Planując romantyczny weekend w Londynie, podróż biznesową w Manchesterze czy wyprawę w szkockie góry, warto zadbać o przygotowanie zdrowotne. Sprawdź, które choroby zagrażają poszczególnym typom podróżnych oraz jakie są wymagania immunizacyjne wobec studentów.
Osoby podróżujące do UK powinny najpierw upewnić się, że ich rutynowe szczepienia (zwłaszcza przeciw tężcowi, krztuścowi i odrze) są aktualne. Dodatkowo zaleca się zaszczepienie przeciw meningokokom i grypie. W niektórych sytuacjach warto również rozważyć szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Wizytę szczepienną w TropicalMed najlepiej zaplanować na minimum miesiąc przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania szczepienia obowiązkowe – dla kogo?
Wielka Brytania COVID-19: wymóg poddawania się kwarantannie oraz wykonywania testów i szczepienia w Anglii zniesiono 08.04.2023 roku, co oznacza swobodne podróżowania do całego UK[1].
Na turystów w UK czeka mnóstwo atrakcji, od malowniczej Kornwalii, przez tajemnicze Stonehenge, aż po tętniące życiem miasta, z Londynem i jego zabytkami (m.in. Pałacem Buckingham czy Tower Bridge) na czele. Wobec odwiedzających kraj, jakim jest Wielka Brytania szczepienia obowiązkowe nie są z reguły egzekwowane, chyba że dana osoba wybiera się na studia – wówczas immunizacja może być konieczna.
Należy pamiętać, że niniejszy artykuł nie dotyczy brytyjskich terytoriów zamorskich, gdzie wymagania mogą być inne. Przykładowo, w Montserrat obowiązuje certyfikat szczepienia na żółtą febrę od każdego (od 1. roku życia), kto przybywa z krajów zagrożonych tą chorobą, nawet w tranzycie lotniczym.[2]. Na Wyspie Świętej Heleny egzekwuje się posiadanie polisy ubezpieczenia zdrowotnego.
Jakim chorobom warto zapobiegać w UK za pomocą szczepień, by cieszyć się zdrowym i spokojnym wyjazdem?
Zalecane szczepienia Wielka Brytania – co dają?
Wyjazd do Wielkiej Brytanii po szczepieniu to zdecydowanie bezpieczniejsza opcja niż rezygnacja z immunizacji. Duże nagromadzenie ludzi, szczególnie w sezonie turystycznym, sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób. Wypoczynek na łonie natury wiąże się natomiast z ryzykiem zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu czy tężec.
Dowiedz się, jak dbać o zdrowie w UK
Przyjdź na konsultację i szczepienie przed podróżą
Wypoczynek na łonie natury może skutkować zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu albo laseczkami tężca.
Grypa w sezonie jesienno-zimowym stanowi duży problem zdrowia publicznego w UK; można jej zapobiegać, szczepiąc się.
Zwiększona liczba przypadków odry i krztuśca przemawia za tym, by zaszczepić się przed podróżą.
Indywidualne zalecenia. Brak kolejek. Skuteczne szczepionki.
Na Cambridge zaleca się te same szczepionki co na Oxfordzie.
Szczepienia a wyjazd do Anglii na studia: chociaż do uzyskania wizy nie trzeba poddawać się immunizacji, to chcąc aplikować na wymarzone studia w UK, należy sprawdzić wymagania dotyczące szczepień na wybranej uczelni.
W kraju, jakim jest Wielka Brytania COVID-19 powoduje więcej zakażeń niż w Polsce[5], jednak szczepienie na tę chorobę nie jest dostępne w TropicalMed. Na pozostałe, wyróżnione w powyższej tabeli, można sprawnie uodpornić się w naszym ośrodku. Co warto o nich wiedzieć?
Błonica, tężec, krztusiec
Błonica i krztusiec to bakteryjne choroby przenoszone drogą kropelkową. Mogą powodować poważne problemy z oddychaniem: albo poprzez błony zarastające najczęściej gardło i krtań (stąd nazwa „błonica”), albo przez napadowy kaszel z lepką wydzieliną, którą trudno odkrztusić (stąd nazwa „krztusiec”).
Tężec to bakteryjna, neurologiczna choroba wywołana przez zakażenie rany m.in. glebą, odchodami czy śliną zwierząt. Nagłe skurcze ciała (także mięśni odpowiadających za oddychanie), są nie tylko niezwykle bolesne, ale mogą doprowadzić do złamań, urazów głowy czy nawet uduszenia.
Przed podróżą do kraju, jakim jest Wielka Brytania szczepienia dzieci i młodzieży są refundowane, bo obowiązkowe w Polsce. Dorośli uczestnicy wycieczki, którym upłynęła 10-letnia odporność, muszą zapłacić za swoją dawkę przypominającą.
Za immunizacją przemawia fakt, że w ostatnim czasie odnotowuje się gwałtowny wzrost zakażeń pałeczkami krztuśca[6], a potencjalnie śmiertelnym tężcem można zakazić się przez nawet niewielkie skaleczenie.
Odra, świnka, różyczka
To kolejny zestaw chorób, którym zapobiega jedna seria szczepień 3w1. Te są jednak wywołane przez wirusy i wszystkie trzy przenoszą się drogą kropelkową. Za sprawdzeniem swojej historii immunizacji i uzupełnieniem ewentualnych braków przemawia fakt, że w UK odnotowuje się bardzo dużo przypadków odry[7].
Towarzysząca odrze grudkowo-plamista wysypka na całym ciele, wysoka gorączka oraz możliwe powikłania w postaci uszkodzenia słuchu, zapalenia płuc i innych ciężkich schorzeń to jasne sygnały, że warto się uodpornić przed podróżą. Szczególnie ważne są szczepienia w Anglii, bo właśnie w Londynie odra występuje najczęściej.
Meningokoki
To bakterie mogące wywołać inwazyjną chorobę z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (ból głowy i sztywność karku, drgawki, zaburzenia świadomości, wymioty) i/lub sepsą (wysypka wybroczynowa nieblednąca pod naciskiem). Kolonizują jamę ustno-gardłową ludzi i mogą przenosić się drogą kropelkową – szczególnie w tłocznych miejscach.
W krajach takich jak Wielka Brytania szczepienia dzieci na meningokoki są uwzględnione w obowiązującym kalendarzu[8], natomiast w Polsce immunizacja jest opcjonalna (a więc płatna).
Planując przebywać w obiektach zamieszkania zbiorowego (w akademikach, hotelach) i innych zatłoczonych miejscach, warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepienia na meningokoki.
Grypa
Wyjazd do Wielkiej Brytanii po szczepieniu na grypę to dobry pomysł, szczególnie w przypadku podróży w szczytowym sezonie zachorowań przypadającym na jesień i zimę. Niezwykle zaraźliwa choroba wirusowa z gorączką i dreszczami, bólem głowy, gardła i mięśni oraz osłabieniem uniemożliwia swobodne zwiedzanie UK.
W miejscach takich jak Polska czy Anglia szczepienia na grypę są zalecane co roku – najlepiej w okolicach września, by uzyskać ochronę na cały najbliższy sezon epidemiczny.
Kleszczowe zapalenie mózgu
Wypoczynek na łonie natury może skończyć się odkleszczowym zapaleniem mózgu z objawami grypopodobnymi, a następnie intensywnymi bólami i zawrotami głowy, wymiotami, światłowstrętem czy skokiem gorączki do około 40ºC.
Szczepienia w Anglii nie są zalecane miejscowej ludności, jednak warto mieć na względzie, że liczba zgłoszeń KZM (w Thetford Forest, New Forest i New Yorkshire Moors) może nie pokrywać się z ilością faktycznych przypadków[9].
Podobnie sytuacja ma się w Polsce, gdzie według oficjalnych danych, KZM występuje głównie na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. W rzeczywistości jednak badania dowiodły, że ryzyko występuje na terenie całego kraju, bo wielu przypadków się po prostu nie zgłasza.
Pakiet szczepienia Wielka Brytania: poza solidną ochroną przed ukąszeniami kleszczy (sprawdź: repelenty), warto też poddać się immunizacji. W zestawie „Kleszczowe zapalenie mózgu” dostępnym w TropicalMed pełne uodpornienie jest zdecydowanie tańsze.
Ile kosztują szczepienia do Wielkiej Brytanii?
Pozostając w tematyce kosztów związanych z przygotowaniem zdrowotnym do podróży, warto zapoznać się z naszą ofertą, klikając cennik TropicalMed. Stawki, które tam podano przy poszczególnych preparatach, dotyczą pojedynczej dawki, dlatego warto wiedzieć że:
jednodawkowo szczepi się na grypę, meningokoki ACWY, błonicę, tężec, krztusiec + ew. polio (dawki przypominające 3w1 lub 4w1);
dwudawkowo szczepi się na odrę, świnkę i różyczkę (preparat MMR) i na ospę wietrzną
trzydawkowo szczepi się na kleszczowe zapalenie mózgu i WZW typu B.
Na meningokoki typu B schemat jest dwu- albo trzydawkowy. Należy pamiętać, że każdą wizytę w TropicalMed rozpoczyna kwalifikacja do szczepienia w cenie 70 zł. Alternatywą pozwalającą na obniżenie całkowitego kosztu immunizacji są wspomniane pakiety.
Wielka Brytania ciekawostki – co warto wiedzieć przed wyjazdem?
Wyjazd do Wielkiej Brytanii po szczepieniu jest zdecydowanie bezpieczniejszy, jednak aby zalecenia immunizacyjne były naprawdę dokładnie dobrane, warto opracować przynajmniej wstępny plan wycieczki. Oto garść informacji, która może w tym pomóc:
Wielka Brytania – co musisz wiedzieć
Stolica: Londyn – tamtejsze Muzeum Brytyjskie, studio Warner Bros czy London Eye to tylko wybrane atrakcje turystyczne czekające w stolicy
Język: angielski, przy czym w niektórych regionach używa się też szkockiego czy walijskiego
Waluta: funt szterling (GBP); w wielu miejscach można płacić kartą
Wiza: wyjazd turystyczny lub biznesowy do 6 miesięcy nie wymaga wyrobienia wizy
Klimat: umiarkowany, z łagodnymi zimami i chłodnymi latami oraz częstymi opadami deszczu
Plaże: Man O'War Beach, Saunton Sands czy Praa Sands to przykłady miejsc odpowiednich dla plażowiczów
Flora i fauna: Lake District to dom dla wielu gatunków roślin (m.in. rosiczek, tłustoszy) i zwierząt (m.in. kruków, kanii rudych czy golców zwyczajnych)
Transport: Londyn ma najstarszą i jedną z najbardziej rozbudowanych linii metra na świecie; transport publiczny jest w UK bardzo dobrze rozwinięty
Bezpieczeństwo: w krajach takich jak Wielka Brytania bezpieczeństwo uległo pogorszeniu w ostatnim czasie, dlatego należy zachować środki ostrożności
Kuchnia: rostbef i yorkshire pudding albo shepherd’s pie (wytrawne ciasto pasterskie) to przysmaki kuchni brytyjskiej, których należy spróbować w podróży
Chociaż transport publiczny działa w Wielkiej Brytanii bez zarzutu, to do niektórych odleglejszych atrakcji łatwiej i szybciej jest się dostać wypożyczonym samochodem. Co warto wiedzieć, decydując się na wynajem auta UK?
Wynajem auta UK
Tego typu usługa jest kosztowna – ceny zaczynają się od około 30 GPB/dzień, przy czym w sezonie letnim mogą być jeszcze wyższe. Aby wynajem auta UK był jak najtańszy, warto zaplanować go z odpowiednim wyprzedzeniem i skorzystać z porównywarki, takiej jak np. rentalcars.com.
Oto co można zwiedzić, decydując się na skorzystanie z usługi w najpopularniejszych miejscach:
wynajem auta Londyn: Parki Narodowe The New Forest albo The South Downs czy urokliwe miasto Chichester;
wynajem auta Edynburg: Parki Narodowe Cairngorms lub Loch Lomond and the Trossachs czy zamek w Blackness.
Należy pamiętać o dodatkowych opłatach dla młodocianych kierowców (tj. poniżej 25. roku życia) oraz wymogu posiadania prawa jazdy przez minimum rok oraz konieczności okazania paszportu.
Kiedy kwestie organizacyjne są już uporządkowane, warto zgłosić się na wizytę w TropicalMed – najlepiej miesiąc przed wyjazdem. Nasz wykwalifikowany zespół lekarzy podpowie, jak przygotować się na wyjazd do Wielkiej Brytanii, co zabrać do apteczki podróżnej oraz jakie szczepienia warto wykonać. Preparaty ochronne są dostępne na miejscu, co pozwala na szybką i wygodną immunizację.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Wielkiej Brytanii?
Wrocławska 53D, 30-011 Kraków to miejsce, w którym można liczyć na spersonalizowane zalecenia profilaktyczne oraz wygodne i bezpieczne szczepienia Wielka Brytania Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Na wizytę wystarczy ubrać wygodną bluzkę, by móc sprawnie odsłonić ramię do wkłucia; nie trzeba rezygnować z posiłków ani przyjmowania leków. Podczas kwalifikacji lekarskiej potrzebne będą informacje na temat zdrowia, historii szczepień i specyfiki podróży, dlatego warto sobie to wszystko przygotować oraz wziąć ze sobą niezbędne dokumenty.
Czy do Wielkiej Brytanii potrzebne są szczepienia?
Wyjazd do Wielkiej Brytanii z reguły nie wiąże się z obowiązkiem szczepienia, jednak niektóre uczelnie mogą wymagać od kandydatów immunizacji. Warto sprawdzić informacje na stronie, zanim złoży się aplikację.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii?
Podróżujący do Wielkiej Brytanii powinni przede wszystkim sprawdzić i uzupełnić szczepienia rutynowe (głównie na tężec i krztusiec oraz odrę), a także uodpornić się na meningokoki i grypę. W niektórych przypadkach może przydać się immunizacja na kleszczowe zapalenie mózgu.