Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować do zdrowej podróży?

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia 2024 – które wykonać?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej Katarzyna Ślusarz | 2023-09-18 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-03)
Wybrzeże Kości Słoniowej to wymagająca destynacja turystyczna – występuje tam wiele chorób zakaźnych (w tym tropikalnych), podróż do tego kraju jest długa i męcząca, a na miejscu może być problem z opieką medyczną na odpowiednim poziomie. Warto więc pomyśleć o szczepieniach przed podróżą. Jakich? Sprawdź w artykule.

Podróż do Wybrzeża Kości Słoniowej wymaga od wszystkich w wieku ≥9 miesięcy wykonania szczepienia na żółtą febrę minimum 10 dni przed wylotem.

Bardzo ważne są szczepienia rutynowe, szczególnie na tężec, odrę i polio. Poza tym, warto uodpornić się na meningokoki, WZW A i B, wściekliznę oraz choroby tropikalne – dur brzuszny i dengę. Warto mieć też na względzie ochronę przed chorobami, na które nie ma szczepionek – jest to przede wszystkim malaria.

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia wymagane: jakie są zasady wjazdu?

Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj nad Zatoką Gwinejską, w którym spotykają się wpływy tradycji afrykańskich, arabskich i europejskich, tworząc niezwykłą mozaikę kultur, obyczajów i smaków.

Aby bez obaw odkrywać atrakcje tego miejsca, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie zdrowotne z pomocą lekarza medycyny podróży, który podpowie, jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej są obowiązkowe:

 • Wybrzeże Kości Słoniowej bezpieczeństwo COVID-19 (dane aktualne na 17.04.2023 r.): wymogi wykonywania szczepień i poddawania się kwarantannie czy testom na obecność koronawirusa zostały zniesione[1].
 • Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia obowiązkowe: każdy przyjezdny w wieku od 9. miesiąca życia jest zobowiązany do posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu szczepienia na żółtą febrę – tropikalną gorączkę krwotoczną przenoszoną przez komary, stanowiącą duże zagrożenie w całym Wybrzeżu Kości Słoniowej. Za immunizację dzieci odpowiadają rodzice. Szczepienie jest jednodawkowe, a dokument, który je potwierdza, nabiera ważności po 10 dniach od zastrzyku.
 • Obowiązkowe szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: za zastrzyk przeciwko żółtej febrze należy zapłacić 329 zł (+ 70 zł za kwalifikację lekarską). Wystawienie żółtej książeczki w TropicalMed kosztuje 45 zł.

Wizytę u specjalisty najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed podróżą. Lekarz nie tylko podpowie w sprawie obowiązku immunizacji, ale także doradzi, jak spakować apteczkę oraz które szczepienia są zalecane.

Jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej są zalecane?

Podróżując do Wybrzeża Kości Słoniowej, należy być świadomym różnych zagrożeń zdrowotnych oraz podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze – najskuteczniejszym są szczepienia.

Zalecenia w tej kwestii różnią się m.in. w zależności od planowanych aktywności, rodzaju zakwaterowania czy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Poniżej zamieszczono bardzo ogólne zalecenia dotyczące szczepionek.

Wybrzeże Kości Słoniowej to wymagająca destynacja turystyczna

Zadbaj o swoje zdrowie przed podróżą w TropicalMed

MSZ przestrzega przed wieloma chorobami zagrażającymi w WKS, m.in. przed cholerą, tyfusem (durem brzusznym) czy żółtą febrą.
CDC odnotowało wzmożone ryzyko dengi i polio w Wybrzeżu Kości Słoniowej, toteż szczepienia są szczególnie ważne.
Zagrożenie meningokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych jest szczególnie wysokie w porze suchej, w północnej części WKS.
Indywidualne zalecenia. Wygodna rejestracja online. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena Zarezerwuj termin szczepień
Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia na pobyt hotelowy      
Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (tężec, odra)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Poniżej znajdują się informacje dotyczące chorób i profilaktyki, które mogą być pomocne w ustaleniu szczepień przydatnych w danej podróży. Mimo wszystko warto dodatkowo skonsultować się ze specjalistą.

Wybrzeże Kości Słoniowej bezpieczeństwo a choroby tropikalne

Według klasyfikacji Köppena, WKS to kraj zlokalizowany w klimacie tropikalnym, toteż występują tam choroby typowe dla tego regionu. Są one przenoszone na dwa sposoby:

 • Dur brzuszny przenosi się brudnymi rękami + przez skażoną żywność i wodę; jest bakteryjną chorobą zakaźną, której charakterystycznymi objawami są gorączka, zaparcia/biegunka, wzdęcia, ból brzucha, wysypka (tzw. różyczka durowa) czy brunatny nalot na języku.
 • Żółta febra i denga są transmitowane przez ukąszenia zainfekowanych komarów – to choroby należące do tzw. gorączek krwotocznych, które początkowo dają nieswoiste objawy, m.in. bóle głowy, mięśni i stawów, złe samopoczucie, mdłości i wymioty, a następnie wywołują krwotoki zewnętrzne i wewnętrzne.

Na wszystkie wymienione wyżej choroby są w TropicalMed dostępne szczepionki ochronne. Immunizacja, stosowanie środków przeciwko komarom, higiena rąk i ostrożność w jedzeniu i piciu pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować, gdy nie ma szczepień
Repelenty, moskitiery i pozostałe środki ochrony przed owadami są przydatne nie tylko w profilaktyce dengi i żółtej gorączki, ale także: śpiączki afrykańskiej (mucha tse-tse) oraz ziki, chikungunyi i malarii (komary), na które nie ma szczepień ochronnych. W przypadku ostatniej z wymienionych chorób stosuje się też leki. Szczegóły w: profilaktyka malarii.

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia rutynowe 

Częstym błędem wśród podróżnych jest bagatelizowanie szczepień przypominających lub uzupełniających, co naraża na szereg groźnych chorób. Nie warto powtarzać tej pomyłki i zadbać o swoje zdrowie. Szczególnie ważne jest uodpornienie na:

 • Odrę (+ świnkę i różyczkę) – jednodawkowe szczepienie wprowadzono w 1975 roku, a dwudawkowe (skuteczniejsze) w 1991 roku, co oznacza, że nie każdy jest w pełni chroniony, a CDC przestrzega przed odrą w WKS[2]; to wirusowa choroba o ogromnej zaraźliwości (drogą kropelkową), objawiająca się m.in. uciążliwą wysypką i wysoką gorączką.
 • Tężec (+ błonicę i krztusiec) – pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat zapewnia ciągłość ochrony przed wszystkimi trzema chorobami, a zważywszy na możliwy brak dostępu do szczepień poekspozycyjnych w razie zakażenia w WKS, lepiej zadbać o siebie przed podróżą. Tężec wynikający z zakażenia rany prowadzi bowiem do bolesnych i groźnych spazmów.
 • Polio – w Polsce i wielu innych krajach udało się wyeliminować tę chorobę, jednak WKS to jedno z państw, gdzie ryzyko zakażenia wirusem polio jest stałe, a amerykańska agencja CDC ogłosiłą 2. stopień zagrożenia[3]; podróżnym zaleca się pojedynczą dawkę przypominającą, która chroni przed neurologiczną chorobą mogącą prowadzić do trwałych porażeń. Polio przenosi się brudnymi rękami, przez zanieczyszczoną żywność i wodę oraz (rzadziej) drogą kropelkową)

O ile szczepienia pierwotne są finansowane z budżetu państwa, o tyle za dawki przypominające lub uzupełniające dla dorosłych trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ile?

Skojarzone szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: w ofercie TropicalMed znajdują się preparaty 4w1, które zapobiegają błonicy, tężcowi, krztuścowi i polio za pomocą pojedynczego wkłucia. Koszt takiego zastrzyku to 229 zł (+ kwalifikacja).

Meningokoki

Kolejną chorobą, która zagraża w WKS i figuruje w polskim kalendarzu szczepień, to zakażenie meningokokowe. Jest to jednak zalecana, a nie obowiązkowa pozycja, toteż uodpornieni zostali tylko ci, którzy na własną rękę i z własnej kieszeni zorganizowali immunizację. 

Jednodawkowe szczepienia na meningokoki typu ACWY przed podróżą do WKS są ważne, gdyż kraj ten znajduje się w pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – obszarze, w którym odnotowuje się cykliczne epidemie inwazyjnej choroby meningokokowej, zagrażającej zarówno dzieciom, jak i dorosłym[4]. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową i mogą wywołać inwazyjną chorobę z sepsą albo zakazić układ nerwowy.

Wścieklizna

Zastrzyki na wściekliznę są w Polsce refundowane tylko w przypadku narażenia na czynnik zakaźny, czyli pogryzienia (czasami polizania) przez chore zwierzę. Za profilaktyczne szczepienie przed podróżą do WKS trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Warto to zrobić, gdyż wirus wścieklizny jest tam zdecydowanie bardziej rozpowszechniony, więc ryzyko śmiertelnego zakażenia jest realne[5] – szczególnie u osób planujących zwiedzanie jaskiń czy pobyt na prowincji, biwakowanie itp.

Dla osób wybierających Wybrzeże Kości Słoniowej bezpieczeństwo zapewnia trzydawkowe szczepienie podawane w dniach 0, 7 i 21/28.

WZW A i B

Wirusowe zapalenie wątroby może być łagodne/bezobjawowe albo wystąpić pod postacią infekcji z żółtaczką (zażółceniem skóry, śluzówek i oczu), mdłościami, utratą apetytu, wymiotami, bólem brzucha czy gorączką. Wariant B może dodatkowo być bezobjawowy i przewlekły, a niewykryte nosicielstwo prowadzi do marskości czy (rzadziej) raka wątroby. Na WZW A i B można się uodpornić:

 • Szczepienie na WZW typu B jest w Polsce obowiązkowe, ale dopiero od lat 1994-96, więc osoby urodzone wcześniej muszą sami zorganizować sobie immunizację. To ważne, gdyż WKS to kraj znacznie bardziej obciążony wirusowym zapaleniem wątroby typu B niż Polska[6]. Choroba rozprzestrzenia się przez skażoną krew i drogą płciową.
 • Szczepienie na WZW A jest w Polsce zalecane (a więc nierefundowane), a dla podróżujących do WKS jest szczególnie wskazane ze względu na słabe warunki higieniczne w tym kraju[7]. Choroba rozprzestrzenia się bowiem drogą pokarmową (przez skażoną wodę/żywność) i brudnymi rękami.

WZW A + B szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: za preparat uodparniający na oba typy WZW dostępny w TropicalMed trzeba zapłacić 339 zł/dawka (+ kwalifikacja na każdej wizycie). Schemat tego szczepienia jest trzydawkowy (miesiąc 0, 1 i 6).

Szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena – czy ochrona zdrowia jest droga?

70 zł to koszt kwalifikacji lekarskiej, która rozpoczyna każdą wizytę w TropicalMed. Płaci się za nią raz, bez względu na to, ile szczepionek przyjmie się w ciągu danego dnia. Całkowity koszt immunizacji zależy od liczby i rodzaju preparatów zaleconych przez lekarza, dlatego warto sprawdzić cennik TropicalMed.

Aby zmniejszyć koszty, można skorzystać z opisanych w tekście szczepionek skojarzonych i/lub wybrać pakiet Afryka Light, zawierający zestaw najważniejszych preparatów dla podróżujących do Wybrzeża Kości Słoniowej. To naprawdę duża oszczędność, dzięki której można zadbać o swoje zdrowie bez nadwyrężania budżetu.

Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować do podróży?

Wybrzeże Kości Słoniowej, położone na zachodnim wybrzeżu Afryki, to fascynujący kraj słynący z różnorodności kulturowej i przyrodniczych skarbów. Co warto wiedzieć, planując podróż do tego miejsca?

Wybrzeże Kości Słoniowej – co warto wiedzieć

Stolica: Jamusukro, gdzie znajduje się jeden z największych i najwyższych kościołów katolickich na świecie – Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju

Język: francuski, można porozumieć się także po angielsku, który jest nauczany w szkołach

Waluta: frank CFA; zaleca się przywiezienie gotówki w euro (EUR) i wymianę w tutejszych bankach

Wiza: obowiązek posiadania wizy na wjazd i pobyt

Klimat: 3 strefy klimatyczne – podzwrotnikowa, równikowa i tropikalna

Plaże: liczne wzdłuż Zatoki Gwinejskiej, np. Monogaga czy Bassam

Flora i fauna: we wpisanym na listę UNESCO Parku Narodowym Taï występuje wiele zagrożonych gatunków zwierząt, np. hipopotam karłowaty

Transport: dość dobra infrastruktura drogowa, kolejowa i morska; funkcjonują mikrobusy i taksówki międzymiastowe

Bezpieczeństwo: kraj zagrożony jest terroryzmem, toteż przed wyjazdem dobrze jest zarejestrować się w systemie Odyseusz, a na miejscu zachować środki ostrożności

Kuchnia: typowym daniem w kraju jest attiéké przyrządzane z manioków; prawdopodobnie stamtąd pochodzi też potrawa kedjenou – gulasz z kurczaka z mieszanką aromatycznych przypraw i świeżych warzyw

Informacji dotyczących zdrowia w podróży najlepiej natomiast zaczerpnąć w TropicalMed – poradni chorób zakaźnych. Wykwalifikowany personel udzieli indywidualnych i aktualnych wskazówek oraz wykona najpotrzebniejsze szczepienia (sprawdź cennik).

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej?

Niezwykle istotne przed podróżą do WKS są dawki przypominające przeciwko tężcowi i polio oraz ewentualne uzupełnienie immunizacji na odrę. Ponadto, warto zabezpieczyć się przed meningokokami, wirusem zapalenia wątroby typu A i B, wścieklizną oraz chorobami tropikalnymi, takimi jak dur brzuszny, żółta febra i denga.

Czy do Wybrzeża Kości Słoniowej potrzebne są szczepienia?

Tak. Każdy prrzyjezdny jest zobowiązany do posiadania szczepienia na żółtą febrę potwierdzonego specjalnym certyfikatem, który nabiera ważności 10 dni po przyjęciu preparatu.

Gdzie zgłosić się na szczepienie do Wybrzeża Kości Słoniowej w Krakowie?

Szczepienia Wybrzeże Kości Słoniowej Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To miejsce, w którym można liczyć na najbardziej kompleksowe przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży.

Czy w Wybrzeżu Kości Słoniowej jest malaria?

Tak, choroba zagraża na terenie całego Wybrzeża Kości Słoniowej, dlatego podróżni potrzebują specjalnych leków przeciwmalarycznych. Po poradę od lekarza medycyny tropikalnej oraz receptę można zgłosić się do TropicalMed.

Jak przygotować się do szczepień w TropicalMed?

Na wizytę trzeba zabrać ze sobą przydatne dokumenty, przede wszystkim dokument tożsamości. Przed wyborem szczepionki iniekcyjnej, warto wygodnie się ubrać, ułatwiając tym samym podanie zastrzyku. Wybierając preparat doustny na dur brzuszny, należy pamiętać o powstrzymaniu się od jedzenia, picia i przyjmowania leków godzinę przed wizytą. Przydatne będzie także przygotowanie informacji o stanie zdrowia, alergiach oraz szczegółach planowanej podróży: trasie, terminie i charakterze wyjazdu do Wybrzeża Kości Słoniowej.

Planujesz odwiedzić Wybrzeże Kości Słoniowej?

W TropicalMed wykonasz wszystkie niezbędne szczepienia
Zarezerwuj termin szczepień
Czytaj więcej: