Boliwia szczepienia obowiązkowe i zalecane

Boliwia szczepienia – jak zaplanować zdrowy wyjazd 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia obowiązkowe Boliwia Katarzyna Ślusarz | 2022-12-22 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
Najważniejszym szczepieniem do Boliwii jest to przeciw żółtej gorączce. Dobrze jest też uodpornić się na tyfus, żółtaczkę oraz wściekliznę. Na malarię czy chorobę wysokościową nie ma szczepionek, jednak można poprosić lekarza o receptę na odpowiednie leki. Dzięki temu wakacje w Boliwii będą zdrowe i bezpieczne.

Wakacje w Boliwii wymagają konsultacji z lekarzem medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

  • Szczepienia obowiązkowe: żółta febra (dla przyjezdnych z krajów endemicznych), COVID-19 (lub negatywny wynik testu).
  • Inne zalecane: wścieklizna, żółtaczka A i B, tężec denga, dur brzuszny oraz meningokoki.
  • Pozostałe zagrożenia: malaria, zika, choroba wysokościowa.

Wakacje Boliwia – jak się przygotować do podróży?

Ogromna różnica stref czasowych (6h), minimum kilkunastogodzinny lot oraz zagrożenie chorobami to czynniki sprawiające, że około 6-8 tygodni przed podróżą do Boliwii koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. To osoba, która po wnikliwej kwalifikacji przeprowadzi niezbędne szczepienia, wyda zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki oraz wypisze potrzebne recepty – np. na leki przeciwmalaryczne czy chorobę wysokościową.

Wakacje Boliwia last minute: jeśli do wyjazdu zostało mniej niż 6 tygodni, nie warto rezygnować z wizyty w ośrodku medycyny podróży! To częsty błąd wśród turystów, odbijający się na bezpieczeństwie i zdrowiu podczas pobytu w Boliwii.

Niestety, poza licznymi atrakcjami turystycznymi (o których pod koniec artykułu), na turystów w Boliwii czekają też różnego rodzaju choroby. Jakie?

Szczepienia obowiązkowe Boliwia – czy można swobodnie podróżować?

Przybywając do Boliwii z kraju zagrożonego transmisją żółtej febry (np. Kolumbii, Brazylii), należy przedstawić Międzynarodowy Certyfikat Szczepienia. Dokument powinien mieć każdy od 1. roku życia (szczegóły w artykule).

Nawet nie planując wieloprzystankowej wycieczki, warto uodpornić się na żółtą febrę. To choroba przenoszona przez komary, przed którymi nie da się chronić w 100%. Poza tym, niemal w całym kraju, z wyjątkiem wysokich gór na południowym zachodzie, choroba jest rozpowszechniona i stanowi duże zagrożenie dla nieuodpornionych turystów. Sprawdź, czym grozi żółta febra

Szczepienia obowiązkowe Boliwia – COVID-19 (dane aktualne na dzień 19.12.2022 r.): osoby od 12. roku życia muszą posiadać albo certyfikat potwierdzający pełne szczepienie (od 2 do 4 dawek, w zależności od wieku i preparatu), albo negatywny test na koronawirusa wykonany 72h (PCR) lub 48h (antygenowy) przed wylotem.

Zadbaj o zdrowie podczas wakacji w Boliwii

Zaszczep się przed wyjazdem

Żółta febra przenoszona przez komary występuje nawet w La Paz – bardzo wysoko położonej stolicy Boliwii.
Wystarczy wypicie wody z kranu i/lub zjedzenie niedomytego warzywa, żeby nabawić się tyfusu w Boliwii.
Zagrożenie wścieklizną, śmiertelną chorobą układy nerwowego, jest znacznie większe w Boliwii niż w Polsce.
Bogata oferta szczepionek. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. wakacje Boliwia Umów się na szczepienie przed wyjazdem

Czy w Boliwii jest bezpiecznie – jakie choroby zagrażają turystom? 

Z racji zaniedbania szczepień profilaktycznych, wirus wścieklizny jest w Boliwii znacznie powszechniejszy niż w Polsce. Dodatkowo, podróżnym zaleca się szczepienia na żółtaczkę pokarmową i wszczepienną (WZW A i B) oraz dawkę przypominającą na tężec, błonicę i krztusiec.

Osobom planującym nocować w obiektach zamieszkania zbiorowego i udawać się do zatłoczonych miejsc, może przydać się szczepienie na meningokoki – są one przenoszone drogą kropelkową, a więc w tłumie łatwiej o zakażenie.

Spora część Boliwii znajduje się w strefie klimatu tropikalnego, co sprzyja rozwojowi chorób takich jak żółta gorączka, malaria, denga czy zika. Występuje też ryzyko zakażenia pałeczkami duru brzusznego.

Wielu wymienionym chorobom zakaźnym da się zapobiegać dzięki szczepieniom – które z nich może zalecić lekarz przed podróżą do Boliwii?

Bolwia szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowy         Boliwia szczepienia na wycieczkę objazdową/backpacking
  • żółta febra
  • WZW A
  • błonica, tężec, krztusiec
  • dur brzuszny
  • meningokoki
  • denga

+ profilaktyka malarii

  • żółta febra
  • WZW A i B
  • błonica, tężec, krztusiec
  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • denga

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Boliwii koszt: w zależności od rodzaju pobytu, planowanych aktywności i indywidualnych predyspozycji pacjenta, lista zalecanych szczepień może być dłuższa lub krótsza, co wpływa na ostateczną cenę za uodpornienie. W ofercie TropicalMed znajduje się pakiet Ameryka Łacińska, który pozwala zaoszczędzić ~100 zł na immunizacji. Sprawdź: szczepienia do Boliwii koszt.

Pozostając w temacie chorób tropikalnych, należy wspomnieć o malarii i zice w Boliwii, na które nie ma w Polsce szczepionek ochronnych. W tym przypadku muszą wystarczyć środki odstraszające owady (sprawdź: repelenty na komary) oraz moskitiery odpowiednia (tj. zakrywająca) odzieżW przypadku malarii jest możliwa chemioprofilaktyka. Stosowanie odpowiednich leków wydawanych na receptę jest w Boliwii zasadne na wszystkich obszarach poniżej 2500 m n.p.m – zagrożenie malarią jest tam duże.

Choroba wysokościowa w Boliwii
W Boliwii nie tylko alpiniści są narażeni na chorobę wysokościową. Przykładowo, stolica tego kraju, La Paz, leży na ponad 3,5 tys. m n.p.m., a już od 2,5 tys. m pojawiają się pierwsze dolegliwości związane z przebywaniem na dużych wysokościach.

Aby dowiedzieć się więcej o tym, czy w Boliwii jest bezpiecznie pod kątem zdrowia turystów oraz o chorobach zakaźnych i zalecanych szczepionkach dostępnych w TropicalMed, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Denga

Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary (głównie Aedes aegypti), które są powszechne w Boliwii. To jeden z krajów, w którym odnotowuje się największą liczbę zakażeń – warunki sprzyjające owadom powodują, że denga stanowi tam realne zagrożenie zdrowia publicznego. Aby minimalizować ryzyko groźnej gorączki krwotocznej, zaleca się szczepienia na dengę.

Dur brzuszny

Kolejną z chorób tropikalnych, której można nabawić się w Boliwii, jest tyfus. W przeciwieństwie do pozostałych (ziki, malarii, dengi czy żółtej febry), przenosi się drogą pokarmową, a nie przez komary. Wypicie wody z kranu lub żywności skażonej kałem nosiciela niesie ryzyko infekcji, dlatego bardzo ważna jest higiena osobista i żywienia oraz szczepienia na dur brzuszny.

Boliwia szczepienia na dur: w TropicalMed można wybrać preparat doustny lub iniekcyjny, w zależności od indywidualnych predyspozycji i/lub preferencji.

Wścieklizna

Psy i dzikie zwierzęta chore na wściekliznę są według CDC i WHO powszechnie spotykane w Boliwii. Ugryzienie stanowi wówczas śmiertelne zagrożenie. Zważywszy na to, że poziom opieki medycznej nie wszędzie jest w tym kraju wysoki, warto jeszcze w Polsce wykonać szczepienia na wściekliznę.

Błonica, tężec, krztusiec (DTP)

Zdecydowana większość polskiej populacji ostatnią dawkę obowiązkowego szczepienia przyjęła w 19. roku życia. Po 10 lat i co kolejną dekadę niezbędne są szczepienia przypominające. To ważne szczególnie przed podróżą (np. do Boliwii).

Wirusowe zapalenie wątroby

Szczepienia na żółtaczkę typu B są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku i raczej nie zaleca się dawek przypominających. Na WZW typu A trzeba uodpornić się na własną rękę. Dobrą opcją dla osób, które urodziły się przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień, jest preparat na oba typy żółtaczki (Twinrix Adult).

Meningokoki

Choroba meningokokowa, wywołana przez bakterie, może prowadzić do zapalenia opon mózgowych i sepsy – stanów zagrażających życiu. Boliwia, ze względu na niski dostęp do opieki medycznej ma podwyższone ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Szczepienie na meningokoki jest ważne szczególnie dla osób planujących 

Boliwia informacje przed podróżą – co warto wiedzieć, planując wyjazd?

Boliwia to kraj pełen niezwykłych atrakcji turystycznych. Można tam znaleźć m.in. największe na świecie  jezioro wysokogórskie (Titicaca) i pustynię solną (Salar de Uyuni). To kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, gdzie zachowały się ruiny Inków i język indiański – używany jako urzędowy na równi z hiszpańskim.

Boliwia – co warto wiedzieć

Stolica: Boliwia ma dwie stolice – Sucre (konstytucyjną) oraz położoną najwyżej na świecie La Paz (administracyjną)

Waluta: boliviano boliwijskie (BOB); najbezpieczniej wymieniać pieniądze w kantorach i hotelach

Wiza: na pobyty do 90 dni Polaków obowiązuje ruch bezwizowy

Klimat: tropikalny, z porą deszczową przypadającą na miesiące zimowe

Flora i fauna: dziewicze lasy w Parku Narodowym Noel Kempff Mercado (wpisane na listę UNESCO) zamieszkuje mnóstwo gatunków roślin i zwierząt

Transport: podstawowym środkiem transportu w Boliwii są autobusy, które są dość tanie i dojeżdżają w wiele miejsc 

Bezpieczeństwo: napięta sytuacja społeczno-polityczna oraz wysoka przestępczość odbijają się na bezpieczeństwie turystów w Boliwii; należy pamiętać o zachowaniu ostrożności

Kuchnia: salteńas, sopa de mani czy silpancho to tylko niektóre dania kuchni boliwijskiej, których warto spróbować

Informacji na temat zdrowia w podróży warto natomiast zasięgnąć w TropicalMed – to ośrodek medycyny podróży i poradnia chorób zakaźnych (w tym tropikalnych), gdzie kompleksowo przygotujesz się do wyjazdu do Boliwii.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy są w Polsce szczepienia na dengę potrzebne do Boliwii?

Kompleksowe szczepienia Boliwia Kraków (tj. także na dengę) są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To pierwszy w Polsce ośrodek, w którym wprowadzono preparat Qdenga przeciw dendze – chorobie stanowiącej poważne zagrożenie zdrowia turystów w Boliwii.

Czy do Boliwii potrzebne są szczepienia?

Na COVID-19 muszą zaszczepić się ci, którzy nie chcą zaprzątać sobie głowy testami na koronawirusa przed wyjazdem. Na żółtą febrę muszą zaszczepić się wszyscy od 1. roku życia, którzy przybywają z kraju występowania żółtej febry (Polska nie jest takim państwem).

Jakie szczepienia do Boliwii?

Do Boliwii warto wykonać szczepienia na COVID-19 i żółtą febrę, a także na żółtaczkę typu A i B, tężec, dur brzuszny, wściekliznę i meningokoki. Lista zalecanych szczepień może być krótsza lub dłuższa, w zależności od czynników takich jak wiek i stan zdrowia pacjenta, planowane aktywności czy nawet rodzaj zakwaterowania.

Co zabrać do Boliwii?

Do Boliwii warto zabrać apteczkę podróżną wyposażoną m.in. w podstawowe leki, środek do dezynfekcji, elektrolity, repelenty i kremy przeciwsłoneczne. Wybierając się w regiony powyżej 2500 m n.p.m., warto zabrać ze sobą leki na chorobę wysokościową, a poniżej tej wysokości – leki na malarię.