Na wizytę szczepienną dobrze jest się stawić z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.
Co jest potrzebne do wyjazdu do Szwecji?
Szwecja szczepienia COVID-19: wszelkie restrykcje, w tym wymóg immunizacji dla przyjezdnych, zniesiono 20.02.2023 roku, co oznacza swobodne podróżowanie do Szwecji[1].
Szwecja przyciąga miłośników wypoczynku na łonie natury (to jeden z najbardziej zalesionych krajów Europy) oraz entuzjastów historii wikingów, zimowych, lapońskich krajobrazów i tętniących życiem miast. Przed wyjazdem warto zastanowić się jednak, co jest potrzebne do wyjazdu do Szwecji, a wśród tych rzeczy wyróżnia się:
- EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa koszty ewentualnego leczenia, ale nie w całości (np. wizyta u lekarza może kosztować 450 SEK)[2], dlatego warto pomyśleć o dodatkowej polisie.
- Apteczka podróżna – kliknij i sprawdź, co powinna zawierać.
- Szczepienia ochronne – dobrze wykonać je z minimum miesięcznym wyprzedzeniem.
Dla osób, których celem jest Szwecja szczepienia COVID-19 są niedostępne w TropicalMed, jednak w naszym ośrodku można uodpornić się na wszystkie pozostałe choroby zagrażające w podróży. Jakie?
Szwecja szczepienia dzieci i dorosłych – które wykonać przed podróżą?
Na konsultację lekarską i szczepienia przed podróżą zapraszamy wszystkich pacjentów od 3. roku życia chcących cieszyć się zdrowiem podczas pobytu w Szwecji. Na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem specjaliści dopasowują zalecenia, a poniższa tabela przedstawia, czym mogą się one różnić u poszczególnych typów podróżnych.
Szwecja szczepienia na wycieczkę objazdową | Szwecja szczepienia na pobyt hotelowy | Szwecja szczepienia studentów |
|
| {reference|Karolinska Institutet (wybrane kierunki, m.in. biomedycyna i toksykologia)|https://education.ki.se/current-student/support-and-resources/student-wellbeing-centre/vaccinations}: Dbaj o siebie w podróży do SzwecjiWykonaj szczepienia zalecane podróżnym
Kleszczowe zapalenie mózgu zagraża w wielu zakątkach Szwecji; szczepienie pozwala bezpiecznie wypoczywać na łonie natury.
W miejscach o dużym zatłoczeniu łatwiej o zachorowanie na grypę czy zakażenie meningokokowe.
Na niektóre programy studiów w Szwecji trzeba mieć wymagany zestaw szczepień.
Skuteczne szczepionki. Indywidualne podejście. Wiele dostępnych terminów.
Zapisz się na szczepienia
Uniwersytet w Göteborgu (kierunki z praktykami klinicznymi)[3]:
+ test na obecność gronkowca złocistego |
O tym, co jest potrzebne do wyjazdu do Szwecji w celach edukacyjnych warto upewnić się przed złożeniem aplikacji na wybraną uczelnię. Informacji na temat chorób wymienionych w powyższej tabeli można natomiast szukać w dalszej części artykułu.
Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)
Przenoszone przez ukąszenia kleszczy zapalenie rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych, opon mózgowo-rdzeniowych czy mózgu stanowi duże ryzyko w wielu zakątkach Szwecji. CDC podaje, że najwięcej zakażeń odnotowuje się wokół Sztokholmu, w regionach (länach) Uppsala i Södermanland oraz w centralnej i południowej części kraju[4]
Aby szczepienia w Szwecji nie pochłonęły zbyt dużej części budżetu na podróż, warto skorzystać z pakietu „Kleszczowe zapalenie mózgu” oferowanego przez TropicalMed. Zestaw zawiera 3 dawki preparatu ochronnego i wszystkie potrzebne kwalifikacje lekarskie w obniżonej cenie.
Dodatkowym zabezpieczeniem przed kleszczami przenoszącymi groźnego wirusa powinna być zakrywająca ciało odzież oraz solidne repelenty.
Meningokoki
Rozprzestrzeniająca się z człowieka na człowieka drogą kropelkową choroba meningokokowa może mieć inwazyjny przebieg, z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsą.
Jako że świadczenia oferowane przez system ochrony zdrowia w Szwecji są po części płatne nawet z EKUZ, warto zabezpieczyć swoje zdrowie i portfel, wykonując szczepienia ochronne w Polsce. To ważne szczególnie dla osób planujących przebywanie w skupiskach ludzkich, np. w hotelach o dużym obłożeniu.
Grypa
Niezwykle zaraźliwa i rozpowszechniona, przenosząca się drogą kropelkową grypa może skutecznie zrujnować wyjazd. Towarzysząca jej gorączka i dreszcze, nudności, bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie uniemożliwiają zwiedzanie, a możliwe powikłania (np. zapalenie płuc) mogą skończyć się pobytem w szpitalu.
Aby nie narażać się na koszty oraz stratę zdrowia i czasu, lepiej poddać się immunizacji. W krajach takich jak Polska czy Szwecja szczepienia dzieci i dorosłych są zalecane szczególnie przed sezonem jesienno-zimowym, kiedy odnotowuje się znaczny wzrost zachorowań.
Szwecja szczepienia rutynowe i na studia
Przed każdą podróżą warto sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków. Wytyczne dotyczące masowej immunizacji w Polsce ulegały bowiem zmianom i nie każdy jest uodporniony na choroby wyróżnione w aktualnie obowiązującym kalendarzu. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące pozycje:
- Tężec, błonica i krztusiec – to zestaw chorób, na które uodpornienie dzieci i młodzieży jest obowiązkowe (więc refundowane), ale daje tylko 10 lat ochrony. Dawki przypominające dla dorosłych są już pełnopłatne.
- Odra (+ świnka i różyczka) – to kolejny zestaw chorób, na które działają szczepionki 3w1. Są one obowiązkowe od 2004 roku, a wcześniej stosowało się preparaty na samą odrę (dwudawkowo od 1991 roku).
- Polio – to choroba, na którą uorpodniony jest raczej każdy i nie ma potrzeby przyjmowania dawek przypominających. Chcąc aplikować na studia warto tylko upewnić się o pełnym szczepieniu w dzieciństwie.
- WZW typu A i B – szczepienie na WZW typu B jest w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku, więc raczej każdy kandydat na studia ma je za sobą, natomiast na WZW typu A są nieobowiązkowe (nierefundowane). W ofercie TropicalMed znajdują się zarówno preparaty monowalentne (na jeden lub drugi typ „żółtaczki) oraz skojarzony na oba typy WZW.
- Ospa wietrzna – kandydaci na niektóre uczelnie, którzy chorowali w dzieciństwie, mogą okazać test na przeciwciała, natomiast pozostali muszą się zaszczepić na własną rękę (immunizacja nie jest refundowana).
Chociaż system ochrony zdrowia w Szwecji działa bez zarzutów, to odnotowuje się wzrost zakażeń krztuścem (drogą kropelkową) w tym kraju[5]. Laseczki tężca wnikające do organizmu przez zabrudzenie rany są natomiast rozpowszechnione na całym świecie. Aby uniknąć choroby z napadami utrudniającego oddychanie kaszlu (krztuśca) albo neurologicznej infekcji z atakami bolesnych konwulsji (tężca), warto „odświeżyć” swoje szczepienie, jeśli od ostatniego upłynęła dekada.
Odra, niezwykle zaraźliwa choroba przenosząca się drogą kropelkową, także może zrujnować wyjazd. Towarzyszy jej naprawdę wysoka gorączka oraz wysypka rozprzestrzeniająca się na całe ciało, a z takimi dolegliwościami nie sposób skorzystać z uroków Szwecji.
Ile kosztują szczepienia do Szwecji w TropicalMed?
Dla osób, których celem podróży rodzinnej jest Szwecja szczepienia dzieci są w wielu przypadkach darmowe (m.in. na tężec czy odrę). Dorośli i pacjenci chcący uodpornić się na choroby spoza obowiązkowego kalendarza (np. na KZM) muszą zapłacić za immunizację.
Kwalifikacja szczepienna (70 zł) + cena szczepionki/ek (za dawkę) = całkowity koszt immunizacji.
Stawki za poszczególne preparaty ochronne, a także dostępne pakiety szczepień, można znaleźć, klikając cennik TropicalMed.
Szwecja – jak się przygotować do podróży?
Profilaktyka i szczepienia w Szwecji to nie jedyne elementy wpływające na bezpieczeństwo i komfort podróży. Trzeba też zadbać o wiele innych kwestii organizacyjnych, by wyjazd był naprawdę udany. Poniżej prezentujemy garść przydatnych informacji dla osób planujących wycieczkę.
Stolica: Sztokholm – miasto położone na 14 wyspach, pełne atrakcji i zabytków takich jak m.in. rezydencja Drottningholm wpisana na listę UNESCO
Język: szwedzki, jednak nie ma problemów z komunikacją po angielsku
Waluta: korona szwedzka (SEK)
Klimat: umiarkowany na południu, z pochmurną zimą i chłodnymi latami oraz subarktyczny na północy
Plaże: Sandhammaren czy Sudersand są naprawdę malownicze, jednak chłodny klimat nieczęsto pozwala na kąpiele w morzu
Flora i fauna: Szwecja była pierwszym krajem w Europie, gdzie oficjalnie utworzono parki narodowe; jeden z nich, Abisko porastają malownicze wrzosowiska i zamieszkują m.in. rosomaki, rysie, łosie i renifery
Transport: najłatwiej podróżować autobusem lub pociągiem, w miastach liczne są ścieżki rowerowe
Bezpieczeństwo: w krajach takich jak Szwecja bezpieczeństwo jest na dość wysokim poziomie, jednak od 2023 roku ogłoszono tam 4. stopień zagrożenia terrorystycznego
Kuchnia: warte skosztowania są słynne, szwedzkie klopsiki köttbullar albo marynowany łosoś gravlax
Autobus czy pociąg nie zawsze jest w stanie dotrzeć we wszystkie zaplanowane przed podróżnika miejsca. Szybszym i wygodniejszym sposobem podróżowania jest wynajem samochodu. Co warto wiedzieć na ten temat?
Najwięcej osób zza granicy pierwszy kontakt ze Szwecją mają w stołecznym, międzynarodowym lotnisku. Warto więc wiedzieć, że wynajem auta Sztokholm oferują zarówno giganci (np. EuropCar, Avis czy Sixt), jak i lokalne wypożyczalnie, takie jak np. QuickRent. By uzyskać najlepszą cenę, warto porównać oferty wszystkich wypożyczalni.
Aby wynajem auta Szwecja był możliwy, trzeba mieć ze sobą ważne prawo jazdy (nowego typu) i dowód tożsamości. Do uiszczenia zaliczki może być wymagana karta kredytowa. Wymogi dotyczące wieku i stażu kierowcy są mniej lub bardziej restrykcyjne. Przykładowo, w wypożyczalni OKQ8 oczekuje się jedynie, by wynajmujący był pełnoletni i posiadał prawo jazdy, a w Mabi Sverige AB trzeba mieć ukończone 20 lat i uprawnienia do prowadzenia pojazdu ważne od co najmniej 2 lat.
Podróż do Szwecji może być pełna niezapomnianych (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) wspomnień, o ile odpowiednio się ją zaplanuje. Przygotowanie pod kątem zdrowia warto zostawić profesjonalistom TropicalMed, którzy dopasują szczepienia i zalecenia profilaktyczne do Twoich indywidualnych potrzeb.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Szwecji?
Jeśli szukasz miejsca na szczepienia Szwecja Kraków, wart polecenia jest TropicalMed. To renomowane centrum medycyny podróży znajdującej się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków.
Czy trzeba przygotować się przed wizytą?
Podczas wizyty szczepiennej niezbędne są przynajmniej podstawowy plan podróży, dokument tożsamości oraz dokumentacja medyczna. Zaleca się założenie wygodnej bluzki, ułatwiającej podanie zastrzyku w ramię. Ponieważ żadna z zalecanych szczepionek nie jest podawana doustnie, nie ma potrzeby rezygnowania z jedzenia i picia przed wizytą.
Czy do Szwecji potrzebne są szczepienia?
Szczepienia w Szwecji są z reguły nieobowiązkowe, ale kandydaci na niektóre kierunki studiów powinni sprawdzić wymagania uczelni w zakresie immunizacji.
Jakie szczepienia przed wyjazdem do Szwecji?
Przed wyjazdem do Szwecji warto uzupełnić szczepienia rutynowe (głównie na tężec, krztusiec i odrę) oraz uodpornić się na meningokoki, grypę i kleszczowe zapalenie mózgu. Osoby aplikujące na studia wymagające immunizacji muszą spełnić warunki programu.
- https://www.iatatravelcentre.com/world.php?__cf_chl_rt_tk=FWo5SVFVMlq0n_9CIWVbXAkL3_DvlySNvbIGMkkOogk-1711362949-0.0.1.1-1322
- https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-w-krajach-unii-europejskiej-i-efta/wyjezdzam-do/
- https://www.gu.se/en/study-gothenburg/preparations-for-exchange-students-at-sahlgrenska-academy
- https://www.cdc.gov/tick-borne-encephalitis/data-maps/?CDC_AAref_Val=https://www.cdc.gov/tick-borne-encephalitis/geographic-distribution/index.html
- https://www.ecdc.europa.eu/sites/default/files/documents/Increase%20in%20pertussis%20cases%20in%20the%20EU-EEA%20-%20May%202024%20FINAL.pdf