Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).
Poradnik: jakie szczepienia na podróż do Kazachstanu warto wykonać?
Kazachstan szczepienia: dlaczego są ważne w podróży 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-01-25 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-27)
Obowiązkowe szczepienie na żółtą febrę do Kazachstanu dotyczą tylko wieloprzystankowych podróży. Polakom bardzo zaleca się uodpornienie na wirusowe zapalenie wątroby, dur brzuszny i wściekliznę przed podróżą. W Kazachstanie występuje też ryzyko zakażenia kleszczowym zapaleniem mózgu. Sprawdź szczegóły!
Podróżujący do Kazachstanu z Polski/Europy z reguły nie potrzebują szczepienia przeciw żółtej febrze, chyba że przybywają z obszarów, gdzie wirus ten jest rozpowszechniony.
Przed podróżą do Kazachstanu zaleca się sprawdzenie historii szczepień i uzupełnienie braków, zwłaszcza rutynowych szczepień przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Istnieje ryzyko duru brzusznego i wirusowego zapalenia wątroby, dlatego zaleca się odpowiednie szczepienia.
Ponadto, w niektórych przypadkach można nabawić się kleszczowego zapalenia mózgu, zakażenia meningokowego i wścieklizny, w zależności od regionu i aktywności podróżującego. Decyzję o szczepieniach podejmuje lekarz, uwzględniając plan wycieczki i potrzeby pacjenta.
Czy Kazachstan jest bezpieczny pod kątem zdrowia?
Kazachstan to nieoczywisty i dość wymagający pod kątem zdrowia, ale wart odwiedzenia cel podróży – m.in.ze względu na bogactwo naturalne i cenne dziedzictwo historyczne. O czym pamiętać przed wyjazdem, by podróż do Kazachstanu upłynęła bezpiecznie i zdrowo?
Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego ze względu na wysokie koszty leczenia w Kazachstanie.
Warto zaplanować wizytę w ośrodku medycyny podróży TropicalMed – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem.
Dla odwiedzających Kazachstan szczepienia mogą być obowiązkowe; warto skonsultować z lekarzem zalecenia i zasady wjazdu i w razie potrzeby wyrobić certyfikat potwierdzający immunizację.
W gabinecie warto nie tylko wykonać szczepienia, ale także zasięgnąć porady w sprawie pozostałych zasad profilaktyki, m.in. jak wyposażyć apteczkę podróżną czy jakie repelenty kupić, by uniknąć chorób przenoszonych przez owady i kleszcze (m.in. gorączki krwotocznej krymsko-kongijskiej).
Już na miejscu należy stosować się do zaleceń specjalisty w sprawie zapobiegania infekcjom; warto też pamiętać o znacznych amplitudach temperatur w ciągu roku i spakować ubiór dopasowany do pogody.
Pozostałe choroby w Kazachstanie
W Kazachstanie zagrażają schorzenia, na które nie ma szczepionek ochronnych. Są to m.in. infekcje pasożytnicze (np. giardioza), przed którymi przestrzega MSZ lub choroba wysokościowa, która zagraża po przekroczeniu 2500 m n.p.m., np. osobom zdobywającym siedmiotysięcznik Chan Tengri. Należy pamiętać o ochronie przed promieniowaniem UV za pomocą kremów z filtrem – nie tylko podczas słonecznego lata, ale także zimą (lub w górach), bo śnieg bardzo dobrze odbija promienie słoneczne.
W TropicalMed można wykonać wszystkie niezbędne szczepienia do Kazachstanu i dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki chorób w tym kraju.
Kazachstan szczepienia obowiązkowe – kto musi mieć certyfikat?
Podróż do Kazachstanu a COVID-19: według najnowszych danych (tj. z 08. 06.2022 r.), bez względu na status zaszczepienia, nie ma potrzeby wykonywania testów na obecność koronawirusa; nie ma żadnych obostrzeń utrudniających podróżowanie[1].
Chroń swoje zdrowie w Kazachstanie
Przyjdź na szczepienia przed podróżą!
MSZ przestrzega, że opieka medyczna w Kazachstanie jest płatna i na niskim poziomie.
W przypadku zakażenia wirusem wścieklizny niezbędna jest szybka pomoc medyczna; lepiej zaszczepić się jeszcze w Polsce.
Dużym zagrożeniem w Kazachstanie są tzw. choroby brudnych rąk, takie jak np. żółtaczka typu A czy tyfus.
Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek.
Kazachstan nie jest krajem zagrożonymżółtą febrą, jednak wymaga się tam certyfikatu szczepienia od osób przybywających z obszarów transmisji tego wirusa[2]. Są to głównie Ameryka Łacińska oraz Afryka Subsaharyjska. Oznacza to, że dla podróżujących bezpośrednio z Polski/Europy immunizacja nie jest konieczna. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule:jak wyrobić żółtą książeczkę?
Jakie szczepienia do Kazachstanu warto wykonać i ile to kosztuje?
Podróż do Kazachstanu powinna być też poprzedzona sprawdzeniem swojej historii szczepień i uzupełnieniu ewentualnych braków lub dawek przypominających. Szczególnie ważne jest rutynowe uodpornienie na:
Błonicę, tężec i krztusiec – immunizacja daje tylko 10 lat odporności, więc w razie potrzeby zaleca się szczepienie przypominające przed podróżą; chroni ono przede wszystkim przed tężcem, neurologiczną chorobą wynikającą z zakażenia rany, z charakterystycznymi, napadowymi skurczami mięśni i szczękościskiem.
Odrę, świnkę i różyczkę– organizacja Measles & Rubella Initiative odnotowała wzmożoną liczbę przypadków odry w Kazachstanie[3], a nie każdy ma za sobą pełne, dwudawkowe szczepienie; chroni ono przed wirusową chorobą z wysypką i wysoką gorączką, przenoszącą się drogą kropelkową.
O tym, czy Kazachstan jest bezpieczny, decydują m.in. podjęte działania profilaktyczne. Najskuteczniejszymi są szczepienia. Aby nie narażać się na chorowanie w Kazachstanie i związane z tym wydatki, warto zadbać o swoje zdrowie jeszcze przed wyjazdem. Na które choroby najczęściej zaleca się uodpornienie?
Kazachstan szczepienia na podróż służbową/pobyt hotelowy
Kazachstan szczepienia na wycieczkę objazdową
szczepienia rutynowe
WZW A i B
dur brzuszny
meningokoki
szczepienia rutynowe
WZW A i B
dur brzuszny
kleszczowe zapalenie mózgu
wścieklizna
Szczepienia do Kazachstanu koszt: pełną ofertę preparatów ochronnych dostępnych w naszym ośrodku można znaleźć tutaj – cennik TropicalMed. Są tam podane ceny za dawkę, a na każdej wizycie odbywa się kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł.
Jak widać, zalecenia dotyczące zdrowia mogą się różnić w zależności od specyfiki podróży, tj. odwiedzanych miejsc, podejmowanych aktywności, rodzaju zakwaterowania czy długości pobytu. Po szczepienia dopasowane do indywidualnych potrzeb warto zgłosić się do TropicalMed, a po informacje dotyczące poszczególnych chorób warto zaglądnąć do dalszej części artykułu.
To choroba bakteryjna, która objawia się m.in. wysoką gorączką, wysypką czy dolegliwościami ze strony układu pokarmowego (jak ból brzucha czy zaparcia). Tyfus może prowadzić do uszkodzeń narządów wewnętrznych.
Jakie szczepienia Kazachstan: trzydawkowe szczepienie doustne (dzień 1-3-5) lub pojedynczy zastrzyk.
Po co się szczepić: po pierwsze, MSZ przestrzega przed infekcjami pokarmowymi w Kazachstanie; po drugie, bardzo łatwo o infekcję – np. po wypiciu nieuzdatnionej wody lub zjedzeniu niedokładnie umytego warzywa/owocu.
Poza szczepieniami, zaleca się spożywanie bezpiecznej wody i żywności oraz dbanie o higienę rąk (szczególnie przed posiłkami)
Wirusowe zapalenie wątroby A i B
Infekcję wywołują różne szczepy patogenów. Typ A przenosi się głównie drogą pokarmową (jak tyfus), a typ B – przez krew i kontakty płciowe z nosicielem. Oba warianty mogą mieć postać ostrej infekcji z nagłą gorączką, bólem brzucha, żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu) czy nudnościami.
Jakie szczepienia Kazachstan: dwudawkowe (miesiąc 0, 6-12) na WZW A lub trzydawkowe na WZW B (miesiąc 0-1-6); jest też dostępny preparat na oba typy WZW, dawkowany tak jak szczepionki na żółtaczkę typu B.
Po co się szczepić: immunizacja na WZW A jest zasadna z tych samych względów, co w przypadku tyfusu – obie choroby przenoszą się w podobny sposób. Na WZW B warto się zaszczepić, ponieważ w Kazachstanie odnotowuje się więcej zakażeń niż w Polsce[4], a choroba może mieć poważny, przewlekły przebieg, mogący doprowadzić do marskości/raka wątroby.
WZW szczepienia do Kazachstanu koszt: warto wiedzieć, że szczepienie na WZW B jest w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku; osoby niezaszczepione według harmonogramu (tj. urodzone przed 1994) często korzystają z preparatu skojarzonego w cenie 399 zł/dawka.
Aby dowiedzieć się więcej o każdej z chorób, należy kliknąć w odpowiedni odnośnik: WZW A lub WZW B.
Nazwa choroby mówi wiele o tym, jak można się zarazić i czym to grozi. Na wirusa KZM nie ma remedium, a leczenie polega tylko na łagodzeniu objawów; z tego względu zaleca się szczepienia:
Jakie szczepionki: trzydawkowe, podawane w miesiącach 0, 1-3 i 5-12 albo 0, 0,5-3 i 9-12, w zależności od wybranego preparatu.
Komu szczepienia do Kazachstanu: wirus KZM nie występuje na terenie całego kraju, toteż nie wszyscy muszą się szczepić; główne obszary ryzyka to obwody wschodniokazachstański, abajski, żetysuski i ałmacki oraz Sandyktau w obwodzie akmolskim[5].
Podróż do Kazachstanu w regiony zagrożone KZM wiąże się z koniecznością ochrony przed ukąszeniami kleszczy. Służą do tego repelenty oraz zakrywająca ciało odzież, najlepiej w jednobarwnym, jasnym kolorze, ułatwiającym zlokalizowanie i strącenie pajęczaka zanim ten wbije się w skórę.
To bakterie mogące zakażać różne układy w ciele człowieka: m.in. krwionośny (sepsa meningokokowa) czy nerwowy (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).
Jakie szczepionki: jednodawkowe na meningokoki ACWY i/lub preparat na meningokoki typu B podawany w 2-3 dawkach.
Komu szczepienia do Kazachstanu: meningokoki łatwo rozprzestrzeniają się w suchym klimacie Kazachstanu; przenoszą się tylko z człowieka na człowieka (drogą kropelkową). Osoby nocujące w obiektach o dużym obłożeniu i planujące przebywać w zatłoczonych miejscach (jak np. Zelenyy Bazar), powinny się zaszczepić.
To śmiertelna, wirusowa choroba układu nerwowego, będąca skutkiem pogryzienia przez zainfekowane zwierzę (domowe lub dzikie). Może wystąpić w postaci mózgowej, o nagłym przebiegu i szybszym zgonie w wyniku zatrzymania akcji serca, albo porażennej, z postępującym paraliżem, śpiączką, a następnie śmiercią.
Jaka szczepionka: zazwyczaj trzydawkowa, podawana w dniach 0, 7 i 21 lub 28.
Komu szczepienia do Kazachstanu: wścieklizna wśród psów jest powszechna w Kazachstanie, co stanowi realne ryzyko infekcji[6]; po drugie, poziom i dostępność tamtejszej opieki medycznej odbiega od europejskich standardów, a bez szybkiej interwencji lekarskiej wścieklizna jest śmiertelna.
O tym, jakie szczepienia do Kazachstanu są najbardziej zasadne, lekarz decyduje m.in. na podstawie specyfiki konkretnej podróży. Dlatego najpierw trzeba sporządzić chociaż wstępny plan wycieczki, by otrzymać najbardziej dopasowane zalecenia.
Co warto wiedzieć, planując podróż do Kazachstanu?
Kazachstan to największe na Ziemi państwo śródlądowe, zlokalizowane w centralnej Azji. Słynie z różnorodnych atrakcji: od Parku Narodowego Ałtynemel o marsjańskim pejzażu, przez malownicze Jezioro Kaindy z zatopionym lasem iglastym, aż po najmłodszą na świecie stolicę – ekstrawagancką Astanę. Czy Kazachstan jest bezpieczny, jakie ma wymagania wjazdowe oraz atrakcje, można dowiedzieć się z poniższego zestawienia:
Kazachstan – co warto wiedzieć
Stolica: Astana – miasto pełne niesamowitych budowli, takich jak np. Piramida Pokoju i Pojednania czy Meczet Nur-Astana
Język: kazachski i rosyjski
Waluta: tenge kazachskich (KZT); wymianie podlegają głównie euro, dolary czy ruble
Wiza: na pobyt turystyczny/biznesowy do 30 dni nie potrzeba wizy
Klimat: kontynentalny, im dalej na południe Kazachstanu, tym cieplejszy klimat
Typ gniazdek elektrycznych: najpopularniejszym jest F (czasami też C); w Polsce używa się gniazdek typu C i E
Flora i fauna: stepy w Państwowych Rezerwatach PrzyrodyNaurzum i Korgałhyn zamieszkują m.in. zagrożone wyginięciem żurawie białe czy bieliki wschodnie
Transport: kolej i autokary to najpopularniejsze środki komunikacji; do zakupu biletów może być wymagany paszport
Bezpieczeństwo: Kazachstan jest dość bezpiecznym krajem; planując wspinaczkę, trzeba mieć na uwadze niski poziom ratownictwa górskiego
Kuchnia: zhaya z koniny, lagman ze smażoną baraniną czy podpłomyki zwane shelpekami to przysmaki kuchni kazachskiej
Po indywidualne zalecenia i skuteczne szczepionki ochronne zgłoś się do TropicalMed. W naszym ośrodku kompleksowo zadbamy o Twoje bezpieczeństwo, dzięki czemu całą swoją energię i uwagę na wakacjach poświęcisz zdobywaniu pięknych wspomnień, a nie zamartwianiem się o zdrowie.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Kazachstanu potrzebne są szczepienia?
Szczepienia na żółtą febrę do Kazachstanu są obowiązkowe tylko wobec podróżnych, którzy przybywają z obszaru występowania tej choroby – Polska ani żaden kraj europejski i azjatycki nie jest jednym z nich.
Jakie szczepienia do Kazachstanu są zalecane?
Przed podróżą warto sprawdzić swoją historię szczepień i uzupełnić braki, szczególnie w przypadku błonicy, tężca i krztuśca. Dodatkowe zalecenia dotyczą szczepień przeciw durowi brzusznemu, wirusowemu zapaleniu wątroby, kleszczowemu zapaleniu mózgu, meningokokom i wściekliźnie. Wybór szczepień zależy od planowanej aktywności i regionu podróży.
Gdzie i jak zaszczepić się przed podróżą do Kazachstanu w Krakowie?
Na szczepienia Kazachstan Kraków można zarejestrować się w wygodnym systemie rejestracji online. Po wybraniu dogodnego terminu, należy stawić się w ośrodku, który mieści się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. O resztę zadba wykwalifikowany personel TropicalMed.
Ile godzin leci się z Polski do Kazachstanu?
To zależy od linii i liczby przesiadek, jednak zazwyczaj do 10 godzin. Długa, wyczerpująca podróż i nagła zmiana strefy czasowej może wywołać jet lag, a to z kolei negatywnie wpływa na odporność przyjezdnych. Aby zadbać o swoje zdrowie w podróży, warto wzmocnić swój organizm za pomocą szczepień ochronnych.
Jak przygotować się do wizyty w TropicalMed?
Zanim zgłosisz się do TropicalMed, przygotuj się, zabierając ze sobą dokument tożsamości oraz kompletując informacje dotyczące trasy, terminu oraz szczegółów podróży do Kazachstanu. W przypadku wyboru preparatu doustnego na dur brzuszny, zaleca się powstrzymanie się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. Jeśli natomiast decydujesz się na szczepienie iniekcyjne, ubierz się wygodnie, aby szybko odsłonić ramię do wkłucia.