Włochy informacje dla podróżnych – jakie szczepienia warto wykonać?

Włochy szczepienia – jakie zalecenia dla różnych podróżnych?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia Włochy Katarzyna Ślusarz | 2023-01-23 (ostatnia aktualizacja: 2024-05-27)
Profilaktyka chorób we Włoszech jest uzależniona od aktywności planowanych na wakacjach. Przykładowo, miłośnicy jedzenia ulicznego powinni uważać na biegunki podróżnych, a udając się na północny wschód kraju warto rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź szczegóły!

Dla osób odwiedzających Włochy COVID-19 nie stanowi żadnych przeszkód, bo zniesiono obostrzenia. Niemniej jednak szczepienia rutynowe (głównie na błonicę, tężec i krztusiec) oraz te przeciw WZW B i/lub A są ważne dla podróżnych.

Istnieją również szczepienia selektywne (na wściekliznę, kleszczowe zapalenie mózgu, meningokoki), które zaleca się wyłącznie osobom narażonym na konkretne choroby. Konsultacja lekarska w sprawie immunizacji, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem, jest zawsze rozsądna.

O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch? [lista]

Włochy znajdują się w światowym TOP 5 najpopularniejszych destynacji turystycznych. To kolebka renesansu, stolica mody, kraj wyśmienitej kuchni i wina oraz monumentalnych zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Koloseum czy Panteon. Zainteresowanie wśród podróżujących jest więc zasadne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch, żeby cieszyć się wspaniałymi wakacjami?

  • karta ubezpieczenia EKUZ – jej wyrobienie jest bezpłatne;
  • wizyta w ośrodku medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem (może być później);
  • rejestracja w systemie Odyseusz – aplikacja powiadamia o zagrożeniach, takich jak np. trzęsienia ziemi w środkowej części Włoch[1];
  • apteczka podróżna – wyposażona m.in. w krem z filtrem UV, chroniący przed słońcem; klikając w odnośnik można sprawdzić, co powinna zawierać;

Konsultacja lekarska przed wyjazdem do Włoch pozwala kompleksowo zadbać o swoje zdrowie – otrzymać zalecenia dotyczące zasad profilaktyki chorób oraz wykonać szczepienia ochronne. Jakie?

Obowiązek szczepień Włochy – czy immunizacja jest konieczna?

Według najnowszych danych IATA (z 01.03.2023 r.), dla planujących odwiedzić Włochy COVID-19 i związane z tym obostrzenia nie są już problemem[2]Wymogi wykonywania szczepień oraz testów przed i po przyjeździe zostały zniesione, co umożliwia wszystkim swobodne podróżowanie.

Ryzyko zakażenia (drogą kropelkową) jest nadal wyższe niż w Polsce[3], toteż immunizacja jest warta rozważenia. Niestety, preparaty na COVID-19 nie są dostępne w TropicalMed.

Chociaż na wyjazd turystyczny czy biznesowy nie ma żadnych wymogów, to obowiązek szczepień Włochy może dotyczyć kandydatów na studia, o czym w dalszej części artykułu. Poza tym należy pamiętać o innych zagrożeniach dla zdrowia podczas każdej podróży (nie tylko edukacyjnej, ale i biznesowej/turystycznej), którym można zapobiec za pomocą immunizacji.

Nie wiesz, jak zdrowo wypocząć we Włoszech?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Popularną atrakcją Włoch są Alpy, gdzie można nabawić się m.in. kleszczowego zapalenia mózgu.
W krajach zachodnich szczególnie powszechne jest zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków; ryzyko zakażenia wzrasta.
Jadając u ulicznych sprzedawców jedzenia we Włoszech można nabawić się np. żółtaczki typu A.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. obowiązek szczepień Włochy Zarejestruj się na szczepienia do Włoch

Włochy szczepienia zalecane a rodzaj wyjazdu – jakie to ma znaczenie?

Włochy nie są zbyt wymagającym dla zdrowia celem podróży, co nie oznacza jednak, że warto zrezygnować z konsultacji lekarskiej. Specjalista oceni ryzyko na podstawie planowanych aktywności i odwiedzanych miejsc, a następnie wyda dopasowane zalecenia dotyczące immunizacji. Poniżej zaprezentowano przykładowy podział.

Włochy szczepienia wymagane wobec studentówSzczepienia Włochy – wyjazd służbowy                                                      Szczepienia Włochy – wycieczka objazdowa                                                
Na przykładzie medycyny na Uniwersytecie Bolońskim[4] 
  • WZW B
  • odra, świnka, różyczka
  • ospa wietrzna
  • COVID-19

+ testy na WZW C, gruźlicę i opcjonalnie HIV

  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • WZW B
  • meningokoki
  • grypa
  • tężec (+ błonica i krztusiec)
  • WZW B
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • wścieklizna

Włochy informacje dla studentów: wymagania dotyczące szczepień kandydatów na studia mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego przed złożeniem aplikacji warto zapoznać się z wytycznymi w wybranej szkole wyższej. 

Więcej informacji na temat tego, w jakich sytuacjach dane szczepienie do Włoch jest zasadne, można znaleźć w dalszej części artykułu.

Rutynowe szczepienia Włochy – które są najważniejsze?

Polski PSO (Program Szczepień Ochronnych) w formie kalendarza zwiera większość pozycji, które są zalecane także osobom podróżującym do Włoch. Przed podróżą zaleca się więc sprawdzenie swojej historii szczepień i w razie potrzeby uzupełnienie immunizacji. Jakie choroby zagrażają zarówno w Polsce, jak i we Włoszech?

Tężec (+ błonica i krztusiec)

Częstym błędem wśród turystów jest np. bagatelizowanie dawek przypominających na błonicę, tężec i krztusiec. Przed wszystkimi trzema chorobami chroni jeden zastrzyk podawany co dekadę, więc jeśli odporność wygasa, zaleca się szczepienie do Włoch.

Czas działania dawki przypominającej na tężecRutynowe szczepienia Włochy co 10 lat

Szczególnie ważna jest profilaktyka tężca, bo bakterie, które wywołują tę chorobę są powszechne na całym świecie i wnikają do organizmu przez rany, także te niewielkie. Kiedy im się to uda, namnażają się, a następnie wywołują neurologiczną chorobę z napadami konwulsji, które są nie tylko bardzo bolesne, ale także zagrażające życiu.

WZW B

We Włoszech ryzyko zakażenia wirusem HBV przez kontakt z zakażoną krwią lub stosunek płciowy z nosicielem jest na podobnym poziomie co w Polsce[5] . Trzydawkowe szczepienia (miesiąc 0-1-6) chronią przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B, który może mieć ostry przebieg, z mdłościami i wymiotami, bólem brzucha, ciemną barwą moczu i odbarwionym stolcem oraz żółtaczką (zażółceniem skóry i oczu). Wszystkie te dolegliwości alarmują o zaburzeniu pracy układu pokarmowego. Alternatywną formą WZW typu B jest przewlekła infekcja, która może skończyć się marskością i/lub rakiem wątroby. 

Szczepienia są w Polsce obowiązkowe od 1994-96 roku, dlatego tylko turyści urodzeni przed tym okresem powinni rozważyć immunizację.

Selektywne szczepienie do Włoch, czyli jakie?

Dla osób planujących odwiedzić Włochy szczepienia selektywne to takie, których nie zaleca się każdemu, tylko osobom, które będą podejmowały określone czynności, a co za tym idzie – narażały się na różne infekcje. Jakie na przykład?

Wścieklizna

Nie ma wścieklizny psów we Włoszech, jednak u dzikich zwierząt (szczególnie nietoperzy) nie można wykluczyć występowania wirusa. Szczepienie w przed wyjazdem w schemacie trzydawkowym (dzień 0-7-21 lub 28) zaleca się więc tylko osobom, które mogą natknąć się na zakażone zwierzęta – są to np. grotołazi. Ugryzienie i brak prawidłowej profilaktyki poekspozycyjnej grozi śmiertelnie niebezpieczną chorobą układu nerwowego, która prędzej czy później doprowadza do zgonu praktycznie w 100% przypadków.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Wirus kleszczowego zapalenia mózgu występuje wyłącznie na północnym wschodzie Włoch. Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska to regiony zagrożone[6]. Osoby, które się tam wybierają (poza zimą), powinny skonsultować immunizację z wykwalifikowanym lekarzem medycyny podróży. Trzydawkowe szczepienia (dawkowane różnie w zależności od preparatu) zapobiegają neurologicznej chorobie odkleszczowej, której nazwa doskonale opisuje jej możliwe skutki.

Meningokoki

To bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową i mogące wywołać inwazyjną, ogólnoustrojową chorobę z sepsą czy zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych. Zważywszy na tłumy turystów, szczególnie w wysokim sezonie, ryzyko infekcji we Włoszech wzrasta. Należy pamiętać, że zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków jest szczególnie nasilone w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak właśnie Włochy. Osoby planujące wyjazd w wysokim sezonie turystycznym i/lub przebywanie w zatłoczonych miejscach, powinny rozważyć szczepienie.

Grypa

To choroba wirusowa transmitowana podobnie jak meningokoki (drogą kropelkową), która jest jednak zdecydowanie bardziej zakaźna, bo może przenosić się też przez kontakt (pośredni i bezpośredni) z nosicielem. Jej objawy, takie jak gorączka i dreszcze, bóle mięśni i gardła, nieżyt nosa czy osłabienie, pojawiają się nagle. Poza dokuczliwymi dolegliwościami towarzyszącymi chorobie, grypa może wywołać szereg powikłań (m.in. zapalenie płuc).

Podróżując do Włoch w sezonie wzmożonych zachorowań, tj. w miesiącach zimowych, zaleca się pojedyncze szczepienie, które przyda się nie tylko w podróży, ale także po powrocie do kraju.

Szczepienia do Włoch koszt – jak go obniżyć z pomocą TropicalMed?

Chcąc wykonać obowiązkowe szczepienia na studia czy zalecane na podróż służbową lub turystyczną, warto zapisać się na wizytę w TropicalMed (kliknij "Zarejestruj się na szczepienia do Włoch"). Za kwalifikację lekarską, przeprowadzaną raz na wizytę, płaci się tu 70 zł, a ceny (za dawkę) za poszczególne szczepionki można sprawdzić tutaj: szczepienia do Włoch koszt.

Włochy choroby, na które nie ma szczepień – jak ich uniknąć?

To, o czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch, aby cieszyć się zdrowiem, to nie tylko szczepienia, ale także poznanie zasad profilaktyki i przestrzeganie ich na miejscu.

Bardzo popularne wśród turystów są wyjazdy w Alpy – czy to na narty, czy na wspinaczkę. Należy pamiętać, że przekraczając gwałtownie próg 2500 m n.p.m., można nabawić się choroby wysokościowej. O ile turyści chcący zdobyć Monte Crostis raczej nie będą potrzebowali specjalnego przygotowania, o tyle wybierający się w Alpy Graickie – już tak. Sprawdź kompendium wiedzy o przygotowaniu w góry.

Próbowanie kuchni ulicznej czy picie wody z kranu we Włoszech to tylko niektóre czynności, które narażają na różne infekcje układu pokarmowego. Przestrzeganie higieny żywienia i osobistej pomagają uniknąć biegunki podróżnych (szczegóły o profilaktyce w odnośniku).

Bardzo ważne dla podróżujących do Włoch są też repelenty, moskitiery i zakrywająca odzież. Co roku odnotowuje się tam przypadki zakażenia wirusem zachodniego Nilu, które są wynikiem ukąszeń zainfekowanych komarów. Według ECDC, Włochy to jedno z najbardziej zagrożonych państw europejskich, jeśli chodzi o tę chorobę[7].

Włochy informacje praktyczne: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Włochy to kraj z największą na świecie liczbą obiektów wpisanych na listę UNESCO. Tamtejsza kultura, sztuka i kuchnia to niezaprzeczalne magnesy na turystów. Co warto wiedzieć, planując podróż w to niezwykłe miejsce?

Włochy informacje – co warto wiedzieć

Stolica: Rzym – to miasto pełne monumentalnych zabytków, takich jak Koloseum czy Panteon 

Język: włoski, w niektórych regionach także francuski i niemiecki

Waluta: euro (EUR) 

Klimat: śródziemnomorski; im bardziej na północ, tym surowszy klimat

Plaże: Sardynia, Sorrento czy Rimini to tylko wybrane przykłady miejsc idealnych dla fanów plażowania

Flora i fauna: największy we Włoszech Park Narodowy Pollino zamieszkują m.in. zagrożone wyginięciem owady, takie jak bogatek wspaniały czy nadobnica alpejska

Transport: Włochy mają rozbudowaną sieć komunikacyjną; kursują m.in. autobusy, pociągi, metro (m.in. w Rzymie, Mediolanie) czy gondole i wodne taksówki (głównie w Wenecji)

Bezpieczeństwo: latem we Włoszech jest wysokie zagrożenie pożarowe, natomiast w środkowej części kraju mogą występować trzęsienia ziemi; poza tym podróżni powinni przestrzegać podstawowych zasad ostrożności w celu zabezpieczenia się np. przed kradzieżami

Kuchnia: lasagne, makaron carbonara czy smażone kulki ryżowe arancine to tylko niektóre tradycyjne dania serwowane we Włoszech

Kiedy zaplanujesz już wycieczkę, przyjdź do TropicalMed po indywidualne wytyczne dotyczące zdrowia w podróży. Skorzystaj z wygodnego systemu rejestracji online i umów się na profesjonalną konsultację lekarską oraz immunizację. Zafunduj sobie bezpieczne wakacje – serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Włoch potrzebne są szczepienia?

Na ogół do Włoch nie ma obowiązku immunizacji dla turystów, a obostrzenia związane z COVID-19 zostały zniesione. Chcąc spędzić zdrowy i spokojny pobyt we Włoszech, warto jednak zadbać o wykonanie szczepień zalecanych przez lekarza medycyny podróży.

Jakie szczepienia do Włoch są zalecane?

Przed podróżą do Włoch warto skonsultować się z lekarzem TropicalMed, aby uzyskać indywidualne zalecenia dotyczące szczepień. Turystom może przydać się uodpornienie na tężec, WZW B, meningokoki, kleszczowe zapalenie mózgu i wściekliznę. Oczywiście rzadko zachodzi potrzeba wykonania wszystkich tych szczepień.

Kiedy można wykonać potrzebne szczepienia do Włoch w Krakowie?

Szczepienia Włochy Kraków są wykonywane w TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Nasz ośrodek jest czynny nie tylko w godzinach popołudniowych, ale dodatkowo w soboty. Dzięki temu łatwiej jest znaleźć czas na wizytę i zadbanie o swoje zdrowie w podróży.

Czy we Włoszech są kleszcze?

Kleszcze we Włoszech stanowią największe zagrożenie w północno-wschodniej części krajów. Tam ukąszenie może skończyć się groźną chorobą wirusową, tj. kleszczowym zapaleniem mózgu. W pozostałych regionach ryzyko jest niskie lub nie ma go wcale.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przed wizytą warto przygotować informacje istotne podczas kwalifikacji lekarskiej, takie jak termin, trasa i szczegóły podróży oraz stan zdrowia (choroby, alergie, przyjmowane leki). Dodatkowo, należy wybrać wygodne ubranie, aby ułatwić przeprowadzenie szczepienia w formie zastrzyku. Nie wolno też zapomnieć o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości.

Spędź zdrowe wakacje we Włoszech

Przyjdź na szczepienia ochronne przed podróżą
Zarejestruj się na szczepienia do Włoch
Czytaj więcej: