Boliwia to kraj pełen niezwykłych atrakcji turystycznych. Można tam znaleźć m.in. największe na świecie jezioro wysokogórskie (Titicaca) i pustynię solną (Salar de Uyuni). To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, gdzie zachowały się ruiny Inków i język indiański – używany jako urzędowy na równi z hiszpańskim.
Niestety, poza atrakcjami turystycznymi, na turystów w Boliwii czekają też różnego rodzaju choroby. Jakie?
Jakie choroby w Boliwii?
Spora część Boliwii znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, co sprzyja rozwojowi chorób takich jak żółta gorączka, malaria, denga czy zika. Występuje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego. Z racji zaniedbania szczepień profilaktycznych, wirus wścieklizny jest tam znacznie powszechniejszy niż w Polsce.
Dodatkowo, podróżnym zaleca się szczepienia na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną (WZW A i B) oraz dawkę przypominającą na tężec, błonicę i krztusiec.
Osobom planującym nocować w obiektach zamieszkania zbiorowego i udawać się do zatłoczonych miejsc, może przydać się szczepienie na meningokoki – są one przenoszone drogą kropelkową, a więc w tłumie łatwiej o zakażenie.
Boliwia szczepienia obowiązkowe
Przybywając do Boliwii z kraju zagrożonego transmisją żółtej febry (np. Kolumbii, Brazylii), należy przedstawić Międzynarodowy Certyfikat Szczepienia. Dokument powinien mieć każdy od 1. roku życia (szczegóły w artykule).
Nawet nie planując wieloprzystankowej wycieczki, warto uodpornić się na żółtą febrę. To choroba przenoszona przez komary, przed którymi nie da się chronić w 100%. Poza tym, niemal w całym kraju, z wyjątkiem wysokich gór na południowym zachodzie, choroba jest rozpowszechniona i stanowi duże zagrożenie dla nieuodpornionych turystów. Sprawdź, czym grozi żółta febra.
Zadbaj o zdrowie podczas wakacji w Boliwii
Zaszczep się przed wyjazdem
Żółta febra przenoszona przez komary występuje nawet w La Paz – bardzo wysoko położonej stolicy Boliwii.
Wystarczy wypicie wody z kranu i/lub zjedzenie niedomytego warzywa, żeby nabawić się tyfusu w Boliwii.
Zagrożenie wścieklizną, śmiertelną chorobą układy nerwowego, jest znacznie większe w Boliwii niż w Polsce.
Bogata oferta szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
Umów się na szczepienie przed wyjazdem
Pozostając w temacie chorób tropikalnych, należy wspomnieć o malarii, dendze i zice w Boliwii, na które nie ma w Polsce szczepionek ochronnych. W tym przypadku muszą wystarczyć środki odstraszające owady (sprawdź: repelenty na komary) oraz moskitiery i odpowiednia (tj. zakrywająca) odzież.
W przypadku malarii jest możliwa chemioprofilaktyka. Stosowanie odpowiednich leków wydawanych na receptę jest w Boliwii zasadne na wszystkich obszarach poniżej 2500 m n.p.m – zagrożenie malarią jest tam duże.
Boliwia szczepienia na dur brzuszny
Ostatnia choroba tropikalna, której można nabawić się w Boliwii to tyfus. Jest wymieniona jako ostatnia, gdyż w przeciwieństwie do pozostałych, przenosi się drogą pokarmową, a nie przez komary. Wypicie wody z kranu lub żywności skażonej kałem nosiciela niesie ryzyko infekcji, dlatego bardzo ważna jest higiena osobista i żywienia oraz szczepienia na dur brzuszny.
Boliwia szczepienia zalecane – pozostałe choroby
Nagła zmiana klimatu (z umiarkowanego do tropikalnego) oraz strefy czasowej (różnica 5h) może negatywnie wpływać na kondycję organizmu turysty, a co za tym idzie – zwiększać jego podatność na choroby – nie tylko tropikalne. Jakie?
Wścieklizna
Psy i dzikie zwierzęta chore na wściekliznę są według CDC powszechnie spotykane w Boliwii. Ugryzienie stanowi wówczas śmiertelne zagrożenie. Zważywszy na to, że poziom opieki medycznej nie wszędzie jest w tym kraju wysoki, warto jeszcze w Polsce wykonać szczepienia na wściekliznę.
Błonica, tężec, krztusiec (DTP)
Zdecydowana większość polskiej populacji ostatnią dawkę obowiązkowego szczepienia przyjęła w 19. roku życia. Po 10 lat i co kolejną dekadę niezbędne są szczepienia przypominające. To ważne szczególnie przed podróżą (np. do Boliwii).
Wirusowe zapalenie wątroby
Szczepienia na żółtaczkę typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku i raczej nie zaleca się dawek przypominających. Na WZW typu A trzeba uodpornić się na własną rękę. Dobrą opcją dla osób, które urodziły się przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, jest preparat na oba typy żółtaczki (Twinrix Adult).
Co przed podróżą do Boliwii?
Około 4-6 tygodni przed podróżą do Boliwii koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. To osoba, która po wnikliwej kwalifikacji przeprowadzi niezbędne szczepienia, wyda zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki oraz wypisze potrzebne recepty – np. na leki przeciwmalaryczne czy chorobę wysokościową.
Czy wiesz?
W Boliwii nie tylko alpiniści są narażeni na chorobę wysokościową. Przykładowo, stolica tego kraju, La Paz, leży na ponad 3,5 tys. m n.p.m., a już od 2,5 tys. m pojawiają się pierwsze dolegliwości związane z przebywaniem na dużych wysokościach.
Więcej informacji o zdrowiu podczas wakacji w Boliwii dowiesz się od specjalisty.
Serdecznie zapraszamy!