Wypoczywaj w Mołdawii bez obaw o zdrowie!

Mołdawia szczepienia – które wykonać przed podróżą 2023?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia Mołdawia Katarzyna Ślusarz | 2022-12-01 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-26)
Aby przygotować swój organizm do wakacji w Mołdawii, wystarczą cztery kroki. To ważne, gdyż występuje tam wzmożone ryzyko zachorowania na żółtaczkę typu A i B oraz na błonicę. Sprawdź, o czym pamiętać przed wyjazdem do Mołdawii.

Przed podróżą do Mołdawii warto zatroszczyć się o zdrowie. Zaleca się wizytę u lekarza 6-8 tygodni przed wyjazdem. Zniesiono tam obostrzenia COVID-19 nie wymaga się żadnych szczepień, ale warto je wykonać ze względu na ryzyko chorób zakaźnych. Warto sprawdzić aktualne szczepienia rutynowe oraz uodpornić się na WZW A i B. Dodatkowo, w razie potrzeby należy rozważyć ochronę przed meningokokami, wścieklizną i kleszczowym zapaleniem mózgu.

Mołdawia szczepienia i przygotowanie do podróży – o czym pamiętać? 

Mołdawia to niewielki kraj w Europie Wschodniej, który poza atrakcjami turystycznymi, przyciąga stosunkowo niskimi cenami oraz tym, że znajduje się całkiem niedaleko od Polski. Aby spędzić tam udane wakacje, trzeba zadbać o swoje zdrowie przed podróżą: kiedy odwiedzić lekarza, jakie szczepienia do Mołdawii wykonać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć? O tym można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Krok 1: Kiedy wizyta w ośrodku medycyny podróży?

Wizytę u lekarza najlepiej zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, tj. 6-8 tygodni przed planowaną datą wyjazdu. Pozwoli to zrealizować optymalny schemat szczepień do Mołdawii, dostosowany do specyfiki podróży i stanu zdrowia pacjenta. Ważne jest, aby ośrodek odwiedzić dopiero wtedy, gdy ma się przynajmniej wstępny plan wycieczki – można wówczas liczyć na najdokładniejsze zalecenia i najodpowiedniejsze przygotowanie pod kątem zdrowia.

Krok 2: Jakie są zasady wjazdu do Mołdawii?

Mołdawia szczepienia COVID-19: władze kraju zniosły wszelkie obostrzenia dla podróżnych 16.03.2022 roku. Od tej pory nie potrzeba testów ani certyfikatów szczepień, a przyjezdni nie są kierowani na kwarantannę.

Na pobyt do 90 dni nie potrzeba wizy, natomiast podróżując samochodem, trzeba wyrobić tzw. Zieloną Kartę. Wszystkie szczepienia do Mołdawii są nieobowiązkowe, ale ze względu na spore zagrożenie chorobami zakaźnymi, podróżnym zaleca się immunizację. Na co warto się uodpornić?

Krok 3: Jakie szczepienia do Mołdawii warto wykonać i ile to kosztuje?

Jako że poziom opieki medycznej oraz warunki higieniczno-sanitarne w Mołdawii nie są oceniane najlepiej, warto chronić swoje zdrowie przed podróżą i zaszczepić się zgodnie z wytycznymi lekarza. Zalecenia mogą się różnić w zależności od specyfiki danego wyjazdu:

Szczepienia Mołdawia – pobyt hotelowy/służbowy     
Szczepienia Mołdawia – wycieczka objazdowa/turystyczna
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • meningokoki
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i B
  • wścieklizna
  • kleszczowe zapalenie mózgu

Szczepienia do Mołdawii koszt: każdą wizytę w TropicalMed rozpoczyna kwalifikacja lekarska w cenie 60, po której następuje immunizacja. Cennik szczepień zawiera stawki za pojedyncze dawki preparatu, więc trzeba pomnożyć je przez liczbę dawek.

Zadbaj o zdrowie na wakacjach w Mołdawii

Zaplanuj szczepienia przed podróżą!

Woda z kranu w Mołdawii nie nadaje się do picia – można w ten sposób nabawić się m.in. tyfusu.
MSZ zwraca uwagę na niski poziom opieki medycznej w Mołdawii – warto zadbać o swoje zdrowie jeszcze w Polsce.
Błonica i wirusowe zapalenie wątroby to dwa główne zagrożenia dla zdrowia turystów w Mołdawii.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Szczepimy też w soboty.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Mołdawii koszt Zarezerwuj termin szczepienia

Więcej informacji na temat poszczególnych chorób można znaleźć w dalszej części artykułu.

WZW typu A i B

To najważniejszy zestaw szczepień do Mołdawii, zalecany przez polskie MSZ. Osoby urodzone po 1994-96 roku są uodpornione na WZW typu B, więc przed podróżą powinny rozważyć immunizację na samą żółtaczkę typu A. 

  • WZW typu A rozprzestrzenia się drogą pokarmową (choroba brudnych rąk), a więc bardzo łatwo o zakażenie – szczególnie wśród podróżujących. Są oni w tzw. grupie ryzyka. Sytuację pogarszają słabsze warunki sanitarne w Mołdawii, dlatego warto rozważyć szczepienie (Havrix, Avaxim).
  • WZW typu B przenosi się głównie drogą płciową i przez krew. Według danych amerykańskiej agencji CDC, Mołdawia jest jednym z krajów europejskich, gdzie odnotowuje się najwięcej zakażeń. Niezaszczepionym bardzo zaleca się preparat skojarzony lub pojedyncze (Engerix lub Euvax).

Dobrym rozwiązaniem dla niezaszczepionych na WZW B w dzieciństwie jest preparat skojarzony Twinrix Adult, chroniący przed obiema wymienionymi wyżej chorobami (skojarzone szczepienia do Mołdawii koszt: 339 zł/dawka).

Mołdawia szczepienia rutynowe

Mołdawia co przed podróżą: zaleca się sprawdzenie swojej historii szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków. Podróżni często o tym zapominają, przez co narażają się na różne choroby. Jedną z ważniejszych dla planujących wyjazd do Mołdawii jest aktualna dawka na błonicę, tężec i krztusiec.

Mimo że ten szczepienie na błonicę, tężec i krztusiec raczej każdy Polak ma już za sobą, mało który dorosły jest tak naprawdę chroniony. Odporność nabyta podczas obowiązkowej immunizacji (w wieku 14 i 19 lat) trwała bowiem tylko 10 lat. Przed każdą podróżą zaleca się dawkę przypominającą, jednak MSZ zwraca szczególną uwagę na zagrożenie błonicą w Mołdawii. 

Więcej informacji dla podróżnych można znaleźć tutaj: szczepienia na błonicę.

Meningokoki

To bakteryjna choroba, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową, tj. podczas mówienia, kichania czy kaszlenia. Przebywając w dużych skupiskach ludzkich (np. bazar w Kiszyniowie) można narazić się na zakażenie. Nosiciele bywają bezobjawowi, co utrudnia unikanie osób mogących roznosić bakterie. Z tego względu zaleca się szczepienia na meningokoki przed wyjazdem oraz unikanie zatłoczonych miejsc w trakcie podróży

Wścieklizna

Wścieklizna wśród psów w Mołdawii występuje endemicznie – to duży problem zdrowia publicznego w tym kraju. Sektor opieki medycznej jest tam niedoinwestowany, a nieleczona wścieklizna praktycznie zawsze kończy się śmiercią. Warto więc rozważyć szczepienie na wściekliznę.

Dla kogo szczepienia Mołdawia: planując aktywności obarczone ryzykiem spotkania zwierząt (np. biwakowanie, pobyt na terenach wiejskich), warto rozważyć szczepienie. Jest ono zalecane także dzieciom, które są szczególnie ufne wobec zwierząt.

Kleszczowe zapalenie mózgu

W Mołdawii panują dogodne warunki rozwoju dla wirusa kleszczowego zapalenia mózgu: dużo zieleni = dużo pajęczaków przenoszących chorobę. Sytuacja epidemiologiczna w tym kraju jest jednak niejasna, gdyż brakuje oficjalnych danych. Próbki pobrane od kleszczy potwierdziły jednak obecność wirusa.

Mołdawia szczepienia – kiedy są zasadne: biwakowanie, piesze wędrówki, wędkowanie i wszelkie aktywności na łonie natury (oczywiście w sezonie kwiecień-listopad) niosą ze sobą ryzyko ukąszenia przez kleszcza, a co za tym idzie – infekcji.

Planując wymienione wyżej aktywności, które są obarczone ryzykiem ukąszeń, warto rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu.

Krok 4: Co warto wiedzieć o profilaktyce?

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat przebiegu konkretnej choroby i jej możliwych powikłaniach, należy kliknąć w odpowiedni odnośnik w artykule. W poszczególnych wpisach można też znaleźć informacje dotyczące zasad profilaktyki i szczepień.

Najlepszym źródłem jest jednak lekarz medycyny podróży, do którego warto udać się przed wyjazdem do Mołdawii. Udzieli on porady w sprawie szczepień rutynowych, m.in. na grypę czy ospę wietrzną – te choroby sezonowe występują zarówno w Polsce, jak i w Mołdawii i warto się przed nimi chronić.

Mołdawia co przed podróżą: o czym pamiętać, planując wyjazd?

Mołdawia słynie głównie z produkcji dobrego wina. To tam znajduje się największy na świecie podziemny skład z winami (Mileștii Mici), rozciągający się na ponad 100 km. Poniżej znajduje się jeszcze więcej ciekawostek na temat tego kraju, co może być przydatne dla osób będących dopiero na etapie planowania podróży:

Mołdawia co przed podróżą – informacje

Stolica: Kiszyniów – spacerując Bulwarem Stefana Wielkiego, można zobaczyć wiele atrakcji miasta

Język: rumuński/mołdawski; w powszechnym użyciu jest też rosyjski

Waluta: lej mołdawski (MDL); warto sprawdzać kursy walut, bo różnice między kantorami bywają duże

Klimat: podobny do polskiego, jednak wiosna i jesień są zdecydowanie krótsze

Flora i fauna: Park Narodowy Orgiejów to jedyny park narodowy w całej Mołdawii

Transport: w większości miast kursują tanie trolejbusy

Bezpieczeństwo: Mołdawia jest dość bezpieczna, należy jednak przestrzegać podstawowych zasad ostrożności i zarejestrować się w systemie Odyseusz; kraj leży w strefie aktywnej sejsmicznie

Kuchnia: będąc w Mołdawii, warto spróbować ciasta plăcintă czy zupy zama

Jeśli chodzi o przygotowanie pod kątem zdrowia, najlepiej zgłosić się do wykwalifikowanego personelu TropicalMed. Przyjdź na szczepienia w naszym ośrodku i ciesz się bezpiecznymi wakacjami – serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Mołdawii potrzebne są szczepienia?

Szczepienia do Mołdawii są nieobowiązkowe, ale ze względu na spore obciążenie chorobami zakaźnymi w tym kraju, warto wzmocnić swój organizm. Immunizacja jest też zasadna pod kątem ekonomicznym, bo karta EKUZ nie pokryje kosztów ewentualnego leczenia w Mołdawii.

Jakie szczepienia do Mołdawii są zalecane?

Przed wyjazdem bardzo ważne jest sprawdzenie rutynowych szczepień (szczególnie na tężec i błonicę) oraz uodpornienie się na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. W określonych przypadkach zaleca się także szczepienie na wściekliznę, meningokoki czy kleszczowe zapalenie mózgu.

Gdzie i jak zaszczepić się do Mołdawii w Krakowie?

Szczepienia Mołdawia Kraków można wykonać w TropicalMed. Ośrodek znajduje się w centrum miasta, przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Na wizytę można umówić się za pośrednictwem wygodnego formularza online, wystarczy kliknąć Zarezerwuj termin szczepienia na stronie, wybrać termin i klinikę oraz wprowadzić potrzebne dane.

Czy w Mołdawii jest bezpiecznie?

Mołdawia to stosunkowo bezpieczny kraj, jednak sporym zagrożeniem są choroby zakaźne. Można im zapobiegać, wykonując szczepienia przed podróżą oraz przestrzegając zaleceń lekarza w trakcie pobytu. Dla zwiększenia swojego bezpieczeństwa, warto też zarejestrować się w rządowym systemie Odyseusz.

Spędź zdrowe wakacje w Mołdawii

Przyjdź na szczepienia przed podróżą!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: