#zolta-ksiazeczka #swiadectwo-szczepienia #szczepienia-obowiazkowe

Międzynarodowa Książeczka Szczepień – co to takiego?

Żółta książeczka – jak ją uzyskać?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz autora postu o Międzynarodowa Książeczka Szczepień – co to takiego? Katarzyna Ślusarz | 2022-06-29 (ostatnia aktualizacja: 2022-10-14)
Międzynarodowa Książeczka Szczepień lub inaczej żółta książeczka to wykaz przyjętych preparatów ochronnych, który przydaje się podczas podróży. Pozwala nie tylko legalnie przekraczać granicę niektórych krajów, ale także stanowi cenną wskazówkę dla personelu medycznego w razie ewentualnego wypadku. Dokument wystawiają poradnie medycyny podróży lub punkty szczepień – m.in. TropicalMed.

Międzynarodowa Książeczka Szczepień 

Międzynarodowa Książeczka Szczepień lub inaczej żółta książeczka to dokument, którego celem jest poświadczenie szczepienia na określoną chorobę przed podróżą. Jest wydawany przez instytucje takie jak punkty szczepień czy poradnie medycyny podróży (m.in. TropicalMed w Krakowie).

Międzynarodowa Książeczka Szczepień, jak sama nazwa wskazuje, jest honorowana w każdym kraju – niekiedy bywa niezbędna do legalnego przekroczenia granic. Których?

Szczepienia na żółtą febrę

Obowiązek posiadania certyfikatu potwierdzającego szczepienie dotyczy głównie żółtej febry. Turyści muszą okazać żółtą książeczkę najczęściej przybywając z krajów zagrożonych transmisją wirusa, który wywołuje tę chorobę.

W niektórych państwach (jest ich 20) poświadczenie szczepienia na żółtą gorączkę jest wymagane bezwzględnie. Są to m.in.:

 • Angola,
 • Burundi,
 • Ghana,
 • Gujana Francuska,
 • Uganda.

W innych obowiązek ten dotyczy wyłącznie osób przybywających z krajów endemicznego występowania wirusa żółtej febry –sprawdź mapę:

Mapa świata przedstawiająca kraje endemicznego występowania żółtej febryPrzybywając z tych krajów, będziesz potrzebować tzw. żółtej książeczki

Jak widać, podróżując bezpośrednio z Polski, Międzynarodowa Książeczka Szczepień nie jest konieczna. Certyfikatu od przyjezdnych z przedstawionych powyżej obszarów ryzyka wymagają kraje takie jak m.in.:

 • Australia,
 • Barbados,
 • Chiny,
 • Kambodża,
 • Egipt, 
 • Seszele.

Poświadczenie szczepienia w żółtej książeczce powinna mieć każda osoba przekraczająca granicę państwa, która osiągnęła określony wiek. Jest to 9. miesiąc lub 1. rok życia – wytyczne w tym zakresie różnią się w poszczególnych krajach (sprawdź listę).

Wybierasz się w podróż?

Wyrób żółtą książeczkę!

Bez szczepienia na żółtą febrę wstęp do niektórych krajów jest niemożliwy.
W razie wypadku, Międzynarodowa Książeczka Szczepień to cenna informacja dla personelu medycznego.
W niektórych przypadkach (np. przed operacją w Turcji) może być wymagane szczepienie na WZW B.
Zalecenia dopasowane do podróży. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu Zapisz się na szczepienie przed podróżą!

Więcej na temat szczepień ochronnych można znaleźć na naszym blogu (sprawdź: profilaktyka żółtej febry).

Szczepienia na meningokoki

Kolejnym szczepieniem, jakie może być wymagane na granicach niektórych krajów, jest to przeciw meningokokom typu A, C, W-135 i Y. Na polskim rynku farmaceutycznym są dostępne dwa preparaty, które służą do uodparniania na wszystkie 4 serogrupy tych bakterii. To Menveo i Nimenrix (obie dostępne w TropicalMed).

Lista państw, gdzie szczepienie na meningokoki jest wymagane jest znacznie krótsza, niż w przypadku żółtej febry. Są to:

 • Arabia Saudyjska,
 • Gambia i Libia – o tym, czy szczepienie jest tam obowiązkowe, decyduje rodzaj wizy, na której przekracza się granicę. 

O tym, w jakich przypadkach wpis do żółtej książeczki jest obowiązkowy, a w jakich "tylko" zalecany, informuje lekarz medycyny podróży. Warto odwiedzić go przed wyjazdem, aby chronić swoje zdrowie oraz swobodnie przekraczać granice wybranych krajów. 

Żółta książeczka – pozostałe szczepienia

Żółta książeczka przydaje się nie tylko podczas podróży do kraju, w którym szczepienia są obowiązkowe. To także cenna informacja dla personelu medycznego udzielającego nagłej pomocy.

Ciekawostka: do przeprowadzenia operacji w tureckim szpitalu, często wymaga się szczepienia na WZW B. W „normalnych warunkach” nie jest ono potrzebne do przekroczenia granicy kraju, jednak w razie wypadku bywa naprawdę przydatne. 

Doświadczając poważnego uszczerbku na zdrowiu, można stracić przytomność i/lub nie być w stanie udzielić informacji na temat swojego stanu zdrowia i wykonanych szczepień ochronnych (np. na tężec). Żółta książeczka może „wyręczyć” poszkodowanego i usprawnić udzielenie mu niezbędnej pomocy. 

Międzynarodowa Książeczka Szczepień – cena

Międzynarodowa Książeczka Szczepień to inaczej poświadczenie szczepienia – jednego lub więcej, w zależności od liczby chorób, które zagrażają w określonym miejscu. Do ceny wyrobienia dokumentu, tj. 35 złnależy więc doliczyć koszt immunizacji (sprawdź cennik w TropicalMed).

Przed wyjazdem warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który wyda zalecenia dotyczące niezbędnego uodpornienia. Należy pamiętać, że preparaty ochronne są wydawane wyłącznie na receptę, co oznacza konieczność wizyty u specjalisty. Trzeba więc doliczyć i ten wydatek.

TropicalMed oferuje tematyczne pakiety, dzięki którym można zaoszczędzić na kwalifikacji do szczepienia, a preparaty w zestawach są znacznie tańsze.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!   

Wyjeżdżasz za granicę?

Książeczka szczepień jako medyczny paszport
Zarezerwuj termin i odbierz książeczkę
Czytaj więcej: