Czy potrzebuję szczepień do Czarnogóry? [zalecenia 2024]

Czarnogóra szczepienia – jakie są zalecenia na 2024 rok?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, czy potrzebuję szczepień do Czarnogóry Katarzyna Ślusarz | 2024-04-15
Wyruszając do Czarnogóry, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia zalecanych szczepień. Choć nie wymaga się tam immunizacji, to może ona zapobiec chorobom takim jak krztusiec czy WZW A, stanowiącym szczególne zagrożenie zdrowia podróżnych.

Dla osób, których celem podróży jest Czarnogóra COVID-19 i inne choroby nie generują obowiązku szczepienia. Przed niektórymi chorobami warto się jednak chronić – są to przede wszystkim tężec i krztusiec (dawka przypominająca), grypa i wirusowe zapalenie wątroby. W niektórych przypadkach może przydać się szczepienie na meningokoki czy wściekliznę.

Dla zachowania zdrowia warto też pamiętać o profilaktyce biegunek podróżnych oraz chronić się przed słońcem i ukąszeniami owadów/pajęczaków. Po zalecenia i szczepienia warto przyjść do TropicalMed minimum 4 tygodnie przed wyjazdem.

Czy potrzebuję szczepień do Czarnogóry?

Minimum 4 tygodnie przed wyjazdem zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży, którego zadaniem jest m.in. poinformowanie o obowiązku immunizacji. Pacjenci często pytają bowiem, czy potrzebuję szczepień do Czarnogóry. Nie ma takiego wymogu, co oznacza swobodne podróżowanie.

Czarnogóra COVID-19 (dane aktualne na 14.03.2022 r.) międzynarodowe stowarzyszenie IATA przekazuje, że wszelkie obostrzenia dla podróżnych zniesiono[1].

Ze względu na to, że w Czarnogórze nie działa EKUZ, opieka medyczna jest płatna. Aby nie obciążać swojego budżetu i nie narażać się na choroby zakaźne, warto wykonać zalecane szczepienia. Jakie?

Czarnogóra szczepienia zalecane – jakich chorób mogę uniknąć?

Dla podróżujących do różnych miejsc, jak np. Czarnogóra szczepienia są najskuteczniejszą formą profilaktyki chorób. Są one wykonywane na podstawie indywidualnych wytycznych. W poniższej tabeli przedstawiono, jak może wyglądać zalecana immunizacja dla dwóch różnych grup.

Czarnogóra szczepionki na wyjazd służbowy/hotelowy
Czarnogóra szczepionki na wyjazd turystyczny/objazdowy
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW B
  • meningokoki
  • grypa
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW A i B
  • wścieklizna

Poza szczepieniami bardzo ważna jest zapobieganie biegunkom podróżnych: dbanie o czystość rąk, uzdatnianie wody do picia, czy wybieranie higienicznych lokali gastronomicznych, rezygnacja z niedogotowanych/niepasteryzowanych produktów spożywczych czy mycie owoców/warzyw przed zjedzeniem.

Zależy Ci na zdrowiu w Czarnogórze?

TropicalMed przygotuje Cię do podróży

Woda z kranu w Czarnogórze nie nadaje się do picia; jej spożycie może poskutkować biegunką czy zakażeniem WZW A.
Odnotowuje się wzrost zakażeń pałeczkami krztuśca w Czarnogórze.
Czarnogóra nie jest w UE, a więc nie działa tam karta EKUZ pokrywająca część kosztów leczenia.
Indywidualne zalecenia. Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów.
kobieta po szczepieniu. Czarnogóra COVID-19 Wybierz termin szczepienia

Repelenty i odzież zakrywająca ciało przed ukąszeniami komarów i kleszczy jest przydatna w profilaktyce  gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej czy zakażenia wirusem Zachodniego Nilu.

Poza tym, w słoneczne dni warto zadbać o ochronę przed promieniowaniem UV za pomocą kremów z filtrem, nakrycia głowy czy odzieży zakrywającej ciało. Chcąc zdobyć Zlą Kolatę, trzeba pamiętać o stopniowej wspinaczce i wcześniejszym przygotowaniu kondycyjnym.

Pozostałym chorobom w przypadku podróży do kraju, jakim jest Czarnogóra szczepienia ochronne zapobiegają najskuteczniej.

Czarnogóra szczepienia rutynowe

Niektóre szczepionki zalecane podróżującym do Czarnogóry są wykonywane obowiązkowo w Polsce. Nie każdy jednak ma je za sobą, a jeśli ma, to mogą nie dawać one dożywotniej ochrony. Dlatego warto uodpornić się na:

  • Tężec i krztusiec (+ błonicę) – laseczki tężca wnikają do organizmu przez zanieczyszczone rany i wywołują poważne zaburzenia pracy układu nerwowego (bolesne spazmy), a pałeczki krztuśca przenoszą się drogą kropelkową i wywołują napady utrudniającego oddychanie kaszlu. Warto jest mieć aktualną (tj. sprzed maksymalnie 10 lat) dawkę przypominającą; zapobiega ona aż trzem chorobom.
  • WZW B – wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) wnika do organizmu wraz z płynami ustrojowymi nosiciela i może wywoływać ostrą infekcję układu pokarmowego z bólem brzucha, wymiotami, gorączką, utratą apetytu czy żółtaczką. Część zakażeń przebiega bezobjawowo i przewlekle, co prowadzi do uszkodzeń wątroby, a w konsekwencji – marskości czy raka. Trzydawkowe szczepienie (miesiąc 0-1-6) jest obowiązkowe dopiero o 1994-96 roku.

Czarnogóra szczepienia na grypę
Niektórzy mogą liczyć na darmowe rutynowe szczepienia na grypę. To wirusowa choroba przenoszona drogą kropelkową, która wywołuje gorączkę, bóle mięśni, stawów, głowy i gardła czy suchy kaszel. Objawy zakażenia są nagłe i mogą skutecznie zrujnować wyjazd. Więcej informacji w: szczepienia na grypę

W krajach takich jak Czarnogóra szczepionki przypominające czy uzupełniające są ważne dla zachowania zdrowia w podróży. W ostatnim czasie odnotowuje się tam np. wzrost zakażeń pałeczkami krztuśca (516 przypadków w nieco ponad 3 miesiące)[2].

WZW A

Wirus zapalenie wątroby typu A (HAV) przenosi się głównie drogą pokarmową, czyli po zjedzeniu skażonej żywności/wody lub po wprowadzeniu patogenów do ust brudnymi rękami. Zakażenie ma podobny przebieg do opisanego wcześniej wariantu B z tą różnicą, że nie przechodzi w stan przewlekły. 

Przestrzeganie wymienionych wcześniej zasad higieny osobistej i żywienia oraz dwudawkowe szczepienie (miesiąc 0 i 6-12) skutecznie chroni przed infekcją. To ważne, gdyż w Czarnogórze obciążenie wirusem HAV jest wyższe niż w Polsce[3].

Czarnogóra szczepienia skojarzone: osoby nieszczepione na WZW typu B w dzieciństwie często wybierają preparat na oba typy zapalenia wątroby (A+B) dostępny w TropicalMed. Jest on dawkowany tak samo jak szczepionka monowalentna na WZW typu B.

Meningokoki

Czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przenoszące się drogą kropelkową, szczególnie w zatłoczonych miejscach – np. w obłożonych hotelach. Inwazyjną chorobę, mogącą skończyć się m.in. sepsą, poprzedzają niespecyficzne objawy (gorączka, ból mięśni, nudności) oraz pojawienie się nieblednącej pod naciskiem wysypki na ciele.

Unikanie dużych zbiorowisk oraz szczepienie (jedno- lub wielodawkowe) według zaleceń lekarskich to najlepsze sposoby profilaktyki zakażenia meningokokowego, które zagraża nie tylko dzieciom, ale i dorosłym.

Wścieklizna

Wirus wścieklizny wnika do organizmu ze śliną zainfekowanego zwierzęcia, a więc każde ugryzienie, a czasem nawet polizanie, stanowi zagrożenie dla życia. Czarnogóra jest wolna od psiej wścieklizny, ale nie wyklucza się występowania choroby u dzikich zwierząt. Można ją poznać po utracie naturalnego lęku przed człowiekiem czy nadmiernym ślinieniem się. 

Unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz trzydawkowe szczepienie (dzień 0-7-21/28) pozwala chronić się przed tą praktycznie w 100% śmiertelną chorobą układu nerwowego.

Czarnogóra szczepionki – ile za nie zapłacę w TropicalMed?

Kwalifikacja do szczepienia w cenie 70 zł odbywa się raz na wizytę, bez względu na liczbę preparatów ochronnych, które się podczas niej przyjmie. 

Aby poznać pełną ofertę TropicalMed (ceny za dawkę), należy kliknąć tutaj: szczepienia do Czarnogóry cena.

Poradnik: jak przygotować się na wyjazd do Czarnogóry?

Aby uniknąć kosztów leczenia w razie potrzeby, warto wykupić ubezpieczenie turystyczne (szczegóły w odnośniku). Na pobyt 30-dniowy lub krótszy wystarczy aktualny dowód tożsamości, natomiast wycieczka trwająca 30-90 dni wymaga wyrobienia paszportu, a powyżej 90 dni – wizy. Na miejscu bardzo ważne jest posiadanie przy sobie dokumentów, gdyż są one niezbędne w razie ewentualnej kontroli. Co jeszcze warto wiedzieć, planując wyjazd?

Czarnogóra – co warto wiedzieć

Stolica: Podgorica – wiele atrakcji miasta można znaleźć w dzielnicy Stara Varos

Język: czarnogórski; mieszkańcy miejscowości turystycznych dobrze posługują się angielskim

Waluta: euro (EUR)

Klimat: śródziemnomorski na wybrzeżu i podzwrotnikowy kontynentalny w centralnej części kraju

Plaże: Jaz, Morgen czy Buljarica to tylko wybrane przykłady idealnych miejsc dla plażowiczów

Przyroda: Park Narodowy Durmitor i Kanion rzeki Tary wpisane na listę UNESCO to odpowiednia opcja dla miłośników natury

Transport: transport publiczny jest na dość dobrym poziomie, jest też możliwość wynajęcia samochodu w cenie ok. 50 EUR/dzień

Bezpieczeństwo: Czarnogóra jest bezpiecznym krajem; latem warto uważać na drobne kradzieże

Kuchnia: cicvara na bazie mąki kukurydzianej czy szynka njeguški pršut to tradycyjne smaki kuchni bałkańskiej, popularne w Czarnogórze

Mając plan wycieczki, można zgłosić się do lekarza medycyny podróży, który na podstawie wiedzy na temat terminu i trasy, a także zamierzonych aktywności, wyda dopasowane zalecenia profilaktyczne i wykona najpotrzebniejsze szczepienia. Kliknij przycisk „Wybierz termin szczepienia” widniejący na stronie i zapisz się na wizytę w TropicalMed za pośrednictwem wygodnego systemu online.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Jak przygotować się do wizyty szczepiennej?

Przed wizytą szczepienną należy przede wszystkim zaplanować podróż, by ułatwić lekarzowi ocenę ryzyka poszczególnych chorób w miejscu docelowym. Warto też wygodnie się ubrać, żeby usprawnić podanie preparatu/ów w formie zastrzyku. Nie można zapomnieć o książeczce szczepień, dowodzie tożsamości czy ewentualnej dokumentacji medycznej.

Gdzie w Krakowie wykonam szczepienia do Czarnogóry?

Szczepienia Czarnogóra Kraków w TropicalMed są dopasowywane do potrzeb i predyspozycji pacjenta. Indywidualne zalecenia dotyczące immunizacji zalecanej podróżnym można uzyskać pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy do Czarnogóry potrzebne są szczepienia?

W Czarnogórze nie wymaga się żadnych certyfikatów szczepień, ale ze względu na wzmożone ryzyko niektórych chorób i brak możliwości skorzystania z EKUZ, warto się uodpornić.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Czarnogóry?

Większości podróżnych do Czarnogóry zaleca się szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, tężec, krztusiec i grypę (szczególnie zimą). W niektórych przypadkach może też przydać się uodpornienie na meningokoki czy wirusa wścieklizny.

Czeka Cię wyjazd do Czarnogóry?

Zaplanuj szczepienia przed podróżą
Wybierz termin szczepienia
Czytaj więcej: