Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Kiedy, gdzie i w jakiej cenie zrobić szczepienia do Lesotho?

Lesotho szczepienia podróżnych – gdzie i kiedy wykonać?

Angelika Karnasiewicz | 2024-11-20
Lesotho to wyjątkowy kraj, jako jedyny na świecie w całości położony na wysokości ponad 1000 m n.p.m. Odwiedzający tę malowniczą krainę wysokich gór i urokliwych dolin powinni jednak mieć na uwadze występujące tu zagrożenia zdrowotne. W przygotowaniu do bezpiecznej podróży pomaga TropicalMed.

Na 6-8 tygodni przed wyjazdem do Lesotho warto odwiedzić przychodnię TropicalMed, aby przyjąć niezbędne szczepienia, m.in. ze względu na wysokie ryzyko zarażenia się wścieklizną, WZW A oraz durem brzusznym. Zagrożeniem jest również WZW B, meningokoki oraz odra. Podróżujący powinni upewnić się co do przyjęcia rutynowych szczepień: na tężec, błonicę, krztusiec. Na względzie trzeba mieć fakt, że dostęp do czystej wody oraz opieki medycznej jest tu utrudniony. Obecnie nie obowiązują obostrzenia związane z COVID-19.

Czy warto rozważyć szczepienia do Lesotho?

Do Lesotho szczepienia są wysoce zalecane, ponieważ dostęp do miejscowej opieki zdrowotnej jest znacznie utrudniony, szczególnie dla przebywających na obszarach wiejskich. Świadczone usługi medyczne są tam na niskim poziomie – brakuje wykształconych pracowników z fachową wiedzą. Aby nie ryzykować uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia, warto zapobiec powszechnie panującym tu chorobom i zdecydować się na szczepienia do Lesotho.

Dowiedz się, na jakie zagrożenia zdrowotne są narażeni podróżujący do Lesotho oraz jak można im zaradzić.

Lesotho szczepienia zalecane – ile kosztują?

Plan immunizacji będzie różnić się m.in. w zależności od tego, jaki rodzaj podróży ma być obrany. Dlatego w tabelce znajduje się podsumowanie szczepień na choroby zagrażające w Lesotho.

Lesotho szczepienia na wyjazd hotelowyLesotho szczepienia na wycieczkę objazdową
  • rutynowe (głównie na odrę i tężec)
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • dur brzuszny
  • rutynowe (głównie na odrę i tężec)
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • dur brzuszny
  • cholera

Obostrzenia COVID-19: aktualnie wszystkie ograniczenia wjazdowe związane z COVID-19 (szczepienia, kwarantanna czy testy) zostały zniesione[1].

Dokładny plan szczepienia oraz indywidualnie dobrane preparaty pacjent otrzymuje podczas konsultacji lekarskiej (70 zł) poprzedzającej immunizację. Więcej dowiesz się z cennika TropicalMed.

Na jakie choroby brudnych rąk w Lesotho szczepienia są zalecane?

Brak dostępu do wody pitnej i odpowiedniej infrastruktury higieniczno-sanitarnej skutkuje wysokim ryzykiem zapadnięcia na tzw. choroby brudnych rąk. Nie jest o nie trudno, tym bardziej że 80% mieszkańców terenów wiejskich korzysta z wody z niepewnych źródeł, a ok. 66% nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych pozwalających na higieniczne i odpowiednie z nich korzystanie[2]

Nie daj się groźnym chorobom w Lesotho!

Skorzystaj ze szczepień w TropicalMed

W Lesotho występuje śmiertelna wścieklizna: szczepienie to jedyna skuteczna ochrona.
Dostęp do tamtejszej opieki medycznej jest utrudniony, a warunki sanitarne są na niskim poziomie.
Wizyta w TropicalMed może oszczędzić przykrych niespodzianek podczas wyjazdu.
Indywidualne podejście. Wykwalifikowany personel medyczny. Bezpieczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Lesotho turystyka Umów się na wizytę szczepienną

Do chorób brudnych rąk, które zagrażają w Lesotho, należą:

  • WZW A – objawia się nudnościami, zażółceniem gałek ocznych i skóry oraz ciemną barwą moczu; może prowadzić do poważnego odwodnienia; u wielu chorych objawy powracają lub nie ustępują nawet przez kilka miesięcy;
  • Dur brzuszny – wywołuje wysoką gorączkę, brunatny nalot na języku oraz wysypkę na tułowiu; może prowadzić do uszkodzenia wątroby, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet do śmierci.
  • Cholera – to ostra, bakteryjna choroba z obfitą biegunką i wymiotami (bez bólu brzucha); grozi szybkim odwodnieniem, będącym zagrożeniem zdrowia i życia.

Powyższe choroby mogą przenosić się również przez żywność, np. owoce czy warzywa umyte w zanieczyszczonej wodzie.

W podróży należy zachowywać podstawowe środki higieny na tyle, na ile to możliwe: często myć ręce, nie jeść niemytych owoców i warzyw, pić wodę tylko z pewnego źródła oraz unikać stołowania się w miejscach, gdzie dania mogą być przygotowywane i przechowywane w podejrzanych warunkach. 

Do Lesotho szczepienia na choroby brudnych rąk są dostępne w TropicalMed. To najskuteczniejsza ochrona przed zapadnięciem na te infekcje.

Oferujemy kilka rodzajów preparatów szczepiennych: dwudawkowy preparat na WZW A (w cenie 259-289, w zależności od wybranego preparatu) lub trzydawkowa szczepionka na WZW A i B (koszt jednej dawki to 399 zł).

Immunizacja na dur brzuszny obejmuje podanie domięśniowe jednej dawki preparatu (której koszt to 299 zł) albo doustne przyjęcie 3 dawek (opłata za jedną wynosi 299 zł).

Jakie inne szczepienia do Lesotho wykonać?

Prócz chorób brudnych rąk, podróżujący do Lesotho powinni uodpornić się przed następującymi chorobami:

  • WZW B – choroba przenosząca się drogą płciową oraz wskutek kontaktu z zakażoną krwią; wywołuje ból brzucha, wymioty oraz zażółcenie skóry i białek oczu, choć może też przebiegać bezobjawowo; powoduje uszkodzenie wątroby, nowotwory, a także zgon;
  • Wścieklizna – przenoszona przez chore zwierzęta, głównie psy i nietoperze, których w Lesotho jest sporo, stąd wścieklizna występuje tu endemicznie od lat 80. XX wieku[3]; charakteryzuje się wodowstrętem i światłowstrętem i niemal zawsze kończy się śmiercią;
  • Meningokoki – rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, nawet wskutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem. Objawy, jak ból głowy i stawów, gorączka, sztywność karku i wymioty, mogą nasilać się z każdą godziną już 2 dni po zakażeniu. Jeśli dojdzie do inwazyjnej choroby meningokokowej w postaci posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, niemal zawsze konieczne jest włączenie antybiotykoterapii i hospitalizacja, choć zdarza się, że mimo to chory umiera.
  • Odra-świnka-różyczka – to rutynowe szczepienia, które warto mieć w swojej książeczce zdrowia, szczególnie że odra występuje coraz powszechniej na świecie.
  • Błonica-tężec-krztusiec – to także rutynowe szczepienia co do których przyjęcia warto się upewnić; dawka przypominająca jest zalecana co 10 lat.

Pamiętanie o podstawowych zasadach higieny i przestrzeganie czystości w trudnych warunkach Lesotho nie zawsze będzie możliwe. Dlatego najskuteczniejszą ochroną jest zapobieganie zachorowaniu i ciężkiemu przebiegowi infekcji w formie szczepień:

  • preparat podawany w liczbie dawek 2-4 domięśniowo lub śródskórnie przeciw wściekliźnie (w cenie 399 zł za jedną)
  • szczepionka podawana w 2 dawkach domięśniowo lub podskórnie na odrę, świnkę i różyczkę (koszt 199 zł za pojedynczą dawkę)
  • jednodawkowy preparat 4w1 na błonicę, tężec, krztusiec i polio (1 dawka kosztuje 239 zł) lub 3w1 bez antygenu polio (229 zł)
  • jednodawkowy preparat na meningokoki ACWY wstrzykiwany domięśniowo (279 zł)
  • dwu- lub trzydawkowy preparat na meningokoki B podawany domięśniowo (za jedną dawkę trzeba zapłacić 449 zł)

Szczepionki te dają odporność na co najmniej kilka lat (w zależności od konkretnego preparatu).

Czy są zagrożenia, na które nie ma szczepień?

Szczepienia do Lesotho to bardzo dużo, choć nie wszystko: turyści w Lesotho powinni być świadomi innych panujących zagrożeń. W Lesotho należy uważać na kleszcze oraz węże. W tej kwestii sprawdzą się dobre repelenty oraz buty za kostkę, szczególnie jeśli w planie jest podróż na obszary wiejskie i górskie. 

Dodatkowym zagrożeniem jest mocne słońce. Bez odpowiedniej ochrony można doznać dotkliwych poparzeń. Warto zaopatrzyć się w dobry krem z filtrem, nakrycie głowy i przewiewną, zakrywającą ciało odzież.

W Lesotho turystyka górska cieszy się dość sporą popularnością. Jednak zainteresowani wyjściami w te obszary powinni być świadomi ryzyka choroby wysokościowej[4], która wywoływana jest przez niski poziom tlenu. Objawia się m.in. bólem głowy i zmęczeniem. Aby uniknąć choroby wysokościowej, należy wchodzić na górę stopniowo, utrzymywać organizm odpowiednio nawodniony i ewentualnie zażywać leki przepisane przez lekarza medycyny podróży. Górołazi powinni również zaopatrzyć się w krem z filtrem oraz pomadkę na usta chroniącą przed suchym, mroźnym wiatrem.

Lesotho bezpieczeństwo – jak zadbać o nie w podróży?

Kiedy w Lesotho turystyka cieszy się największym zainteresowaniem? Dobrym czasem na odwiedzenie tego kraju jest okres od października do kwietnia, kiedy jest ciepło i sucho. Dla zainteresowanych sportami zimowymi w Lesotho dobrym momentem na podróż będzie pora zimowa od czerwca do sierpnia.

Należy mieć świadomość wysokiego ryzyka klęsk żywiołowych – w kraju często dochodzi do gwałtownych ulew i powodzi, ale również susz i silnych wiatrów[5]. Niesprzyjające warunki klimatyczne nie tylko stanowią zagrożenie dla mieszkańców i turystów: wpływają również na nieurodzaj, na skutek czego rosną ceny żywności w tym kraju[6].  

W Lesotho bezpieczeństwo jest obniżone ze względu na kradzieże samochodów i włamania. Należy zatem przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa: zamykać drzwi i okna samochodów oraz obiektów noclegowych, a cenne przedmioty ukryć najlepiej w sejfie hotelowym.

Aby wzmocnić swoje w Lesotho bezpieczeństwo, przed wyjazdem warto dokonać rejestracji w Odyseuszu i w razie konieczności otrzymać podstawową pomoc. Należy także pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu zdrowotnym, aby w pełni cieszyć się wyjazdem i być przygotowanym na ewentualne niespodziewane zdarzenia.

Lesotho turystyka – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Lesotho to unikatowy kraj otoczony przez Republikę Południowej Afryki. Na jego wyjątkowość wpływa fakt, że jest najwyżej położonym krajem na świecie, w całości powyżej 1000 m n.p.m. Liczne jaskinie, malownicze góry i wodospady, urokliwe wioski i możliwość komunikacji w języku angielskim przyciągają tu sporo turystów. Jednak aby podróż przebiegła bezpiecznie warto wiedzieć, z jakimi zagrożeniami dla zdrowia można się tu zetknąć i jakie szczepienia do Lesotho należy przyjąć.

Ten afrykański kraj z pewnością jest warty zobaczenia. Jednak aby wyjazd przebiegł pomyślnie, powinien być odpowiednio zaplanowany, a podróżujący – dobrze przygotowani. Prócz zaleceń medycznych i zasad bezpieczeństwa warto poznać o Lesotho ciekawostki.

Lesotho ciekawostki

Stolica: Maseru, gdzie znajduje się Katedra Matki Bożej Zwycięskiej, a w niewielkiej odległości szczyt Lion Rock

Język: angielski i sesotho

Waluta: loti sotyjskie (LSL)

Wiza: wymagana wiza pobytowa w paszporcie

Klimat: zwrotnikowy; w górach mroźne zimy z opadami śniegu, ciepło i wilgotno na niżej położonych terenach

Flora i fauna: w Górach Smoczych z najwyższym szczytem Thabana Ntlenyana (3482 m n.p.m) występuje roślinność alpejska; można spotkać antylopy i zebry

Lesotho bezpieczeństwo: wysoki poziom przestępczości; należy zachować podstawowe środki ostrożności i zarejestrować się w systemie Odyseusz

Transport: ruch lewostronny, drogi poza miastami w niezadowalającym stanie

Gniazdka: typ M, przydatny będzie adapter sieciowy

Kuchnia: słynnym daniem jest Moroho przygotowywane z zielonych warzyw (m.in. szpinaku), popularnymi przekąskami są też pieczona kukurydza oraz Likhobe – gotowane ziarna kukurydzy

Ochronę zdrowia przed podróżą zapewnia TropicalMed. To przychodnia specjalizująca się w medycynie podróży i medycynie tropikalnej. Wykwalifikowany personel medyczny na pierwszym miejscu stawia indywidualne podejście do pacjenta i jego bezpieczeństwo.

Umów się na wizytę w TropicalMed, aby zyskać pełną immunizację i cenne zalecenia przed wyjazdem do Lesotho!

FAQ - często zadawane pytania

Czy w Lesotho jest bezpiecznie?

W Lesotho odnotowuje się przypadki przestępczości, dlatego podróżnym zaleca się stosowanie podstawowych środków bezpieczeństwa oraz rejestrację w systemie Odyseusz. Prócz tego endemicznie występuje tam wścieklizna, a w sąsiadujących krajach również odra. Z tego powodu warto odpowiednio przygotować się do podróży pod kątem zdrowotnym.

Czy do Lesotho potrzebne są szczepienia?

Nie ma ścisłych restrykcji co do szczepień (również na COVID-19), jednak immunizacja w formie szczepień jest wysoce zalecana m.in. z powodu słabo dostępnej opieki medycznej oraz niskiego poziomu higieny.

Na co trzeba się zaszczepić przed wyjazdem do Lesotho?

Podróżni powinni przyjąć immunizację przed chorobami zagrażającymi w Lesotho, jakimi są: WZW A i B, dur brzuszny i wścieklizna. Warto też być na bieżąco z rutynowymi szczepieniami: meningokoki, błonica-tężec-krztusiec oraz odra-świnka-różyczka.

Gdzie zaszczepić się przed wyjazdem do Lesotho?

Jasne i przydatne zalecenia na czas wyjazdu oraz potrzebne szczepienia Lesotho Kraków oferuje przychodnia TropicalMed (Wrocławska 53D, 30-011 Kraków).

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

W wieczór przed dniem wizyty warto położyć się wcześniej spać, by być wypoczętym. W przypadku większości szczepień nie są wymagane szczególne restrykcje, z wyjątkiem doustnego preparatu na dur brzuszny – na godzinę przed jego podaniem nie wolno jeść ani pić. Do przychodni należy zabrać ze sobą książeczkę zdrowia i dowód tożsamości, a także plan podróży.