Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Saint Lucia wakacje 2024: jakie szczepienia zaleca się podróżnym?

Saint Lucia szczepienia – które zaleca się w 2024 roku?

Klaudia Gierlicka | 2024-08-06 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Termalna kąpiel w wulkanie, rajskie plaże, tropikalna przyroda czy piracka Wyspa Gołębi to tylko niektóre atrakcje Saint Lucia. Aby móc to wszystko zobaczyć bez obaw o zdrowie, warto zgłosić się do TropicalMed po spersonalizowane szczepienia ochronne i zalecenia profilaktyczne.

Szczepienia dla podróżujących do Saint Lucia są opcjonalne, z wyjątkiem pewnych sytuacji . Są to wiek ≥ 9. miesięcy oraz przybycie z kraju występowania żółtej febry (Ameryka Południowa).

W zależności od planów podróży, warto również uzupełnić rutynowe szczepienia (głównie przeciwko tężcowi) oraz te na wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A), dur brzuszny, dengę, meningokokami i wściekliznę. Po spersonalizowane zalecenia najlepiej przyjść do TropicalMed 6-8 tygodni przed wyjazdem.


Czy na Saint Lucia wymagane są szczepienia?

Saint Lucia szczepienia COVID-19: 01.02.2023 roku zniesiono wszelkie ograniczenia dla podróżnych w postaci immunizacji, testów czy kwarantanny[1].

Saint Lucia to romantyczna, tropikalna wyspa karaibska, popularna szczególnie wśród par. Przyciąga turystów krystalicznymi wodami, luksusowymi kurortami, lasami deszczowymi oraz wulkanami – na jeden z nich (Sulphur Springs) można wjechać samochodem i zażyć tam kąpieli termalnej! Aby odkryć wszystkie atrakcje wyspy, należy spełnić wymagania wjazdowe, a o tym, czy na Saint Lucia wymagane są szczepienia, decyduje trasa wycieczki.

Wszyscy przyjezdni od 9. miesiąca życia przybywający z krajów zagrożonych żółtą febrą (Polska i Saint Lucia do nich nie należą) muszą okazać certyfikat szczepienia[2]. To wymóg dotyczący osób planujących wcześniejsze zwiedzanie krajów Ameryki Południowej.

Saint Lucia szczepienia zalecane – co dają i ile kosztują?

Typ wycieczki to jeden z głównych czynników branych pod uwagę w komponowaniu listy zalecanych szczepień. Przykładowo, pobyt w luksusowym kurorcie wiąże się z lepszymi warunkami higienicznymi, ale za to większym ryzykiem chorób przenoszonych z człowieka na człowieka. Wycieczka objazdowa to mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia drogą kropelkową, ale gorszy standard sanitarny. 

Saint Lucia szczepienia na wycieczkę objazdową
Saint Lucia szczepienia na pobyt hotelowy
  • rutynowe (głównie na tężec)
  • dur brzuszny
  • WZW typu A 
  • wścieklizna
  • rutynowe (głównie na tężec)
  • meningokoki
  • denga

Saint Lucia ceny szczepionek: aby sprawdzić koszt (za dawkę) preparatów ochronnych na poszczególne choroby albo pakiety szczepień, wystarczy kliknąć w cennik TropicalMed. Wybierając immunizację poza zestawem, należy mieć na uwadze dodatkowy koszt kwalifikacji lekarskiej (70 zł) rozpoczynającej każdą wizytę.

Na wyspie Saint Lucia zagraża Ci kilka chorób

Zapobiegaj im dzięki szczepieniom

Niedokładne umycie rąk czy wypicie drinka z lodem przygotowanym z kranowej wody może w Saint Lucia skończyć się durem brzusznym albo WZW typu B.
W obiektach zamieszkania zbiorowego i przy największych atrakcjach (np. Sulphur Springs), gdzie gromadzi się dużo ludzi, można zakazić się meningokokami.
Komary w Saint Lucia przenoszą dengę, na którą można się zaszczepić oraz zikę i chikungunię, na które nie ma jeszcze szczepionek.
Indywidualne zalecenia. Skuteczne i bezpieczne szczepionki. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. Saint Lucia ceny szczepionek Zarejestruj się na szczepienia

Po aktualne informacje na temat tego, czy na Saint Lucia występuje denga, dur brzuszny i inne wymienione wyżej choroby, należy zgłosić się do TropicalMed najlepiej 6-8 tygodni przed podróżą. Jet lag, nagła zmiana klimatu, długi i wyczerpujący lot oraz ekspozycja na nowe choroby są bowiem czynnikami negatywnie odbijającymi się na zdrowiu. Warto je wspomóc za pomocą szczepień. Jakich?

Dur brzuszny

O tym, czy woda na Saint Lucia jest bezpieczna do picia (tj. uzdatniona), czy jedzenie jest przygotowane z dbałością o higienę, a ręce są zawsze czyste, trzeba pamiętać przez cały wyjazd, by nie nabawić się duru brzusznego.

To bakteryjna choroba przenoszona drogą fekalno-oralną, objawiająca się m.in. narastającą gorączką, bólami brzucha, osłabieniem czy zaparciami. Niesie ze sobą ryzyko wielu różnych powikłań, m.in. uszkodzenia wątroby czy mięśnia sercowego. 

Aby jej zapobiegać, zaleca się przestrzeganie zasad higieny osobistej i żywienia oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci szczepienia. Jest ono dostępne w TropicalMed w formie doustnej (3 kapsułki) albo zastrzyku (pojedynczego).

WZW typu A (żółtaczka pokarmowa)

Jak już wspomniano, na Saint Lucia wakacje objazdowe mogą wiązać się gorszymi warunkami sanitarnymi. Podobnie jak pałeczki duru brzusznego, tj. przez skażoną żywność/wodę oraz brudnymi rękami, można wprowadzić do swojego organizmu wirusy zapalenia wątroby typu A.

Infekcja z objawami grypopodobnymi (m.in. gorączką, osłabieniem) i ze strony układu pokarmowego (m.in. nudności, wymioty), a także z żółtaczką może trwać wiele tygodni, a w niektórych przypadkach nawet nawracać przez wiele miesięcy. 

Czy woda na Saint Lucia jest bezpieczna do picia
Według danych zgromadzonych przez Bank Światowy, warunki sanitarne na Saint Lucia są o kilkanaście procent gorsze niż w Polsce; lepiej nie pić wody z kranu (także w postaci lodu) i wybierać napoje przegotowane albo butelkowane.

Zasady profilaktyki WZW A i duru brzusznego są podobne, natomiast możliwości szczepienia tzw. żółtaczki pokarmowej są mniejsze – istnieje wyłącznie opcja iniekcyjna (dwie dawki zastrzyku).

Denga

O tym, czy na Saint Lucia występuje denga przenoszona przez komary, w dużej mierze decyduje typ i termin wyjazdu. Owadom sprzyja wilgotny klimat, a więc podczas pory deszczowej (maj-sierpień) i bezpośrednio po niej jest największe ryzyko ukąszeń. Do zakażeń częściej dochodzi też w miastach i ich okolicach[3].

Gorączka krwotoczna poprzedzona objawami grypopodobnymi, pozagałkowym bólem oczu i wysypką jest naprawdę niebezpieczną chorobą, a kolejna infekcja jest z reguły jeszcze cięższa od pierwszej.

Nie ma wątpliwości co do tego, czy komary są groźne na Saint Lucia. Aby zapobiegać dendze, zaleca się stosowanie środków ochrony przed ukąszeniami oraz dodatkowe zabezpieczenie w postaci dwudawkowego, podskórnego szczepienia dostępnego w TropicalMed.

Wścieklizna

W niektórych przypadkach na Saint Lucia szczepienia są selektywne, czyli zalecane tylko w niektórych przypadkach. Jest tak w przypadku wścieklizny przenoszonej ze śliną zainfekowanych zwierząt. W razie pogryzienia, ratująca życia profilaktyka poekspozycyjna może być dostępna tylko w większych placówkach medycznych[4].

To zdecydowanie pogarsza rokowania osoby poszkodowanej. Planując biwakowanie, wędrowanie poza utartymi szlakami i inne aktywności narażające na kontakt z dzikimi zwierzętami, warto skonsultować się z lekarzem TropicalMed, czy na Saint Lucia występuje wścieklizna i czy szczepienie jest zasadne.

Meningokoki

O zarazkach przenoszących się drogą kropelkową (przez kaszel, kichanie, a nawet rozmowę) trzeba pamiętać szczególnie podczas pobytu w popularnym kurorcie, na bazarze, przy najpopularniejszych atrakcjach i w innych tłocznych miejscach.

Meningokoki to bakterie mogące wywołać ogólnoustrojowe zakażenie (sepsę) czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (ból głowy i sztywność karku, zaburzenia świadomości). Chcąc spędzić spokojny i zdrowy pobyt na Saint Lucia wakacje warto poprzedzić konsultacją lekarską i szczepieniem według zaleceń.

Saint Lucia szczepienia rutynowe

Przed podróżą warto upewnić się o aktualności wszystkich podstawowych szczepień wykonywanych w Polsce. Służy do tego m.in. karta uodpornienia, w której spisana jest historia immunizacji konkretnego pacjenta. 

Szczególną uwagę warto zwrócić na datę ostatniej dawki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. Daje ona 10-letnią odporność na wszystkie trzy choroby; jeśli wygasa przed wyjazdem, warto zgłosić się na szczepienie przypominające. Laseczki tężca są bowiem powszechne na świecie, a wnikając do organizmu przez nawet niewielkie zranienie, mogą wywołać napady bolesnych drgawek i trudności w oddychaniu. Szczegóły w: szczepienie na tężec.

Saint Lucia ceny szczepionek rutynowych: obowiązkowa immunizacja dzieci i młodzieży według polskiego kalendarza jest darmowa, natomiast za szczepienia przypominające albo uzupełniające dla dorosłych z reguły trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Czy komary są groźne na Saint Lucia?

Kiedy wiadomo już, czy na Saint Lucia występuje wścieklizna, WZW A i inne choroby zakaźne, warto zastanowić się nad zagrożeniami zdrowotnymi, na które nie ma możliwości zaszczepienia się. Na karaibskiej wyspie są to przede wszystkim zarazki przenoszone przez komary. 

Czy na Saint Lucia można zachorować na malarię?
Saint Lucia jest wolna od malarii, a więc nie ma konieczności przyjmowania chemioprofilaktyki.

Malaria nie stanowi zagrożenia, jednak warto zastanowić się, czy zika jest problemem na Saint Lucia oraz jakie jest ryzyko związane z chikungunią.

Saint Lucia zika i chikungunia – jak uchronić się przed chorobą?

O tym, czy zika jest problemem na Saint Lucia, decyduje kilka czynników. Komary przenoszące wirusa tej choroby są najbardziej aktywne za dnia (o poranku i późnym popołudniem)[5], dlatego ryzyko zakażenia zależy od aktywności podejmowanych w tym czasie. Podczas konsultacji lekarskiej lekarz może zapytać o ciążę – zika z reguły nie jest szczególnym problemem, ale u przyszłych mam może powodować groźne komplikacje związane z porodem.

Chikungunia to kolejna choroba wirusowa. Może wywoływać intensywne bóle stawów, utrzymujące się przez długi czas. Jej nazwa nawiązuje do wyrażenia „stać się wykrzywionym” co dobitnie obrazuje, jak uciążliwe mogą być dolegliwości bólowe.

Aby na Saint Lucia zika ani chikungunia nie zrujnowały wyjazdu, trzeba zadbać o ochronę przed komarami. Służą do tego repelenty, moskitiery oraz odzież z długimi rękawami i nogawkami.

Praktyczne wskazówki: jak przygotować się na Saint Lucia?

Aby na Saint Lucia wakacje rodzinne, romantyczny pobyt we dwoje czy wyjazd służbowy przebiegł pomyślnie, trzeba zadbać o kilka ważnych kwestii, nie tylko zdrowotnych. Poniższe informacje pozwolą wstępnie zapoznać się z wyspą i ułatwią planowanie podróży.

Saint Lucia wakacje – co warto wiedzieć

Stolica: Castries – centralnym punktem miasta jest wielki targ, gdzie można kupić żywność, pamiątki i wiele innych rzeczy

Język: angielski, choć w użyciu jest też kreolski francuski

Waluta: dolar wschodniokaraibski (XCD); banki uznają większość kart kredytowych

Wiza: na pobyt do 180 dni nie potrzeba wizy, jednak należy okazać bilet powrotny/w dalszą podróż

Klimat: tropikalny, z porą suchą od stycznia do kwietnia i deszczową w okresie maj-sierpień; latem i jesienią mogą występować cyklony.

Plaże: wyspa jest pełna rajskich plaż takich jak Reduit Beach czy Grand Anse Beach

Flora i fauna: ogród botaniczny Diamond Garden pełen tropikalnych roślin (jak np. jadeitowa winorośl) i ptaków (np. kolibrów) jest odpowiedni dla miłośników przyrody)

Transport: do dyspozycji są autobusy i taksówki, jednak największą swobodę poruszania daje wynajem samochodu (wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy a ruch jest lewostronny)

Bezpieczeństwo: Saint Lucia jest bezpiecznym krajem, ale jak wszędzie, trzeba zachować ostrożność, szczególnie w miejscach publicznych i po zmroku.

Kuchnia: popularna na wyspie jest mieszanka mięs zwana bouyon oraz solona ryba (saltfish) i zielone figi

Konsultacja z lekarzem medycyny podróży jest ważna przed każdym wyjazdem, szczególnie tak dalekim. Dla wybierających się do Saint Lucia szczepienia i zalecenia profilaktyczne dopasowane do indywidualnych potrzeb czekają w TropicalMed.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Saint Lucia?

Po szczepienia Saint Lucia Kraków oraz zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki warto zgłosić się do TropicalMed. Nasz ośrodek znajduje się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Doustne szczepienie na dur brzuszny powinno być poprzedzone minimum godzinną przerwą w jedzeniu i piciu (dotyczy także przyjmowania leków). W pozostałych przypadkach wystarczy ubrać się tak, by wygodnie odsłonić ramię do wkłucia. Należy też przygotować dowód osobisty, dokumentację medyczną, informacje o swoim stanie zdrowia, alergiach oraz planach podróży – to elementy niezbędne podczas kwalifikacji lekarskiej.

Czy do Saint Lucia potrzebne są szczepienia?

Dla wybierających się do Saint Lucia szczepienia są opcjonalne. Dotyczą osób od 9. miesiąca życia, które przybywają z krajów występowania żółtej febry. Są one zlokalizowane w Ameryce Południowej.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Saint Lucia?

W zależności od planów podróży, zaleca się sprawdzenie i uzupełnienie szczepień rutynowych (głównie na tężec) oraz uodpornienie się na choroby brudnych rąk (WZW A i dur brzuszny), dengę, meningokoki i wściekliznę.