Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować do podróży?

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia – które wykonać?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej Katarzyna Ślusarz | 2023-09-18
Wybrzeże Kości Słoniowej to wymagająca destynacja turystyczna – występuje tam wiele chorób zakaźnych (w tym tropikalnych), podróż do tego kraju jest długa i męcząca, a na miejscu może być problem z opieką medyczną na odpowiednim poziomie. Warto więc pomyśleć o szczepieniach przed podróżą. Jakich? Sprawdź w artykule.

Podróż do Wybrzeża Kości Słoniowej wymaga wykonania testu na koronawirusa (maksymalnie 2 dni przed wylotem) oraz szczepienia na żółtą febrę (minimum 10 dni przed wylotem). Bardzo ważne są szczepienia rutynowe, szczególnie na tężec i polio. Poza tym, warto uodpornić się na meningokoki, WZW A i B, wściekliznę oraz choroby tropikalne – dur brzuszny, cholerę i dengę. Warto mieć też na względzie ochronę przed chorobami, na które nie ma szczepionek – jest to przede wszystkim malaria.

Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować i kiedy odwiedzić lekarza?

Wybrzeże Kości Słoniowej to kraj nad Zatoką Gwinejską, w którym spotykają się wpływy tradycji afrykańskich, arabskich i europejskich, tworząc niezwykłą mozaikę kultur, obyczajów i smaków. Aby bez obaw odkrywać atrakcje tego miejsca, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie zdrowotne z pomocą lekarza medycyny podróży. Wizytę u specjalisty, który podpowie m.in. jak spakować apteczkę oraz jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej należy i warto wykonać, najlepiej zaplanować 6-8 tygodni przed podróżą.

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia obowiązkowe – jakie są zasady wjazdu?

Wybrzeże Kości Słoniowej bezpieczeństwo COVID-19 (dane aktualne na 15.06.2022 r.): kontrola epidemii w tym kraju polega na monitorowaniu zakażeń za pomocą badań. Z tego względu każdy przyjezdny, bez względu na status zaszczepienia, musi mieć negatywny wynik testu na koronawirusa sprzed maksymalnie 2 dni.

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia obowiązkowe: każdy przyjezdny w wieku od 9. miesiąca życia jest zobowiązany do posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu szczepienia na żółtą febrę – tropikalną chorobę przenoszoną przez komary, stanowiącą duże zagrożenie w całym Wybrzeżu Kości Słoniowej. Za immunizację dzieci odpowiadają rodzice.

Wybrzeże Kości Słoniowej jak się przygotować: na wizytę szczepienną należy umówić się minimum 10 dni przed wylotem, gdyż jest to minimalny czas nabierania odporności na żółtą febrę i dopiero po jego upływie certyfikat nabiera ważności. Szczepienie jest jednodawkowe.

Obowiązkowe szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: za zastrzyk przeciwko żółtej febrze należy zapłacić 279 zł (+ 60 zł za kwalifikację lekarską). Wystawienie żółtej książeczki w TropicalMed kosztuje 35 zł.

Jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej warto wykonać?

Podróżując do Wybrzeża Kości Słoniowej, należy być świadomym różnych zagrożeń zdrowotnych oraz podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze – najskuteczniejszym są szczepienia. Zalecenia w tej kwestii różnią się m.in. w zależności od planowanych aktywności, rodzaju zakwaterowania czy stanu zdrowia konkretnego pacjenta. Poniżej zamieszczono bardzo ogólne zalecenia dotyczące szczepionek.

Wybrzeże Kości Słoniowej to wymagająca destynacja turystyczna

Zadbaj o swoje zdrowie przed podróżą w TropicalMed

MSZ przestrzega przed wieloma chorobami zagrażającymi w WKS, m.in. przed cholerą, tyfusem (durem brzusznym) czy żółtą febrą.
CDC odnotowało wzmożone ryzyko dengi i polio w Wybrzeżu Kości Słoniowej, toteż szczepienia są szczególnie ważne.
Zagrożenie meningokokowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych jest szczególnie wysokie w porze suchej, w północnej części WKS.
Indywidualne zalecenia. Wygodna rejestracja online. Skuteczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena Zarezerwuj termin szczepień

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia na:

pobyt hotelowy      
wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe (tężec, polio)
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • cholera
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Poniżej znajdują się informacje dotyczące chorób i profilaktyki, które mogą być pomocne w ustaleniu szczepień przydatnych w danej podróży. Mimo wszystko warto dodatkowo skonsultować się ze specjalistą.

Wybrzeże Kości Słoniowej szczepienia rutynowe 

Częstym błędem wśród podróżnych jest bagatelizowanie szczepień rutynowych, co naraża na szereg groźnych chorób. Nie warto powtarzać tej pomyłki i zadbać o swoje zdrowie; szczególnie ważne jest uodpornienie na

 • tężec (+ błonicę i krztusiec) – pojedyncza dawka przypominająca co 10 lat zapewnia ciągłość ochrony przed wszystkimi trzema chorobami, a zważywszy na możliwy brak dostępu do szczepień poekspozycyjnych w razie zakażenia w WKS, lepiej zadbać o siebie przed podróżą;
 • polio – w Polsce i wielu innych krajach udało się wyeliminować tę chorobę, jednak WKS to jedno z państw, gdzie ryzyko zakażenia wirusem polio jest stałe; podróżnym zaleca się pojedynczą dawkę przypominającą.

O ile szczepienia pierwotne są finansowane z budżetu państwa, o tyle za dawki przypominające dla dorosłych trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Ile?

Skojarzone szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: w ofercie TropicalMed znajdują się preparaty 4w1, które zapobiegają wszystkim wymienionym wyżej chorobom za pomocą pojedynczego wkłucia. Koszt takiego zastrzyku to 199 zł (+ kwalifikacja).

Meningokoki

Kolejną chorobą, która zagraża w WKS i figuruje w polskim kalendarzu szczepień, to zakażenie meningokokowe. Jest to jednak zalecana, a nie obowiązkowa pozycja, toteż uodpornieni zostali tylko ci, którzy na własną rękę i z własnej kieszeni zorganizowali immunizację. 

Szczepienia na meningokoki przed podróżą do WKS są ważne, gdyż kraj ten znajduje się w pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych – obszarze, w którym odnotowuje się cykliczne epidemie inwazyjnej choroby meningokokowej, zagrażającej zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Bakterie przenoszą się drogą kropelkową.

WZW A i B

Szczepienie na WZW typu B jest w Polsce obowiązkowe, ale dopiero od lat 1994-96, więc osoby urodzone wcześniej muszą sami zorganizować sobie immunizację. To ważne, gdyż WKS to kraj znacznie bardziej obciążony wirusowym zapaleniem wątroby typu B niż Polska. Choroba rozprzestrzenia się przez skażoną krew i drogą płciową.

Szczepienie na WZW A jest w Polsce zalecane (a więc nierefundowane), a dla podróżujących do WKS jest szczególnie wskazane ze względu na słabe warunki higieniczne w tym kraju. Choroba rozprzestrzenia się bowiem drogą pokarmową (przez skażoną wodę/żywność) i brudnymi rękami.

WZW A + B szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej cena: za preparat uodparniający na oba typy WZW dostępny w TropicalMed trzeba zapłacić 339 zł/dawka (+ kwalifikacja przed każdym zastrzykiem). Schemat tego szczepienia jest trzydawkowy.

Wścieklizna

Zastrzyki na wściekliznę są w Polsce refundowane tylko w przypadku narażenia na czynnik zakaźny, czyli pogryzienia (czasami polizania) przez chore zwierzę. Za profilaktyczne szczepienie przed podróżą do WKS trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Warto to zrobić, gdyż wirus wścieklizny jest tam zdecydowanie bardziej rozpowszechniony, więc ryzyko śmiertelnego zakażenia jest realne – szczególnie u osób planujących zwiedzanie jaskiń czy pobyt na prowincji, biwakowiczów itp.

Jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej na choroby tropikalne?

Według klasyfikacji Köppena, WKS to kraj zlokalizowany w klimacie tropikalnym, toteż występują tam choroby typowe dla tego regionu. Są one przenoszone na dwa sposoby:

Na wszystkie wymienione wyżej choroby są dostępne szczepionki ochronne. Immunizacja, stosowanie środków przeciwko komarom, higiena rąk i ostrożność w jedzeniu i piciu pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Choroby, na które nie ma szczepień
Repelenty, moskitiery i pozostałe środki ochrony przed owadami są przydatne nie tylko w profilaktyce dengi i żółtej gorączki, ale także: śpiączki afrykańskiej (mucha tse-tse) oraz ziki, chikungunyi i malarii (komary), na które nie ma szczepień ochronnych. W przypadku ostatniej z wymienionych chorób stosuje się też profilaktyczne leki.

Wybrzeże Kości Słoniowej bezpieczeństwo i przydatne informacje – co warto wiedzieć?

Wybrzeże Kości Słoniowej, położone na zachodnim wybrzeżu Afryki, to fascynujący kraj słynący z różnorodności kulturowej i przyrodniczych skarbów. Co warto wiedzieć, planując podróż do tego miejsca?

Wybrzeże Kości Słoniowej – co warto wiedzieć

Stolica: Jamusukro, gdzie znajduje się jeden z największych i najwyższych kościołów katolickich na świecie – Bazylika Matki Bożej Królowej Pokoju

Język: francuski, można porozumieć się także po angielsku, który jest nauczany w szkołach

Waluta: frank CFA; zaleca się przywiezienie gotówki w euro (EUR) i wymianę w tutejszych bankach

Wiza: obowiązek posiadania wizy na wjazd i pobyt

Klimat: 3 strefy klimatyczne – podzwrotnikowa, równikowa i tropikalna

Plaże: liczne wzdłuż Zatoki Gwinejskiej, np. Monogaga czy Bassam

Flora i fauna: we wpisanym na listę UNESCO Parku Narodowym Taï występuje wiele zagrożonych gatunków zwierząt, np. hipopotam karłowaty

Transport: dość dobra infrastruktura drogowa, kolejowa i morska; funkcjonują mikrobusy i taksówki międzymiastowe

Bezpieczeństwo: kraj zagrożony jest terroryzmem, toteż przed wyjazdem dobrze jest zarejestrować się w systemie Odyseusz, a na miejscu zachować środki ostrożności

Kuchnia: typowym daniem w kraju jest attiéké przyrządzane z manioków; prawdopodobnie stamtąd pochodzi też potrawa kedjenou – gulasz z kurczaka z mieszanką aromatycznych przypraw i świeżych warzyw

Informacji dotyczących zdrowia w podróży najlepiej natomiast zaczerpnąć w TropicalMed – poradni chorób zakaźnych. Wykwalifikowany personel udzieli indywidualnych i aktualnych wskazówek oraz wykona najpotrzebniejsze szczepienia (sprawdź cennik).

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia do Wybrzeża Kości Słoniowej?

Niezwykle istotne przed podróżą do WKS są dawki przypominające przeciwko tężcowi i polio. Ponadto, warto zabezpieczyć się przed meningokokami, wirusem zapalenia wątroby typu A i B, wścieklizną oraz chorobami tropikalnymi, takimi jak dur brzuszny, cholera i denga.

Czy do Wybrzeża Kości Słoniowej potrzebne są szczepienia?

Tak. Każdy prrzyjezdny jest zobowiązany do posiadania szczepienia na żółtą febrę potwierdzonego specjalnym certyfikatem, który nabiera ważności 10 dni po przyjęciu preparatu.

Gdzie zgłosić się na szczepienie do Wybrzeża Kości Słoniowej w Krakowie?

Szczepienia Wybrzeże Kości Słoniowej Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży i poradni chorób zakaźnych TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To miejsce, w którym można liczyć na najbardziej kompleksowe przygotowanie pod kątem zdrowia w podróży.

Czy w Wybrzeżu Kości Słoniowej jest malaria?

Tak, choroba zagraża na terenie całego Wybrzeża Kości Słoniowej, dlatego podróżni potrzebują specjalnych leków przeciwmalarycznych. Po poradę od lekarza medycyny tropikalnej oraz receptę można zgłosić się do TropicalMed.

Planujesz odwiedzić Wybrzeże Kości Słoniowej?

W TropicalMed wykonasz wszystkie niezbędne szczepienia
Zarezerwuj termin szczepień
Czytaj więcej: