Jakie szczepienia do Uzbekistanu i środki profilaktyki warto podjąć?
Uzbekistan szczepienia: jakie zalecenia dla turystów w 2024?
Katarzyna Ślusarz |
2023-01-26 (ostatnia aktualizacja: 2024-04-04)
Główne zagrożenie w Uzbekistanie to infekcje przenoszone drogą pokarmową oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B. Możliwe są też przypadku pogryzień przez psy chore na wściekliznę, które według CDC są tam powszechnie spotykane. W wysokim sezonie turystycznym może być też potrzebne szczepienie na meningokoki.
Choć szczepienia do Uzbekistanu nie są obowiązkowe, zaleca się rozważenie dawki przypominającej na tężec (+ błonicę i krztusiec), uzupełniającej immunizacji na odrę (+ świnkę i różyczkę) oraz uodpornienie się na wirusowe zapalenie wątroby (A i B).
Poza tym, w zależności od podejmowanych aktywności, może przydać się szczepienie na dur brzuszny, meningokoki i wściekliznę. Po indywidualne wytyczne najlepiej zgłosić się do ośrodka TropicalMed 6-8 tygodni przed podróżą (może być później, jeśli do wyjazdu zostało mniej czasu).
Szczepienia obowiązkowe Uzbekistan – czy jest wymóg immunizacji?
Uzbekistan to nieoczywista, ale warta odwiedzenia destynacja turystyczna. O czym pamiętać, by cieszyć się zdrowym i bezpiecznym wyjazdem? Po pierwsze, należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży, który podpowie, jakie szczepienia do Uzbekistanu warto wykonać i jakie są zasady wjazdu. Do ośrodka TropicalMed najlepiej wybrać się 6-8 tygodni przed wyjazdem. W przypadku wycieczki last minute można przyjść z mniejszym zapasem czasu.
COVID-19 szczepienia obowiązkowe Uzbekistan: zgodnie z najnowszymi danymi (z 10.06.2022 r.), wszelkie obostrzenia dla podróżnych zostały zniesione[1]. Nie ma wymogu okazywania certyfikatu i negatywnego wyniku testu ani poddawania się kwarantannie.
Po drugie, warto zarejestrować się w systemie Odyseusz, który na miejscu będzie powiadamiał o zagrożeniach – np. trzęsieniach ziemi. Po trzecie, nie wolno zapomnieć o wyposażeniu apteczki podróżnej. Co powinno się w niej znaleźć doradzi lekarz TropicalMed przy okazji wizyty szczepiennej.
O tym, czy Uzbekistan jest bezpieczny, w dużej mierze decydują podejmowane środki zapobiegania chorób zakaźnych. Najskuteczniejszym ciągle pozostają szczepienia ochronne. Które są zalecane podróżnym?
Uzbekistan szczepienia zalecane – przed czym chronią i ile kosztują?
Mimo że można swobodnie podróżować bez certyfikatów szczepień, to warto zadbać o swoje zdrowie za pomocą immunizacji. Kilkugodzinny lot, możliwy jet-lag i powszechność drobnoustrojów chorobotwórczych to tylko niektóre argumenty, które za tym przemawiają. Przed którymi chorobami szczególnie należy się chronić?
Zaplanuj bezpieczny pobyt w Uzbekistanie
Zgłoś się do TropicalMed po szczepienia
MSZ przestrzega przed dużym ryzykiem zakażenia żółtaczką typu B w Uzbekistanie.
Zjedzenie lodów czy przysmaku typu street food może grozić żółtaczką typu A lub tyfusem.
Wścieklizna to poważny problem zdrowia publicznego w Uzbekistanie; warto zaszczepić się przed podróżą.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
Szczepienia do Uzbekistanu koszt: mając już listę preparatów przydatnych w konkretnej podróży, warto zapoznać się z ofertą TropicalMed (sprawdź cennik). Należy pamiętać, że podane stawki są za jedną dawkę, a na każdej wizycie niezbędna jest kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł.
Więcej informacji o poszczególnych chorobach i środków, które można podjąć, żeby się przed nimi chronić, można znaleźć w dalszej części artykułu.
Rutynowe szczepienia Uzbekistan
Przed każdą podróżą zaleca się sprawdzenie swojej książeczki szczepień i uzupełnienia ewentualnych braków. Wśród najczęściej zapominanych przez turystów są dawki przypominające na błonicę, tężec i krztusiec. Jeden zastrzyk zapewnia kolejne 10 lat odporności na wszystkie 3 choroby – warto to rozważyć, jeśli ochrona wygasa przed wyjazdem do Uzbekistanu. Laseczki tężca są bowiem powszechne, wnikają do organizmu przez wszelkie zanieczyszczone rany i wywołują groźne zaburzenia układu nerwowego z bolesnymi spazmami. Błonica i krztusiec przenoszone drogą kropelkową atakują głównie układ oddechowy, ale są znacznie mniejszym zagrożeniem.
Uzbekistan szczepienia rutynowe co 10 lat – nie przegap ich!
O tym, jakie szczepienia do Uzbekistanu warto wykonać, decyduje też historia immunizacji. Osoby urodzone przed 1991 rokiem mają za sobą tylko jedną dawkę preparatu przeciw odrze, a przed 1975 rokiem w ogóle nie szczepiono dzieci. W razie jakichkolwiek braków warto je uzupełnić, by chronić się przed niezwykle zaraźliwą chorobą wirusową przenoszoną drogą kropelkową. Według raportu CDC odra, która objawia się m.in. wysoką gorączką i dokuczliwą wysypką, jest zgłaszana w Uzbekistanie częściej niż zwykle[2].
Wirusowe zapalenie wątroby
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) może przebiegać z gorączką, nudnościami i wymiotami, bólem brzucha, utratą apetytu czy żółtaczką. Wariant B (jeden z dwóch, na który są szczepienia) może być bezobjawowy i przewlekły, a to prowadzi do marskości i (rzadziej) raka wątroby. WZW przenosi się na różne sposoby, w zależności od szczepu patogenu:
WZW typu A– głównie brudnymi rękami i drogą pokarmową, czyli przez skażoną wodę i żywność; wbrew pozorom, bardzo łatwo o tego typu zakażenie. Pozostałe zasady profilaktyki obejmują uzdatnianie wody do picia lub wybieranie butelkowej, higienę osobistą oraz unikanie jedzenia typu street food.
WZW typu B– w wyniku kontaktu ze skażoną krwią lub stosunku płciowego z nosicielem. Szczepienie warto rozważyć dlatego, że ryzyko zakażenia w Uzbekistanie jest naprawdę duże[3]; udzielając pierwszej pomocy bez rękawiczek lub nie stosując prezerwatyw podczas stosunku można nabawić się groźnej infekcji wątroby.
WZW A+B szczepienia do Uzbekistanu koszt: uodparnianie niemowląt na WZW B działa w Polsce od 1994-96 roku[4]. Podróżni, którzy urodzili się przed powszechną immunizacją, często wybierają preparat na oba typy WZW w cenie 339 zł/dawka. Jest on podawany w trzech dawkach w miesiącach 0,1 i 6.
Zalecenia dotyczące profilaktyki pozostałych chorób są selektywne, czyli przeznaczone tylko dla wybranych podróżnych. O tym, jakie szczepienia do Uzbekistanu mogą przydać się danej osobie, decyduje lekarz na podstawie wiedzy o stanie zdrowia pacjenta oraz aktywnościach, które planuje podejmować podczas podróży.
Dość częstą dolegliwością w Uzbekistanie jest dur brzuszny, który przenosi się brudnymi rękami i/lub przez wodę lub żywność skażone wydalinami nosiciela.
Rodzaje szczepienia Uzbekistan: aby móc bez obaw próbować uzbeckich smaków, warto rozważyć szczepienie na dur brzuszny. W TropicalMed są dostępne preparaty: doustny (trzydawkowy, podawany w dniach 1, 3 i 5) lub zastrzyk (pojedynczy).
Immunizacja chroni przed infekcją bakteryjną, która objawia się m.in. wysoką gorączką, nudnościami czy silnym bólem brzucha. Do powikłań tyfusu należą m.in. uszkodzenia narządów wewnętrznych.
Niektórym osobom wybierającym się do Uzbekistanu przydadzą się szczepienia na meningokoki. Bakterie te rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, tj. z człowieka na człowieka. W sezonie, kiedy obiekty noclegowe bywają obłożone, a przy największych atrakcjach mogą gromadzić się tłumy, zaleca się immunizację. Pozwala to uchronić się przed inwazyjną chorobą krwi (sepsą) czy układu nerwowego – np. zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Szczepienie jest jedno- lub wielodawkowe (2-3 dawki) w zależności od wybranego preparatu.
Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, która zagraża ludziom narażającym się kontakt (a więc możliwe ugryzienia) przez zainfekowane zwierzęta – dzikie lub domowe. Według danych CDC, wściekłe psy są powszechnie spotykane w Uzbekistanie, co zwiększa ryzyko infekcji[5].
Zalecane szczepieniaUzbekistan – dla kogo?
Wścieklizna może doprowadzić do zatrzymania czynności życiowych w ciągu kilku dni lub do paraliżu, śpiączki i w konsekwencji zgonu – tzw. odmiana porażenna ma mniej gwałtowny przebieg. Zważywszy na zagrożenie, warto rozważyć trzydawkowe szczepienia na wściekliznę (dzień 0, 7 i 21/28).
Jak wygląda profilaktyka pozostałych chorób w Uzbekistanie?
O tym, czy Uzbekistan jest bezpieczny pod kątem zdrowia, decydują nie tylko szczepionki przyjęte przed wyjazdem, ale także działania profilaktyczne podjęte na miejscu. Dlatego warto pamiętać o profilaktyce następujących schorzeń, na które nie ma dostępnych preparatów ochronnych:
poparzenia słoneczne– skutecznym sposobem jest kremów z filtrem i zakładanie odzieży zasłaniającej ciało przed promieniowaniem (w tym nakrycia głowy);
choroba wyskościowa– w górach znajdujących się powyżej 2500 m n.p.m. (np. na czterotysięczniku Hazrat Sulton) trzeba pamiętać o aklimatyzacji, odpowiednim nawodnieniu i odżywieniu oraz stosowaniu leków o działaniu profilaktycznym;
gorączka krwotoczna krymsko-kongijska – w profilaktyce tej choroby sprawdzą się repelenty na kleszcze i zakrywająca ciało odzież, utrudniająca pajęczakom wkłucia.
O tym, jakie szczepienia do Uzbekistanu przydadzą się w konkretnej podróży oraz jakich chorób można się nabawić, decydują podejmowane aktywności, termin i specyfika wyjazdu. Na wizytę w TropicalMed warto więc zabrać harmonogram wycieczki albo chociaż jego zarys. W planowaniu mogą pomóc praktyczne informacje z ostatniej części niniejszego artykułu.
Uzbekistan informacje – co warto wiedzieć, planując podróż?
Uzbekistan to postsowiecki kraj w centralnej Azji, który zachwyca przede wszystkim orientalną architekturą i bogatą historią. Tamtejsze starożytne miasta Samarkanda i Buchara zostały wpisane na listę UNESCO. Z mniej znanych atrakcji można wyróżnić np. byłe portowe miasto-widmo Mujnak, które leżało niegdyś nad Jeziorem Aralskim. Akwen zniknął z powierzchni ziemi wskutek ludzkiej działalności.
Uzbekistan – co warto wiedzieć
Stolica: Taszkent – warto zobaczyć religijne centrum Hast-Imam oraz bazar Chorsu w dzielnicy Stare Miasto
Język: uzbecki, w większych miastach powszechny jest też rosyjski
Waluta: sum uzbecki (UZS); pieniądze należy wymieniać wyłącznie w bankach i kantorach
Wiza: na pobyt do 30 dni nie trzeba mieć wizy; w przypadku dłuższej podróży, trzeba zgłosić się do ambasady w Warszawie
Klimat: pustynno-kontynentalny, z upalnymi latami
Typ gniazdek elektrycznych: C i F (w Polsce stosuje się C i E)
Flora i fauna: Ugam-Chatkal porasta ponad 2000 gatunków roślin i zamieszkuje ponad 250 gatunków zwierząt; to malownicze miejsce jest idealne dla miłośników przyrody
Transport: marszrutki i taksówki to tanie i ogólnodostępne środki transportu publicznego
Bezpieczeństwo: Uzbekistan to dość bezpieczny dla turystów kraj, jednak ze względu na zagrożenie trzęsieniami ziemi, lepiej zarejestrować się w systemie Odyseusz
Kuchnia: plov na bazie ryżu to kultowa potrawa Uzbekistanu, bardzo popularna jest też lepioszka (rodzaj chleba)
Kiedy masz już plan wycieczki, przyjdź do TropicalMed – otrzymane u nas informacje na temat zdrowia i szczepienia ochronne zapewnią Ci zdrowie podczas orientalnych wakacji. Dzięki immunizacji i stosowaniu się do zasad profilaktyki, uchronisz się przed chorobami, poświęcając 100% czasu i energii na wypoczynek.
Serdecznie zapraszamy na wizytę!
FAQ - często zadawane pytania
Czy do Uzbekistanu potrzebne są szczepienia?
Szczepienia do Uzbekistanu nie są obowiązkowe. Zważywszy jednak na wzmożone ryzyko różnego rodzaju infekcji, lepiej zadbać o swoje zdrowie przed podróżą. Nie ma sensu marnować czasu, zdrowia i pieniędzy na chorowanie podczas podróży!
Jakie szczepienia do Uzbekistanu?
Choć nie ma obowiązkowych szczepień, zaleca się przyjęcie dawki przypominającej przeciw tężcowi (oraz błonicy i krztuscowi) oraz uodpornienie się przeciw odrze i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A + B. Ponadto, w zależności od planowanych aktywności, warto skonsultować z lekarzem szczepienia przeciw durowi brzusznemu, meningokokom i wściekliźnie.
Gdzie można wykonać szczepienia do Uzbekistanu w Krakowie?
Szczepienia Uzbekistan Kraków można wygodnie i bez zbędnych kolejek wykonać w TropicalMed. Nasz ośrodek mieści się przy pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Żeby zapisać się na wizytę, wystarczy wypełnić formularz online.
Czy Uzbekistan jest bezpieczny?
Uzbekistan jest bezpieczny dla osób, które przestrzegają zasad profilaktyki (m.in. dbają o higienę żywienia) oraz mają wykonane niezbędne szczepienia ochronne przed podróżą. Uzbekistan leży w strefie aktywnej sejsmicznie, toteż dla zwiększenia bezpieczeństwa dobrze jest zarejestrować swoją podróż w systemie Odyseusz.
Jak przygotować się do wizyty w TropicalMed?
Zanim udamy się do TropicalMed na szczepienia przed podróżą, wybierzmy wygodne ubranie ułatwiające wykonanie zastrzyku/ów. Jeśli planujemy przyjąć doustny preparat na dur brzuszny, powstrzymajmy się od jedzenia, picia i przyjmowania leków na godzinę przed wizytą. W trakcie kwalifikacji medycznej lekarz może pytać o stan zdrowia, alergie oraz szczegóły planowanej podróży – dobrze jest mieć te informacje pod ręką.