Włochy informacje – jak dbać o zdrowie w podróży?

Włochy szczepienia – jakie zalecenia dla różnych podróżnych?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia Włochy Katarzyna Ślusarz | 2023-01-23 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-10)
Profilaktyka chorób we Włoszech jest uzależniona od aktywności planowanych na wakacjach. Przykładowo, miłośnicy jedzenia ulicznego powinni uważać na biegunki podróżnych, a udając się na północny wschód kraju warto rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź szczegóły!

Obecnie Włochy nie nakładają żadnych ograniczeń związanych z COVID-19. Niemniej jednak szczepienia rutynowe (głównie na błonicę, tężec i krztusiec) oraz te przeciw WZW B i/lub A są ważne dla podróżnych.

Istnieją również szczepienia selektywne (na wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki), które zaleca się wyłącznie osobom narażonym na konkretne choroby. Konsultacja lekarska w sprawie immunizacji, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem, jest zawsze rozsądna.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch?

Włochy znajdują się w światowym TOP 5 najpopularniejszych destynacji turystycznych. To kolebka renesansu, stolica mody, kraj wyśmienitej kuchni i wina oraz monumentalnych zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Koloseum czy Panteon. Zainteresowanie wśród podróżujących jest więc zasadne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch, żeby cieszyć się wspaniałymi wakacjami?

Włochy informacje  co przed podróżą [lista]:

 • karta ubezpieczenia EKUZ – jej wyrobienie jest bezpłatne;
 • rejestracja w systemie Odyseusz –  aplikacja powiadamia o zagrożeniach, takich jak np. trzęsienia ziemi w środkowej części Włoch;
 • wizyta w ośrodku medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem (może być później);
 • apteczka podróżna – klikając w odnośnik można sprawdzić, co powinna zawierać.

Konsultacja lekarska przed wyjazdem do Włoch pozwala kompleksowo zadbać o swoje zdrowie – otrzymać zalecenia dotyczące zasad profilaktyki chorób oraz wykonać szczepienia ochronne. Jakie?

Obowiązek szczepień Włochy – czy immunizacja jest konieczna?

Według najnowszych danych MSZ (z 27.09.2023 r.), nie ma żadnych obostrzeń związanych z COVID-19. Obowiązek szczepień Włochy, a także wymogi wykonywania testów przed i po przyjeździe zostały zniesione, co umożliwia wszystkim swobodne podróżowanie.

Należy jednak pamiętać o kilku zagrożeniach dla zdrowia, którym można zapobiec za pomocą immunizacji.

Nie wiesz, jak zdrowo wypocząć we Włoszech?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Popularną atrakcją Włoch są Alpy, gdzie można nabawić się m.in. kleszczowego zapalenia mózgu.
W krajach zachodnich szczególnie powszechne jest zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków; ryzyko zakażenia wzrasta.
Jadając u ulicznych sprzedawców jedzenia we Włoszech można nabawić się np. żółtaczki typu A.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. obowiązek szczepień Włochy Zarejestruj się na szczepienia do Włoch

Włochy szczepienia zalecane a rodzaj wyjazdu – jakie to ma znaczenie?

Włochy nie są zbyt wymagającym dla zdrowia celem podróży, co nie oznacza jednak, że warto zrezygnować z konsultacji lekarskiej. Specjalista oceni ryzyko na podstawie planowanych aktywności i odwiedzanych miejsc, a następnie wyda dopasowane zalecenia dotyczące immunizacji. Poniżej zaprezentowano przykładowy podział.

Włochy szczepienia dla studentów [na przykładzie medycyny na Uniwersytecie Bolońskim]Szczepienia Włochy – wyjazd służbowy                                                      Szczepienia Włochy – wycieczka objazdowa                                                
 • WZW B
 • odra, świnka, różyczka
 • ospa wietrzna
 • COVID-19

+ testy na WZW C, gruźlicę i opcjonalnie HIV

 • szczepienia rutynowe
 • meningokoki
 • WZW B
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • wścieklizna

Więcej informacji na temat tego, w jakich sytuacjach dane szczepienie do Włoch jest zasadne, można znaleźć w dalszej części artykułu.

Rutynowe szczepienia Włochy – które są najważniejsze?

Przed podróżą zaleca się sprawdzenie swojej historii szczepień i w razie potrzeby uzupełnienie immunizacji. Częstym błędem wśród turystów jest np. bagatelizowanie dawek przypominających co dekadę na błonicę, tężec i krztusiec. Przed wszystkimi trzema chorobami chroni jeden zastrzyk, toteż warto rozważyć szczepienie przed podróżą. 

Czas działania dawki przypominającej na tężecRutynowe szczepienia Włochy zalecane co 10 lat

Włochy informacje o WZW – co to za choroba i czy zagraża podróżnym?

Immunizacja na oba warianty wirusowego zapalenia wątroby jest rekomendowana w przypadku niemal każdej podróży zagranicznej; we Włoszech ryzyko infekcji jest na podobnym poziomie co w Polsce. Jak dochodzi do zakażenia i komu zaleca się szczepienie?

 • Szczepienia na WZW A – zapobiegają infekcji przenoszonej drogą pokarmową: brudnymi rękami, przez skażoną wodę/żywność; są szczególnie zalecane osobom, które planują wycieczki do włoskich obszarów wiejskich lub próbowanie przysmaków kuchni ulicznej (np. Cuoppo Napoletano).
 • Szczepienia na WZW B – chronią przed zakażeniem, którego można nabawić się przez kontakt z zakażoną krwią lub stosunek płciowy; są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku, dlatego tylko turyści urodzeni przed tym okresem powinni rozważyć immunizację.

Skojarzone szczepienia do Włoch koszt: wymienionym wyżej przypadku dobrym rozwiązaniem jest trzydawkowy preparat skojarzony na oba typy WZW w cenie 339 zł/dawka,

Selektywne szczepienie do Włoch, czyli jakie?

Włochy szczepienia selektywne to takie, których nie zaleca się każdemu, tylko osobom, które będą podejmowały określone czynności, a co za tym idzie – narażały się na różne infekcje. Jakie na przykład?

Wścieklizna

Nie ma wścieklizny psów we Włoszech, jednak u dzikich zwierząt (szczególnie nietoperzy) może występować. Szczepienie zaleca się więc tylko osobom, które mogą natknąć się na zakażone zwierzęta – są to np. grotołazi.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu występuje wyłącznie na północnym wschodzie Włoch. Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska to regiony zagrożone. Osoby, które się tam wybierają (poza zimą), powinny skonsultować immunizację z wykwalifikowanym lekarzem medycyny podróży.

Meningokoki

To bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zważywszy na tłumy turystów, szczególnie w wysokim sezonie, ryzyko infekcji we Włoszech wzrasta. Należy pamiętać, że zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków jest szczególnie nasilone w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak właśnie Włochy. Osoby planujące wyjazd w wysokim sezonie turystycznym i/lub przebywanie w zatłoczonych miejscach, powinny rozważyć szczepienie.

Włochy choroby, na które nie ma szczepień – jak ich uniknąć?

Bardzo popularne wśród turystów są wyjazdy w Alpy – czy to na narty, czy na wspinaczkę. Należy pamiętać, że przekraczając gwałtownie próg 2500 m n.p.m., można nabawić się choroby wysokościowej. O ile turyści chcący zdobyć Monte Crostis raczej nie będą potrzebowali specjalnego przygotowania, o tyle wybierający się w Alpy Graickie – już tak. Sprawdź kompendium wiedzy o przygotowaniu w góry.

Próbowanie kuchni ulicznej czy picie wody z kranu we Włoszech to tylko niektóre czynności, które narażają na różne infekcje układu pokarmowego. Przestrzeganie higieny żywienia i osobistej pomagają uniknąć biegunki podróżnych (szczegóły o profilaktyce w odnośniku).

Bardzo ważne dla podróżujących do Włoch są też repelenty, moskitiery i zakrywająca odzież. Co roku odnotowuje się tam przypadki zakażenia wirusem zachodniego Nilu, które są wynikiem ukąszeń zainfekowanych komarów. Według statystyk, Włochy to najbardziej zagrożone państwo europejskie. 

Włochy jak się przygotować, o czym warto wiedzieć przed wyjazdem?

Włochy to kraj z największą na świecie liczbą obiektów wpisanych na listę UNESCO. Tamtejsza kultura, sztuka i kuchnia to niezaprzeczalne magnesy na turystów. Co warto wiedzieć, planując podróż w to niezwykłe miejsce?

Włochy – co warto wiedzieć

Stolica: Rzym – to miasto pełne monumentalnych zabytków, takich jak Koloseum czy Panteon 

Język: włoski, w niektórych regionach także francuski i niemiecki

Waluta: euro (EUR) 

Klimat: śródziemnomorski; im bardziej na północ, tym surowszy klimat

Plaże: Sardynia, Sorrento czy Rimini to tylko wybrane przykłady miejsc idealnych dla fanów plażowania

Flora i fauna: największy we Włoszech Park Narodowy Pollino zamieszkują m.in. zagrożone wyginięciem owady, takie jak bogatek wspaniały czy nadobnica alpejska

Transport: Włochy mają rozbudowaną sieć komunikacyjną; kursują m.in. autobusy, pociągi, metro (m.in. w Rzymie, Mediolanie) czy gondole i wodne taksówki (głównie w Wenecji)

Bezpieczeństwo: latem we Włoszech jest wysokie zagrożenie pożarowe, natomiast w środkowej części kraju mogą występować trzęsienia ziemi; poza tym podróżni powinni przestrzegać podstawowych zasad ostrożności w celu zabezpieczenia się np. przed kradzieżami

Kuchnia: lasagne, makaron carbonara czy smażone kulki ryżowe arancine to tylko niektóre tradycyjne dania serwowane we Włoszech

Kiedy zaplanujesz już wycieczkę, przyjdź do TropicalMed po indywidualne wytyczne dotyczące zdrowia w podróży. Skorzystaj z wygodnego systemu rejestracji online i umów się na profesjonalną konsultację lekarską oraz immunizację (sprawdź: szczepienia do Włoch koszt). Zafunduj sobie bezpieczne wakacje – serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Włoch potrzebne są szczepienia?

Na ogół do Włoch nie ma obowiązku immunizacji dla turystów, a obostrzenia związane z COVID-19 zostały zniesione. Chcąc spędzić zdrowy i spokojny pobyt we Włoszech, warto jednak zadbać o wykonanie szczepień zalecanych przez lekarza medycyny podróży.

Jakie szczepienia do Włoch są zalecane?

Przed podróżą do Włoch warto skonsultować się z lekarzem TropicalMed, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące szczepień. Turystom może przydać się uodpornienie na tężec, WZW B i/lub A, meningokoki, kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę. Oczywiście rzadko zachodzi potrzeba wykonania wszystkich tych szczepień.

Kiedy można wykonać potrzebne szczepienia do Włoch w Krakowie?

Szczepienia Włochy Kraków są wykonywane w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. Nasz ośrodek jest czynny nie tylko w godzinach popołudniowych, ale dodatkowo w soboty. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć czas na wizytę i zadbanie o swoje zdrowie w podróży.

Czy we Włoszech są kleszcze?

Kleszcze we Włoszech stanowią największe zagrożenie w północno-wschodniej części krajów. Tam ukąszenie może skończyć się groźną chorobą wirusową, tj. kleszczowym zapaleniem mózgu. W pozostałych regionach ryzyko jest niskie lub nie ma go wcale.

Spędź zdrowe wakacje we Włoszech

Przyjdź na szczepienia ochronne przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: