Maroko szczepienia obowiązkowe i zalecane

Maroko szczepienia – które są zalecane na wakacje 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, maroko jakie szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2022-05-25 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
Podróż do Maroko jest stosunkowo niedługa, a strefa czasowa tylko odrobinę inna. Szczepienia są jednak ważnym elementem profilaktyki chorób – pozwalają chronić się m.in. przed WZW A, durem brzusznym czy tężcem podczas podróży.

6-8 tygodni przed wyjazdem zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży, który wydaje zalecenia dotyczące profilaktyki chorób na wakacjach oraz wykonuje szczepienia ochronne. Wśród najczęściej zalecanych dla wybierających się do Maroka są szczepionki na WZW A i B, meningokoki i dur brzuszny oraz dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec. W określonych przypadkach może też przydać się immunizacja na wściekliznę.

Maroko choroby i zagrożenia – jak zaplanować zdrowe wakacje?

Maroko to państwo położone w północno-zachodniej części Afryki, przyciągające turystów swoją egzotyką, ogromem słońca i mnóstwem atrakcji (historycznych, sakralnych, przyrodniczych).

Według danych polskiego MSZ, system opieki zdrowotnej w Maroku jest na dobrym poziomie, a koszty usług medycznych – stosunkowo niewysokie. Mimo to warto wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty ewentualnej pomocy lekarskiej.

Suchy, pustynny klimat to wyzwanie dla zapuszczających się w głąb Maroka. Ponadto, występują tam patogeny, których w Polsce nie ma. Dotyczy to nie tylko wirusów i bakterii, na które są dostępne szczepionki, ale także pasożytów takich jak np. Lamblia giardia, na które nie ma preparatów ochonnych.

Nadmiernemu rozprzestrzenianiu się chorób zapobiega m.in. immunizacja. O ile w Polsce system szczepień ochronnych działa jak należy, o tyle w Maroku profilaktyka niektórych chorób jest zaniedbywana. Zwiększa to ryzyko zachorowania podczas wakacji. Dlatego warto zdecydować się na wizytę u lekarza medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu.

Maroko szczepienia obowiązkowe – czy do Maroka trzeba się szczepić?

Bezpieczny wyjazd do Maroka?

Tylko ze szczepieniami ochronnymi!

W Maroku występują pałeczki duru brzusznego i wirus HAV (WZW A).
Ryzyko transmisji wirusa wścieklizny jest w Maroku bardzo wysokie.
Przed wyjazdem do Maroka zaleca się wykonanie szczepień rutynowych.
Zalecenia dopasowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do maroka Zaplanuj szczepienia do Maroka!

Turyści często zastanawiają się, czy do Maroka trzeba się szczepić. Immunizacja jest kwestią indywidualną, bowiem nie jest obowiązkowa. Jak wygląda sytuacja z COVID-19?

Maroko szczepienia obowiązkowe COVID-19 (dane aktualne na dzień 01.03.2023 r.) władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia związane z podróżowaniem. Oznacza to brak wymaganych testów, certyfikatów szczepienia, kwarantanny czy formularzy lokalizacyjnych.

Maroko zalecane szczepienia – jakim chorobom zapobiegają?

Przed podróżą należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie wiedzy o specyfice wycieczki oraz stanie zdrowia, alergiach i predyspozycjach pacjenta, wyda odpowiednie zalecenia na temat apteczki podróżnej i immunizacji. To ważne dla odwiedzających Maroko.

Czynniki wpływające na szczepionki podane pacjentowiKwalifikacja do szczepienia Maroko – co jest brane pod uwagę?

Poniższa tabela przedstawia, jakie szczepienia do Maroka mogą być zalecone przez lekarza medycyny podróży w zależności od specyfiki wycieczki.

Maroko jakie szczepienia na wyjazd służbowy/hotelowyMaroko jakie szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
 • żółtaczka typu A i B
 • dur brzuszny
 • szczepienia rutynowe (głównie błonica, tężec i krztusiec)
 • żółtaczka typu A i B
 • dur brzuszny
 • wścieklizna

Maroko choroby, którym zapobiegają szczepienia rutynowe

Przed każdą podróżą zaleca się sprawdzenie swojej historii immunizacji i w razie potrzeby uzupełnienie brakujących szczepień. Chronią one przed chorobami takimi jak:

 • Błonica, tężec i krztusiec – to szczepienie jest wykonywane obowiązkowo (ostatnie w wieku 14 lub 19 lat), jednak zaleca się dawki przypominające co 10 lat, szczególnie przed podróżą.
 • Odra, świnka i różyczka – zapobiega im jedna szczepionka skojarzona MMR; warto sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić immunizację.

Rutynowe szczepienia do MarokaMaroko zalecane szczepienia rutynowe

Na powyższej grafice wymieniono pozycje figurujące w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych), jednak nie wszystkie są wykonywane obowiązkowo. Niektóre są "tylko" zalecane, np.:

 • Meningokoki – to bakterie przenoszone drogą kropelkową. O zakażenie szczególnie łatwo w miejscach zatłoczonych, a Maroko jest drugim pod względem popularności wśród turystów państwem afrykańskim.
 • Grypa – występuje powszechnie na całym świecie (także w Maroku), toteż zaleca się rutynowe szczepienia.

Groźniejsze od chorób występujących powszechnie (zarówno w Polsce jak i w Maroku) są te, na które przeciętny Polak w ogóle nie nabył odporności. Jest to np. dur brzuszny

Dur brzuszny (tyfus)

Dur brzuszny – bakteryjna infekcja przenoszona drogą pokarmową, która na świecie występuje powszechnie (jednym z wyjątków według PZH jest Polska). Więcej o chorobie i profilaktyce dla odwiedzających Maroko: szczepienia na dur brzuszny.

Szczepienia Maroko – tyfus: w TropicalMed są dostępne preparaty w formie zastrzyku lub doustnych kapsułek, które skutecznie chronią przed tyfusem.

W Maroku zagrożone durem brzusznym są głównie osoby stołujące się w lokalach typu street-food oraz odwiedzający regiony wiejskie. 

Żółtaczka typu A i B

WZW A – czyli żółtaczka pokarmowa, przenosząca się podobnie jak dur, tj. po spożyciu pokarmu lub wody skażonej wydalinami nosiciela. Turyści w Maroku są szczególnie podatni na tego typu infekcję. Szczegółów można szukać we wpisie: „Szczepienia WZW A”.

WZW B – czyli żółtaczka wszczepienna, transmitowana przez krew i podczas stosunków płciowych. Profilaktyka obejmuje unikanie kontaktu ludzkimi płynami ustrojowymi oraz szczepienia na WZW B. Są one w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Jeśli ktoś nie przeszedł immunizacji w dzieciństwie, powinien to nadrobić przed wyjazdem do Maroka. 

Wścieklizna

Wścieklizna – wirus wścieklizny wprawdzie występuje też w Polsce, jednak dzięki podejmowanym działaniom profilaktycznym (np. obowiązkowym szczepieniu psów i dzikich zwierząt) od ponad 20 lat nie ma przypadków wśród ludzi. W Maroku sytuacja wygląda inaczej – chore zwierzęta spotyka się powszechnie, co zwiększa ryzyko pogryzienia i śmiertelnej infekcji podczas wakacji. Informacje dla odwiedzających Maroko: szczepienia na wściekliznę.

W Maroku zagrożone wścieklizną są głównie osoby, które zwiedzają jaskinie, biwakują czy odwiedzają tereny wiejskie – to one mają większe szanse na spotkanie zwierzęcia (potencjalnie zainfekowanego).

Szczepienia do Maroka cena – ile kosztuje uodpornienie przed podróżą?

To, jakie szczepienia do Maroka należy wykonać, zależy oczywiście od specyfiki podróży i stanu zdrowia pacjenta. W artykule przedstawiono wykaz wszystkich preparatów, które mogą okazać się przydatne przed wyjazdem do Maroko. Są to:

 • Boostrix, Adacel, Clodivac – na tężec, błonicę i krztusiec,
 • Priorix – na odrę, świnkę i różyczkę,
 • Varilrix – na ospę wietrzną,
 • Typhim Vi lub Vivotif – na dur brzuszny,
 • Avaxim 160 U/Havrix 720 Junior/Havrix Adult – na WZW A (oraz WZW A+B: Twinrix Adult zalecana osobom urodzonym przed 1994 rokiem),
 • Engerix B/Euvax B – na WZW B,
 • Verorab – na wściekliznę.

Wszystkie wymienione preparaty są dostępne w TropicalMed. Sprawdź: szczepienia do Maroka cena. Dla osób planujących podróż zamieszczamy ściągawkę chorób zagrażających na wakacjach oraz sposobów, w jakie się rozprzestrzeniają:

Lista szczepień zalecanych przy podróży do MarokoMaroko jakie szczepienia warto wykonać?

Maroko jak się przygotować do podróży, o czym pamiętać przed wyjazdem?

Podróżni powinni pamiętać o formalnościach związanych z wyjazdem. O ile nie ma konieczności wyrabiania wizy na pobyt poniżej 90 dni, to bilet powrotny/w dalszą podróż i potwierdzenie posiadania środków finansowych na pobyt w Maroku mogą być wymagane. Właściciele pojazdów muszą wyrobić zieloną kartę, tj. dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC.

Poniżej znajduje się kilka przydatnych informacji i ciekawostek na temat tego kraju:

Maroko– co warto wiedzieć

Stolica: Rabat – jedno z czterech miast cesarskich; jest wpisany na listę UNESCO

Język: arabski, w powszechnym użyciu jest też francuski; w miejscach turystycznych nie powinno być problemu z rozmową w języku angielskim

Waluta: dirham marokański (MAD); dewizy można wymieniać w bankach, kantorach, a nawet większych hotelach

Klimat: śródziemnomorski i oceaniczny na wybrzeżach oraz suchy/pustynny w głębi kraju

Plaże: Maroko słynie z pięknych plaż; Laghzira czy Dragon w Dakhla to tylko niektóre z nich

Flora i fauna: wart zobaczenia jest m.in. Park Narodowy Talassemtane, gdzie można spotkać zagrożone gatunki zwierząt (np. berberyjskie makaki)

Transport: popularnym środkiem transportu w Maroku jest pociąg, istnieje też możliwość skorzystania z innych środków komunikacji publicznej lub wypożyczenie samochodu

Bezpieczeństwo: Maroko to stosunkowo bezpieczne miejsce dla turystów, jednak warto zachować podstawowe środki ostrożności.

Kuchnia: tadżin czy tradycyjne potrawy z kuskusu to tylko niektóre przysmaki, których warto spróbować na wakacjach w Maroku.

Szczepienia do Maroka w TropicalMed – dlaczego warto?

Szczepienia do Maroka pomagają chronić zdrowie, a pozostałe zasady profilaktyki działają wtedy, gdy immunizacja jest niemożliwa (np. przez przeciwwskazania) lub niedostępna (np. brak preparatów na giardiozę).

Szczepienia Maroko Warszawa i inne polskie miasta

Szczepienia Maroko Kraków, Kielce i Chorzów (Śląsk) – oto wszystkie ośrodki TropicalMed. Serdecznie zapraszamy po więcej cennych wskazówek dotyczących zdrowia i bezpieczeństwa w podróży!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Maroka potrzebne są szczepienia?

Szczepienia ochronne w Maroku nie są obowiązkowe. Warto jednak przyjrzeć się szczepieniom szczególnie zalecanym, które mogą nas ochronić przed najczęściej występującymi tam chorobami. Należy rozważyć zaszczepienie się przeciw tężcowi, durowi brzusznemu, błonicy, polio i żółtaczce pokarmowej. Między innymi odmienne zwyczaje higieniczne mogą bowiem narażać turystów.

Na jakim poziomie jest opieka zdrowotna w Maroku?

Opieka zdrowotna jest w Maroku na dobrym poziomie. Mimo to nie wszystkie ośrodki zdrowia będą mogły zapewnić każdą potrzebną pomoc. Z tego powodu warto wcześniej pomyśleć o tym, co może nas spotkać w danym kraju i jeśli jest taka możliwość- zaszczepić się na to.

Czy w Maroku można pić wodę z kranu?

Ogólnodostępna woda w Maroku zawiera inne mikroorganizmy niż ta obecna w Polsce. Z tego względu turystom zaleca się długie gotowanie wody przed jej spożyciem lub korzystanie z butelkowanej wody mineralnej. Zdarzają się zakażenia amebozą lub innymi pasożytami przewodu pokarmowego. Na wiele schorzeń można się jednak zawczasu uodpornić.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Maroka?

Groźniejsze od chorób występujących powszechnie (zarówno w Polsce jak i w Maroku) są te, na które przeciętny Polak w ogóle nie ma odporności. Nieznane drobnoustroje chorobotwórcze ciężej nam zwalczyć. Dlatego warto się zaszczepić i nabyć odporność na: dur brzuszny, WZW A, czy wściekliznę. Chociażby ta ostatnia spotykana jest w Maroku dużo częściej niż w Polsce. Wszystkie szczepienia Maroko Kraków są dostępne w TropicalMed.