Czy szczepić się przed wyjazdem do Gruzji?

Gruzja szczepienia – przygotowanie do podróży

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-12-07 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Najważniejsze szczepienie do Gruzji to to na wirusowe zapalenie wątroby (typu A i B). Warto też pamiętać o rutynowej immunizacji, szczególnie na odrę. Podejmując niektóre aktywności, można narazić się na zakażenie meningokokami czy wirusem wścieklizny. Sprawdź szczegóły!

Gruzja informacje dla turystów

Gruzja to malownicze, górzyste państwo leżące na pograniczu Europy i Azji. Słynie z najdłuższej produkcji wina, pysznych chaczapuri i najgłębszych na świecie jaskiń (np. Wieriowkina). Znajduje się tam mnóstwo atrakcji – od monumentalnych, skalnych miast (np. Uplisciche, Wardzia) aż po nadmorskie kurorty (np. w Batumi). Bogactwo i różnorodność oferty turystycznej, a także przystępność cenowa i dobra pogoda to cechy, które przyciągają tam podróżnych. 

Planowanie wyjazdu powinno jednak uwzględniać nie tylko atrakcje, jakie oferuje Gruzja – szczepienia ochronne i przestrzeganie zasad profilaktyki chorób pomagają zadbać o zdrowie podczas wakacji. To ważne dla osób chcących w pełni skorzystać z uroków tego kaukaskiego państwa.

Jakie choroby w Gruzji?

Lot z Polski do Gruzji trwa kilka godzin, a różnica czasu wynosi +3h. Może to nieznacznie wpłynąć na samopoczucie turysty, zwiększając jego podatność na choroby. W Gruzji zagrożenie stanowią:

  • żołtaczka (typu A i B),
  • tężec, błonica, krztusiec,
  • odra, świnka, różyczka,
  • meningokoki,
  • wścieklizna

Ryzyko poszczególnych infekcji wzrasta w przypadku ekspozycji na patogeny, przynależności do tzw. grup ryzyka i co najważniejsze – braku szczepień ochronnych do Gruzji.

Gruzja szczepienia zalecane

Wszystkie szczepienia do Gruzji mają charakter opcjonalny, jednak przed wyjazdem warto uodpornić się na następujące choroby:

Wirusowe zapalenie wątroby [bardzo zalecane]

To choroba występująca w dwóch wariantach, w zależności od wirusa, który ją wywołuje. Za żółtaczkę typu A odpowiada wirus HAV przenoszony drogą pokarmową, a za tę typu B – szczep HBV transmitowany przez krew i drogą płciową

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Gruzji

Przyjdź na szczepienia przed wyjazdem

MSZ przestrzega przed niską jakością usług medycznych w Gruzji; lepiej zadbać o swoje zdrowie przed podróżą.
Klimat w Gruzji jest podobny do tego w Polsce, co oznacza zagrożenie chorobami sezonowymi, takimi jak np. grypa.
Nietoperze są częstym rezerwuarem wirusa wścieklizny; zwiedzając gruzińskie jaskinie łatwiej o zakażenie.
Bogata oferta preparatów. Wygodna rejestracja online. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu. Umów się na szczepienia ochronne

Szczepienia na WZW typu A są zalecane przed każdą podróżą, gdyż turyści są w grupie podwyższonego ryzyka.

Uodpornienie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994 roku. Osoby urodzone wcześniej mogą rozważyć immunizację preparatem skojarzonym na oba typy żółtaczki.

Wścieklizna [selektywne]

To choroba wywołana przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt. Są one w Gruzji spotykane nieco częściej. Biorąc pod uwagę, że tamtejsza służba zdrowia jest na niskim poziomie, nie warto ryzykować i uodpornić się jeszcze w Polsce. 

Dla osób, które nie planują zwiedzania słynnych gruzińskich jaskiń czy pieszych wędrówek po obszarach wiejskich, szczepienie nie jest konieczne.

Meningokoki [selektywne]

Czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc głównie w dużych skupiskach ludzkich. Wycieczka poza sezonem turystycznym czy zakwaterowanie w niepopularnych (a więc mniej obłożonych) obiektach noclegowych zmniejsza ryzyko infekcji i szczepienie nie jest tak ważne.

Gruzja szczepienia rutynowe

Rutynowe szczepienia do Gruzji chronią nie tylko podczas wycieczki, ale i po powrocie do kraju. Najważniejsze z nich to:

  • na błonicę, tężec i krztusiec – w wieku 19 lat (lub 14 w przypadku krztuśca) wykonuje się ostatnie obowiązkowe w Polsce szczepienie, a odporność utrzymuje się tylko 10 lat; jeśli wygasa przed wyjazdem, należy ją odświeżyć za pomocą szczepienia;
  • na odrę, świnkę i różyczkę – to kolejne szczepienie obowiązkowe, jednak ze względu na modyfikacje w polskim programie, nie każdy jest w pełni uodporniony; Gruzja (podobnie jak Polska) znajduje się wśród 10 krajów z największą liczbą przypadków odry w regionie europejskim WHO.

Pozostałe rutynowe szczepienia, z którymi warto być na bieżąco to te przeciw ospie wietrznej czy grypie.

Gruzja co przed podróżą? TropicalMed!

Aby zdążyć z immunizacją do Gruzji, należy odwiedzić lekarza medycyny podróży od 4 do 6 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Specjalista nie tylko wykona niezbędne szczepienia (po wnikliwej kwalifikacji), ale także wyda zalecenia dotyczące profilaktyki chorób na wakacjach w Gruzji.

Przykładowo, osoby planujące wspinaczkę górską (powyżej 2500 m n.p.m., np. na Kazbek) powinny zgłosić się do lekarza TropicalMed po zalecenia dotyczące profilaktyki oraz receptę na leki na chorobę wysokościową.

Jeśli zależy Ci na zdrowych, bezpiecznych wakacjach w Gruzji, przyjdź do TropicalMed. Serdecznie zapraszamy!