Kirgistan szczepienia i zdrowie w podróży

Kirgistan co przed podróżą – zalecenia zdrowotne

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-27 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
W Kirgistanie bardzo ważna jest ochrona przed chorobami brudnych rąk, takich jak żółtaczka typu A czy tyfus. Kraj jest też bardzo obciążony wirusem zapalenia wątroby typu B. Dla osób planujących wypoczynek na łonie natury szczególnie zalecane są szczepienia na wściekliznę i kleszczowe zapalenie mózgu.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Kirgistanu?

Kirgistan to górzyste państwo śródlądowe w centralnej Azji, idealne dla miłośników dziewiczej natury. Trekking po Parku Narodowym Ala Archa, konne wyprawy w góry, nocleg w jurcie czy kąpiel w słonawym jeziorze Issyk-kul to tylko niektóre atrakcje czekające na przyjezdnych. Aby móc cieszyć się nimi bez obaw o zdrowie, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży przed wyjazdem. Kiedy?

Kirgistan co przed podróżą
Szczepienia i stosowanie się do zasad profilaktyki chorób pomagają dbać o zdrowie na wakacjach w Kirgistanie. Do TropicalMed najlepiej zgłosić się 6-8 tygodni przed wyjazdem. 

Jakie choroby występują w Kirgistanie i jakie są zasady ich zapobiegania?

Kirgistan choroby i profilaktyka

Profilaktyka chorób polega na szczepieniach ochronnych i/lub przestrzeganiu zasad profilaktyki. Na większość infekcji można uodpornić się jeszcze w kraju dzięki immunizacji.

Kirgistan szczepienia ochronne zapobiegają następującym chorobom:

  • błonica, tężec, krztusiec,
  • żółtaczka typu A i B,
  • dur brzuszny,
  • wścieklizna,
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Istnieją także choroby, na które nie ma dostępnych szczepień. Pierwszą z nich jest choroba wysokościowa, której objawy mogą pojawić się już po przekroczeniu pułapu 2500 m n.p.m. O lekach zapobiegających poważnym powikłaniom i przygotowaniu do wyprawy w góry można przeczytać tutaj: profilaktyka choroby wysokościowej.

Drugim zagrożeniem w Kirgistanie są choroby brudnych rąk. O ile na dur brzuszny i żółtaczkę typu A są szczepienia, o tyle w ochronie przed infekcjami pasożytniczymi musi wystarczyć higiena osobista i żywienia.

Zapobiegaj chorobom na wakacjach w Kirgistanie

Zaplanuj niezbędne szczepienia przed podróżą

Opieka medyczna w Kirgistanie jest na niskim poziomie, a w dodatku płatna – szczepienia chronią zdrowie i portfel turysty.
Według MSZ, głównym zagrożeniem w Kirgistanie są infekcje przenoszone drogą pokarmową; to m.in. tyfus i żółtaczka typu A.
Wścieklizna psów to problem zdrowia publicznego w Kirgistanie; to śmiertelna choroba, więc profilaktyczne szczepienie jest ważne.
Wykwalifikowany personel. Brak kolejek. Skuteczne i bezpieczne szczepionki.
kobieta po szczepieniu. Zapisz się na szczepienia do Kirgistanu

Kirgistan szczepienia ochronne

MSZ przestrzega, że służba zdrowia w Kirgistanie jest na niskim poziomie – brakuje lekarstw i sprzętu, a warunki nie są najlepsze. Aby nie narażać się na chorowanie, warto rozważyć szczepienia na następujące choroby:

Żółtaczka typu A i B

Czyli wirusowe zapalenie wątroby, wywołane albo przez kontakt ze zainfekowaną krwią i/lub kontakty płciowe z nosicielem (typ B), albo przez wypicie wody/zjedzenie pożywienia skażonych wydalinami osoby chorej (typ A). 

Szczepienia na WZW A – są bardzo zalecane turystom, szczególnie podróżujących do krajów o słabszych warunkach sanitarnych (jak Kirgistan). Nie są obowiązkowe w Polsce, co oznacza konieczność uodpornienia się na własną rękę.

Szczepienia na WZW B – są ważne dla podróżnych do Kirgistanu, gdyż jest to kraj bardzo obciążony żółtaczką typu B. Immunizacja daje długoletnią odporność i jest w Polsce obowiązkowa, jednak dopiero od 1994 roku.

Kirgistan szczepienia na WZW
Osoby urodzone przed wprowadzeniem powszechnych szczepień na WZW B często wybierają preparat Twinrix Adult, który chroni przed dwoma typami żółtaczki.

Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu i zapobieganiu poszczególnym chorobom, należy kliknąć odpowiedni odnośnik (na czerwono).

Dur brzuszny

To bakteryjna infekcja, która przenosi się podobnie jak żółtaczka typu A – drogą pokarmową. Jedzenie kupione na bazarze, drink z lodem przyrządzonym z kranowej wody czy niedomyty owoc stanowią potencjalne zagrożenie infekcją. Tyfus objawia się m.in. wysoką gorączką i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.

Szczepienia do Kirgistanu są zalecane wszystkim podróżnym. Są dostępne w formie doustnych kapsułek lub zastrzyku (Typhim Vi). Szczegółów o chorobie i jej zapobieganiu można szukać tutaj: dur brzuszny.

Wścieklizna

To niebezpieczna, wirusowa choroba, której można nabawić się po ugryzieniu przez zainfekowane zwierzę (domowe lub dzikie). Według danych CDC i WHO, chore psy są powszechnie spotykane w Kirgistanie, a wirus stanowi poważne zagrożenie także wśród ludzi. 

Zważywszy na niski poziom usług medycznych w tym kraju, warto wykonać szczepienia na wściekliznę przed wyjazdem do Kirgistanu.

Kirgistan szczepienia rutynowe

Częstym błędem wśród podróżujących jest bagatelizowanie szczepień rutynowych przed podróżą. To bardzo nieodpowiedzialne – naraża na groźne choroby, takie jak m.in. błonica, tężec czy krztusiec. Wszystkim tym trzem chorobom zapobiega jedna dawka przypominająca co 10 lat. To niewiele, a może uratować zdrowie, a nawet życie podczas wakacji w Kirgistanie.

Kirgistan szczepienia zalecane wybranym podróżnym

Selektywne szczepienia do Kirgistanu to takie, które są zalecane tylko wybranym podróżnym, którzy z racji podejmowanych aktywności narażają się na kontakt z patogenami. Jakimi? 

Chodzi o wirus kleszczowego zapalenia mózgu, który według dostępnych danych, może zagrażać m.in. w Parku Narodowym Ala Archa. Wszystkim podróżnym, którzy planują wypoczynek na łonie natury, zaleca się szczepienie na KZM.

Kirgistan co przed podróżą

Przygotowanie do każdej podróży wygląda inaczej – zwiedzanie Biszkeku wymaga innych środków profilaktyki niż wyprawa w wysokie góry. Nawet w obrębie jednej atrakcji zalecenia lekarza mogą być różne. Przykładowo, w Parku Narodowym Ala Archa są zarówno trasy leżące w całości poniżej 2500 m n.p.m., gdzie nie ma zagrożenia chorobą wysokościową, jak i znacznie powyżej tego pułapu – np. w bazie Racek czy nad Jeziorem Ala Kul Ala Kul (~3,4 tys. m n.p.m).

Po indywidualne wytyczne dotyczące zalecanych szczepień i zasad profilaktyki chorób na wakacjach warto zgłosić się do TropicalMed. Wykwalifikowany personel najlepiej zadba o Twoje zdrowie (m.in. za pomocą szczepień) i podpowie, o czym pamiętać przed wyjazdem do Kirgistanu oraz w trakcie pobytu.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

Spędź zdrowe wakacje w Kirgistanie!

Odwiedź punkt szczepień przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: