Praktyczny poradnik dla podróżujących do Gwinei Równikowej

Gwinea Równikowa szczepienia: jakie wytyczne zdrowotne 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Gwinei Równikowej cena Katarzyna Ślusarz | 2023-01-13 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Kilkunastogodzinny lot i nagła zmiana klimatu to czynniki, które mogą negatywnie odbijać się na kondycji turystów. To z kolei prosta droga do infekcji. Aby chronić swoje zdrowie, należy zaszczepić się na choroby tropikalne i pozostałe, takie jak wścieklizna czy żółtaczka.

W Gwinei Równikowej obowiązują szczepienia przeciwko COVID-19 i w wybranych przypadkach na żółtą febrę.

Zaleca się uodpornienie na dur brzuszny, dengę, wściekliznę, meningokoki oraz WZW typu A i B. Ważna jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec, a w obliczu zagrożenia odrą, zaleca się aktualizację szczepień.

W całym kraju jest zagrożenie malarią, toteż przydatna jest chemioprofilaktyka. Na wizytę w ośrodku medycyny podróży najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu.

Kiedy wykonać szczepienia do Gwinei Równikowej? 

Szczepienia dla podróżujących to ważna kwestia w przypadku wycieczki do Gwinei Równikowej  kraju tropikalnego obciążonego wieloma chorobami. Na wizytę u lekarza medycyny tropikalnej najlepiej zapisać się 6-8 tygodni przed wylotem. M.in. na podstawie wywiadu z pacjentem specjalista wydaje zalecenia dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Gwinea Równikowa szczepienia obowiązkowe – kogo dotyczą?

Trzeba liczyć się z koniecznością uodpornienia się na żółtą febrę w określonych przypadkach. Podróżując prosto z Europy, nie ma takiego obowiązku, ale przybywając z kraju zagrożonego transmisją wirusa – już tak. Obszary ryzyka obejmują m.in. większość krajów Afryki Subsaharyjskiej. 

Zważywszy na to, że raczej nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Gwinei Równikowej i trzeba się przesiadać np. w Kamerunie czy Etiopii (krajów występowania żółtej febry), lepiej rozważyć szczepienie. 

Uodpornienie na żółtą gorączkę jest nie tylko obowiązkowe, ale i bardzo zalecane. Na terenie całego kraju występuje bowiem dużo ryzyko infekcji. Więcej informacji o chorobie: żółta febraNależy mieć na uwadze, że certyfikat szczepienia do Gwinei Równikowej (tzw. żółta książeczka) nabiera ważności dopiero po 10 dniach od podania preparatu Stamaril.

Wypoczywaj zdrowo w Gwinei Równikowej!

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

MSZ przestrzega przed tyfusem, żółtą febrą oraz żółtaczką A i B w Gwinei Równikowej; wszystkim tym chorobom zapobiegają szczepienia.
Słabe warunki higieniczne w Gwinei Równikowej sprzyjają rozwojowi chorób takich jak tyfus czy żółtaczka pokarmowa (typu A).
Bez szczepienia na żółtą febrę można spotkać się z odmową wjazdu do Gwinei Równikowej.
Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. o czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej Umów się na szczepienie przed wyjazdem

Gwinea Równikowa szczepienia obowiązkowe na COVID-19 (dane aktualne na dzień 15.06.2022 r.) każdy przyjezdny jest zobowiązany do okazania dowodu szczepienia w języku angielskim lub hiszpańskim; z obowiązku są zwolnione dzieci i młodzież do 18. roku życia.

Gwinea Równikowa szczepienia zalecane – jakie choroby tam zagrażają?

Warunki higieniczno-sanitarne oraz dostęp do opieki medycznej nie są na zbyt dobrym poziomie w Gwinei Równikowej. By nie przekonywać się o tym na własnej skórze, lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wyjazdem. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się szczególnie w krajach takich jak Gwinea Równikowa. Szczepienia zalecane chronią przed chorobami takimi jak:

Wyjazd hotelowy/służbowyWycieczka objazdowa              
 • WZW A i B
 • tężec
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • denga
 • meningokoki
 • odra, świnka, różyczka

+ profilaktyka malarii

 • WZW A i B
 • tężec
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób i sposobów ich zapobiegania, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Dur brzuszny

Bakteryjna choroba przenoszona drogą fekalno-oralną, która zagraża szczególnie w regionach o słabych warunkach higienicznych. Aby nie narażać się wysoką gorączkę (nawet 40°C), złe samopoczucie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto rozważyć szczepienia na tyfus. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu higieny osobistej i żywienia.

Opcje szczepienia do Gwinei Równikowej cena: w TropicalMed są dostępne dwa rodzaje szczepionki na tyfus – w formie doustnych kapsułek (279 zł/dawka) lub pojedynczego zastrzyku (279 zł).

Denga

Denga to infekcja wirusem przenoszonym przez komary w klimacie tropikalnym, wywołująca objawy takie jak podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni i stawów oraz wysypka skórna; może też przybrać ciężki przebieg z gorączką krwotoczną. Owady, które transmitują wirusa dengi są szczególnie aktywne w regionach miejskich i podmiejskich. Aby chronić swoje zdrowie, zaleca się ochronę przed ukąszeniami oraz szczepienia na dengę.

Wirusowe zapalenie wątroby

Nazwa choroby wskazuje jej przyczynę i skutki. Aby dbać o jeden z najważniejszych organów w swoim organizmie, zaleca się szczepienia na:

 • WZW typu A – są w Polsce nieobowiązkowe, ale bardzo zalecane osobom podróżującym; dostępne preparaty to Avaxim 160 U oraz Havrix. Choroba rozprzestrzenia się drogą pokarmową, podobnie jak tyfus. 
 • WZW typu B – szczepienia (Engerix B/Euvax B) są w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994-96 roku i bardzo zalecane nieuodpornionym turystom do Gwinei Równikowej; to kraj, w którym odsetek nosicieli wirusa HBV jest naprawdę duży. Można się od nich zarazić na wakacjach na dwa sposoby: przez krew lub drogą płciową

Skojarzone szczepienia do Gwinei Równikowej cena: turyści nieuodpornieni na WZW B w ramach obowiązkowego programu mogą zaszczepić się preparatem skojarzonym Twinrix Adult na oba typy żółtaczki. Koszt dawki tej szczepionki to 339 zł.

Wścieklizna

Wirusowa choroba przenoszona przez zainfekowane zwierzęta. Według CDC, w Gwinei Równikowej są one spotykane powszechnie, toteż ryzyko infekcji jest duże. Wścieklizna to śmiertelna choroba, a służba zdrowia nie działa w tym kraju jak należy. Aby nie narażać swojego życia, lepiej wykonać profilaktyczne szczepienie na wściekliznę (np. Verorab) przed wyjazdem.

Meningokoki

To selektywne szczepienia do Gwinei Równikowej, tj. zalecane tylko w określonych przypadkach. Meningokoki to bakterie odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowych i sepsę. Przenoszą się drogą kropelkową, w wyniku kontaktu z nosicielem (często bezobjawowym). Szczepienia na meningokoki są wskazane osobom, które mają w planach zakwaterowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego i odwiedzanie tłocznych miejsc (targów czy świątyń).

Gwinea Równikowa szczepienia rutynowe

Bardzo ważne jest też sprawdzenie swojej karty szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków lub przyjęcie potrzebnych dawek przypominających. 

Jednym z ważniejszych jest uodpornienia na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat – tylko tyle trwa bowiem pamięć immunologiczna. W TropicalMed dostępnych jest mnóstwo preparatów – zarówno pojedyncze (Tetana na tężec) jak i skojarzone (np. Adacel na wszystkie trzy choroby).

Amerykańska agencja CDC ogłosiła 1. stopień zagrożenia odrą w Gwinei Równikowej, dlatego warto sprawdzić swoją książeczkę. Wytyczne GIS w sprawie szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę były bowiem modyfikowane w przeszłości. 

O czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Po pierwsze: ochrona przed ukąszeniami owadów – Gwinea Równikowa leży w strefie klimatu tropikalnego, toteż zagrażają tam choroby typowe dla tego regionu. Malaria i zika są przenoszone przez ukąszenia komarów.

Malaria w Gwinei Równikowej: zarodźce malarii rozprzestrzeniają się na terenie całego kraju; chemioprofilaktyka ratuje zdrowie i życie turystów. Po odpowiednie leki warto zgłosić się do TropicalMed.

W Gwinei Równikowej zagraża także śpiączka afrykańska przenoszona przez muchy tse-tse. Aby zapobiegać wszystkim chorobom przenoszonym przez owady, zaleca się używanie repelentów, spanie pod moskitierą i noszenie zakrywających ciało ubrań. 

Po drugie: unikanie kontaktu z krwią oraz stosunków płciowych bez zabezpieczeń. Niemal 7% całej populacji Gwinei Równikowej stanowią nosiciele wirusa HIV. Zakażenie jest nieuleczalne i bez odpowiednich leków może przerodzić się w śmiertelne AIDS. Warto więc pamiętać o profilaktyce, by chronić swoje zdrowie i życie podczas wakacji.

Co warto wiedzieć, odwiedzając Gwineę Równikową?

Gwinea Równikowa to niewielki kraj afrykański, słynący przede wszystkim z dziewiczej przyrody, barwnych targowisk i klubów pod chmurką w Malabo oraz ze słonecznych plaż na wyspie Bioko. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Gwinea Równikowa – co warto wiedzieć

StolicaMalabo – lot z kontynentalnej części kraju do stolicy na wyspie Bioko trwa około godziny

Język: hiszpański, francuski i portugalski to języki urzędowe, którymi posługuje się większość mieszkańców kraju

Walutafrank środkowoafrykański (XAF); lepiej posługiwać się gotówką niż kartą

Wiza: potrzebna dla Polaków; wniosek o wydanie wizy należy złożyć w przedstawicielstwie dyplomatycznym Gwinei Równikowej w Berlinie (można korespondencyjnie) minimum 15 dni przed wylotem

Klimat: równikowy, wybitnie wilgotny; wyspa Bioko jest bardziej deszczowa niż kontynentalna część kraju

Flora i faunaPark Narodowy Monte Alén to miejsce ochrony flory i fauny lasów równikowych (m.in. goryli zachodnich, słoni leśnych)

Transport: sieć komunikacji jest raczej słabo rozwinięta; można liczyć na mikrobusy i samochody osobowe kursujące pomiędzy miastami

Bezpieczeństwo: poziom przestępczości jest raczej niewielki; należy bezwzględnie przestrzegać prawa, gdyż za jego złamanie grożą surowe konsekwencje

Ile trwa lot: w zależności od linii lotniczych i liczby przesiadek, najkrócej ~12h

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, warto zadbać o to z TropicalMed. To ośrodek medycyny tropikalnej i punkt szczepień, w którym wygodnie i bez kolejek uodpornisz się na wszystkie choroby, otrzymasz recepty na leki przeciwmalaryczne oraz wyrobisz żółtą książeczkę. Nasi lekarze wydają także zalecenia dopasowane do podróży, żeby zwiększyć Twoje bezpieczeństwo podczas wypoczynku (sprawdź: szczepienia do Gwinei Równikowej cena).

Bez obaw o zdrowie ciesz się atrakcjami, jakie zapewnia Gwinea Równikowa – szczepienia dla podróżujących czekają na Ciebie w TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Gwinei Równikowej potrzebne są szczepienia?

Każdy pełnoletni podróżnik musi mieć dokument potwierdzający szczepienie na COVID-19 do Gwinei Równikowej. Dodatkowo, przybywając z kraju zagrożonego żółtą febrą, także trzeba mieć certyfikat immunizacji.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Większości podróżnych zaleca się szczepienie na żółtaczkę, tężec, dur brzuszny i żółtą febrę. W wybranych przypadkach może dodatkowo przydać się uodpornienie na dengę, meningokoki, odrę i wściekliznę. Po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji najlepiej zgłosić się do lekarza medycyny podróży.

Gdzie wykonam szczepienia do Gwinei Równikowej w Krakowie?

Szczepienia Gwinea Równikowa Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym można uodpornić się na wszystkie choroby czyhające w tym kraju, uzyskać receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne oraz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki chorób w podróży.

Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne w Gwinei Równikowej?

Na dur brzuszny są szczepionki doustne w cenie 279 zł/dawka lub w formie zastrzyku za 279 zł. Na żółtą febrę jest jeden preparat, który kosztuje 279 zł. Po więcej informacji w tej sprawie warto zajrzeć do cennika TropicalMed.

Wylatujesz do Gwinei Równikowej?

Chroń swoje zdrowie – zaszczep się przed podróżą!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: