Angola szczepienia obowiązkowe i zalecane przed podróżą

Angola szczepienia – obowiązkowe czy zalecane?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Angoli Katarzyna Ślusarz | 2023-05-31 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-09)
Przed podróżą do Angoli ważne jest zgłoszenie się do lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni wcześniej, aby otrzymać indywidualne wytyczne dotyczące obowiązkowych i zalecanych szczepień. Wszyscy przyjezdni muszą mieć żółtą książeczkę, a w zależności od specyfiki wycieczki, są narażeni na różne choroby, na które powinni się zaszczepić.

6-8 tygodni przed podróżą do Angoli warto zgłosić się do lekarza medycyny podróż, aby uzyskać indywidualne wytyczne dotyczące immunizacji i pozostałych zasad profilaktyki. Obowiązkowe jest uodpornienie na żółtą febrę, natomiast zalecane są szczepienia na żółtaczkę, tyfus, tężec, odrę, meningokoki i wściekliznę. Ważna jest ochrona przed ukąszeniami komarów, które w Angoli przenoszą m.in. malarię, zikę i dengę. HIV to kolejne zagrożenie dla zdrowia podróżnych.

Kiedy zgłosić się do lekarza medycyny podróży na szczepienia do Angoli?

Angola może być świetną destynacją turystyczną, m.in. ze względu na piękne krajobrazy, bogactwo kulturowe i ciekawą historię. Warto jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pod kątem zdrowia. 6-8 tygodni przed wyjazdem należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży w celu odebrania indywidualnych wytycznych dotyczących profilaktyki chorób i szczepień ochronnych – uwaga, niektóre z nich są bezwzględnie obowiązkowe!

Obowiązkowe szczepienia Angola – czy immunizacja jest konieczna?

Angola jest jednym z 20 krajów na świecie, które wymagają certyfikatu szczepienia na żółtą febrę od wszystkich przyjezdnych, którzy ukończyli 9. miesiąc życia. Na wizytę w ośrodku w celu immunizacji i wyrobienia dokumentacji medycznej należy zgłosić się minimum 10 dni przed planowaną datą wyjazdu.

Obowiązkowe szczepienia do Angoli koszt: dawka Stamarilu (279 zł) + kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.

Żółta febra jest wirusową chorobą przenoszoną przez komary, występującą endemicznie w całej Angoli. Ryzyko zakażenia jest ogromne, a infekcja może prowadzić do poważnych powikłań, w tym niewydolności narządów, krwotoków wewnętrznych i śmierci. Więcej informacji o chorobie i jej zapobieganiu można przeczytać tutaj: szczepienia na żółtą gorączkę

Jeśli chodzi o szczepienia przeciwko COVID-19, brak immunizacji oznacza konieczność okazania negatywnego wyniku testu RT-PCR wykonanego 48h przed przybyciem do Angoli; zaszczepieni mogą wybrać pomiędzy tym, a testem antygenowym (dane aktualne na dzień 17.04.2023r.). 

COVID-19 obowiązkowe szczepienia Angola
Według MSZ, wszystkie osoby opuszczające terytorium Angoli muszą być zaszczepione. Dlatego warto zadbać o to przed podróżą.

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Angoli

Wykonaj obowiązkowe i zalecane szczepienia przed podróżą!

W Angoli panują gorsze warunki higieniczno-sanitarne, co zwiększa ryzyko żółtaczki typu A czy tyfusu.
Występuje tam sierpowaty zarodziec malarii, wywołujący najcięższą postać choroby.
Nie wolno zapominać o szczepieniach rutynowych, m.in. ze względu na wzmożone zagrożenie odrą w Angoli.
Duży wybór szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Szczepimy także w soboty.
kobieta po szczepieniu. obowiązkowe szczepienia Angola Umów się na szczepienia do Angoli

Oprócz obowiązkowej immunizacji, zalecane jest również zabezpieczenie się przed innymi chorobami zakaźnymi, które zagrażają w Angoli. Jakimi?

Angola szczepienia zalecane – dlaczego warto je wykonać?

Za wizytą w ośrodku medycyny podróży przed wyjazdem do Angoli przemawia kilka ważnych czynników:

  • warunki higieniczno-sanitarne są tam złe, co sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób takich jak żółtaczka typu A, dur brzuszny czy biegunki podróżnych;
  • komary w Angoli przenoszą nie tylko żółtą febrę i dengę ale i malarię, zikę czy chikungunyę, na które nie ma szczepionek;
  • publiczna służba zdrowia jest w złym stanie i nie świadczy usług osobom zza granicy, a leczenie w prywatnych klinikach może być naprawdę drogie (według MSZ, 50-100$ za wizytę lekarską). 

Aby chronić swoje zdrowie na wakacjach, warto przestrzegać indywidualnych zaleceń lekarza medycyny podróży. Są one wydawane m.in. na podstawie wiedzy o specyfice danej wycieczki:

Szczepienia do Angoli na wyjazd służbowy/hotelowySzczepienia do Angoli na wycieczkę objazdową             
  • żółta febra
  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • odra (+ świnka i różyczka)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • meningokoki

+ profilaktyka malarii

  • żółta febra
  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • odra (+ świnka i różyczka)
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • denga

+ profilaktyka malarii

Szczegółów na temat poszczególnych chorób i zasad profilaktyki można szukać w dalszej części artykułu.

Angola szczepienia rutynowe

Listę warto rozpocząć od szczepień rutynowych, o których turyści często zapominają. To błąd, ponieważ choroby takie jak odra i tężec stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia:

Odra, świnka i różyczka – na ten zestaw wirusowych chorób przenoszonych drogą kropelkową są w Polsce obowiązkowe szczepionki skojarzone (MMR); wytyczne zmieniały się jednak na przestrzeni lat, więc warto skonsultować się z lekarzem i w razie potrzeby uzupełnić immunizację o drugą dawkę.

Tężec, błonica i krztusiec – to także zestaw chorób, który figuruje w obowiązującym w Polsce kalendarzu; immunizacja daje jednak tylko 10 lat ochrony. Jeśli od ostatniej dawki minął ten czas, warto zgłosić się po dawkę przypominającą przed podróżą do Angoli.

Wirusowe zapalenie wątroby/żółtaczka typu A i B

Żółtaczka przenosi się na różne sposoby w zależności od typu wirusa, wiec zasady profilaktyki są różne:

WZW A przenosi się głównie drogą pokarmową, tj. przez skażoną wodę/żywność i brudnymi rękami; zaleca się zachowanie zasad higieny (szczególnie przed jedzeniem) oraz szczepienia ochronne. 

WZW B przenosi się drogą płciową i przez skażoną krew, a więc ważna jest ochrona przed płynami ustrojowymi nosiciela (m.in. za pomocą prezerwatyw) oraz szczepienia ochronne.

Szczepienia na żółtaczkę typu A są w Polsce zalecane, a na WZW B obowiązkowe od 1994 roku; osoby urodzone wcześniej nie są wcale chronione przed żółtaczką. Sposobem na to jest preparat poliwalentny Twinrix Adult, zawierający antygeny obu typów WZW.

Dur brzuszny/tyfus

Podobnie jak w przypadku WZW A, drogą transmisji tyfusu jest skażony pokarm/woda; pałeczki duru brzusznego można też wprowadzić do organizmu brudnymi rękami. Infekcja objawia się wysoką gorączką oraz dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Może prowadzić do uszkodzeń narządów. Aby temu zapobiegać, trzeba pamiętać o higienie i zgłosić się na szczepienie przeciw tyfusowi.

Angola szczepienia selektywne

W zależności od specyfiki podróży, może być potrzebne uodpornienie na wściekliznę, dengę i/lub meningokoki.

Wścieklizna to śmiertelna choroba układu nerwowego, która jest wynikiem pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. Są one spotykane powszechnie w Angoli, a zważywszy na problemy ze służbą zdrowia, szybka interwencja lekarska w przypadku ataku może być utrudniona. Osoby wybierające się na safari lub na tereny wiejskie, biwakowicze czy grotołazi powinni rozważyć immunizację.

Inwazyjna choroba meningokokowa jest wynikiem zakażenia dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych drogą kropelkową. Ryzyko infekcji jest szczególnie duże w obiektach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) i innych skupiskach ludzkich.

Denga to wirusowa choroba przenoszona przez komary, mogąca prowadzić do poważnych powikłań krwotocznych. Zagrożenie dengą w Angoli dotyczy tych, którzy będą szczególnie narażeni na ukąszenia komarów.

Angola malaria i inne choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Jak wspomniano wcześniej, zagrożenie w Angoli stanowi malaria, zika czy chikungunya, na które nie ma szczepionek. Aby im zapobiegać, zaleca się solidną ochronę przed komarami – pryskanie się repelentami, zakładanie rzeczy z długimi rękawami i nogawkami oraz stosowanie moskitier, najlepiej nasączonych środkami owadobójczymi.

Angola malaria: zarodźce wywołujące tę chorobę występują na terenie całego kraju; dodatkową ochronę w tym przypadku stanowi chemioprofilaktyka (sprawdź: leki na malarię).

Dużym problemem zdrowia publicznego w Angoli jest też HIV i AIDS. Wirus rozprzestrzenia się drogą płciową i krwi (podobnie jak WZW B), więc należy unikać dzielenia się ostrymi przedmiotami (jak np. strzykawki), zachowanie ostrożności podczas udzielania pomocy osobie z krwotokiem oraz stosowanie środków barierowych podczas stosunków płciowych.

Angola jak przygotować się do podróży i o czym warto pamiętać?

Angola przyciąga turystów swoją różnorodnością – można tam zwiedzić zarówno pustynię Kalahari, jak i bujne tropikalne lasy. Daje możliwość wypoczynku aktywnego, jak np. wędrówki po licznych rezerwatach przyrody oraz leniuchowania na rajskich plażach. O czym warto pamiętać, planując podróż do Angoli?

Angola – co warto wiedzieć

Stolica: Luanda – jedną z ważniejszych atrakcji miasta jest postkolonialna Twierdza São Miguel

Język: portugalski; znajomość pozostałych europejskich języków jest raczej słaba

Waluta: kwanza angolska (AOA); w Luandzie nie ma większego problemu z płatnościami kartą, chociaż nie wszystkie punkty usługowe honorują karty zagraniczne

Wiza: na krótki pobyt turystyczny wizę można uzyskać na lornisku w Luandzie po wypełnieniu wniosku online na stronie embangola.pl; w pozostałych przypadkach lepiej skontaktować się z ambasadą w Warszawie

Klimat: w większości tropikalny, gorący i wilgotny, suchszy na terenach nadbrzeżnych; przy granicy z Namibią przechodzi w suchy, pustynny

Plaże: w Angoli jest ich mnóstwo; Luanda, Benguela czy Namibe to miejscowości najpopularniejsze wśród plażowiczów

Flora i fauna: Kissama to park, w którym występują sawanny; żyją na nich m.in. słonie, zebry czy strusie

Transport: wynajęcie auta może być trudne bez miejscowego prawa jazdy, dlatego w dalsze podróże poza Luandę wybiera się głównie samoloty, a jeśli chodzi o komunikację miejską, działają mikrobusy

Bezpieczeństwo: odradza się podróże na północne tereny przygraniczne; głównymi zagrożeniami dla turystów są przestępczość pospolita i słabe warunki higieniczno-sanitarne

Kuchnia: kurczak muamba czy cocada amarela to tradycyjne dania w Angoli, których warto spróbować

Aby przygotować się do podróży pod kątem zdrowia, najlepiej zgłosić się do TropicalMed. To miejsce, gdzie można poddać się immunizacji (sprawdź: szczepienia do Angoli koszt), uzyskać poradę lekarską oraz wyrobić niezbędną dokumentację medyczną. 

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Angoli potrzebne są szczepienia?

Od każdego przyjezdnego w Angoli, który ukończył 9. miesiąc życia, wymaga się certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Dokument zaczyna być ważny dopiero po 10 dniach od immunizacji, dlatego trzeba zgłosić się do ośrodka z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Angoli?

Poza obowiązkową immunizacją na żółtą febrę, zaleca się też uodpornienie na inne choroby czyhające w Angoli. Są to żółtaczka (A i B), tyfus, tężec, odra oraz ewentualnie wścieklizna i/lub zakażenie meningokokowe. Po indywidualne wytyczne warto zgłosić się do TropicalMed.

Gdzie w Krakowie wykonam szczepienia potrzebne do Angoli?

Szczepienia Angola Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym nie trzeba martwić się o samodzielny zakup preparatów, gdyż są one dostępne na miejscu. Poza immunizacją dostępna jest konsultacja lekarska oraz wyrobienie żółtej książeczki potrzebnej do Angoli. Wszystko to bez kolejek i w jednym miejscu!

Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne w Angoli?

Największe zagrożenie w Angoli stanowi żółta febra przenoszona przez komary, przed którą chroni Stamaril w cenie 279 zł. Jako że warunki higieniczne są tam znacznie gorsze, to istnieje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego. Na tyfus dostępne są dwa rodzaje szczepionek: w formie zastrzyku (279 zł) lub doustnych kapsułek (279 zł).

Podróż do Angoli to wyzwanie dla organizmu

Chroń swoje zdrowie – zaszczep się przed podróżą!
Umów się na szczepienia do Angoli
Czytaj więcej: