Obowiązkowe szczepienia do Rwandy na żółtą febrę dotyczą osób przybywających z krajów zagrożonych. Uodpornienie na COVID-19 nie jest konieczne, jednak w niektórych miejscach mogą być wymagane testy na koronawirusa. Ze względu na zagrożenie chorobami, zaleca się dawkę przypominającą na tężec (+ błonicę i krztusiec) oraz szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, wściekliznę i dengę. Poza immunizacją, ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki, m.in. ochrona przed ukąszeniami komarów oraz higiena osobista i żywienia.
Rwanda jak się przygotować do wyjazdu?
Rwanda to kraj położony w Afryce Środkowej, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów ze względu na swoje unikalne atrakcje (np. safari, festiwal Hobe Rwanda) i różnorodność przyrodniczą. Pierwszym etapem przygotowań powinno być sporządzenie planu wycieczki.
Drugi krok to zgłoszenie się na wizytę w ośrodku medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem. Na podstawie wiedzy o stanie zdrowia pacjenta oraz aktywnościach, jakie planuje podjąć w Rwandzie, lekarz sporządzi listę zalecanych szczepień i zasad profilaktyki chorób.
Bardzo ważne jest też zebranie dokumentów: obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, paszportu oraz wizy, którą można wyrobić m.in. przez Internet (migration.gov.rw). W niektórych przypadkach może być też wymagana tzw. żółta książeczka. Co to takiego?
Rwanda szczepienia obowiązkowe – kiedy trzeba się zaszczepić?
Mimo że szczepienia na żółtą febrę z reguły nie są zalecane podróżującym do Rwandy ze względu na niskie ryzyko zakażenia, to w niektórych przypadkach immunizacja może być wymagana od osób w wieku ≥1. roku życia. Kiedy?
Rwanda szczepienia obowiązkowe: wymóg posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu potwierdzającego uodpornienie na żółtą febrę, dotyczy osób przybywających z krajów zagrożonych żółtą febrą – nawet w tranzycie lotniskowym. Wiele lotów odbywa się z przesiadką w Addis Abebie (Etiopia), więc dokument może być potrzebny.
Jeśli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19, to zgodnie z najnowszymi danymi (z 22.03.2023r.) nie są one wymagane. W niektórych obiektach (np. parkach narodowych) może być jednak wymagany negatywny test na koronawirusa, który można wykonać na miejscu.
Rwanda jakie szczepienia są zalecane podróżnym?
Wyczerpujący lot, nagła zmiana klimatu i duże obciążenie chorobami zakaźnymi w Rwandzie to czynniki, które przemawiają za immunizacją. Jak może wyglądać lista zalecanych szczepionek dla poszczególnych typów wycieczek?
Rwanda szczepienia na pobyt hotelowy
| Rwanda szczepienia na wycieczkę objazdową
|
- szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- dur brzuszny
- meningokoki
- denga
+profilaktyka malarii | - szczepienia rutynowe
- WZW A i B
- dur brzuszny
- cholera
- wścieklizna
- żółta febra
+profilaktyka malarii |
Szczepienia do Rwandy cena: łączny koszt immunizacji zależy od tego, ile chorób zagraża podróżnemu w miejscu docelowym. Ofertę szczepionek pojedynczych lub w profilowanych zestawach można znaleźć tutaj: cennik TropicalMed.
Aby dowiedzieć się więcej o profilaktyce poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.
Rwanda jakie szczepienia rutynowe?
Podróżujący do Rwandy powinni przejrzeć i w razie potrzeby uzupełnić wszystkie szczepienia rutynowe, jednak najważniejsza jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat. To ważne, gdyż służba zdrowia w tym kraju może nie funkcjonować najlepiej, a to oznacza utrudniony dostęp do szczepień poekspozycyjnych w razie narażenia się na czynnik zakaźny podczas skaleczenia (tężec) lub drogą kropelkową (krztusiec, błonica).
Jak chronić się przed chorobami brudnych rąk?
Warunki higieniczno-sanitarne w Rwandzie są na znacznie gorszym poziomie niż w Polsce, przez co ryzyko chorób przenoszonych przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami zwiększa się. Z tego względu zaleca się szczepienia na:
- WZW A – czyli wirusowe zapalenie wątroby.
- Dur brzuszny – bakteryjną chorobę objawiającą się wysoką gorączką, wysypką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
- Cholerę – ostrą, bakteryjną chorobę biegunkową, która nie jest jednak tak częsta u podróżnych jak dwie wymienione wyżej choroby.
Poza immunizacją, w profilaktyce ważna jest higiena rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, picie wyłącznie butelkowanej/przegotowanej wody oraz jadanie tylko w sprawdzonych (czystych) miejscach.
Rwanda malaria i inne choroby przenoszone przez komary – jak im zapobiegać?
Tropikalny klimat sprzyja rozwojowi określonych gatunków komarów, które przenoszą groźne choroby. Dlatego podróżnym zaleca się szczepienia przeciw chorobom takim jak:
- Denga – zagrażająca głównie w obszarach miejskich i podmiejskich.
- Żółta febra – stanowiąca w Rwandzie niewielkie zagrożenie, jednak szczepienia zaleca się w przypadku wzmożonej ekspozycji na ukąszenia komarów i brak możliwości ochrony przed owadami.
Rwanda malaria: na tę chorobę nie ma w Polsce szczepień ochronnych, a ryzyko zachorowania w podróży jest ogromne. Dlatego zaleca się konsultację lekarską w celu dobrania odpowiednich leków przeciwmalarycznych.
Poza szczepieniami i chemioprofilaktyką przeciwmalaryczną, ważne jest stosowanie środków na komary (repelentów) i moskitier oraz ubieranie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, które utrudniają owadom wkłucie się w skórę.
Pozostałe choroby, przed którymi chronią szczepienia – jak się przenoszą?
W przypadku pozostałych chorób trudno jest o jednoznaczne wytyczne dotyczące profilaktyki, gdyż każda z nich przenosi się w inny sposób. Jak?
WZW B – do zakażenia dochodzi przez kontakt z zainfekowaną krwią lub stosunek seksualny bez zabezpieczeń z nosicielem wirusa zapalenia wątroby typu B.
WZW szczepienia do Rwandy cena
W TropicalMed jest dostępna szczepionka chroniąca zarówno przed WZW B jak i WZW A. To świetny sposób na uodpornienie przed podróżą do Rwandy dla osób, które urodziły się przed 1994 rokiem – tj. przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na WZW B.
Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich (np. w obłożonych hotelach); dodatkowym argumentem przemawiającym za wykonaniem szczepień jest to, że Rwanda leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tj. regionie cyklicznych epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej.
Wścieklizna – wywołuje ją ugryzienie (rzadziej polizanie) zainfekowanego zwierzęcia, domowego lub dzikiego. Jako że śmiertelny wirus jest w Rwandzie powszechny, ryzyko zakażenia jest duże – szczególnie podczas safari czy pieszych wędrówek poza miastem.
Jak chronić się przed chorobami, na które nie ma szczepień?
W Rwandzie zagrażają też choroby, na które nie ma żadnych szczepień ochronnych. Są to:
AIDS – wirus HIV w Rwandzie występuje powszechniej niż w Polsce; przenosi się drogą płciową i przez krew (jak wirus zapalenia wątroby typu B). Aby uniknąć zakażenia, należy unikać używania niesterylnych, ostrych narzędzi (np. igieł) oraz stosować zabezpieczenia podczas stosunków płciowych.
Choroba wysokościowa – fani wypraw w góry znajdą w Rwandzie starowulkan Karisimbi i inne szczyty znajdujące się powyżej 2500 m n.p.m. Aby minimalizować ryzyko związane z chorobą wysokościową, należy stopniowo się aklimatyzować oraz mieć ze sobą odpowiednie leki (na receptę, którą można uzyskać w TropicalMed).
Afrykańska gorączka kleszczowa, chikungunya – to choroby zagrażające w Rwandzie przenoszone przez owady i pajęczaki. Zasady profilaktyki są takie same, jak w przypadku malarii, dengi i żółtej gorączki, z tą różnicą, że nie ma na nie ani szczepień, ani środków farmakologicznych.
Jak wspomniano wcześniej, pierwszym etapem przygotowań do wyjazdu do Rwandy powinno być opracowanie planu podróży. Poniższy zestaw przydatnych informacji może w tym pomóc.
Rwanda – co warto wiedzieć
Stolica: Kigali – będąc w stolicy, warto odwiedzić miejsce pamięci o ludobójstwie z 1994 roku
Język: rwanda, angielski, francuski i suahili
Waluta: frank rwandyjski (RWF); nie ma problemów z wymianą walut na miejscu
Klimat: wilgotny i równikowy, z dwiema porami deszczowymi (luty-kwiecień i listopad-styczeń)
Flora i fauna: dużą popularnością cieszy się Park Narodowy Wulkanów, gdzie można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie
Transport: najpopularniejszym środkiem lokomocji są autobusy i minibusy; można też wypożyczyć samochód, jednak trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy
Bezpieczeństwo: Rwanda to dość bezpieczne afrykańskie państwo, jednak należy uważać na kradzieże; zagrożeniem dla turystów mogą być też trzęsienia ziemi
Kuchnia: sałatka kachumbari czy smażone rybki sambaza to przysmaki popularne w Rwandzie, których warto spróbować
Na podstawie wiedzy o specyfice konkretnej podróży, lekarze specjaliści z TropicalMed opracują indywidualny plan immunizacji oraz pozostałych zasad profilaktyki. Dzięki temu z podróży do Rwandy nie przywieziesz choroby, a same wspaniałe wspomnienia.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Rwandy potrzebne są szczepienia?
Obowiązek szczepienia do Rwandy dotyczy tylko tych podróżnych, którzy przybywają z kraju zagrożonego żółtą febrą (także w przesiadce ≥12h). Jako że Polska nie jest obciążona tą chorobą, z reguły nie zaleca się szczepień.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Rwandy?
W razie potrzeby należy wykonać szczepienie przypominające na tężec do Rwandy. Poza tym warto uodpornić się na meningokoki, WZW B oraz choroby brudnych rąk (głównie WZW A i dur brzuszny). W niektórych przypadkach może przydać się szczepienie na dengę przenoszoną przez komary oraz wściekliznę, która grozi po pogryzieniu przez zainfekowane zwierzę.
Gdzie zgłosić się na szczepienia przed podróżą do Rwandy w Krakowie?
Szczepienia Rwanda Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To, co wyróżnia ten ośrodek, to przystępne cenowo pakiety (np. Afryka), duża dostępność terminów (także w soboty) oraz wygodna i szybka rejestracja online na wizytę szczepienną.
Na co uważać w Rwandzie?
W Rwandzie należy uważać na komary i kleszcze, które przenoszą tropikalne choroby. Poza tym trzeba mieć na uwadze zasady higieny osobistej i żywienia, by uniknąć chorób brudnych rąk. Infekcje przenoszone przez krew i drogą płciową (WZW B i HIV) to kolejne zagrożenie. Rwanda jest też zagrożona epidemiami inwazyjnej choroby meningokokowej, a ze względu na zaniedbane szczepienia na wściekliznę u zwierząt, występuje ryzyko zakażeń wśród ludzi.