Gruzja to malownicze, górzyste państwo leżące na pograniczu Europy i Azji. Słynie z najdłuższej produkcji wina, pysznych chaczapuri i najgłębszych na świecie jaskiń (np. Wieriowkina). Znajduje się tam mnóstwo atrakcji – od monumentalnych, skalnych miast (np. Uplisciche, Wardzia) aż po nadmorskie kurorty (np. w Batumi). Bogactwo i różnorodność oferty turystycznej, a także przystępność cenowa i dobra pogoda to cechy, które przyciągają tam podróżnych.
Planowanie wyjazdu powinno jednak uwzględniać nie tylko atrakcje, jakie oferuje Gruzja – szczepienia ochronne i przestrzeganie zasad profilaktyki chorób pomagają zadbać o zdrowie podczas wakacji. To ważne dla osób chcących w pełni skorzystać z uroków tego kaukaskiego państwa.
Jakie choroby w Gruzji?
Lot z Polski do Gruzji trwa kilka godzin, a różnica czasu wynosi +3h. Może to nieznacznie wpłynąć na samopoczucie turysty, zwiększając jego podatność na choroby. W Gruzji zagrożenie stanowią:
- żołtaczka (typu A i B),
- tężec, błonica, krztusiec,
- odra, świnka, różyczka,
- meningokoki,
- wścieklizna
Ryzyko poszczególnych infekcji wzrasta w przypadku ekspozycji na patogeny, przynależności do tzw. grup ryzyka i co najważniejsze – braku szczepień ochronnych do Gruzji.
Gruzja szczepienia zalecane
Wszystkie szczepienia do Gruzji mają charakter opcjonalny, jednak przed wyjazdem warto uodpornić się na następujące choroby:
Wirusowe zapalenie wątroby [bardzo zalecane]
To choroba występująca w dwóch wariantach, w zależności od wirusa, który ją wywołuje. Za żółtaczkę typu A odpowiada wirus HAV przenoszony drogą pokarmową, a za tę typu B – szczep HBV transmitowany przez krew i drogą płciową.
Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Gruzji
Przyjdź na szczepienia przed wyjazdem
MSZ przestrzega przed niską jakością usług medycznych w Gruzji; lepiej zadbać o swoje zdrowie przed podróżą.
Klimat w Gruzji jest podobny do tego w Polsce, co oznacza zagrożenie chorobami sezonowymi, takimi jak np. grypa.
Nietoperze są częstym rezerwuarem wirusa wścieklizny; zwiedzając gruzińskie jaskinie łatwiej o zakażenie.
Bogata oferta preparatów. Wygodna rejestracja online. Szczepimy też w soboty.
Umów się na szczepienia ochronne
Szczepienia na WZW typu A są zalecane przed każdą podróżą, gdyż turyści są w grupie podwyższonego ryzyka.
Uodpornienie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe dopiero od 1994 roku. Osoby urodzone wcześniej mogą rozważyć immunizację preparatem skojarzonym na oba typy żółtaczki.
Wścieklizna [selektywne]
To choroba wywołana przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt. Są one w Gruzji spotykane nieco częściej. Biorąc pod uwagę, że tamtejsza służba zdrowia jest na niskim poziomie, nie warto ryzykować i uodpornić się jeszcze w Polsce.
Dla osób, które nie planują zwiedzania słynnych gruzińskich jaskiń czy pieszych wędrówek po obszarach wiejskich, szczepienie nie jest konieczne.
Meningokoki [selektywne]
Czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, a więc głównie w dużych skupiskach ludzkich. Wycieczka poza sezonem turystycznym czy zakwaterowanie w niepopularnych (a więc mniej obłożonych) obiektach noclegowych zmniejsza ryzyko infekcji i szczepienie nie jest tak ważne.
Gruzja szczepienia rutynowe
Rutynowe szczepienia do Gruzji chronią nie tylko podczas wycieczki, ale i po powrocie do kraju. Najważniejsze z nich to:
- na błonicę, tężec i krztusiec – w wieku 19 lat (lub 14 w przypadku krztuśca) wykonuje się ostatnie obowiązkowe w Polsce szczepienie, a odporność utrzymuje się tylko 10 lat; jeśli wygasa przed wyjazdem, należy ją odświeżyć za pomocą szczepienia;
- na odrę, świnkę i różyczkę – to kolejne szczepienie obowiązkowe, jednak ze względu na modyfikacje w polskim programie, nie każdy jest w pełni uodporniony; Gruzja (podobnie jak Polska) znajduje się wśród 10 krajów z największą liczbą przypadków odry w regionie europejskim WHO.
Pozostałe rutynowe szczepienia, z którymi warto być na bieżąco to te przeciw ospie wietrznej czy grypie.
Gruzja co przed podróżą? TropicalMed!
Aby zdążyć z immunizacją do Gruzji, należy odwiedzić lekarza medycyny podróży od 4 do 6 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Specjalista nie tylko wykona niezbędne szczepienia (po wnikliwej kwalifikacji), ale także wyda zalecenia dotyczące profilaktyki chorób na wakacjach w Gruzji.
Przykładowo, osoby planujące wspinaczkę górską (powyżej 2500 m n.p.m., np. na Kazbek) powinny zgłosić się do lekarza TropicalMed po zalecenia dotyczące profilaktyki oraz receptę na leki na chorobę wysokościową.
Jeśli zależy Ci na zdrowych, bezpiecznych wakacjach w Gruzji, przyjdź do TropicalMed. Serdecznie zapraszamy!