Kambodża informacje o zdrowiu w podróży

Kambodża szczepienia i zasady profilaktyki chorób

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, kambodża szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2022-11-14 (ostatnia aktualizacja: 2023-05-26)
Dwa główne zagrożenia w Kambodży to komary przenoszące choroby (np. malarię czy JZM) oraz gorsze warunki sanitarne, które prowadzą do rozprzestrzeniania się m.in. tyfusu czy WZW A. Podczas wakacji można też nabawić się infekcji drogą kropelkową lub w wyniku ukąszenia przez zwierzęta chore na wściekliznę.

Duże zagrożenie w Kambodży stanowią choroby brudnych rąk oraz przenoszone przez komary. Dlatego warto zaszczepić się na tyfus, WZW A i japońskie zapalenie mózgu oraz zgłosić się do ośrodka medycyny podróży po odpowiednie leki przeciwmalaryczne. Poza tym warto uodpornić się na inne choroby, takie jak WZW B, wścieklizna, meningokoki oraz błonica, tężec i krztusiec. Poziom i dostęp do opieki medycznej jest tam niski, więc nie warto ryzykować zdrowiem – lepiej zadbać o siebie przed podróżą.

Kiedy zgłosić się do ośrodka medycyny podróży, chcąc wyjechać do Kambodży?

Warunki higieniczno-sanitarne i poziom opieki medycznej w Kambodży odbiega od europejskich standardów, dlatego warto zgłosić się do ośrodka medycyny podróży, by nie tracić czasu i pieniędzy na chorowanie. Wizytę najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed wyjazdem. Specjalista wyda wówczas zalecenia dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych oraz wykona (i w razie potrzeby udokumentuje) szczepienia. Jakie?

Kambodża szczepienia obowiązkowe – kto musi je wykonać?

Podróżując do Kambodży bezpośrednio z Polski, nie trzeba mieć certyfikatu szczepienia na żółtą febrę. Sytuacja zmienia się w przypadku wieloprzystankowych podróży, zahaczających o państwa zagrożone transmisją wirusa tej choroby (w Afryce i Ameryce Południowej). Wówczas od każdego turysty od 1. roku życia wymagana jest tzw. żółta książeczka. Kambodża sama w sobie nie jest krajem występowania żółtej gorączki.

Kambodża szczepienia obowiązkowe COVID-19 (dane aktualne na dzień 21.09.2022 r.) wprawdzie osoby niezaszczepione mogą przekraczać granicę tego kraju, jednak muszą wykonać płatny (5 $) test po przyjeździe. Jeśli wynik będzie pozytywny, niezbędna jest samoizolacja lub leczenie i kwarantanna na koszt podróżnego. Bez względu na status zaszczepienia, podróżni są zobowiązani do wypełnienia formularza lokalizacyjnego (na miejscu).

Pozostałe szczepienia mają charakter opcjonalny, jednak ze względu na duże ryzyko infekcji, zaleca się immunizację przed podróżą.

Kambodża bezpieczeństwo – jakie choroby zagrażają turystom?

W Kambodży zagrażają głównie choroby tropikalne, takie jak:

  • tyfus (choroba brudnych rąk),
  • japońskie zapalenie mózgu (JZM)
  • malaria, zika, chikungunya i denga (brak szczepionek w Polsce).

JZM i choroby wymienione w ostatnim punkcie są przenoszone przez komary. Dlatego ważna jest ochrona przed ukąszeniami za pomocą repelentów, moskitier i odzieży z długimi rękawami i nogawkami.

Wybierasz się do Kambodży?

Najpierw zaplanuj szczepienia w TropicalMed!

W sezonie monsunowym w Kambodży dochodzi do powodzi i podtopień; podmokłe tereny to raj dla komarów przenoszących choroby (np. JZM).
Według MSZ, doba w szpitalu w Kambodży kosztuje około 70$; za leki, opatrunki i specjalistyczne badania płaci się dodatkowo.
W przypadku poważniejszych dolegliwości konieczny bywa transport medyczny do Tajlandii czy Wietnamu (na koszt pacjenta).
Zalecenia dopasowane do podróży. Bogata oferta szczepionek. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu. kambodża szczepienia obowiązkowe Zarezerwuj termin i zaszczep się

Tyfus (dur brzuszny) przenosi się drogą pokarmową, a więc trzeba koniecznie przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia. Pomaga to zapobiegać też innym infekcjom powszechnym w Kambodży, na które nie ma preparatów ochronnych:

  • giardioza,
  • glistnica,
  • leptospiroza,
  • biegunki podróżnych.

Zagrożenie w Kambodży stanowią też inne infekcje, takie jak wścieklizna, meningokoki, żółtaczka oraz błonica, tężec i krztusiec. Na wszystkie te choroby są dostępne szczepienia ochronne. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie szczepienia do Kambodży są zalecane podróżnym?

Jak widać, tylko wybranym chorobom da się zapobiegać za pomocą szczepionek. Należy pamiętać, że zalecenia dotyczące immunizacji nie są jednakowe dla każdego turysty, dlatego warto zgłosić się do ośrodka po indywidualne wytyczne. Jednym z czynników, które mają na to wpływ jest rodzaj wyjazdu:

Szczepienia Kambodża – wyjazd służbowy/pobyt w hotelu           Szczepienia Kambodża –wycieczka objazdowa           
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • meningokoki

+ profilaktyka malarii (jeśli hotel znajduje się poza
Phnom Penh i Siem Reap)

  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • dur brzuszny
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Co warto wiedzieć o poszczególnych chorobach i sposobach ich zapobiagania, można przeczytać w dalszej części artykułu:

Dur brzuszny (tyfus)

To bakteryjna infekcja pokarmowa, której można nabawić się w Kambodży, nie przestrzegając zasad higieny osobistej i/lub żywienia (np. pijąc wodę z kranu, jedząc niemyte owoce). Tyfusowi zapobiegają dwa rodzaje szczepionek: w formie zastrzyku (Typhim Vi) lub doustna. Obie są dostępne w TropicalMed.

Choroba może prowadzić do odwodnienia i/lub uszkodzenia narządów układu pokarmowego, toteż warto rozważyć szczepienie na dur brzuszny 1-3 tygodnie przed wyjazdem. 

Japońskie zapalenie mózgu

To groźna, wirusowa infekcja układu nerwowego, przenoszona przez komary na południu i wschodzie Azji. Szczyt zachorowań w Kambodży przypada od maja do października. Podróżnym bardzo zaleca się ochronę przed ukąszeniami komarów oraz szczepienie na japońskie zapalenie mózgu (Ixiaro) minimum tydzień przed wylotem.

JZM szczepienia do Kambodży cena: pojedyncza dawka Ixiaro kosztuje 559 zł. Całą ofertę można znaleźć pod tym adresem: cennik TropicalMed.

Preparat chroni przed zakażeniem i najgroźniejszymi powikłaniami choroby, takimi jak epilepsja czy zaburzenia mowy. 

Wścieklizna

To śmiertelna, wirusowa choroba układu nerwowego, która pojawia się wskutek pogryzienia przez zainfekowane zwierzę. O ile w Polsce profilaktyka wścieklizny jest na bardzo dobrym poziomie, o tyle w Kambodży sytuacja wygląda zgoła inaczej – zakażone psy i dzikie zwierzęta są spotykane powszechnie. Zaleca się więc profilaktyczne szczepienie na wściekliznę.

Za immunizacją przemawia fakt, że w przypadku ekspozycji na wirusa niezbędna jest natychmiastowa pomoc medyczna, o którą w Kambodży może być trudno. Nie warto ryzykować!

Żółtaczka (WZW A i WZW B)

Szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B są zalecane w przypadku niemal każdej podróży. Czym różnią się poszczególne typy żółtaczki?

  • WZW A – przenosi się łatwiej (drogą pokarmową), ale jest nieco mniej groźna; szczepienia nie są w Polsce obowiązkowe.
  • WZW B – rozprzestrzenia się drogą krwi, płciową i wertykalną (z matki na płód) i ma poważniejsze konsekwencje; powszechna immunizacja w Polsce działa od 1994 roku, toteż mały odsetek społeczeństwa jest tak naprawdę chroniony.

WZW A i B szczepienia do Kambodży cena: popularna wśród turystów jest szczepionka Twinrix Adult na oba typy wirusowego zapalenie wątroby w cenie 339 zł/dawka. Pozwala na szybsze i skuteczne uodpornienie się. Ostatni zastrzyk (schemat trzydawkowy) należy przyjąć 2-4 tygodnie przed wyjazdem.

Więcej informacji o poszczególnych chorobach oraz szczepionkach ochronnych można znaleźć, klikając w powyższe odnośniki.

Meningokoki

To bakterie przenoszące się drogą kropelkową, które mogą wywoływać inwazyjną chorobę (IChM) i prowadzić do poważnych powikłań – np. do niewydolności nerek czy sepsy. Szczepienie na meningokoki do Kambodży ma charakter selektywny, dla osób planujących nocleg w obiektach zamieszkania zbiorowego czy pobyt w innych zatłoczonych miejscach (np. świątyniach, bazarach). 

Szczegółów na temat immunizacji oraz przebiegu zakażenia należy szukać tutaj: szczepionki na meningokoki.

Błonica, tężec, krztusiec – rutynowe szczepienia do Kambodży

To choroby, na które można uodpornić się dzięki jednej serii szczepień. Tzw. preparaty skojarzone są w Polsce podawane obowiązkowo – immunizacja kończy się w wieku 19 lat (w 14. roku życia w przypadku krztuśca). 

Więcej o dostępnych preparatach (m.in. składzie, sposobie podawania, cenach) można znaleźć tutaj: szczepienia na tężec. Dają one jednak tylko 10-letnią ochronę, toteż zaleca się dawkę przypominającą przed podróżą do Kambodży.

Kambodża malaria i inne choroby, na które nie ma szczepień – jak im zapobiegać?

Szczepienia do Kambodży nie chronią przed wszystkimi chorobami, które tam zagrażają. Należy więc pamiętać o pozostałych zasadach profilaktyki – szczególnie w przypadku chorób, na które nie ma szczepionek ochronnych.

  • Kambodża malaria – występuje powszechnie niemal na terenie całego kraju, z wyjątkiem miast Phnom Penh i Siem Reap oraz kompleksu Angkor Wat;
  • denga – według CDC, zagrożenie jest tam ciągłe;
  • zika – Kambodża jest jednym z krajów zagrożonych transmisją tego wirusa, który jest szczególnie groźny dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę.

Wymienione wyżej choroby tropikalne są przenoszone przez komary. Stanowią niemałe zagrożenie dla zdrowia i życia turystów, toteż należy zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży przed wylotem do Kambodży. Specjalista doradzi, jak stosować repelenty, które leki przeciwmalaryczne działają w danym regionie oraz co robić, by skutecznie chronić się przed komarami.

Kolejna grupa chorób, na które nie ma szczepionek to te przenoszone brudnymi rękami: giardioza, glistnica, leptospiroza czy biegunki podróżnych. Są one powszechne w Kambodży, toteż zaleca się przestrzeganie zasad higieny, wyposażenie apteczki podróżnej w środki do uzdatniania wody oraz jadanie w sprawdzonych, czystych lokalach gastronomicznych.

Kambodża jak się przygotować do podróży?

Kambodża to bardzo popularna destynacja wśród podróżnych, których przyciąga dobra pogoda, smaczna kuchnia oraz bogata i różnorodna oferta turystyczna (monumentalne świątynie, rajskie plaże, pływające wioski itd.). Co warto wiedzieć przed podróżą?

Kambodża – co warto wiedzieć

Stolica: Phnom Penh – jedną z najważniejszych atrakcji miasta jest pałac królewski 

Język: khmerski; znajomość języka angielskiego wśród społeczeństwa jest bardzo niska

Waluta: riel kambodżański (KHR); w powszechnym użyciu są jednak amerykańskie dolary

Wiza: Polacy muszą mieć wizę, którą można wyrobić na granicy lub online na stronie evisa.gov.kh

Klimat: tropikalny monsunowy; marzec i kwiecień to najbardziej upalne miesiące

Plaże: przepiękne, egzotyczne plaże, np. na wyspie Koh Rong czy w mieście Preăh Sihanŭk

Flora i fauna: Park Narodowy Preah Sihanouk Ream to urokliwe miejsce, gdzie rosną lasy namorzynowe i żyją gatunki dzikich zwierząt, takich jak tukany czy makaki

Typ gniazdek elektrycznych: A, C i G

Transport: można korzystać z sieci połączeń autobusowych; aby wynająć samochód, trzeba złożyć wniosek o miejscowe prawo jazdy wydane na podstawie dokumentu międzynarodowego 

Bezpieczeństwo: zagrożenie stanowi przestępczość pospolita oraz nieoznakowane miny; trzeba przestrzegać ogólnych zasad ostrożności

Kuchnia: warto spróbować kambodżańskich przysmaków takich jak amok, nom kruok czy nom banh chok.

Kambodża bezpieczeństwo zdrowia w podróży: wizyta w TropicalMed to obowiązkowy punkt planowania wycieczki do Kambodży. Przyjdź na szczepienia ochronne oraz konsultację lekarską, aby chronić swoje zdrowie.

Serdecznie zapraszamy! 

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kambodży?

Przed wyjazdem do Kambodży zaleca się immunizację na choroby tropikalne, takie jak dur brzuszny i japońskie zapalenie mózgu. Warto pamiętać też o szczepieniach rutynowych (np. przypominających na błonicę, tężec i krztusiec) oraz na pozostałe infekcje, takie jak wścieklizna i żółtaczka typu A i B. Pozwala to cieszyć się zdrowiem i w pełni skorzystać z wakacji. Szczepienia Kambodża Kraków można wykonać w TropicalMed przy ulicy ul. Wrocławskiej 53D/U.

Czy Kambodża jest bezpieczna dla zdrowia turystów?

Kambodża jest bezpieczna dla turystów, którzy pamiętają o immunizacji i pozostałych zasadach profilaktyki. Na niektóre choroby w Kambodży, takie jak np. zika, czy leptospiroza nie ma bowiem szczepień ochronnych. Zważywszy na to, że opieka medyczna jest dostępna głównie w miastach, warto zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wyjazdem do Kambodży.

Co zabrać do Kambodży?

W bagażu do Kambodży powinna znaleźć się m.in. apteczka podróżna zawierająca podstawowe wyposażenie oraz repelenty i leki przeciwmalaryczne. Zarodźce malarii występują bowiem na terenie niemal całego kraju. Należy pamiętać, że tego typu preparaty są na receptę, która powinna być sporządzona w języku angielskim do ewentualnej kontroli.

Kiedy przyjść do lekarza medycyny podróży przed wyjazdem do Kambodży?

Do lekarza medycyny podróży przed wyjazdem do Kambodży najlepiej zgłosić się od 6 do 8 tygodni wcześniej. Pozwoli to zaszczepić się według zalecanego schematu i dobrze przygotować do egzotycznej podróży. W przypadku wycieczek last minute dopuszczalna jest wizyta z mniejszym wyprzedzeniem.

Czy do Kambodży potrzebne są szczepienia?

Osoby przybywające z krajów zagrożonych żółtą febrą muszą mieć certyfikat szczepienia; podróżując bezpośrednio z Europy nie ma takiego obowiązku. Jeśli chodzi o immunizację na COVID-19, nie jest ona wymagana, jednak trzeba wówczas zrobić test na obecność koronawirusa po przyjeździe i w razie pozytywnego wyniku, poddać się samoizolacji lub kwarantannie i leczeniu na własny koszt.