O czym pamiętać przed wyjazdem do Kamerunu?

Kamerun informacje – 3 ważne rady dla podróżnych

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2022-11-15 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Podróżujący do Kamerunu powinni pamiętać o trzech elementach. Pierwszy z nich to wpis do tzw. żółtej książeczki, umożliwiające legalne przekroczenie granicy. Drugi to szczepienia zalecane, które zapewnią zdrowie podczas podróży. Trzeci to pozostałe zasady profilaktyki chorób zakaźnych na wakacjach.

Kamerun co przed podróżą – trzy zasady zdrowych wakacji

Kamerun to kraj afrykański zlokalizowany nad Zatoką Gwinejską, tuż nad równikiem. Przyciąga głównie miłośników natury – jest tam mnóstwo rezerwatów przyrody i parków narodowych z dzikimi zwierzętami.

Aby w pełni skorzystać z uroków tego państwa, należy z odpowiednim wyprzedzeniem (tj. 4-6 tygodni przed wyjazdem) odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej. To specjalista pomagający w przygotowaniu organizmu do walki z drobnoustrojami chorobotwórczymi czyhającymi w Afryce. O czym pamiętać przed wyjazdem do Kamerunu?

1. Kamerun informacje o dokumentach

Aby legalnie przekroczyć granicę Kamerunu, niezbędne są dwa dokumenty: wiza oraz poświadczenie szczepienia na żółtą febrę. Informacji o wymaganiach w procedurze wizowej należy szukać na stronie MSZ, a wniosek składa się w ambasadzie Kamerunu w Berlinie.

Certyfikat potwierdzający immunizację na żółtą gorączkę można wyrobić w TropicalMed. Kamerun jest jednym z 20 państw, w których dokument wymagany jest od każdego przyjezdnego (od 1. roku życia). Po jednodawkowym szczepieniu preparatem Stamaril otrzymuje się tzw. żółtą książeczkę, której ważność rozpoczyna się po 10 dniach od przyjęcia preparatu.

W całym Kamerunie istnieje wzmożone ryzyko zachorowania na żółtą febrę, toteż immunizację zaleca się każdemu przyjezdnemu, już od 9. miesiąca życia.

2. Kamerun szczepienia ochronne

Reszta szczepień do Kamerunu ma charakter opcjonalny, jednak ze względu na duże zagrożenie chorobami, są bardzo zalecane. Przed wyjazdem warto uodpornić się na następujące choroby:

Tyfus (dur brzuszny)

Szczepienia na tyfus występują w formie doustnych kapsułek (trzy dawki) lub zastrzyków (np. jednodawkowy Typhim Vi). Należy je wykonać minimum tydzień przed planowaną wycieczką do Kamerunu – kraju występowania pałeczek duru brzusznego.

Planujesz wakacje w Kamerunie?

Odwiedź ośrodek szczepień TropicalMed!

Poziom opieki medycznej w Kamerunie znacznie odbiega od europejskich standardów.
Kamerun to jeden z krajów najbardziej obciążonych cholerą.
Brak certyfikatu szczepienia na żółtą febrę może skutkować odmową wjazdu lub szczepieniem/kwarantanną na koszt turysty.
Wykwalifikowany personel. Skuteczne szczepionki. Wiele dostępnych terminów (także w soboty).
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienie do Kamerunu

Cholera 

Szczepionka na cholerę (Dukoral) ma formę doustnej zawiesiny, podawanej w dwóch lub trzech dawkach. Ostatnią należy przyjąć minimum 7 dni przed datą wyjazdu do Kamerunu. To kraj, w którym przecinkowiec cholery jest szczególnie rozpowszechniony – według najnowszych raportów, w 2022 odnotowano już ponad 9,8 tys. zakażeń i 200 zgonów. 

Żółtaczka (WZW) 

Szczepionka na wirusowe zapalenie wątroby typu B jest obowiązkowa w Polsce dopiero od 1994 roku, a na żółtaczkę typu A – w ogóle. Osoby, które nie są uodpornione według programu (tj. urodzone przed 1994) mogą rozważyć trzydawkowy preparat na WZW A i B – Twinrix Adult. Należy mieć na uwadze, że Kamerun jest krajem szczególnie dotkniętym żółtaczką typu B

Kamerun polio [epidemia]

Przypominająca szczepionka na polio dla dorosłych jest ważna przed podróżą do Kamerunu. Odnotowano tam bowiem przypadki zakażenia krążącym wirusem (z preparatów doustnych OPV), a CDC ogłosiło 2. stopień zagrożenia. Optymalny czas na immunizację to od 12 miesięcy do 4 tygodni przed wyjazdem. 

Dobrym rozwiązaniem dla turystów są w tym przypadku szczepionki skojarzone, które „odświeżają” odporność nie tylko na polio, ale i na błonicę, tężec i krztusiec. 

Kamerun meningokoki [pas meningokokowy]

Szczepionki na meningokoki ACWY (Menveo i Nimenrix) są bardzo zalecane podróżującym do Kamerunu, szczególnie w porze suchej na północy kraju – choroba jest tam hiperendemiczna. W południowej części zagrożenie jest nieco mniejsze, jednak nadal zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

Wścieklizna

Szczepienie na wściekliznę działa na dwa sposoby: chroni przed zakażeniem przed lub po ekspozycji na wirusa. Biorąc pod uwagę rozpowszechnienie wirusa wścieklizny w Kamerunie i to, że poziom i dostęp do opieki medycznej może być tam niewystarczający, lepiej uodpornić się na tę śmiertelną chorobę jeszcze przed wyjazdem z Polski.

Kamerun odra, świnka i różyczka [ognisko zakażeń]

Szczepienia na odrę, świnkę i różyczkę (MMR) są w Polsce obowiązkowe, jednak wytyczne GIS dynamicznie zmieniały się na przestrzeni lat. Oznacza to, że nie każdy jest w pełni chroniony. Uzupełniająca immunizacja dorosłych do Kamerunu jest ważna, gdyż organizacja Measles & Rubella Initiative odnotowała ognisko zakażeń w tym kraju

3. Pozostałe zasady profilaktyki

Przed podróżą warto umówić się na konsultację lekarską w TropicalMed, aby uzyskać zalecenia dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych. Najważniejsze zasady to:

  • Higiena osobista i żywienia – zapobiega chorobom takim jak WZW A, polio, tyfus i cholera oraz biegunki podróżnych (częsta dolegliwość, na którą nie ma szczepień).
  • Ochrona przed owadami – pozwala uniknąć żółtej febry, a także minimalizować ryzyko malarii, ziki, gorączki zachodniego nilu i śpiączki afrykańskiej (chorób powszechnych w Kamerunie, na które nie ma szczepionek).
  • Zabezpieczenia podczas stosunków płciowych – chronią m.in. przed zakażeniem WZW typu B oraz wirusem HIV; ten drugi stanowi szczególny problem zdrowia publicznego w Kamerunie. Według statystyk, żyje tam niemal 495 tys. nosicieli!
  • Wyposażenie apteczki podróżnej – powinny się w niej znaleźć m.in. odpowiednie leki przeciwmalaryczne, środki do uzdatniania wody czy środek do dezynfekcji rąk. 

Zalecenia dotyczące profilaktyki chorób otrzymuje się przed podróżą, jednak ich przestrzeganie to już zadanie do wykonania na miejscu (w Kamerunie). Świadomość zagrożeń i wiedza na temat tego, jak unikać różnego rodzaju infekcji, pozwala cieszyć się zdrowymi wakacjami.

Serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

Udane wakacje w Kamerunie są w zasięgu ręki

Pamiętaj tylko o profilaktyce chorób!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: