Szczepienia Portoryko, czyli klucz do zdrowej podróży!

Portoryko szczepienia – jakie wyglądają zalecenia 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Portoryko obowiązkowe szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-10-25
Podróż do Portoryka jest długa (trwa ponad 10h) i wiąże się ze znaczną zmianą czasu (6 stref) i klimatu (tropikalny). Występują tam też choroby, których nie ma w Polsce (m.in. denga). Wszystko to przemawia za wykonaniem szczepień przed podróżą, mimo że nie są one w Portoryku obowiązkowe.

Uwaga! Ten artykuł dotyczy Portotyko, terytorium należące do USA. Aby sprawdzić zalecenia dla Stanów Zjednoczonych, naciśnij tutaj.

Optymalny termin na konsultację lekarską i szczepienia to 6-8 tygodni przed wyjazdem, ale w przypadku last minute można przyjść do ośrodka później. W Portoryko obowiązkowe szczepienia i testy na COVID-19 zostały zniesione, ale warto uodpornić się na choroby takie jak tężec, WZW A i B, zakażenie meningokokowe, denga czy wścieklizna. Zalecenia są uzależnione od charakteru podróży (hotelowa/służbowa czy objazdowa/turystyczna).

Portoryko szczepienia – kiedy je wykonać i dlaczego to ważne?

Portoryko to urokliwa wyspa na Morzu Karaibskim, będąca terytorium zależnym Stanów Zjednoczonych. Podczas ponad 10-godzinnego lotu przekracza się 6 stref czasowych, co oznacza nie tylko wyczerpanie podróżą, ale i jet lag. Aby pomóc organizmowi zaadaptować się do nowych warunków i zwalczać czyhające tam choroby, trzeba wiedzieć, jakie szczepienia do Portoryka wykonać i kiedy zgłosić się na wizytę.

Optymalny moment na konsultację lekarską i podjęcie szczepień przed podróżą na Portoryko to około 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem. Niemniej jednak, w przypadku spontanicznych wyjazdów, istnieje możliwość skorzystania z usług medycznych z mniejszym zapasem czasu.

Portoryko obowiązkowe szczepienia – jakie są zasady wjazdu?

Obostrzenia COVID-19 (dane aktualne na 11.05.2023 r.): podobnie jak w USA, w Portoryko obowiązkowe szczepienia, testy przed wyjazdem i kwarantanna zostały zniesione. Przyjezdni są jedynie zobowiązani do podania danych teleadresowych. 

Pozostałe szczepienia do Portoryka są nieobowiązkowe, ale ważne pod kątem zdrowia i komfortu podróży. Na co warto się uodpornić przed wyjazdem? 

Zalecane szczepienia Portoryko – jakim chorobom zapobiegają?

Przed podróżą ważna jest konsultacja ze specjalistą w dziedzinie medycyny podróży. Pozwoli to dopasować szczepienia do faktycznych zagrożeń zdrowotnych w Portoryko, tj. z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji pacjenta i specyfiki konkretnego wyjazdu.

Chcesz spędzić zdrowe wakacje w Portoryku?

Pamiętaj o szczepieniach przed wylotem!

Podróż do Portoryko wiąże się ze znaczną zmianą strefy czasowej i klimatycznej, co może być obciążeniem dla organizmu.
Karaiby to jeden z najbardziej obciążonych wirusem dengi region na świecie.
O choroby brudnych rąk, takie jak dur brzuszny czy WZW A, jest naprawdę bardzo łatwo w podróży.
Szeroki wybór szczepionek. Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. szczepienia Portoryko Zarejestruj się na szczepienie
Szczepienia Portoryko – wyjazd służbowy/hotelowy
Szczepienia Portoryko – wycieczka objazdowa
 • szczepienia rutynowe (głównie na tężec)
 • WZW B
 • meningokoki
 • denga
 • szczepienia rutynowe (głównie na tężec)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna

Szczepienia do Portoryka koszt należy liczyć według wzoru „kwalifikacja 60 zł + (cena szczepionki/ek × liczba dawek)". Mając aktualną i zindywidualizowaną listę preparatów ochronnych, warto sprawdzić cennik szczepień TropicalMed. Znajdują się w nim profilowane pakiety, które mogą pomóc obniżyć całkowity koszt immunizacji.

Co warto wiedzieć o poszczególnych chorobach, szczepieniach i pozostałych zasadach profilaktyki? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Portoryko szczepienia zalecane większości podróżnych

Częstym błędem wśród podróżujących jest bagatelizowanie szczepień rutynowych, m.in. na tężec (+ błonicę i krztusiec). Aktualna dawka przypominająca, tj. wykonana w ciągu ostatnich 10 lat, pozwala zachować ciągłość ochrony na wszystkie trzy choroby. Laseczki tężca, które mogą wniknąć do organizmu nawet przez najmniejsze skaleczenie, występują powszechnie na świecie, co przemawia za szczepieniem.

Rutynowo w Polsce wykonuje się też szczepienie na WZW B, ale dopiero od 1994-96 roku. Osobom urodzonym przed wprowadzeniem powszechnej immunizacji zaleca się jej uzupełnienie przed podróżą. Wirus zapalenia wątroby typu B przenosi się bowiem nie tylko przez krew, ale także przez inne płyny ustrojowe – np. podczas stosunku płciowego z nosicielem. Jednym z powikłań choroby jest rak wątroby, więc warto chronić się za pomocą szczepienia przed podróżą.

Jakie szczepienia do Portoryka na wyjazd hotelowy/służbowy?

Pobyt w hotelu z jednej strony wiąże się z lepszymi warunkami higieniczno-sanitarnymi, a z drugiej – ze wzmożonym kontaktem z innymi ludźmi i rozprzestrzenianiu się chorób. Jakich?

 • Zakażenie meningokokowe – może przerodzić się w sepsę i/lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a przenosi się drogą kropelkową (przez kichanie, mówienie, kaszlenie). W obiektach zamieszkania zbiorowego ryzyko kontaktu z nosicielem jest wyższe.
 • Denga – może przybrać formę groźnej gorączki krwotocznej, a przenoszą ją zainfekowane komary. Zauważono, że do większości zakażeń dochodzi w obszarach miejskich i podmiejskich, a właśnie w takich miejscach zazwyczaj odbywają się pobyty służbowe.

Ochrona przed ukąszeniami komarów (moskitiery, repelenty itd.), unikanie dużych skupisk ludzkich oraz immunizacja to najlepsze środki ochrony. Obu wymienionym wyżej chorobom zapobiegają szczepienia dostępne w ośrodkach medycyny podróży TropicalMed.

Jakie szczepienia do Portoryka na wycieczkę objazdową/turystyczną?

Wycieczka objazdowa może wiązać się z zakwaterowaniem i wyżywieniem u miejscowych, a to łatwa droga do chorób pokarmowych. Na prowincji i/lub na łonie natury można też spotkać zwierzęta przenoszące śmiertelne choroby. Co dokładnie grozi podczas wycieczki objazdowej w Portoryko?

 • WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A przenosi się głównie drogą pokarmową i brudnymi rękami. Podróżni to jedna z grup podwyższonego ryzyka zakażenia, więc warto się uodpornić.
 • Dur brzuszny – do tej infekcji także dochodzi drogą pokarmową i brudnymi rękami. Źtódłem zakażenia może być m.in.: uliczne jedzenie, drink z lodem przygotowanym z wody kranowej czy nieumyty owoc.
 • Wścieklizna – ta śmiertelna choroba przenosi się przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt. Wprawdzie wirus w Portoryko raczej nie występuje u psów, ale dzikie gatunki (np. nietoperzy) mogą być zakażone.

Skojarzone szczepienia do Portoryka koszt: potrzebując uodpornienia na WZW A i WZW B przed podróżą, można zdecydować się na trzydawkowy preparat Twinrix Adult w cenie 339 zł/dawka.

Higiena osobista i żywienia, unikanie kontaktu ze zwierzętami oraz immunizacja to najlepsze metody profilaktyki. Wszystkim trzem chorobom wymienionym powyżej zapobiegają szczepionki dostępne w TropicalMed.

Należy pamiętać, że nie w niektórych przypadkach działania profilaktyczne podejmowane na miejscu odgrywają kluczową rolę, bo nie ma szczepionek, które zapewniałyby dodatkową ochronę. Jakich chorób dotyczy ta zasada?

Portoryko jak się przygotować, o czym pamiętać?

Podczas przygotowań podróżujący do Portoryka powinni odpowiednio spakować apteczkę podróżną i wyposażyć ją w odpowiednie środki odstraszające komary (repelenty). To ważne, gdyż na Karaibach bardzo rozpowszechniony jest m.in. wirus Zika. Na szczęście malaria w Portoryko nie stanowi zagrożenia.

W zadecydowaniu, jakie szczepienia do Portoryka przydadzą się pacjentowi, kluczową rolę odgrywa znajomość harmonogramu wycieczki. W planowaniu podróży mogą pomóc poniższe informacje:

Portoryko – co warto wiedzieć

Stolica: San Juan – warto zobaczyć nadmorskie forty z czasów kolonialnych, tj. Castillo del Morro i Castillo San Cristóbal 

Język: hiszpański i angielski; znajomość pierwszego z nich jest zdecydowanie lepsza wśród mieszkańców

Waluta: dolar amerykański (USD)

Wiza: podróżując biznesowo/turystycznie do 90 dni, nie trzeba wizy

Klimat: tropikalny, najmniejsze upały i opady są zazwyczaj od stycznia do kwietnia

Plaże: Sun Bay Beach czy Playa La Chiva (Blue Beach) to tylko niektóre przykłady rajskich plaż w Portoryko

Flora i fauna: Park Narodowy El Yunque chroni wilgotny las równikowy, gdzie rosną m.in. bromelie i żyją charakterystyczne dla Portoryko żaby Coquí

Transport: w stolicy kursują autobusy, i tzw. tren urbano, natomiast poza San Juan najlepiej wypożyczyć samochód

Bezpieczeństwo: w Portoryko jest stosunkowo bezpiecznie, jednak trzeba zachować podstawowe środki ostrożności i zarejestrować się w Odyseuszu (od czerwca do listopada mogą występować tam huragany).

Kuchnia: do spróbowania jest potrawa mofongo na bazie bananów, kanapka jibarito i wiele innych lokalnych smakołyków

Portoryko szczepienia i zalecenia dopasowane do specyfiki podróży czekają w TropicalMed. W naszym ośrodku możesz wygodnie i bez kolejek uodpornić się na wszystkie choroby wymienione w artykule (poza COVID-19). Zapisz się na wizytę za pośrednictwem wygodnego formularza online.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Portoryka potrzebne są szczepienia?

Wszystkie szczepienia do Portoryka są nieobowiązkowe, jednak dla komfortu i zdrowia w podróży warto je wykonać. Chorowanie może być nie tylko uciążliwe i niebezpieczne, ale i kosztowne.

Jakie szczepienia do Portoryka warto wykonać?

Wybór odpowiednich szczepień zależy od rodzaju podróży (turystycznej/służbowej), jednak ogólnie warto zabezpieczyć się przed chorobami takimi jak tężec, WZW A i B, infekcje meningokokowe, denga i wścieklizna.

Gdzie można wykonać potrzebne szczepienia do Portoryka w Krakowie?

Szczepienia Portoryko Kraków czekają w ośrodku TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To ośrodek czynny od poniedziałku do soboty, dzięki czemu łatwiej jest znaleźć dogodny termin nawet dla osoby zapracowanej.

Jak się przygotować przed podróżą do Portoryka?

Na początku warto opracować plan wycieczki, na podstawie którego lekarz medycyny podróży oceni ryzyko poszczególnych chorób. Następnie przychodzi czas na szczepienia, kompletowanie apteczki oraz wybór odpowiednich repelentów. Przed wyjazdem warto też pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i zarejestrowaniu się w systemie Odyseusz.

Portoryko to cel Twojej podróży?

Zgłoś się na szczepienia turystyczne do TropicalMed
Zarejestruj się na szczepienie
Czytaj więcej: