Jakie szczepienia do Rwandy są zalecane podróżnym?

Rwanda szczepienia – które mogą się przydać w podróży?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Rwanda szczepienia obowiązkowe Katarzyna Ślusarz | 2023-09-05
Głównym zagrożeniem dla zdrowia osób przybywających do Rwandy są choroby brudnych rąk oraz te przenoszone przez komary. Do zakażenia pozostałymi może też dojść drogą kropelkową, przez ugryzienia zwierząt oraz wskutek kontaktu ze skażoną krwią lub stosunku płciowego z osobą zainfekowaną.

Obowiązkowe szczepienia do Rwandy na żółtą febrę dotyczą osób przybywających z krajów zagrożonych. Uodpornienie na COVID-19 nie jest konieczne, jednak w niektórych miejscach mogą być wymagane testy na koronawirusa. Ze względu na zagrożenie chorobami, zaleca się dawkę przypominającą na tężec (+ błonicę i krztusiec) oraz szczepienia na WZW A i B, dur brzuszny, cholerę, meningokoki, wściekliznę i dengę. Poza immunizacją, ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki, m.in. ochrona przed ukąszeniami komarów oraz higiena osobista i żywienia.

Rwanda jak się przygotować do wyjazdu?

Rwanda to kraj położony w Afryce Środkowej, który zyskuje coraz większą popularność wśród turystów ze względu na swoje unikalne atrakcje (np. safari, festiwal Hobe Rwanda) i różnorodność przyrodniczą. Pierwszym etapem przygotowań powinno być sporządzenie planu wycieczki.

Drugi krok to zgłoszenie się na wizytę w ośrodku medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem. Na podstawie wiedzy o stanie zdrowia pacjenta oraz aktywnościach, jakie planuje podjąć w Rwandzie, lekarz sporządzi listę zalecanych szczepień i zasad profilaktyki chorób.

Bardzo ważne jest też zebranie dokumentów: obowiązkowej polisy ubezpieczeniowej, paszportu oraz wizy, którą można wyrobić m.in. przez Internet (migration.gov.rw). W niektórych przypadkach może być też wymagana tzw. żółta książeczka. Co to takiego?

Rwanda szczepienia obowiązkowe – kiedy trzeba się zaszczepić?

Mimo że szczepienia na żółtą febrę z reguły nie są zalecane podróżującym do Rwandy ze względu na niskie ryzyko zakażenia, to w niektórych przypadkach immunizacja może być wymagana od osób w wieku ≥1. roku życia. Kiedy?

Rwanda szczepienia obowiązkowe: wymóg posiadania żółtej książeczki, czyli certyfikatu potwierdzającego uodpornienie na żółtą febrę, dotyczy osób przybywających z krajów zagrożonych żółtą febrą – nawet w tranzycie lotniskowym. Wiele lotów odbywa się z przesiadką w Addis Abebie (Etiopia), więc dokument może być potrzebny.

Jeśli chodzi o szczepienia przeciw COVID-19, to zgodnie z najnowszymi danymi (z 22.03.2023r.) nie są one wymagane. W niektórych obiektach (np. parkach narodowych) może być jednak wymagany negatywny test na koronawirusa, który można wykonać na miejscu.

Zadbaj o siebie przed wyjazdem do Rwandy

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Malaria czy dur brzuszny to choroby, które praktycznie nie występują w Polsce, przez co ryzyko infekcji na wakacjach jest wyższe.
Służba zdrowia w Rwandzie działa gorzej niż w krajach europejskich, co może oznaczać utrudniony dostęp do szczepień poekspozycyjnych na wściekliznę czy tężec.
Rwanda leży w regionie podwyższonego ryzyka epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej, która w dużym stopniu dotyka dorosłych.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Rwanda jakie szczepienia Zapisz się na wizytę szczepienną

Rwanda jakie szczepienia są zalecane podróżnym?

Wyczerpujący lot, nagła zmiana klimatu i duże obciążenie chorobami zakaźnymi w Rwandzie to czynniki, które przemawiają za immunizacją. Jak może wyglądać lista zalecanych szczepionek dla poszczególnych typów wycieczek?

Rwanda szczepienia na pobyt hotelowy
Rwanda szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • meningokoki
 • denga

+profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • cholera
 • wścieklizna
 • żółta febra

+profilaktyka malarii

Szczepienia do Rwandy cena: łączny koszt immunizacji zależy od tego, ile chorób zagraża podróżnemu w miejscu docelowym. Ofertę szczepionek pojedynczych lub w profilowanych zestawach można znaleźć tutaj: cennik TropicalMed.

Aby dowiedzieć się więcej o profilaktyce poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Rwanda jakie szczepienia rutynowe?

Podróżujący do Rwandy powinni przejrzeć i w razie potrzeby uzupełnić wszystkie szczepienia rutynowe, jednak najważniejsza jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec co 10 lat. To ważne, gdyż służba zdrowia w tym kraju może nie funkcjonować najlepiej, a to oznacza utrudniony dostęp do szczepień poekspozycyjnych w razie narażenia się na czynnik zakaźny podczas skaleczenia (tężec) lub drogą kropelkową (krztusiec, błonica). 

Jak chronić się przed chorobami brudnych rąk?

Warunki higieniczno-sanitarne w Rwandzie są na znacznie gorszym poziomie niż w Polsce, przez co ryzyko chorób przenoszonych przez skażoną żywność i wodę oraz brudnymi rękami zwiększa się. Z tego względu zaleca się szczepienia na:

 • WZW A – czyli wirusowe zapalenie wątroby.
 • Dur brzuszny – bakteryjną chorobę objawiającą się wysoką gorączką, wysypką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
 • Cholerę – ostrą, bakteryjną chorobę biegunkową, która nie jest jednak tak częsta u podróżnych jak dwie wymienione wyżej choroby.

Poza immunizacją, w profilaktyce ważna jest higiena rąk, mycie owoców i warzyw przed spożyciem, picie wyłącznie butelkowanej/przegotowanej wody oraz jadanie tylko w sprawdzonych (czystych) miejscach.

Rwanda malaria i inne choroby przenoszone przez komary – jak im zapobiegać?

Tropikalny klimat sprzyja rozwojowi określonych gatunków komarów, które przenoszą groźne choroby. Dlatego podróżnym zaleca się szczepienia przeciw chorobom takim jak:

 • Denga – zagrażająca głównie w obszarach miejskich i podmiejskich.
 • Żółta febra – stanowiąca w Rwandzie niewielkie zagrożenie, jednak szczepienia zaleca się w przypadku wzmożonej ekspozycji na ukąszenia komarów i brak możliwości ochrony przed owadami.

Rwanda malaria: na tę chorobę nie ma w Polsce szczepień ochronnych, a ryzyko zachorowania w podróży jest ogromne. Dlatego zaleca się konsultację lekarską w celu dobrania odpowiednich leków przeciwmalarycznych.

Poza szczepieniami i chemioprofilaktyką przeciwmalaryczną, ważne jest stosowanie środków na komary (repelentów) i moskitier oraz ubieranie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, które utrudniają owadom wkłucie się w skórę.

Pozostałe choroby, przed którymi chronią szczepienia – jak się przenoszą?

W przypadku pozostałych chorób trudno jest o jednoznaczne wytyczne dotyczące profilaktyki, gdyż każda z nich przenosi się w inny sposób. Jak?

WZW B – do zakażenia dochodzi przez kontakt z zainfekowaną krwią lub stosunek seksualny bez zabezpieczeń z nosicielem wirusa zapalenia wątroby typu B.

WZW szczepienia do Rwandy cena
W TropicalMed jest dostępna szczepionka chroniąca zarówno przed WZW B jak i WZW A. To świetny sposób na uodpornienie przed podróżą do Rwandy dla osób, które urodziły się przed 1994 rokiem – tj. przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień na WZW B.

Meningokoki – przenoszą się drogą kropelkową, szczególnie w skupiskach ludzkich (np. w obłożonych hotelach); dodatkowym argumentem przemawiającym za wykonaniem szczepień jest to, że Rwanda leży w tzw. pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, tj. regionie cyklicznych epidemii inwazyjnej choroby meningokokowej.

Wścieklizna – wywołuje ją ugryzienie (rzadziej polizanie) zainfekowanego zwierzęcia, domowego lub dzikiego. Jako że śmiertelny wirus jest w Rwandzie powszechny, ryzyko zakażenia jest duże – szczególnie podczas safari czy pieszych wędrówek poza miastem.

Jak chronić się przed chorobami, na które nie ma szczepień?

W Rwandzie zagrażają też choroby, na które nie ma żadnych szczepień ochronnych. Są to:

AIDS – wirus HIV w Rwandzie występuje powszechniej niż w Polsce; przenosi się drogą płciową i przez krew (jak wirus zapalenia wątroby typu B). Aby uniknąć zakażenia, należy unikać używania niesterylnych, ostrych narzędzi (np. igieł) oraz stosować zabezpieczenia podczas stosunków płciowych. 

Choroba wysokościowa – fani wypraw w góry znajdą w Rwandzie starowulkan Karisimbi i inne szczyty znajdujące się powyżej 2500 m n.p.m. Aby minimalizować ryzyko związane z chorobą wysokościową, należy stopniowo się aklimatyzować oraz mieć ze sobą odpowiednie leki (na receptę, którą można uzyskać w TropicalMed).

Afrykańska gorączka kleszczowa, chikungunya – to choroby zagrażające w Rwandzie przenoszone przez owady i pajęczaki. Zasady profilaktyki są takie same, jak w przypadku malarii, dengi i żółtej gorączki, z tą różnicą, że nie ma na nie ani szczepień, ani środków farmakologicznych.

Rwanda co przed podróżą? [przydatne informacje]

Jak wspomniano wcześniej, pierwszym etapem przygotowań do wyjazdu do Rwandy powinno być opracowanie planu podróży. Poniższy zestaw przydatnych informacji może w tym pomóc.

Rwanda – co warto wiedzieć

Stolica: Kigali – będąc w stolicy, warto odwiedzić miejsce pamięci o ludobójstwie z 1994 roku

Język: rwanda, angielski, francuski i suahili

Waluta: frank rwandyjski (RWF); nie ma problemów z wymianą walut na miejscu

Klimat: wilgotny i równikowy, z dwiema porami deszczowymi (luty-kwiecień i listopad-styczeń)

Flora i fauna: dużą popularnością cieszy się Park Narodowy Wulkanów, gdzie można spotkać zagrożone wyginięciem goryle górskie

Transport: najpopularniejszym środkiem lokomocji są autobusy i minibusy; można też wypożyczyć samochód, jednak trzeba mieć międzynarodowe prawo jazdy

Bezpieczeństwo: Rwanda to dość bezpieczne afrykańskie państwo, jednak należy uważać na kradzieże; zagrożeniem dla turystów mogą być też trzęsienia ziemi 

Kuchnia: sałatka kachumbari czy smażone rybki sambaza to przysmaki popularne w Rwandzie, których warto spróbować

Na podstawie wiedzy o specyfice konkretnej podróży, lekarze specjaliści z TropicalMed opracują indywidualny plan immunizacji oraz pozostałych zasad profilaktyki. Dzięki temu z podróży do Rwandy nie przywieziesz choroby, a same wspaniałe wspomnienia.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Rwandy potrzebne są szczepienia?

Obowiązek szczepienia do Rwandy dotyczy tylko tych podróżnych, którzy przybywają z kraju zagrożonego żółtą febrą (także w przesiadce ≥12h). Jako że Polska nie jest obciążona tą chorobą, z reguły nie zaleca się szczepień.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Rwandy?

W razie potrzeby należy wykonać szczepienie przypominające na tężec do Rwandy. Poza tym warto uodpornić się na meningokoki, WZW B oraz choroby brudnych rąk (głównie WZW A i dur brzuszny). W niektórych przypadkach może przydać się szczepienie na dengę przenoszoną przez komary oraz wściekliznę, która grozi po pogryzieniu przez zainfekowane zwierzę.

Gdzie zgłosić się na szczepienia przed podróżą do Rwandy w Krakowie?

Szczepienia Rwanda Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To, co wyróżnia ten ośrodek, to przystępne cenowo pakiety (np. Afryka), duża dostępność terminów (także w soboty) oraz wygodna i szybka rejestracja online na wizytę szczepienną.

Na co uważać w Rwandzie?

W Rwandzie należy uważać na komary i kleszcze, które przenoszą tropikalne choroby. Poza tym trzeba mieć na uwadze zasady higieny osobistej i żywienia, by uniknąć chorób brudnych rąk. Infekcje przenoszone przez krew i drogą płciową (WZW B i HIV) to kolejne zagrożenie. Rwanda jest też zagrożona epidemiami inwazyjnej choroby meningokokowej, a ze względu na zaniedbane szczepienia na wściekliznę u zwierząt, występuje ryzyko zakażeń wśród ludzi.