Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Praktyczny poradnik dla podróżujących do Gwinei Równikowej

Gwinea Równikowa szczepienia: jakie wytyczne zdrowotne 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia do Gwinei Równikowej cena Katarzyna Ślusarz | 2023-01-13 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-07)
Kilkunastogodzinny lot i nagła zmiana klimatu to czynniki, które mogą negatywnie odbijać się na kondycji turystów. To z kolei prosta droga do infekcji. Aby chronić swoje zdrowie, ważne są szczepienia dla podróżujących do Gwinei Równikowej na choroby tropikalne i pozostałe, takie jak wścieklizna czy wirusowe zapalenie wątroby.

wybranych przypadkach w Gwinei Równikowej obowiązują szczepienia przeciwko żółtej febrze oraz polio, a obostrzenia COVID-19 zostały zniesione.

Zaleca się uodpornienie na dur brzuszny, żółtą febrę oraz WZW typu A i B. Ważna jest też dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec, a w obliczu zagrożenia odrą wskazana jest aktualizacja szczepień. W wybranych przypadkach może przydać się immunizacja na dengę, wściekliznę czy meningokoki 

W całym kraju jest zagrożenie malarią, toteż przydatna jest chemioprofilaktyka. Na wizytę w ośrodku medycyny podróży najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu.

Gwinea Równikowa szczepienia obowiązkowe – kogo dotyczą?

Szczepienia dla podróżujących to ważna kwestia w przypadku wycieczki do Gwinei Równikowej – kraju tropikalnego obciążonego wieloma chorobami. Na wizytę u lekarza medycyny tropikalnej najlepiej zapisać się 6-8 tygodni przed wylotem. M.in. na podstawie wywiadu z pacjentem specjalista wydaje zalecenia dotyczące szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Gwinea Równikowa szczepienia na COVID-19 (dane aktualne na dzień 23.03.2023 r.) stowarzyszenie IATA podaje, że nie ma już ograniczeń dla podróżnych, co oznacza brak wymogu immunizacji, wykonywania testów czy poddawania się kwarantannie[1].

Trzeba jednak liczyć się z koniecznością uodpornienia się na żółtą febrę w określonych przypadkach. Podróżując prosto z Europy, nie ma takiego obowiązku, ale przybywając z kraju zagrożonego transmisją wirusa – już tak[2]. Obszary ryzyka obejmują m.in. większość krajów Afryki Subsaharyjskiej. Zważywszy na to, że raczej nie ma bezpośrednich lotów z Polski do Gwinei Równikowej i trzeba się przesiadać np. w Kamerunie czy Etiopii (krajów występowania żółtej febry), lepiej rozważyć szczepienie. 

Wypoczywaj zdrowo w Gwinei Równikowej!

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

MSZ przestrzega przed tyfusem, żółtą febrą oraz żółtaczką A i B w Gwinei Równikowej; wszystkim tym chorobom zapobiegają szczepienia.
Słabe warunki higieniczne w Gwinei Równikowej sprzyjają rozwojowi chorób takich jak tyfus czy żółtaczka pokarmowa (typu A).
Bez szczepienia na żółtą febrę można spotkać się z odmową wjazdu do Gwinei Równikowej.
Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. o czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej Umów się na szczepienie przed wyjazdem

Pobyt w Gwinei Równikowej powyżej 4 tygodni może skutkować koniecznością wyrobienia certyfikatu szczepienia na polio. Podstawową immunizację raczej każdy ma za sobą, natomiast dla ciągłości ochrony potrzeba pojedynczej dawki przypominającej.

Jakie są zalecane szczepienia dla podróżujących do Gwinei Równikowej?

Warunki higieniczno-sanitarne oraz dostęp do opieki medycznej nie są na zbyt dobrym poziomie w Gwinei Równikowej. By nie przekonywać się o tym na własnej skórze, lepiej zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wyjazdem. Zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się szczególnie w krajach takich jak Gwinea Równikowa. Szczepienia zalecane chronią przed chorobami takimi jak:

Wyjazd hotelowy/służbowyWycieczka objazdowa              
  • szczepienia rutynowe (tężec, odra, WZW B)
  • WZW A
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • denga
  • meningokoki

+ profilaktyka malarii

  • szczepienia rutynowe (tężec, WZW B)
  • WZW A
  • dur brzuszny
  • żółta febra
  • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Gwinea Równikowa szczepienia na polio
Wymóg szczepienia na polio wobec podróżników długoterminowych dotyczy każdego, kto przebywa w Gwinei Równikowej dłużej niż 4 tygodnie, bez względu na typ wycieczki.

Aby dowiedzieć się o czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej pod kątem profilaktyki oraz jakie zagrożenia dla zdrowia płyną z poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Żółta febra

Uodpornienie na żółtą gorączkę jest nie tylko obowiązkowe, ale i bardzo zalecane ze względu na duże ryzyko infekcji w Gwinei Równikowej. Do zakażenia dochodzi po ukąszeniu zainfekowanego komara. Pierwsze objawy można łatwo pomylić z grypą czy przeziębieniem, a następnie pojawia się żółtaczka (zażółcenie błon śluzowych, skóry i oczu) oraz krwotoki zewnętrzne i wewnętrzne. To stan zagrażający życiu, dlatego 10 dni przed wyjazdem zaleca się jednodawkowe szczepienie na żółtą febrę.

Denga

To kolejna choroba przenoszona przez komary w klimacie tropikalnym, należąca do tzw. gorączek krwotocznych. Jej pierwsze objawy to m.in. podwyższona temperatura ciała, bóle mięśni, stawów i głowy (szczególnie oczodołów) oraz wysypka skórna. Owady, które transmitują wirusa dengi są szczególnie aktywne w regionach miejskich i podmiejskich[3].

Aby chronić swoje zdrowie, zaleca się ochronę przed ukąszeniami: stosowanie moskitier i repelentów oraz zakładanie ubrań zakrywających skórę. W razie dużej ekspozycji na komary mogą też przydać się dwudawkowe szczepienia dla podróżujących do Gwinei Równikowej, podawane w miesiącu 0 i 3.

Dur brzuszny

To kolejna choroba tropikalna, jednak bakteryjna a nie wirusowa. Kolejną różnicą jest to, że przenosi się nie przez komary, a drogą fekalno-oralną, czyli brudnymi rękami i przez spożycie skażonej żywności i/lub wody. Zagraża więc szczególnie w regionach o słabych warunkach higienicznych, do których zalicza się Gwinea Równikowa[4].

Aby nie narażać się wysoką gorączkę (nawet 40°C), złe samopoczucie i dolegliwości ze strony układu pokarmowego (m.in. zaparcia lub biegunkę oraz wzdęcia), warto rozważyć szczepienia na tyfus. Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu higieny osobistej i żywienia, czyli regularnie myć ręce, pić tylko bezpieczną wodę oraz jadać w sprawdzonych miejscach, gdzie przechowywanie i przygotowywanie żywności odbywa się w czystych warunkach.

Opcje szczepienia do Gwinei Równikowej cena: w TropicalMed są dostępne dwa rodzaje szczepionki na tyfus – w formie trzech doustnych kapsułek podawanych 1., 3. i 5. dnia (299 zł/dawka) lub pojedynczego zastrzyku (299 zł).

WZW typu A

Czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A, przenoszące się w podobny sposób co dur brzuszny. Objawia się m.in. bólem i obrzękiem brzucha, gorączką, żółtaczką, nudnościami czy zgagą. Gwinea Równikowa należy do krajów o największym obciążeniu WZW A[5].

Aby dbać o jeden z najważniejszych organów w swoim organizmie, zaleca się przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia oraz dwudawkowe szczepienia (miesiąc 0 i 6-12). 

Wścieklizna

To wirusowa choroba przenoszona przez zainfekowane zwierzęta, której można nabawić się w wyniku pogryzienia i (rzadziej) polizania. Według CDC, w Gwinei Równikowej wirus krąży powszechnie nawet wśród psów, toteż ryzyko infekcji jest duże[6]. Wścieklizna to śmiertelna choroba, a służba zdrowia nie działa w tym kraju jak należy. Aby nie narażać swojego życia, lepiej wykonać szczepienie na wściekliznę (trzy dawki w dniach 0, 7 i 21/28).

Meningokoki

To selektywne szczepienia do Gwinei Równikowej, tj. zalecane tylko w określonych przypadkach. Meningokoki to bakterie odpowiedzialne za zapalenie opon mózgowych i sepsę. Przenoszą się drogą kropelkową, w wyniku kontaktu z nosicielem, często bezobjawowym. Szczepienia na meningokoki w jednej lub 2-3 dawkach (w zależności od preparatu) są wskazane osobom, które mają w planach zakwaterowanie w miejscach zamieszkania zbiorowego i odwiedzanie tłocznych miejsc (targów czy świątyń).

Gwinea Równikowa szczepienia rutynowe

Bardzo ważne jest też sprawdzenie swojej karty szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków lub przyjęcie potrzebnych dawek przypominających. Które szczepienia dla podróżujących do Gwinei Równikowej są najważniejsze?

  • Na tężec (+ błonicę i krztusiec) pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat zapobiega tężcowi, błonicy i tężcowi lub wszystkim trzem chorobom (w zależności od preparatu); szczególnie ważna jest profilaktyka tężca, bo łatwo o zakażenie rany w podróży, a to prosta droga do neuroinfekcji z napadami bolesnych skurczy mięśni.
  • Na odrę – amerykańska agencja CDC ogłosiła 1. stopień zagrożenia odrą w Gwinei Równikowej[7], dlatego warto sprawdzić swoją książeczkę. Wytyczne GIS w sprawie obowiązku szczepienia były modyfikowane w przeszłości, a odra przenoszona drogą kropelkową może mieć ciężki przebieg u dorosłych. Wysoka gorączka i dokuczliwa wysypka to charakterystyczne symptomy zakażenia.
  • Na WZW typu B – szczepienia są w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994-96 roku, a ryzyko zakażenia (drogą krwi lub płciową) jest w Gwinei Równikowej duże. Objawowe WZW B przebiega podobnie jak wariant A, jednak choroba może też wystąpić w formie bezobjawowej, a niewykryte, przewlekłe nosicielstwo prowadzi do marskości i/lub raka wątroby.

Skojarzone szczepienia do Gwinei Równikowej cena: turyści nieuodpornieni na WZW B w ramach obowiązkowego programu mogą zaszczepić się preparatem skojarzonym na oba typy WZW. Jest on podawany tak samo jak szczepionka na WZW B (tj. w miesiącu 0, 1 i 6) i kosztuje 399 zł/dawka.

Szczepienia do Gwinei Równikowej cena – ile można zaoszczędzić z TropicalMed?

70 zł to koszt kwalifikacji lekarskiej, czyli badania mającego na celu ocenę bezpieczeństwa poszczególnych szczepionek dla konkretnego pacjenta. Jest ono przeprowadzane na początku każdej wizyty. Wybierając pakiet (Afryka Light lub Hotelowy) można zaoszczędzić na kwalifikacjach i uodpornić się na najważniejsze choroby czyhające w Gwinei Równikowej. Sprawdź cennik TropicalMed i sprawdź dostępne preparaty oraz ich koszt.

Należy pamiętać, że stawki w cenniku podawane są za dawkę. Przykładowo, na żółtą febrę wystarczy jeden zastrzyk w cenie 339 zł, a na wściekliznę potrzeba już trzech dawek po 399 zł każda. 

Profilaktyka: o czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Po pierwsze, niezwykle ważna jest ochrona przed ukąszeniami owadów. Służy do tego używanie repelentów, spanie pod moskitierą i noszenie zakrywających ciało ubrań. Gwinea Równikowa leży w strefie klimatu tropikalnego, toteż zagrażają tam choroby takie jak malaria i zika są przenoszone przez komary oraz śpiączka afrykańska transmitowana przez muchy tse-tse. 

Malaria w Gwinei Równikowej: zarodźce sierpowate, odpowiedzialne za najcięższą postać choroby, rozprzestrzeniają się na terenie całego kraju[8] ; chemioprofilaktyka ratuje zdrowie i życie turystów przed napadowymi atakami gorączki i uczucia przejmującego zimna. Po odpowiednie leki warto zgłosić się do TropicalMed.

Po drugie, kluczowe jest unikanie kontaktu z krwią oraz stosunków płciowych bez zabezpieczeń. Niemal 7% całej populacji Gwinei Równikowej stanowią nosiciele wirusa HIV[9]. Zakażenie jest nieuleczalne i bez odpowiednich leków może przerodzić się w śmiertelne AIDS. Warto więc pamiętać o profilaktyce, by chronić swoje zdrowie i życie podczas wakacji.

Po trzecie, słabe warunki higieniczno-sanitarne sprzyjają rozprzestrzenianiu się bakterii i pasożytów odpowiadających za biegunki podróżnych. Należy więc przestrzegać higieny osobistej i żywienia, której zasady wymieniono przy opisie duru brzusznego.

Po czwarte, podróż na Pico Basilé i inne punkty znajdujące się na wysokości powyżej 2500 m n.p.m. wiążą się z ryzykiem choroby wysokościowej. Aklimatyzacja (tj. stopniowe zdobywanie szczytu), trening sprawnościowy przed wyjazdem oraz leki o działaniu profilaktycznym to sposoby zapobiegania niebezpiecznym dolegliwościom w górach.

Po piąte, trzeba mieć na względzie nie tylko chorobę wysokościową i infekcje wywoływane przez drobnoustroje chorobotwórcze, ale też ryzyko związane z nadmiernym promieniowaniem UV. Ochrona przed słońcem w formie kremów z wysokim wskaźnikiem SPF, nakrycia głowy i zakrywającej ciało odzieży jest kluczowa dla profilaktyki poparzeń.

Co warto wiedzieć, odwiedzając Gwineę Równikową?

Gwinea Równikowa to niewielki kraj afrykański, słynący przede wszystkim z dziewiczej przyrody, barwnych targowisk i klubów pod chmurką w Malabo oraz ze słonecznych plaż na wyspie Bioko. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Gwinea Równikowa – co warto wiedzieć

StolicaMalabo – lot z kontynentalnej części kraju do stolicy na wyspie Bioko trwa około godziny

Język: hiszpański, francuski i portugalski to języki urzędowe, którymi posługuje się większość mieszkańców kraju

Walutafrank środkowoafrykański (XAF); lepiej posługiwać się gotówką niż kartą

Wiza: potrzebna dla Polaków; wniosek o wydanie wizy należy złożyć w przedstawicielstwie dyplomatycznym Gwinei Równikowej w Berlinie (można korespondencyjnie) minimum 15 dni przed wylotem

Klimat: równikowy, wybitnie wilgotny; wyspa Bioko jest bardziej deszczowa niż kontynentalna część kraju

Flora i faunaPark Narodowy Monte Alén to miejsce ochrony flory i fauny lasów równikowych (m.in. goryli zachodnich, słoni leśnych)

Transport: sieć komunikacji jest raczej słabo rozwinięta; można liczyć na mikrobusy i samochody osobowe kursujące pomiędzy miastami

Bezpieczeństwo: poziom przestępczości jest raczej niewielki; należy bezwzględnie przestrzegać prawa, gdyż za jego złamanie grożą surowe konsekwencje

Ile trwa lot: w zależności od linii lotniczych i liczby przesiadek, najkrócej ~12h

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, warto zadbać o to z TropicalMed. To ośrodek medycyny tropikalnej i punkt szczepień, w którym wygodnie i bez kolejek uodpornisz się na wszystkie choroby, otrzymasz recepty na leki przeciwmalaryczne oraz wyrobisz żółtą książeczkę. Nasi lekarze wydają także zalecenia dopasowane do podróży, dzięki czemu dowiesz się, o czym pamiętać przed wyjazdem do Gwinei Równikowej, żeby nie narazić się na zachorowanie.

Bez obaw o zdrowie ciesz się atrakcjami, jakie zapewnia Gwinea Równikowa – szczepienia dla podróżujących czekają na Ciebie w TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Gwinei Równikowej potrzebne są szczepienia?

Przybywając z kraju zagrożonego żółtą febrą (Polska do nich nie należy), trzeba mieć certyfikat immunizacji. Ograniczenia związane z COVID-19, w tym wymóg szczepienia, zostały natomiast zniesione.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Gwinei Równikowej?

Większości podróżnych zaleca się szczepienie na wirusowe zapalenie wątroby, tężec, dur brzuszny i żółtą febrę. W wybranych przypadkach może dodatkowo przydać się uodpornienie na dengę, meningokoki, odrę i wściekliznę. Po indywidualne wytyczne w sprawie immunizacji najlepiej zgłosić się do lekarza medycyny podróży.

Gdzie wykonam szczepienia do Gwinei Równikowej w Krakowie?

Szczepienia Gwinea Równikowa Kraków są dostępne w TropicalMed. To miejsce znajdujące się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, gdzie można uodpornić się na wszystkie choroby czyhające w tym kraju, uzyskać receptę na odpowiednie leki przeciwmalaryczne oraz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki chorób w podróży.

Ile kosztują szczepienia na choroby tropikalne w Gwinei Równikowej?

Na dur brzuszny są szczepionki doustne w cenie 299 zł/dawka lub w formie zastrzyku za 299 zł. Na żółtą febrę jest jeden preparat, który kosztuje 339 zł. Po więcej informacji w tej sprawie warto zajrzeć do cennika TropicalMed.

Jak przygotować się do szczepienia w TropicalMed?

Przed wizytą warto zabrać ze sobą dokument tożsamości oraz założyć wygodne ubranie ułatwiające podanie szczepionki iniekcyjnej. W przypadku doustnego preparatu na dur brzuszny konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia, picia i zażywania leków na godzinę przed wizytą. Przydatne będzie również zebranie informacji dotyczących stanu zdrowia, alergii oraz szczegółów planowanej podróży: trasy, terminu i charakteru wyjazdu do Gwinei Równikowej.

Wylatujesz do Gwinei Równikowej?

Chroń swoje zdrowie – zaszczep się przed podróżą!
Umów się na szczepienie przed wyjazdem
Czytaj więcej: