Półpasiec co to takiego?
Półpasiec to wirusowa choroba zakaźna, która może być następstwem zakażenia ospą wietrzną. Obie infekcje są bowiem wywołane przez te same patogeny (Varicella-zoster virus).
Ospa wietrzna a półpasiec: nawet bezobjawowe lub łagodne przebycie ospy nie wyklucza pojawienia się półpaśca przy najbliższym spadku odporności.
Podczas tzw. latencji, czyli okresu uśpienia w zwojach nerwowych gospodarza, wirus nie jest groźny. Problem pojawia się, gdy drobnoustroje się „budzą” – wówczas pojawiają się objawy półpaśca. Jakie?
Półpasiec objawy i powikłania – jak przebiega choroba?
Półpasiec co to: bolesna, pęcherzykowa wysypka, która zazwyczaj występuje po jednej stronie ciała/twarzy. Jej rozpoznanie mogą ułatwić zdjęcia innych pacjentów cierpiących na półpasiec (sprawdź, jak wygląda półpasiec).
Półpasiec objawy początkowe: na kilka dni przed pojawieniem się wysypki na skórze, chory może odczuwać swędzenie lub mrowienie w miejscach, gdzie się rozwija. Bywa, że towarzyszą jej inne symptomy. Jakie?
Półpasiec objawy:
- podwyższona temperatura ciała,
- ból głowy,
- złe samopoczucie,
- problemy żołądkowe.
Powikłania: najczęstszym następstwem choroby (występującym u 10-18% pacjentów) jest tzw. neuralgia półpaścowa. To intensywne nerwobóle, które mogą utrzymywać się latami, nawet po ustąpieniu wysypki. Ryzyko wystąpienia tego typu powikłań znacząco wzrasta po 40. roku życia. Wirus ospy wietrznej i półpaśca występuje w komórkach nerwowych człowieka, toteż rozprzestrzeniając się, może uszkadzać poszczególne struktury. Jakie?
Czy półpasiec może być na twarzy?
Stopień nasilenia objawów i miejsce wystąpienia wysypki mogą być różne u poszczególnych pacjentów. Półpasiec na twarzy może wpływać na oczy i uszy, a co za tym idzie – spowodować utratę lub pogorszenie wzroku/słuchu. To jedno z niebezpieczniejszych powikłań.
Wirus „wędrując” z nerwu twarzowego do przedsionkowo-ślimakowego, może powodować uszkodzenia/utratę słuchu oraz zawroty głowy (półpasiec uszny).
Jeśli występuje na twarzy, może zaatakować cały zwój trójdzielny (nerw szczękowy, żuchwowy i oczny), wywołując:
- zapalenie rogówki, intensywny ból czy uszkodzenie/utratę wzroku (półpasiec oczny),
- nadżerki na podniebieniu, dziąsłach czy języku,
- częściowy paraliż twarzy.
Poza twarzą, wysypka może pojawiać się w wielu różnych miejscach:
- półpasiec na nodze,
- półpasiec na stopie,
- półpasiec na plecach.
Jak wygląda półpasiec: charakterystyczne dla tej choroby jest występowanie skupiska pęcherzyków w jednym obszarze ciała (np. półpasiec na nodze, półpasiec na plecach); odmiana rozsiana, zwana czasem uogólnioną, występuje zdecydowanie rzadziej.
Podsumowując...
Półpasiec co to za choroba?
Półpasiec to choroba zakaźna będąca następstwem reaktywacji wirusa ospy wietrznej i półpaśca w organizmie człowieka. Zapadają na nią wyłącznie osoby, które przeszły infekcję pierwotną, czyli ospę.Półpasiec objawy: początkowo mrowienie i swędzenie skóry, następnie w tym miejscu pojawia się pęcherzykowata, bolesna wysypka. Wykwity są z reguły zlokalizowane po jednej stronie twarzy/ciała.
Półpasiec jak można się zarazić: nie da się zarazić półpaścem, jednak kontakt z osobą dotkniętą którąś z tych dwóch chorób może skutkować wystąpieniem ospy, która z czasem grozi wystąpieniem półpaśca.
Dodatkowo należy liczyć się z ryzykiem szpecącej blizny po półpaścu. Jak leczy się tę chorobę?
Półpasiec a ospa – jak można się zarazić?
Wirusem ospy wietrznej i półpaśca można się zarazić zarówno od osoby chorej na ospę wietrzną, jak i od cierpiącej na półpasiec:
- ospa roznosi się głównie drogą kropelkową i przez kontakt z przedmiotami skażonymi wydzielinami górnych dróg oddechowych nosiciela (ospa jest bardziej zaraźliwa)
- czynnikiem zakaźnym półpaśca jest płyn z pęcherzy wysypkowych – bezpośredni kontakt z chorym lub rzeczami zanieczyszczonymi tą substancją grożą infekcją (ospą wietrzną).
Aby zapobiec wniknięciu wirusa do swojego organizmu, należy zachować bezpieczną odległość od zainfekowanych osób. Przydatne są też środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki) podczas opieki nad chorym.
Czynnikiem zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na ospę jest ekspozycja na wirusa. „Wyzwalaczami” półpaśca uśpionego w organizmie człowieka są natomiast:
- stres – na który podatni są szczególnie dorośli,
- przewlekłe choroby i przyjmowanie leków – ich ryzyko także rośnie wraz z wiekiem.
Jak widać, ospa jest bardziej chorobą wieku dziecięcego, natomiast prawdopodobieństwo wystąpienia półpaśca wzrasta wraz z wiekiem. Jak chronić się przed obiema chorobami?
Jak wygląda leczenie półpaśca?
Kiedy dojdzie do reaktywacji uśpionego wirusa ospy wietrznej i półpaśca, stosuje się leczenie przeciwwirusowe. Są to środki zawierające acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir, które podane szybko skracają i łagodzą infekcję.
Wysypka powstała w wyniku choroby bywa naprawdę bolesna, toteż często podaje się leki przeciwbólowe. Mokre okłady czy chłodne kąpiele pomagają uśmierzyć dokuczliwe swędzenie.
Obserwując niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia najlepszej metody leczenia. Zastanawianie się, czy półpasiec sam przejdzie odbiera szansę na szybką diagnozę i skuteczne zwalczanie choroby.
Szczepienie na półpasiec i ospę, czyli jak wygląda profilaktyka?
Najlepszą sposobem na ochronę przed wirusem ospy wietrznej i półpaśca jest immunizacja. Można w tym przypadku rozważyć dwie opcje:
- szczepienie na ospę (np. Varilrix) – dla osób, które nie zetknęły się z tą chorobą; zapobiega zakażeniu, a co za tym idzie, minimalizuje ryzyko wystąpienia półpaśca;
- szczepienie na półpasiec (Shingrix) – dla dorosłych, którzy przebyli infekcję, ale chcą zapobiegać reaktywacji wirusa i rozwinięciu się półpaśca.
Na terenie UE zarejestrowano szczepionkę na półpasiec. Shingrix w Polsce pojawił się w 2023 roku.
W Polsce dostępne są szczepionki przeciw ospie wietrznej, których celem jest zapobieganie infekcji, a co za tym idzie – eliminowanie ryzyka wystąpienia półpaśca w późniejszym czasie.
Szczepionka na półpasiec w Polsce jest dostępna od 2023 roku. Preparat Shingrix dla dorosłych (głównie seniorów) zapobiega reaktywacji wirusa u osób, które miały styczność z wirusem ospy wietrznej i półpaśca. W konsekwencji zmniejsza się ryzyko wystąpienia wyniszczających powikłań po chorobie – są na to narażeni szczególnie dorośli i seniorzy (> 65 r.ż.), toteż Shingrix w Polsce zaleca się szczególnie w grupach ryzyka. Według szacunków CDC, u ⅓ osób, które przechorowały ospę w dzieciństwie, wystąpi półpasiec.
Szczepionka na półpasiec cena – ile kosztuje Shingrix w TropicalMed?
Szczepionka na półpasiec w Polsce nie jest obowiązkowa, więc zakup i dostarczenie preparatu do punktu szczepień leży w obowiązku zainteresowanego immunizacją.
Shingrix szczepionka cena a dostępność: Shingrix w Polsce kosztuje mniej lub więcej, w zależności od marży w danej aptece. Należy pamiętać, że bardzo niewiele punktów w całym kraju ma preparat na stanie.
TropicalMed to miejsce, w którym można uodpornić się nie tylko na ospę, ale i na półpasiec. Wystawienie recepty oraz podanie preparatu (po kwalifikacji) następuje w jednym miejscu i bez kolejek co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu. Ile to kosztuje?
Szczepionka na półpasiec cena – pełna immunizacja wiąże się z kosztem podania dwóch dawek preparatu; przed każdą konieczna jest specjalistyczna kwalifikacja:
- kwalifikacja lekarska – 60 zł
- Shingrix szczepionka cena za pojedynczą dawkę – 939 zł
Immunizacja zapewnia ochronę przed reaktywacją wirusa ospy wietrznej i półpaśca w organizmie. W TropicalMed przebiega sprawnie i jest wykonywana przez wykwalifikowany personel medyczny.
Półpasiec jest nie tylko dokuczliwą chorobą, ale także grozi poważnymi powikłaniami. Warto więc rozważyć szczepienia na ospę wietrzną (Varilrix) lub na półpasiec (Shingrix). Można się na nie zapisać za pomocą wygodnego systemu rejestracji online.
Serdecznie zapraszamy!
FAQ - często zadawane pytania
Ile razy w życiu można mieć półpasiec?
Wprawdzie półpasiec przechodzi się zazwyczaj tylko raz, jednak zdarzają się przypadki kilkukrotnego zachorowania. Są one bardzo rzadkie, jednak mogą wystąpić także u osób, których układ immunologiczny jest w pełni sprawny.
Czy jest szczepionka na półpasiec?
Szczepionka na półpasiec Shingrix jest dostępna w Polsce od 2023 roku. O ile w aptekach mogą wystąpić trudności z zakupem preparatu, o tyle w TropicalMed nie ma problemów z dostępnością szczepionki.
Czy szczepienie na ospę chroni przed półpaścem?
Szczepienie na ospę chroni przed pierwotną infekcją wirusem ospy wietrznej i półpaśca, a w konsekwencji – przed jego reaktywacją w organizmie i wystąpieniem półpaśca. Immunizacja jest zatem zalecana wszystkim, którzy nie przebyli ospy.
Jak uchronić się przed zakażeniem półpaścem?
Aby chronić się przed półpaścem, warto rozważyć szczepienie na ospę, które zapobiega pierwotnej infekcji. W przypadku przechorowania ospy (najczęściej w dzieciństwie) warto rozważyć szczepienie na półpasiec. Obu chorób można nabawić się poprzez kontakt z nosicielem wirusa, toteż warto unikać spotkań z takimi osobami.