Włochy informacje – jak dbać o zdrowie w podróży?

Włochy – szczepienia zalecane a specyfika podróży

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Katarzyna Ślusarz | 2023-01-23 (ostatnia aktualizacja: 2023-04-16)
Profilaktyka chorób we Włoszech jest uzależniona od aktywności planowanych na wakacjach. Miłośnicy jedzenia ulicznego powinni zaszczepić się na żółtaczkę pokarmową, a osoby udające się na północny wschód kraju powinny rozważyć szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu. Sprawdź szczegóły!

O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch?

Włochy znajdują się w światowym TOP 5 najpopularniejszych destynacji turystycznych. To kolebka renesansu, stolica mody, kraj wyśmienitej kuchni i wina oraz monumentalnych zabytków starożytnego Rzymu, takich jak Koloseum czy Panteon. Zainteresowanie wśród podróżujących jest więc zasadne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Włoch, żeby cieszyć się wspaniałymi wakacjami?

Włochy co przed podróżą [lista]

  • karta ubezpieczenia EKUZ – jej wyrobienie jest bezpłatne;
  • rejestracja w systemie Odyseusz –  aplikacja powiadamia o zagrożeniach, takich jak np. trzęsienia ziemi w środkowej części Włoch;
  • wizyta w ośrodku medycyny podróży – najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem;
  • apteczka podróżna – klikając w odnośnik można sprawdzić, co powinna zawierać.

Konsultacja lekarska przed wyjazdem do Włoch pozwala kompleksowo zadbać o swoje zdrowie – otrzymać zalecenia dotyczące zasad profilaktyki chorób oraz wykonać szczepienia ochronne. Jakie?

Włochy szczepienia zalecane

Meningokoki – to bakterie przenoszące się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Zważywszy na tłumy turystów, szczególnie w sezonie wysokim, ryzyko infekcji we Włoszech wzrasta. Należy pamiętać, że zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków jest szczególnie nasilone w krajach wysoko rozwiniętych, takich jak właśnie Włochy. 

Szczegółów na temat zakażenia oraz preparatach ochronnych dostępnych w TropicalMed można szukać tutaj: szczepienia na meningokoki.

Żółtaczka typu A i B – immunizacja na oba warianty wirusowego zapalenia wątroby jest zalecana w przypadku każdej podróży zagranicznej:

  • Włochy szczepienia na WZW A – zapobiegają infekcji przenoszonej drogą pokarmową: brudnymi rękami, przez skażoną wodę/żywność. Są szczególnie zalecane osobom, które planują wycieczki do włoskich obszarów wiejskich lub próbowanie przysmaków kuchni ulicznej (np. Cuoppo Napoletano).
  • Włochy szczepienia na WZW B – chronią przed zakażeniem, którego można nabawić się przez kontakt z zakażoną krwią lub stosunek płciowy. Są w Polsce obowiązkowe od 1994 roku, dlatego tylko turyści urodzeni przed tym okresem powinni rozważyć immunizację. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest preparat Twinrix Adult, który uodparnia na oba typy WZW.

Aby dowiedzieć się więcej o przebiegu obu chorób i dostępnych preparatach ochronnych, należy kliknąć odpowiedni odnośnik.

Nie wiesz, jak zdrowo wypocząć we Włoszech?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Popularną atrakcją Włoch są Alpy, gdzie można nabawić się m.in. kleszczowego zapalenia mózgu.
W krajach zachodnich szczególnie powszechne jest zjawisko bezobjawowego nosicielstwa meningokoków; ryzyko zakażenia wzrasta.
Jadając u ulicznych sprzedawców jedzenia we Włoszech można nabawić się np. żółtaczki typu A.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Zalecenia dopasowane do podróży.
kobieta po szczepieniu. Zarejestruj się na szczepienia do Włoch

Włochy szczepienia rutynowe

Przed podróżą zaleca się sprawdzenie swojej historii szczepień i w razie potrzeby uzupełnienie immunizacji. Częstym błędem wśród turystów jest np. bagatelizowanie dawek przypominających co dekadę na błonicę, tężec i krztusiec. Przed wszystkimi trzema chorobami chroni jeden zastrzyk, toteż warto rozważyć szczepienie przed podróżą. 

Włochy szczepienia ochronne dla wybranych podróżnych

Szczepienia selektywne to takie, których nie zaleca się każdemu tylko osobom, które będą podejmowały określone czynności, a co za tym idzie – narażały się na różne infekcje. Jakie na przykład?

Wścieklizna – nie ma wścieklizny psów we Włoszech, jednak u dzikich zwierząt (szczególnie nietoperzy) może występować. Szczepienie zaleca się więc tylko osobom, które mogą natknąć się na zakażone zwierzęta – są to np. grotołazi.

Kleszczowe zapalenie mózgu – wirus KZM występuje wyłącznie na północnym wschodzie Włoch. Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska oraz Wenecja Euganejska to regiony zagrożone. Osoby, które się tam wybierają (poza zimą), powinny rozważyć immunizację.

Informacje o poszczególnych chorobach i ich zapobieganiu znajdują się w odnośnikach.

Włochy choroby, na które nie ma szczepień

Bardzo popularne wśród turystów są wyjazdy w Alpy – czy to na narty, czy na wspinaczkę. Należy pamiętać, że przekraczając gwałtownie pułap 2500 m n.p.m., można nabawić się choroby wysokościowej. O ile turyści chcący zdobyć Monte Crostis raczej nie będą potrzebowali specjalnego przygotowania, o tyle wybierający się w Alpy Graickie – już tak. Sprawdź kompendium wiedzy o przygotowaniu w góry.

Próbowanie kuchni ulicznej czy picie wody z kranu we Włoszech to tylko niektóre czynności, które narażają na różne infekcje układu pokarmowego. Przestrzeganie higieny żywienia i osobistej pomagają uniknąć biegunki podróżnych (szczegóły o profilaktyce w odnośniku).

Bardzo ważne dla podróżujących do Włoch są też repelenty, moskitiery i zakrywająca odzież. Co roku odnotowuje się tam przypadki zakażenia wirusem zachodniego Nilu, które są wynikiem ukąszeń zainfekowanych komarów. Według statystyk, Włochy to najbardziej zagrożone państwo europejskie. 

Włochy informacje i szczepienia w TropicalMed

Przyjdź do TropicalMed po indywidualne wytyczne dotyczące zdrowia w podróży. Skorzystaj z wygodnego systemu rejestracji online i umów się na profesjonalną konsultację lekarską oraz szczepienia przed podróżą do Włoch. Zafunduj sobie bezpieczne wakacje – serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

Spędź zdrowe wakacje we Włoszech

Przyjdź na szczepienia ochronne przed podróżą
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: