Jakie szczepienia do Rwandy są zalecane podróżnym?

Rwanda szczepienia: które są przydatne turystom w 2024 roku?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Rwanda szczepienia obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2023-09-05 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-19)
Głównym zagrożeniem dla zdrowia osób przybywających do Rwandy są choroby brudnych rąk oraz te przenoszone przez komary. Do zakażenia pozostałymi może też dojść drogą kropelkową, przez ugryzienia zwierząt oraz wskutek kontaktu ze skażoną krwią lub stosunku płciowego z osobą zainfekowaną.

W Rwandzie obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę dotyczą osób przybywających z krajów zagrożonych. Uodpornienie na COVID-19 nie jest konieczne, jednak ze względu na zagrożenie chorobami, zaleca się dawkę przypominającą na tężec (+ błonicę i krztusiec) oraz szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, wściekliznę i dengę. Poza immunizacją, ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki, m.in. ochrona przed ukąszeniami komarów oraz higiena osobista i żywienia.

Rwanda szczepienia obowiązkowe – kiedy trzeba się zaszczepić?

Dla osób, którym marzy się Rwanda bezpieczeństwo powinno być priorytetem, gdyż jest to wymagająca destynacja turystyczna. Aby zadbać o swoje zdrowie, dobrze jest zgłosić się na wizytę w ośrodku medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem. Na podstawie wiedzy o stanie zdrowia pacjenta oraz aktywnościach, jakie planuje podjąć w Rwandzie, lekarz sporządzi listę zalecanych szczepień i zasad profilaktyki chorób.

Bardzo ważne jest też zebranie dokumentów: obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, paszportu oraz wizy, którą można wyrobić m.in. przez Internet (migration.gov.rw).

W niektórych przypadkach może być też wymagana tzw. żółta książeczka. Mimo że szczepienia na żółtą febrę z reguły nie są zalecane podróżującym do Rwandy ze względu na niskie ryzyko zakażenia, to w niektórych przypadkach immunizacja może być wymagana.

Rwanda szczepienia obowiązkowe: wymóg posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu potwierdzającego uodpornienie na żółtą febrę, dotyczy osób od 1. roku życia przybywających z krajów zagrożonych żółtą febrą – nawet w tranzycie lotniskowym[1]. Wiele lotów odbywa się z przesiadką w Addis Abebie (Etiopia), więc dokument może być potrzebny.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19 i inne obostrzenia, to zgodnie z najnowszymi danymi IATA, (z 12.12.2022 r.) zostały one zniesione[2].

Rwanda jakie szczepienia są zalecane podróżnym i ile kosztują?

Wyczerpujący lot, nagła zmiana klimatu i duże obciążenie chorobami zakaźnymi w Rwandzie to czynniki, które przemawiają za immunizacją. Jak może wyglądać lista zalecanych szczepionek dla poszczególnych typów wycieczek?

Zadbaj o siebie przed wyjazdem do Rwandy

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Malaria czy dur brzuszny to choroby, które praktycznie nie występują w Polsce, przez co ryzyko infekcji na wakacjach jest wyższe.
Służba zdrowia w Rwandzie działa gorzej niż w krajach europejskich, co może oznaczać utrudniony dostęp do szczepień poekspozycyjnych na wściekliznę czy tężec.
Rwanda leży w regionie podwyższonego ryzyka epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej, która w dużym stopniu dotyka dorosłych.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Rwanda jakie szczepienia Zapisz się na wizytę szczepienną
Rwanda szczepienia na pobyt hotelowy
Rwanda szczepienia na wycieczkę objazdową
  • szczepienia rutynowe (tężec, WZW B)
  • WZW A
  • dur brzuszny
  • meningokoki
  • denga

+profilaktyka malarii

  • szczepienia rutynowe (tężec, WZW B)
  • WZW A
  • dur brzuszny
  • cholera
  • wścieklizna
  • żółta febra

+profilaktyka malarii

Szczepienia do Rwandy cena: łączny koszt immunizacji zależy od tego, ile chorób zagraża podróżnemu w miejscu docelowym. Stałym elementem ceny jest kwalifikacja lekarska za 70 zł. Koszt szczepionek pojedynczych (za dawkę) lub w profilowanych zestawach można znaleźć tutaj: cennik TropicalMed.

Aby dowiedzieć się więcej o sposobie rozprzestrzeniania się, przebiegu i profilaktyce poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Choroby brudnych rąk

Warunki higieniczno-sanitarne w Rwandzie są na gorszym poziomie niż w Polsce, przez co ryzyko chorób przenoszonych przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami zwiększa się[3]. Z tego względu zaleca się szczepienia na:

  • WZW A (dwudawkowe, w miesiącu 0 i 6-12) – wirusowe zapalenie wątroby może objawiać się bólem brzucha, zgagą, nudnościami, osłabieniem, żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu) czy odbarwionym stolcem. Miewa piorunujący przebieg, prowadzący do poważnego zaburzenia pracy wątroby.
  • Dur brzuszny (jednodawkowy zastrzyk/trzy kapsułki w dniach 1, 3 i 5) – bakteryjna choroba objawiająca się wysoką gorączką, wysypką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (m.in. wzdęciami, zaparciami), która może doprowadzić do krwotoków wewnętrznych czy perforacji jelita.
  • Cholerę (jedno- lub dwu-/trzydawkowa szczepionka doustna) – ostra, bakteryjna choroba biegunkowa, która nie jest jednak tak częsta u podróżnych jak dwie wymienione wyżej choroby, jednak w razie zakażenia może doprowadzić do szybkiego odwodnienia organizmu.

Poza immunizacją, w profilaktyce ważna jest higiena rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, picie wyłącznie butelkowanej/przegotowanej wody, unikanie lodu w drinkach oraz jadanie tylko w sprawdzonych (czystych) miejscach.

Rwanda malaria i inne choroby przenoszone przez komary

Tropikalny klimat sprzyja rozwojowi określonych gatunków komarów, które przenoszą groźne choroby. Dlatego podróżnym zaleca się szczepienia przeciw chorobom takim jak:

  • Denga – zagrażająca głównie w obszarach miejskich i podmiejskich.
  • Żółta febra – stanowiąca w Rwandzie niewielkie zagrożenie, jednak szczepienia zaleca się w przypadku wzmożonej ekspozycji na ukąszenia komarów i brak możliwości ochrony przed owadami.

Obie choroby należą do tzw. gorączek krwotocznych, które początkowo można pomylić z przeziębieniem i grypą, chociaż przy dendze dodatkowymi objawami są wysypka i ból oczodołów. W zaawansowanym stadium zarówno denga, jak i żółta febra przybierają postać groźnej gorączki krwotocznej, przy czym przy żółtej febrze można poza tym zaobserwować żółtaczkę. 

Rwanda malaria: na tę chorobę nie ma w Polsce szczepień ochronnych, a ryzyko zachorowania w całej Rwandzie jest ogromne[4]. Dlatego zaleca się konsultację lekarską w celu dobrania odpowiednich leków przeciwmalarycznych.

Poza szczepieniami i chemioprofilaktyką przeciwmalaryczną, ważne jest stosowanie środków na komary (repelentów) i moskitier oraz ubieranie odzieży z długimi rękawami i nogawkami, które utrudniają owadom wkłucie się w skórę.

Rwanda bezpieczeństwo a szczepienia rutynowe

Podróżujący do Rwandy powinni przejrzeć i w razie potrzeby uzupełnić szczepienia rutynowe, czyli wykonywane obowiązkowo w ramach polskiego PSO (Programu Szczepień Ochronnych). Najważniejsze są:

  • Dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat – służba zdrowia w Rwandzie może nie funkcjonować najlepiej, a to oznacza utrudniony dostęp do opieki medycznej/szczepień poekspozycyjnych w razie narażenia się na czynnik zakaźny podczas skaleczenia (tężec) lub drogą kropelkową (krztusiec, błonica). Pojedynczy zastrzyk chroni przed groźną chorobą neurologiczną z napadami konwulsji, a także infekcjami atakującymi układ oddechowy.
  • Szczepienie na WZW B (trzy dawki w miesiącu 0, 1 i 6) – do zakażenia dochodzi przez kontakt z zainfekowaną krwią lub stosunek seksualny bez zabezpieczeń z nosicielem wirusa HBV. Choroba może mieć zarówno ostrzy przebieg (podobny do WZW typu A), jak i przewlekły, prowadzący do marskości czy raka wątroby.

WZW szczepienia do Rwandy cena: w TropicalMed jest dostępna szczepionka chroniąca zarówno przed WZW B jak i WZW A. To świetny sposób na uodpornienie przed podróżą dla osób, które urodziły się przed 1994 rokiem – tj. przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na WZW B. Pojedynczy zastrzyk trzydawkowego szczepienia kosztuje 339 zł.

Pozostałe choroby w Rwandzie

W przypadku pozostałych chorób trudno jest o jednoznaczne wytyczne dotyczące profilaktyki, gdyż każda z nich przenosi się w inny sposób. Jak?

  • Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich (np. w obłożonych hotelach); dodatkowym argumentem przemawiającym za wykonaniem szczepień jest to, że Rwanda leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tj. regionie cyklicznych epidemii inwazyjnej choroby układu nerwowego czy sepsy.
  • Wścieklizna – wywołuje ją ugryzienie (rzadziej polizanie) zainfekowanego zwierzęcia, domowego lub dzikiego. Jako że śmiertelny wirus jest w Rwandzie powszechny, ryzyko zakażenia jest duże[5] – szczególnie podczas safari czy pieszych wędrówek poza miastem.

Dla osób, których celem podróży jest Rwanda bezpieczeństwo zależy nie tylko od szczepionek przyjętych przed wyjazdem, ale także działań profilaktycznych podjętych na miejscu. Jak zapobiegać chorobom, na które nie ma szczepień?

Jak uniknąć chorób w Rwandzie, na które nie ma szczepień ani leków?

Poza wymienionymi wyżej zagrożeniami dla zdrowia, w Rwandzie występują też choroby, na które nie ma żadnych szczepień ochronnych. Są to:

  • AIDS – wirus HIV w Rwandzie występuje powszechniej niż w Polsce[6]; przenosi się drogą płciową i przez krew (jak wirus zapalenia wątroby typu B). Aby uniknąć zakażenia, należy unikać używania niesterylnych, ostrych narzędzi (np. igieł) oraz stosować zabezpieczenia podczas stosunków płciowych. 
  • Choroba wysokościowa – fani wypraw w góry znajdą w Rwandzie starowulkan Karisimbi i inne szczyty znajdujące się powyżej 2500 m n.p.m. Aby minimalizować ryzyko związane z chorobą wysokościową, należy stopniowo się aklimatyzować oraz mieć ze sobą odpowiednie leki (na receptę, którą można uzyskać w TropicalMed).
  • Afrykańska gorączka kleszczowa, chikungunya – to choroby zagrażające w Rwandzie przenoszone przez owady i pajęczaki. Zasady profilaktyki są takie same, jak w przypadku malarii, dengi i żółtej gorączki, z tą różnicą, że nie ma na nie ani szczepień, ani środków farmakologicznych.
  • Biegunki podróżnych – to bardzo częsta dolegliwość na wyjazdach, szczególnie do miejsc takich jak Rwanda. Aby w pełni skorzystać ze swojej podróży, warto przestrzegać zasad higieny osobistej i żywienia, które opisano przy okazji chorób brudnych rąk.

Lekarz medycyny podróży TropicalMed udzieli kompleksowych wskazówek profilaktycznych dla osób, którym marzy się Rwanda – jakie szczepienia powinni wykonać, jak wyposażyć apteczkę podróżną (m.in. w repelenty, leki na malarię, środki do dezynfekcji) oraz co robić, by uniknąć chorób zakaźnych i innych dolegliwości podczas afrykańskiego pobytu.

Rwanda co przed podróżą? [przydatne informacje]

Rwanda to kraj położony w Afryce Środkowej, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów ze względu na swoje unikalne atrakcje (np. safari, festiwal Hobe Rwanda) i różnorodność przyrodniczą. Pierwszym etapem przygotowań powinno być sporządzenie planu wycieczki. Poniższy zestaw przydatnych informacji może w tym pomóc.

Rwanda – co warto wiedzieć

Stolica: Kigali – będąc w stolicy, warto odwiedzić miejsce pamięci o ludobójstwie z 1994 roku

Język: rwanda, angielski, francuski i suahili

Waluta: frank rwandyjski (RWF); nie ma problemów z wymianą walut na miejscu

Klimat: wilgotny i równikowy, z dwiema porami deszczowymi (luty-kwiecień i listopad-styczeń)

Flora i fauna: dużą popularnością cieszy się Park Narodowy Wulkanów, gdzie można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie

Transport: najpopularniejszym środkiem lokomocji są autobusy i minibusy; można też wypożyczyć samochód, jednak trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy

Bezpieczeństwo: Rwanda to dość bezpieczne afrykańskie państwo, jednak należy uważać na kradzieże; zagrożeniem dla turystów mogą być też trzęsienia ziemi 

Kuchnia: sałatka kachumbari czy smażone rybki sambaza to przysmaki popularne w Rwandzie, których warto spróbować

Na podstawie wiedzy o specyfice konkretnej podróży, lekarze specjaliści z TropicalMed opracują indywidualny plan immunizacji oraz pozostałych zasad profilaktyki. Dzięki temu z podróży do Rwandy nie przywieziesz choroby, a same wspaniałe wspomnienia.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Rwandy potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia do Rwandy dotyczy tylko tych podróżnych, którzy przybywają z kraju zagrożonego żółtą febrą (także w przesiadce ≥12h). Jako że Polska nie jest obciążona tą chorobą, z reguły nie zaleca się szczepień.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Rwandy?

W razie potrzeby należy wykonać szczepienie przypominające na tężec do Rwandy. Poza tym warto uodpornić się na meningokoki, WZW B oraz choroby brudnych rąk (głównie WZW A i dur brzuszny). W niektórych przypadkach może przydać się szczepienie na dengę przenoszoną przez komary oraz wściekliznę, która grozi po pogryzieniu przez zainfekowane zwierzę.

Gdzie zgłosić się na szczepienia przed podróżą do Rwandy w Krakowie?

Szczepienia Rwanda Kraków są dostępne w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To, co wyróżnia ten ośrodek, to przystępne cenowo pakiety (np. Afryka Light), duża dostępność terminów (także w soboty) oraz wygodna i szybka rejestracja online na wizytę szczepienną.

Na co uważać w Rwandzie?

W Rwandzie należy uważać na komary i kleszcze, które przenoszą tropikalne choroby. Poza tym trzeba mieć na uwadze zasady higieny osobistej i żywienia, by uniknąć chorób brudnych rąk. Infekcje przenoszone przez krew i drogą płciową (WZW B i HIV) to kolejne zagrożenie. Rwanda jest też zagrożona epidemiami inwazyjnej choroby meningokokowej, a ze względu na zaniedbane szczepienia na wściekliznę u zwierząt, występuje ryzyko zakażeń wśród ludzi.

W jaki sposób przygotować się do wizyty szczepiennej?

Po pierwsze, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości. Po drugie, warto przygotować sobie istotne informacje związane z kwalifikacją, takie jak termin, trasa i specyfika podróży oraz stan zdrowia (alergie, choroby itd.). Poza tym, warto założyć wygodny strój, aby ułatwić przeprowadzenie szczepienia w formie zastrzyku. Niektóre preparaty, na dur brzuszny czy cholerę, są doustne, więc konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia, picia i przyjmowania leków co najmniej godzinę przed wizytą.