O czym pamiętać przed wyjazdem do Kazachstanu?

Kazachstan szczepienia ochronne – dlaczego są ważne?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-25 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Obowiązkowe szczepienie na żółtą febrę do Kazachstanu dotyczą tylko wieloprzystankowych podróży. Polakom bardzo zaleca się uodpornienie na żółtaczkę, tyfus i wściekliznę przed podróżą. W Kazachstanie występuje też ryzyko zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Sprawdź szczegóły!

Kazachstan – informacje przydatne turystom

Kazachstan to największe na Ziemi państwo śródlądowe, zlokalizowane w centralnej Azji. Słynie z różnorodnych atrakcji: od Parku Narodowego Ałtynemel o marsjańskim pejzażu, przez malownicze Jezioro Kaindy z zatopionym lasem iglastym, aż po najmłodszą na świecie stolicę – ekstrawagancką Astanę. O czym pamiętać przed wyjazdem do Kazachstanu, by cieszyć się spokojnymi wakacjami?

Kazachstan co przed podróżą
Po pierwsze, zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego ze względu na wysokie koszty leczenia w Kazachstanie. Aby chronić swoje zdrowie, trzeba też zaplanować wizytę u lekarza medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem.

W TropicalMed można wykonać wszystkie niezbędne szczepienia do Kazachstanu i dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki chorób w tym kraju.

Kazachstan szczepienia obowiązkowe

Kazachstan nie jest krajem zagrożonym żółtą febrą, jednak wymaga się tam certyfikatu szczepienia od osób przybywających z obszarów transmisji wirusa tej choroby. Są to głównie Ameryka Łacińska oraz Afryka Subsaharyjska. Oznacza to, że dla podróżujących bezpośrednio z Polski immunizacja nie jest konieczna.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: jak wyrobić żółtą książeczkę?

Kazachstan szczepienia zalecane

Dur brzuszny – to choroba bakteryjna, która objawia się m.in. wysoką gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (jak ból brzucha czy zaparcia). Może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych.

  • Jakie szczepienia Kazachstan: trzydawkowe szczepienie doustne lub pojedynczy zastrzyk Typhim Vi.
  • Po co się szczepić: po pierwsze, MSZ przestrzega przed infekcjami pokarmowymi w Kazachstanie; po drugie, bardzo łatwo o infekcję – np. po wypiciu nieuzdatnionej wody lub zjedzeniu niedokładnie umytego warzywa.

Wścieklizna – śmiertelna, wirusowa choroba układu nerwowego, będąca skutkiem pogryzienia przez zainfekowane zwierzę (domowe lub dzikie). 

Chroń swoje zdrowie w Kazachstanie

Przyjdź na szczepienia przed podróżą!

MSZ przestrzega, że opieka medyczna w Kazachstanie jest płatna i na niskim poziomie.
W przypadku zakażenia wirusem wścieklizny niezbędna jest szybka pomoc medyczna; lepiej zaszczepić się jeszcze w Polsce.
Dużym zagrożeniem w Kazachstanie są tzw. choroby brudnych rąk, takie jak np. żółtaczka typu A czy tyfus.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienia do Kazachstanu
  • Jaka szczepionka: Verorab.
  • Po co się szczepić: po pierwsze, wścieklizna wśród psów jest powszechna w Kazachstanie, co stanowi realne ryzyko infekcji; po drugie – poziom i dostępność tamtejszej opieki medycznej odbiega od europejskich standardów, a bez szybkiej interwencji lekarskiej wścieklizna jest śmiertelna.

Żółtaczka – czyli wirusowe zapalenie wątroby; infekcję wywołują różne szczepy patogenów. Typ A przenosi się jak tyfus (drogą pokarmową), a typ B – przez krew i kontakty płciowe z nosicielem.

  • Jakie szczepienia Kazachstan: Engerix B/Euvax B na WZW typu B oraz Avaxim 160 U/Havrix na WZW typu A. Jest też dostępny preparat na oba typy żółtaczki: Twinrix Adult.
  • Po co się szczepić: immunizacja na WZW A jest zasadna z tych samych względów, co w przypadku tyfusu – obie choroby przenoszą się tak samo. Na żółtaczkę typu B warto się zaszczepić, ponieważ w Kazachstanie odnotowuje się dużo więcej zakażeń – ryzyko groźnej infekcji jest więc wyższe.

Kazachstan szczepienia na WZW
Warto wiedzieć, że szczepienie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Osoby niezaszczepione według harmonogramu (tj. urodzone przed 1994) często korzystają z preparatu Twinrix Adult.

Aby dowiedzieć się więcej o każdej z chorób, należy kliknąć w odpowiedni odnośnik: WZW A lub WZW B.

Kazachstan szczepienia rutynowe

Podróż do Kazachstanu powinna być też poprzedzona sprawdzeniem swojej historii szczepień i uzupełnieniu ewentualnych braków lub dawek przypominających. Szczególnie ważne jest uodpornienie na błonicę, tężec i krztusiec. Immunizacja daje tylko 10 lat odporności, więc w razie potrzeby zaleca się szczepienie przypominające przed podróżą.

Kazachstan szczepienia zalecane wybranym podróżnym

Kleszczowe zapalenie mózgu – nazwa choroby mówi wiele o tym, jak można się zarazić i czym to grozi. Na wirusa KZM nie ma remedium, a leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów.

  • Jakie szczepionki: FSME Immun (dla dorosłych i dzieci).
  • Komu szczepienia do Kazachstanu: wirus KZM nie występuje na terenie całego kraju, toteż nie wszyscy muszą się szczepić; główne obszary ryzyka to obwody wschodniokazachstański, abajski, żetysuski i ałmacki oraz Sandyktau w obwodzie akmolskim.

Meningokoki – to bakterie mogące zakażać różne układy w ciele człowieka: m.in. krwionośny (sepsa meningokokowa) czy nerwowy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). 

  • Jakie szczepionki: Menveo, Nimenrix.
  • Komu zaleca się szczepienia: meningokoki łatwo rozprzestrzeniają się w suchym klimacie Kazachstanu, jednak przenoszą się tylko z człowieka na człowieka (drogą kropelkową). Osoby nocujące w obiektach o dużym obłożeniu i planujące przebywać w zatłoczonych miejscach (jak np. Zelenyy Bazar), powinny się zaszczepić.

Kazachstan co przed podróżą – TropicalMed 

Jak widać, zalecenia dotyczące zdrowia mogą się różnić w zależności od specyfiki podróży. Należy też pamiętać o chorobach w Kazachstanie, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to m.in. infekcje pasożytnicze (np. giardioza), przed którymi przestrzega MSZ lub choroba wysokościowa, która zagraża po przekroczeniu pułapu 2500 m n.p.m. – np. osobom zdobywającym siedmiotysięcznik Chan Tengri.

Po indywidualne zalecenia i skuteczne szczepionki ochronne zgłoś się do TropicalMed. W naszym ośrodku kompleksowo zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, dzięki czemu całą swoją energię i uwagę na wakacjach poświęcisz zdobywaniu pięknych wspomnień, a nie zamartwianiem się o zdrowie.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!