Szczepionka na wściekliznę jest dostępna, szczepionka na japońskie zapalenie mózgu jest dostępna (z wyjątkiem placówki w Lublinie).

Jakie szczepienia w Danii przydadzą się podróżnym?

Dania szczepienia 2024 – które są przydatne podróżnym?

Klaudia Gierlicka | 2024-07-11 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Dla dzieci i dorosłych podróżujących do Danii zaleca się przede wszystkim aktualizację szczepień zgodnie z obowiązującym w Polsce kalendarzem. Poza tym w zależności od rodzaju wypoczynku, warto uodpornić się na choroby odzwierzęce lub przenoszone drogą kropelkową.

Nie ma czegoś takiego jak obowiązkowe szczepienia w Danii, jednak dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto uodpornić się na choroby takie jak tężec + krztusiec, meningokoki, grypa, kleszczowe zapalenie mózgu i (w rzadkich przypadkach) wścieklizna. Po indywidualne zalecenia dotyczące szczepień i zasad profilaktyki warto udać się minimum miesiąc przed wyjazdem.

Czy są obowiązkowe szczepienia w Danii dla podróżnych?

Dania szczepienia COVID-19: 24 maja 2022 roku zniesiono wszelkie obostrzenia, w tym obowiązek immunizacji wśród przyjezdnych[1].

Dania to nowoczesne, skandynawskie państwo, przyciągające turystów malowniczymi krajobrazami, mnóstwem zabytkowych zamków i tętniącymi życiem miastami. Aby wyjechać tam w celach turystycznych, edukacyjnych czy służbowych, obowiązkowe szczepienia w Danii z reguły nie są egzekwowane. Warto jednak upewnić się przed wyjazdem, np. sprawdzić wymagania uczelni.

Dania szczepienia dzieci i dorosłych – jakie są zalecenia?

Planując podróż, warto zadbać o swoje zdrowie, korzystając z immunizacji i konsultacji lekarskiej w TropicalMed. Zalecenia są wydawane indywidualnie – o tym, jakie szczepienie w Danii przyda się danej osobie, decyduje wiele różnych czynników (m.in. pora czy trasa wyjazdu). Ogólne wytyczne można znaleźć w poniższej tabeli.

Dania szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy
Dania szczepienia na wycieczkę objazdową
  • rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
  • meningokoki
  • grypa
  • rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • wścieklizna

Aby dowiedzieć się więcej o sposobach rozprzestrzeniania się poszczególnych chorób oraz o profilaktyce (w tym szczepieniach), warto zapoznać się z resztą artykułu. Osoby, którym marzy się Dania bezpieczeństwo mogą zapewnić sobie wyłącznie wtedy, gdy znają zasady zapobiegania infekcjom.

Rutynowe szczepienia w Danii

Przed każdą podróżą zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków. Co ciekawe, w krajach takich jak Dania szczepienia dzieci są refundowane, ale nieobowiązkowe. W Polsce ochrona przed 12 chorobami (w tym błonicą, tężcem i krztuścem) jest wymagana.

Jako że w całej Europie (także w Danii) odnotowuje się znaczny wzrost przypadków krztuśca[2], a zakażenie rany laseczkami tężca wcale nie jest takie trudne, warto pamiętać „odświeżeniu” swojej odporności. Pojedyncze, przypominające szczepienie w Danii jest zalecane co 10 lat – jeśli od ostatniej dawki minęła dekada, warto zgłosić się do TropicalMed przed podróżą.

Wyjeżdżasz do Danii?

Nie zapomnij o szczepieniach w TropicalMed

W niektórych miejscach, takich jak obiekty zamieszkania zbiorowego (np. hotele) łatwiej o zakażenia drogą kropelkową.
Na wyspach Bornholm i Zelandia występuje ryzyko zakażenia wirusem kleszczowego zapalenia mózgu.
Niektóre choroby, jak np. grypa, są bagatelizowane, a mogą mieć poważne powikłania, jak zapalenie płuc czy mózgu.
Skuteczne szczepienia. Przystępny cenowo pakiet. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. obowiązkowe szczepienia w Danii Zarezerwuj termin szczepienia

Błonica nie stanowi zagrożenia, ale krztusiec przenoszony drogą kropelkową powoduje intensywne, duszące napady kaszlu, a tężec atakuje układ nerwowy, doprowadzając do bolesnych skurczy całego ciała (więcej informacji w odnośnikach). Warto się przed tym chronić.

Meningokoki

To bakterie „zamieszkujące” jamę nosowo-gardłową człowieka i przenoszące się między ludźmi drogą kropelkową. Bezobjawowe nosicielstwo jest dość częste, toteż nie ma możliwości uniknięcia kontaktu z osobami, od których można się zarazić.

Infekcja może mieć inwazyjny przebieg z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, dlatego warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepienia na meningokoki.

Grypa

Dla podróżujących do Danii w miesiącach jesiennych i zimowych szczepienie na grypę jest kluczowe. Ta choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową i przez kontakt ze skażonymi powierzchniami jest bowiem niezwykle zaraźliwa, a na końcówkę i początek roku przypada szczyt zachorowań.

Aby gorączka, bóle mięśniowe, zmęczenie, kaszel czy nieżyt nosa nie zniszczyły wyjazdu, a możliwe powikłania (np. zapalenie płuc) nie odbiły się na zdrowiu, warto rozważyć szczepienie na grypę oraz dbać o czystość rąk. 

Kleszczowe zapalenie mózgu

To szczepienie w Danii przyda się głównie w sezonie wiosenno-letnim, bo właśnie wtedy kleszcze (także te zakażone wirusem KZM) są najbardziej aktywne. Według CDC, ryzyko zachorowania występuje przede wszystkim na wyspie Bornholm oraz w północnej części Zelandii[3]

Dla odwiedzających kraje endemiczne, do których należy też Dania bezpieczeństwo zależy od podjętych działań profilaktyki. Aby uniknąć groźnego zakażenia ośrodkowego układu nerwowego, warto rozważyć szczepienie na KZM oraz podjąć dodatkowe środki ochrony przed kleszczami. Są to zakrywające ciało ubrania oraz repelenty.

Wścieklizna

To szczepienie w Danii o charakterze selektywnym (tylko dla wybranych), bo ryzyko związane z zakażeniem jest znikome. Występuje tylko u osób planujących podejmować aktywności narażające na kontakt z dzikimi zwierzętami oraz przebywać w odosobnionych obszarach, gdzie trudno o szybki dostęp do opieki medycznej.

Te sporadyczne przypadki, w których warto skonsultować się z lekarzem w sprawie szczepienia na wściekliznę. Takie osoby schodzić z drogi zwierzętom, których ugryzienia stanowią ryzyko zakażenia śmiertelnym wirusem.

Ile kosztują szczepionki w TropicalMed?

Dla tych, którym marzy się Dania szczepienia w TropicalMed to najwygodniejsza opcja – preparaty na wszystkie wymienione choroby są dostępne na miejscu, a kwalifikacja lekarska (70 zł) odbywa się podczas tej samej wizyty co zaaplikowanie preparatu/ów.

O tym, ile kosztuje każde wymienione w tekście szczepienie w Danii, można znaleźć, klikając cennik TropicalMed. W naszej ofercie można też znaleźć przystępny cenowo pakiet "Kleszczowe zapalenie mózgu".

W ofercie znajdują się opłaty za pojedynczą dawkę preparatu, więc warto wiedzieć, że na tężec i krztusiec (+ błonicę) wystarczy jeden zastrzyk, podobnie jak na grypę i meningokoki ACWY. Na kleszczowe zapalenie mózgu czy wściekliznę szczepienie jest trzydawkowe, a na meningokoki typu B podaje się 2 lub 3 zastrzyki.

Dania bezpieczeństwo zdrowotne – o czym jeszcze pamiętać?

Podróż powinna być poprzedzona wizytą w TropicalMed, którą najlepiej zaplanować na minimum miesiąc przed wyjazdem. W naszej klinice można liczyć nie tylko na zalecane i obowiązkowe szczepienia w Danii, ale i na konsultację. Lekarz udziela wskazówek, jak spakować apteczkę podróżną oraz odpowiada na wszelkie pytania dotyczące zdrowia w podróży.

Nie wolno też zapomnieć o wyrobieniu (online lub w oddziale NFZ) Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (sprawdź: EKUZ). Pokrywa ona większość kosztów leczenia w razie wypadku czy choroby w Danii. 

Dania jak się przygotować do podróży? [fakty i ciekawostki]

Po przygotowaniu zdrowotnym przychodzi czas na kwestie organizacyjne. Poniższe zestawienie faktów i ciekawostek może pomóc w zaplanowaniu niezapomnianej podróży do Danii.

Dania jak się przygotować, co warto wiedzieć

Stolica: Kopenhaga – to nowoczesne miasto słynące z licznych atrakcji, m.in. kanału Nyhavn czy Pałacu Amalienborg

Język: duński, jednak powszechna jest też znajomość angielskiego

Waluta: korona duńska (DKK)

Klimat: umiarkowany typu morskiego z łagodnymi zimami i ciepłymi latami

Plaże: warte uwagi są plaże Jutlandii, np. w Skagen czy Søndervig

Flora i fauna: w Parku Narodowym Mols Bjerge można znaleźć wrzosowiska, lasy bukowe oraz jeziora, nad którymi żyją ptaki wodne (m.in. gęgawy) czy wydry

Transport: koleje, autobusy i metro (w Kopenhadze) są nowoczesne i punktualne

Bezpieczeństwo: Dania to jeden z najbezpieczniejszych krajów na świecie, jednak nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Kuchnia: do lokalnych przysmaków można zaliczyć kanapki smørrebrød czy ciasto duńskie wienerbrød

Planowanie podróży nie powinno obejmować jedynie wyboru atrakcji, zorganizowania noclegu czy transportu. Aby nie psuć sobie wyjazdu chorobą, szczepienia w Danii mogą okazać się naprawdę przydatne. Szybko (bez kolejek) i wygodnie (po rejestracji online) wykonasz je w TropicalMed.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Danii?

Szczepienia Dania Kraków zalecane przed wyjazdem można wygodnie i bez kolejek wykonać w ośrodku TropicalMed znajdującym się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Szczepienia do Danii mają formę zastrzyku, a więc wystarczy ubrać wygodną bluzkę do szybkiego odsłonięcia ramienia do wkłucia. Nie trzeba rezygnować z jedzenia, picia czy przyjmowania leków. Warto też przygotować przynajmniej wstępny plan podróży, o który będzie pytał lekarz podczas kwalifikacji. Nie można też zapomnieć o dokumentach, m.in. dowodzie osobistym.

Czy do Danii potrzebne są szczepienia?

Obowiązkowe szczepienia w Danii nie są egzekwowane od przyjezdnych, jednak dla bezpieczeństwa i komfortu warto poddać się immunizacji, np. na grypę czy krztusiec.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Danii?

Planując przebywać w popularnych miejscach turystycznych, warto zaszczepić się na grypę, meningokoki i krztusiec. Na łonie natury zagraża natomiast kleszczowe zapalenie mózgu, tężec i (bardzo rzadko) wścieklizna.