkowej immunizacji, zalecane jest również zabezpieczenie się przed innymi chorobami zakaźnymi, które zagrażają w Angoli. Jakie szczepienia do Angoli mogą przydać się poszczególnym podróżnym?
Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Angoli
Wykonaj obowiązkowe i zalecane szczepienia przed podróżą!
W Angoli panują gorsze warunki higieniczno-sanitarne, co zwiększa ryzyko żółtaczki typu A czy tyfusu.
Występuje tam sierpowaty zarodziec malarii, wywołujący najcięższą postać choroby.
Nie wolno zapominać o szczepieniach rutynowych, m.in. ze względu na wzmożone zagrożenie odrą w Angoli.
Duży wybór szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Szczepimy także w soboty.
Angola szczepienia zalecane – dlaczego warto je wykonać?
Dla osób, którym marzy się Angola bezpieczeństwo zdrowotne zależy od przyjętych szczepień i stosowania się do zaleceń lekarza medycyny podróży. Za wizytą w TropicalMed przed wyjazdem do Angoli przemawia kilka ważnych czynników:
komary w Angoli przenoszą nie tylko żółtą febrę i dengę ale i malarię, zikę czy chikungunyę, na które nie ma szczepionek;
warunki higieniczno-sanitarne są tam złe, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób takich jak żółtaczka typu A, dur brzuszny czy biegunki podróżnych[3];
publiczna służba zdrowia jest w złym stanie i nie świadczy usług osobom zza granicy, a leczenie w prywatnych klinikach może być naprawdę drogie (według MSZ, 50-100$ za wizytę lekarską)[4].
Aby chronić zdrowie i portfel na wakacjach, warto przestrzegać indywidualnych zaleceń zdrowotnych. Są one wydawane m.in. na podstawie wiedzy o specyfice danej wycieczki:
Szczepienia do Angoli na wyjazd służbowy/hotelowy
Szczepienia do Angoli na wycieczkę objazdową
żółta febra
tężec (+ błonica i krztusiec)
odra (+ świnka i różyczka)
WZW A i B
dur brzuszny
meningokoki
denga
+ profilaktyka malarii
żółta febra
tężec (+ błonica i krztusiec)
odra (+ świnka i różyczka)
WZW A i B
dur brzuszny
wścieklizna
+ profilaktyka malarii
Szczegółów na temat poszczególnych chorób i zasad profilaktyki można szukać w dalszej części artykułu.
Angola szczepienia rutynowe
Listę warto rozpocząć od szczepień rutynowych, o których turyści często zapominają. To błąd, ponieważ choroby figurujące w obowiązującym w Polsce kalendarzu stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia w Angoli:
Odra, świnka i różyczka – na ten zestaw wirusowych chorób przenoszonych drogą kropelkową są w Polsce obowiązkowe szczepionki skojarzone (MMR); wytyczne zmieniały się jednak na przestrzeni lat, więc warto skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby uzupełnić immunizację o drugą dawkę. To ważne, bo w Angoli odnotowuje się ogniska odry, wysoce zakaźnej choroby z wysoką gorączką i charakterystyczną wysypką. Infekcja może skończyć się m.in. zapaleniem płuc czy mózgu[5].
Tężec, błonica i krztusiec – to także zestaw chorób, którym zapobiega pojedyncza szczepionka; zaleca się ją co 10 lat dla utrzymania ciągłości ochrony. Można w ten sposób zapobiec chorobom przenoszonym drogą kropelkową, z m.in. powstającymi naroślami na drogach oddechowych (błonica) czy atakami intensywnego kaszlu (krztusiec). Najważniejsza jest jednak ochrona przed tężcem, neurologiczną chorobą objawiającą się charakterystycznymi prężeniami ciała. Można się jej nabawić wskutek zanieczyszczenia rany, o co dość łatwo w podróży.
WZW B– wirusowe zapalenie wątroby typu B w podróży przenosi się drogą płciową i przez skażoną krew. Ważna jest więc ochrona przed płynami ustrojowymi nosiciela (m.in. za pomocą prezerwatyw) oraz szczepienia ochronne, obowiązkowe dopiero od 1994-96 roku. Kompleksowa profilaktyka chroni przed ostrą infekcją z żółtaczką, nudnościami i wymiotami czy gorączką. Zapobiega też przewlekłemu zakażeniu, które może doprowadzić do raka/marskości wątroby.
Szczepienia rutynowe zapobiegają chorobom, które są w Angoli znacznie bardziej rozpowszechnione niż w Polsce, a przez słabszy poziom opieki zdrowotnej – dodatkowo groźniejsze. Drugim zagrożeniem zdrowia publicznego w tym afrykańskim kraju są słabsze warunki higieniczno-sanitarne.
Angola bezpieczeństwo a warunki higieniczne
Częstym problemem zdrowotnym wśród turystów są choroby takie jak WZW A oraz dur brzuszny. Przenoszą się one drogą pokarmową, tj. przez skażoną wodę/żywność oraz brudnymi rękami. Dla bezpieczeństwa w podróży zaleca się zachowanie zasad higieny (szczególnie przed jedzeniem) oraz szczepienia ochronne na:
Dur brzuszny– to bakteryjna choroba objawiająca się wysoką gorączką oraz dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi (m.in. wzdęciami i zaparciami); może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych (np. jelita).
WZW A–ma podobny przebieg jak WZW B z tą różnicą, że raczej nie przechodzi w stan przewlekły. Nadal może jednak wywołać ostrą infekcję i uszkodzić komórki wątroby.
Angola szczepienia skojarzone: osoby urodzone przed powszechną immunizacją na WZW B często wybierają preparat skojarzony, zawierający antygeny obu typów WZW.
Angola szczepienia selektywne
W zależności od specyfiki podróży, może być potrzebne uodpornienie na wściekliznę, dengę i/lub meningokoki. Od czego zależy zagrożenie poszczególnymi chorobami oraz czym może skończyć się zakażenie wirusami i bakteriami?
Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego, która jest wynikiem pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. Są one spotykane powszechnie w Angoli, a zważywszy na problemy ze służbą zdrowia, szybka interwencja lekarska w przypadku ataku może być utrudniona[6]. Osoby wybierające się na safari lub na tereny wiejskie, biwakowicze czy grotołazi powinni rozważyć immunizację.
Inwazyjna choroba meningokokowa jest wynikiem zakażenia drogą kropelkową bakteriami zwanymi dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Ryzyko infekcji jest szczególnie duże w obiektach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) i innych skupiskach ludzkich.
Denga to wirusowa choroba przenoszona przez komary, którą można rozpoznać po intensywnym bólu za oczami w początkowym stadium. Denga może doprowadzić do poważnych powikłań krwotocznych. Zagrożenie dengą w Angoli dotyczy wyłącznietych, którzy będą szczególnie narażeni na ukąszenia komarów.
Profilaktyka powyższych chorób obejmuje unikanie kontaktu ze zwierzętami oraz skupisk ludzkich, zastosowanie środków ochrony przed komarami (jak repelenty czy moskitiery) oraz przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach po wschodzie i przed zachodem słońca.
Szczepienia do Angoli koszt – jak zaoszczędzić z TropicalMed?
Koszt szczepienia do Angoli może stanowić poważny wydatek, dlatego warto sprawdzić, jak zaoszczędzić, nie rezygnując przy tym z profesjonalnej opieki medycznej. Cena kwalifikacji lekarskiej rozpoczynającej każdą wizytę w naszym ośrodku wynosi 70 zł, wystawienie żółtej książeczki kosztuje 45 zł, natomiast stawki za poszczególne preparaty ochronne można znaleźć tutaj: oferta TropicalMed (ceny za dawkę).
Aby ograniczyć liczbę wkłuć, a co za tym idzie – zaoszczędzić czas i pieniądze, warto rozważyć preparaty skojarzone, na wspomniane WZW A + B albo 4w1 na błonicę, tężec i krztusiec + polio. Warte uwagi są też oferowane w TropicalMed pakiety szczepień, dostosowane do potrzeb podróżujących. Szczególnie popularne wśród podróżujących do Angoli są pakiety Hotelowy i Afryka Light.
Angola malaria i inne choroby – jak im zapobiegać bez szczepień?
Zagrożenie w Angoli stanowią nie tylko wymienione wyżej choroby, ale także malaria, zika, chikungunya i śpiączka afrykańska, na które nie ma szczepionek. Aby im zapobiegać, zaleca się solidną ochronę przed komarami i muchami tse tse – pryskanie się repelentami, zakładanie rzeczy z długimi rękawami i nogawkami oraz stosowanie moskitier, najlepiej nasączonych środkami owadobójczymi.
Angola malaria: zarodźce wywołujące tę chorobę występują na terenie całego kraju[7]; dodatkową ochronę w tym przypadku stanowi chemioprofilaktyka (sprawdź: leki na malarię).
Sporym problemem zdrowia publicznego w Angoli jest też HIV i AIDS. Wirus rozprzestrzenia się drogą płciową i krwi (podobnie jak WZW B), więc należy unikać dzielenia się ostrymi przedmiotami (jak np. strzykawki), zachowanie ostrożności podczas udzielania pomocy osobie z krwotokiem oraz stosowanie środków barierowych podczas stosunków płciowych.
Osoby planujące wyprawę na Morro de Môco, najwyższy szczyt Angoli (2620 m n.p.m) muszą pomyśleć o przygotowaniu kondycyjnym i stopniowej wspinaczce. W przeciwnym razie mogą nabawić się AMS, czyli ostrej choroby górskiej. Objawia się ona zaburzeniami równowagi, dusznościami, nudnościami czy utratą apetytu.
Angola jak przygotować się do podróży i o czym warto pamiętać?
Angola przyciąga turystów swoją różnorodnością – można tam zwiedzić zarówno pustynię Kalahari, jak i bujne tropikalne lasy. Daje możliwość wypoczynku aktywnego, jak np. wędrówki po licznych rezerwatach przyrody oraz leniuchowania na rajskich plażach. O czym warto pamiętać, planując podróż do Angoli?
Angola – co warto wiedzieć
Stolica: Luanda – jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest postkolonialna Twierdza São Miguel
Język: portugalski; znajomość pozostałych europejskich języków jest raczej słaba
Waluta: kwanza angolska (AOA); w Luandzie nie ma większego problemu z płatnościami kartą, chociaż nie wszystkie punkty usługowe honorują karty zagraniczne
Wiza: na krótki pobyt turystyczny wizę można uzyskać na lornisku w Luandzie po wypełnieniu wniosku online na stronie embangola.pl; w pozostałych przypadkach lepiej skontaktować się z ambasadą w Warszawie
Klimat: w większości tropikalny, gorący i wilgotny, suchszy na terenach nadbrzeżnych; przy granicy z Namibią przechodzi w suchy, pustynny
Plaże: w Angoli jest ich mnóstwo; Luanda, Benguela czy Namibe to miejscowości najpopularniejsze wśród plażowiczów
Flora i fauna: Kissama to park, w którym występują sawanny; żyją na nich m.in. słonie, zebry czy strusie
Transport: wynajęcie auta może być trudne bez miejscowego prawa jazdy, dlatego w dalsze podróże poza Luandę wybiera się głównie samoloty, a jeśli chodzi o komunikację miejską, działają mikrobusy
Bezpieczeństwo: odradza się podróże na północne tereny przygraniczne; głównymi zagrożeniami dla turystów są przestępczość pospolita i słabe warunki higieniczno-sanitarne
Kuchnia: kurczak muamba czy cocada amarela to tradycyjne dania w Angoli, których warto spróbować
Aby przygotować się do podróży pod kątem zdrowia, najlepiej zgłosić się do TropicalMed. To miejsce, gdzie można poddać się immunizacji, uzyskać poradę lekarską oraz wyrobić niezbędną dokumentację medyczną.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Angoli potrzebne są szczepienia?
Od każdego przyjezdnego w Angoli, który ukończył 9. miesiąc życia, wymaga się certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach od immunizacji, dlatego trzeba zgłosić się do ośrodka z odpowiednim wyprzedzeniem.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Angoli?
Poza obowiązkową immunizacją na żółtą febrę, zaleca się też uodpornienie na inne choroby czyhające w Angoli. Są to żółtaczka (A i B), tyfus, tężec, odra oraz ewentualnie wścieklizna i/lub zakażenie meningokokowe. Po indywidualne wytyczne warto zgłosić się do TropicalMed.
Gdzie w Krakowie wykonam szczepienia potrzebne do Angoli?
Szczepienia Angola Kraków są dostępne w TropicalMed znajdującym się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To miejsce, w którym nie trzeba martwić się o samodzielny zakup preparatów, gdyż są one dostępne na miejscu. Poza immunizacją dostępna jest konsultacja lekarska oraz wyrobienie żółtej książeczki potrzebnej do Angoli. Wszystko to bez kolejek i w jednym miejscu!
Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne w Angoli?
Największe zagrożenie w Angoli stanowi żółta febra przenoszona przez komary, przed którą chroni Stamaril w cenie 329 zł. Jako że warunki higieniczne są tam znacznie gorsze, to istnieje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego. Na tyfus dostępne są dwa rodzaje szczepionek: w formie zastrzyku (299 zł) lub doustnych kapsułek (299 zł).
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Jeśli zamierzasz przejść szczepienie doustne (np. na dur brzuszny), zaleca się zaniechanie jedzenia, picia i przyjmowania leków przez co najmniej godzinę przed wizytą. Gdy zaś decydujesz się na szczepienie iniekcyjne, pamiętaj o wyborze wygodnego ubrania, które umożliwi odsłonięcie ramienia do wkłucia. Na wizytę zabierz plan wycieczki (może być wstępny) i dokument tożsamości oraz przygotuj sobie informacje, o które może pytać lekarz (stan zdrowia, alergie, historia szczepień).