Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Bora-Bora wakacje 2024: jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane?

Bora-Bora szczepienia: jakie wytyczne dla turystów 2024?

Klaudia Gierlicka | 2024-02-14 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Planując wyprawę na Bora-Bora, należy zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo. Wizyta w TropicalMed 6-8 tygodni przed wylotem może pomóc uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i kosztów ewentualnego leczenia. Przyjęcie szczepień dopasowanych do podróży i znajomość zasad profilaktyki może uratować zdrowie i życie!

Bora-Bora wycieczka – jak zadbać, by była zdrowa i bezpieczna?

Podróż na Bora-Bora, rajską wyspę Polinezji Francuskiej, to spełnienie marzeń niejednego człowieka. Aby przywieźć z niej wyłącznie dobre wspomnienia, a nie chorobę, należy odpowiednio o siebie zadbać i zgłosić się do ośrodka medycyny tropikalnej najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem.

Bora-Bora wakacje last minute: nie warto rezygnować z wizyty w TropicalMed, mając mniejszy niż zalecany zapas czasu.  Wiele szczepień można bowiem wykonać w schemacie przyspieszonym, a znajomość zasad profilaktyki niejednokrotnie ratuje zdrowie, a nawet życie w podróży.

Lot trwający ponad dobę oraz znaczna zmiana strefy klimatycznej i czasowej (sprawdź: jet lag) to czynniki osłabiające organizm przyjezdnych i zwiększające ich podatność na choroby zakaźne. W zapobieganiu infekcjom u osób podróżujących na Bora-Bora szczepienia są więc kluczowe. Które są obowiązkowe, a które zalecane?

Polinezja Francuska szczepienia obowiązkowe – czy trzeba je wykonywać?

Jako że wyspy Bora-Bora, Tahiti, Tubuai i wszystkie inne wchodzące w skład Polinezji Francuskiej stanowią terytorium zamorskie Francji, obowiązują tam takie same obostrzenia związane z COVID-19.   

Polinezja Francuska szczepienia na COVID-19 (dane aktualne na dzień 01.08.2022 r.) od 1 sierpnia zniesiono wszelkie obostrzenia dla podróżujących, co oznacza brak konieczności immunizacji, poddawania się testom czy kwarantannie.

Bezpośrednia podróż z Polski nie wiąże się z obowiązkiem immunizacji, jednak robiąc wcześniejszy przystanek (> 12 godzin) w kraju zagrożonym żółtą febrą, osoby od 1. roku życia potrzebują Międzynarodowej Książeczki Szczepień (wykaz państw endemicznych w odnośniku).

Bora-Bora szczepienia zalecane – które warto wykonać przed wyjazdem?

W przypadku tak odległej destynacji turystycznej jak Bora-Bora wycieczka powinna być odpowiednio zaplanowana. Dopiero znając termin, trasę i specyfikę podróży, można zgłosić się do TropicalMed. Nasi lekarze wydają bowiem zalecenia na podstawie tych czynników oraz indywidualnych potrzeb/predyspozycji pacjenta. 

Wybierasz się w podróż na Bora-Bora?

Zaplanuj wizytę szczepienną przed wylotem

Denga stanowi duży problem zdrowia publicznego w Regionie Zachodniego Pacyfiku WHO.
Polinezja Francuska jest wolna od psiej wścieklizny, ale śmiertelny wirus może krążyć wśród nietoperzy.
Nawet wypicie drinka z lodem sporządzonym z nieuzdatnionej wody może skończyć się durem brzusznym czy WZW typu A.
Duży wybór szczepionek. Wykwalifikowany personel. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Bora-Bora wakacje Zarejestruj się na szczepienia
Szczepienia na pobyt hotelowy (np. Bora-Bora wakacje all inclusive)
Szczepienia na wycieczkę objazdową (np. safari jeepem po wyspie)
  • rutynowe 
  • na WZW typu A
  • na dur brzuszny
  • na meningokoki
  • na dengę
  • rutynowe 
  • na WZW typu A 
  • na dur brzuszny
  • na wściekliznę
  • na dengę

Szczepienia przeciwko chorobom występującym na Bora-Bora chronią nie tylko zdrowie, ale i portfel turysty – MSZ podaje, że koszty leczenia we Francji (a więc także w terytoriach zamorskich) są wysokie. Wprawdzie działa tam EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), jednak nie pokrywa 100% wydatków związanych z leczeniem, diagnostyką czy transportem sanitarnym.

Jakie są rutynowe szczepienia na Bora-Bora?

Niektóre szczepienia rutynowe, czyli wykonywane obowiązkowo w ramach PSO (Programu Szczepień Ochronnych) nie dają trwałej odporności inne zostały wprowadzone stosunkowo niedawno. Z tych względów zaleca się uzupełnienie immunizacji na następujące choroby.

Błonica, tężec, krztusiec

To trzy bakteryjne choroby, którym można zapobiegać, stosując pojedynczą dawkę przypominającą co 10 lat; szczepienie podstawowe raczej każdy ma bowiem za sobą. 

O skaleczenie i zabrudzenie rany na wakacjach jest dość łatwo, co grozi neurologiczną infekcją (tężcem). Na Bora-Bora przybywają mieszkańcy różnych państw, gdzie programy szczepień są różne – nie każdy jest więc uodporniony na choroby układu oddechowego (błonicę, krztusiec), co zwiększa ryzyko infekcji w podróży.

WZW typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B figuruje w PSO dopiero od 1994-96 roku, więc osoby urodzone wcześniej powinny poddać się szczepieniu przed podróżą. Pozwoli to uniknąć infekcji, która może mieć przebieg:

  • ostry, z żółtaczką, bólami brzucha, nudnościami i wymiotami;
  • przewlekły (bezobjawowy), wyniszczający wątrobę i prowadzący do marskości i/lub raka.

WZW typu B w podróży może przenosić się przez krew i drogą płciową. Aby nie narażać się na infekcję podczas pobytu na Bora-Bora szczepienia warto wykonać przed wyjazdem z Polski.

Jak wygląda profilaktyka i szczepienia na choroby brudnych rąk na Bora-Bora?

Regularne mycie rąk (szczególnie przed posiłkami), spożywanie wyłącznie uzdatnionej wody i spożywanie bezpiecznej, tj. dogotowanej i higienicznie przyrządzonej żywności, są kluczowe dla zdrowia. Pozwala to zapobiegać biegunkom podróżnych o różnym pochodzeniu, na które zazwyczaj nie ma szczepień ochronnych. 

W przypadku niektórych chorób przenoszonych w ten sposób można podjąć dodatkowe zabezpieczenie w postaci immunizacji. Są to:

  • Dur brzuszny – to bakteryjna choroba układu pokarmowego, objawiająca się m.in. wysoką gorączką, wymiotami i zaparciami; może doprowadzić do uszkodzenia jelita.
  • WZW typu A – wirusowe zapalenie wątroby typu A z reguły nie występuje w postaci przewlekłej (jak WZW B), jednak może wywołać ostrą infekcję, zwłaszcza u dorosłych podróżnych.

Dla osób, którym marzy się Polinezja Francuska szczepienia oraz higiena osobista i żywienia są niezbędne dla zachowania zdrowia w podróży po rajskich wyspach.

Jak uniknąć chorób przenoszonych przez komary na Bora-Bora?

Stosowanie środków odstraszających owady (sprawdź: repelenty), noszenie długich ubrań, nocowanie w miejscach zabezpieczonych moskitierami oraz unikanie miejsc ze stojącą wodą to podstawowe zasady profilaktyki chorób przenoszonych przez komary. W przypadku ziki są to jedyne środki ochrony. Co jeszcze można zrobić, żeby się chronić?  

Wyspy Bora-Bora a denga

Region Zachodniego Pacyfiku WHO, w którym leżą wszystkie wyspy Polinezji Francuskiej, zmaga się z dużym obciążeniem dengą. To jedna z chorób mogących przybrać postać zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Aby jej uniknąć, zaleca się stosowanie wymienionych wcześniej środków ochrony przed komarami oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci szczepienia na dengę dostępnego w TropicalMed.

Polinezja Francuska malaria

Chociaż Bora-Bora i wszystkie inne wyspy wchodzące w skład Polinezji Francuskiej znajdują się w tropikalnym klimacie o wysokich temperaturach i dużej wilgotności, to nie ma tam zagrożenia komarami przenoszącymi zarodźce. Osobom, którym marzy się Polinezja Francuska malaria nie musi więc zaprzątać głowy. 

Selektywne szczepienia na Bora-Bora, czyli jakie?

W zależności od planowanych aktywności podróżniczych, zagrożenie na Bora-Bora mogą stanowić meningokoki (dla zamierzających przebywać w zatłoczonych miejscach, np. popularnych hotelach) oraz wścieklizna – dla biwakowiczów, grotołazów i innych osób narażających się na kontakt z dzikimi zwierzętami. 

Zarówno inwazyjnej chorobie meningokokowej z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, jak i praktycznie w 100% śmiertelnej, neurologicznej infekcji wywołanej przez wirusa wścieklizny, można zapobiegać za pomocą szczepień.

Bora-Bora cena szczepień – ile będzie kosztowała immunizacja?

Stawki za pojedyncze dawki poszczególnych preparatów ochronnych można znaleźć tutaj: Bora-Bora cena szczepień. Na całkowity koszt immunizacji wpływa liczba zaleconych szczepionek oraz wizyt potrzebnych do ich podania – każdą rozpoczyna bowiem kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł. 

Bora-Bora cena szczepień w pakiecie: w ofercie TropicalMed znajdują się przystępne cenowo zestawy (np. Hotelowy) zawierające komplet preparatów ochronnych przydatnych w podróżach o określonej specyfice. Warto z nich skorzystać, by obniżyć całkowity koszt szczepień.

Aby zarejestrować się na wizytę, wystarczy skorzystać z wygodnego systemu online (po kliknięciu „Umów się na szczepienie”) i przyjść do ośrodka w wybranym terminie. Z TropicalMed nie trzeba martwić się zdobyciem i wykupieniem recepty oraz dostarczeniem preparatów do ośrodka – wszystkim zajmujemy się na miejscu.

Co jeszcze warto wiedzieć, chcąc zwiedzać wyspy Bora-Bora?

Bora-Bora to rajska wyspa pełna słońca, które wpływa zbawiennie na samopoczucie, ale w nadmiarze może szkodzić. Warto więc pamiętać o profilaktyce poparzeń słonecznych (sprawdź: ochrona przed słońcem). Co poza kwestiami zdrowotnymi warto wiedzieć, planując podróż w to miejsce?

Polinezja Francuska – co warto wiedzieć

Stolica: Papeete – to drugie pod względem wielkości miasto Polinezji Francuskiej (po Thaiti)

Język: francuski

Waluta: Frank CFP 

Typ gniazdek elektrycznych: A, B i E (w Polsce są C i E); może przydać się adapter

Transport: po większych wyspach kursują autobusy, natomiast między wyspami kursują połączenia promowe lub katamaranami

Bezpieczeństwo: wyspy Polinezji Francuskiej mogą być nawiedzane przez trzęsienia ziemi, tsunami czy huragany, dlatego warto zarejestrować się w systemie powiadamiania Odyseusz

Kuchnia: pua toro na bazie wołowiny, poisson cru z surowej ryby czy budyń poʻe to tylko niektóre przysmaki, których warto spróbować na wakacjach

Zaplanowanie wizyty w TropicalMed zapewni Ci spokojną i zdrową podróż na Bora-Bora. Odpowiednie przygotowanie, w tym szczepienia i środki profilaktyczne, pomogą Ci cieszyć się wakacjami bez obaw o zdrowie.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie w Krakowie zaszczepić się na Bora-Bora?

Szczepienia Bora-Bora Kraków są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed, który mieści się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. To miejsce, w którym nie trzeba martwić się o zdobycie i wykupienie recepty, bo preparaty są dostępne i podawane na miejscu.

Jak przygotować się przed wizytą szczepienną?

Większość szczepionek ma formę zastrzyku, więc zaleca się wygodny ubiór, umożliwiający szybkie odsłonięcie ramienia do wkłucia. Wybierając doustną szczepionkę na dur brzuszny, który występuje na Bora-Bora, należy powstrzymać się od jedzenia, picia i przyjmowania lekarstw na godzinę przed wizytą. Warto też przygotować informacje o swojej wycieczce i stanie zdrowia (np. alergiach, chorobach przewlekłych).

Jakimi szczepionkami szczepicie?

W przypadku konieczności szczepienia na żółtą febrę i wyrobienia certyfikatu potwierdzającego immunizację (tzw. żółtej książeczki), najlepiej zgłosić się do TropicalMed. Szczepienia Stamaril Kraków czekają na miejscu (podobnie jak wszystkie inne), co zwalnia z obowiązku samodzielnego zakupu preparatu.

Ile trwa lot z Polski do Polinezji Francuskiej?

Lot z Polski do Polinezji Francuskiej trwa ponad 30 godzin, co może wiązać się z dużym wyczerpaniem podróżą oraz jet lagiem, a to osłabia organizm i zwiększa jego podatność na choroby. Warto wzmocnić swój układ odpornościowy przed wyjazdem i zaszczepić się w TropicalMed.

Planujesz wakacje na Bora-Bora?

Zaszczep się przed wyjazdem, by cieszyć się zdrowiem
Zarejestruj się na szczepienia
Czytaj więcej: