Malaria w Europie – czy jest się czego obawiać?
Malaria co to: to tropikalna choroba przenoszona przez komary zainfekowane pasożytami zwanymi zarodźcami. Te mikroorganizmy atakują czerwone krwinki, co może doprowadzić do niewydolności narządów, śpiączki, a nawet śmierci. Charakterystycznym objawem choroby są napady chłodu z dreszczami, które kończą się skrajnym wycieńczeniem i zimnymi potami.
Malaria występowanie: najbardziej obciążony malarią jest kontynent Afrykański, gdzie odnotowuje się 95% wszystkich przypadków. Azja (szczególnie Południowo-Wschodnia) oraz Ameryka Łacińska to kolejne regiony, w których występuje ryzyko zakażenia.
Czy malaria jest w Hiszpanii
Ciepły klimat sprzyja rozwojowi gatunków komarów przenoszących zarodźce. Z tego powodu podróżni zastanawiają się, czy malaria jest w Hiszpanii i innych europejskich krajach śródziemnomorskich. Większość państw Starego Kontynentu uzyskała status wolnego od malarii w latach 60. lub 70.
Malaria w Europie: to wydaje się zupełnie nie na miejscu, chociaż Azerbejdżan (kraj na pograniczu kontynentów) pozbył się tego problemu zdrowia publicznego na dobre dopiero w 2023 roku. Według najnowszego raportu ECDC, na terenie UE/EOG odnotowano ponad 4,8 tys. przypadków malarii. Chociaż zdecydowana większość były zakażeniami zawleczonymi z podróży, to kilkanaście pochodziło stricte z Europy – z Francji i Grecji. Sytuacja jest pod kontrolą, więc leki na malarię dostępne w Polsce nie są zalecane osobom wybierającym się do tych krajów.
Malaria występowanie w Polsce
Co ciekawe, mimo niezbyt sprzyjających warunków klimatycznych, występowała także malaria w Polsce. Status kraju wolnego od tej choroby uzyskano w 1967 roku. Mimo że problem został rozwiązany, osoby podróżujące do egzotycznych krajów nadal mogą kupić leki na malarię dostępne w Polsce.
Malaria w Europie nie stanowi zagrożenia zdrowia publicznego – zakażenia są sporadyczne, a infekcje zawleczone z podróży odpowiednio leczone i monitorowane. Przygotowując się do podróży, trzeba jednak pomyśleć o innych chorobach występujących w Europie. Jakich?
Jakie choroby stanowią realne zagrożenie w Europie?
Chociaż choroby tropikalne, takie jak np. malaria w Europie, nie stanowią większego zagrożenia dla podróżnych, to jest kilka infekcji, które można przywieźć z podróży. Są to:
W Europie jest kilka realnych zagrożeń dla zdrowia
Zadbaj o siebie przed wyjazdem
Malaria w Europie nie stanowi zagrożenia, ale grypa czy kleszczowe zapalenie mózgu już tak.
Niektóre choroby, jak np. tężec, zagrażają podróżnym niezależnie od pory roku.
Karta EKUZ nie zawsze pokrywa wszystkie koszty leczenia w razie choroby; szczepienia chronią zdrowie i portfel turysty.
Wykwalifikowany personel. Wygodna rejestracja online. Duża dostępność terminów.
Umów się na szczepienia
- Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) – szczególnie częste w Europie Środkowej i Wschodniej, a także w Skandynawii.
- Grypa – w Europie ma charakter sezonowy; szczyt zakażeń z reguły przypada w miesiącach zimowych.
- Meningokoki – to bakterie przenoszone drogą kropelkową, szczególnie łatwo w dużych skupiskach ludzkich; zjawisko bezobjawowego nosicielstwa jest nasilone w Europie Zachodniej.
- Pneumokoki – podobnie jak meningokoki, przenoszą się drogą kropelkową; są groźne szczególnie dla dzieci, osób starszych czy palaczy.
- Ospa wietrzna i półpasiec – to dwie choroby wywołane przez ten sam wirus, który podobnie jak w przypadku grypy, atakuje sezonowo.
- Tężec – laseczki tężca występują powszechnie na świecie (a więc także w Europie); każde skaleczenie niesie ze sobą ryzyko groźnego zakażenia.
Przygotowując się do podróży, trzeba pomyśleć o szczepieniach (wszystkie wymienione wyżej są dostępne w TropicalMed) oraz wyrobieniu karty EKUZ. Poza tym warto wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową, bo:
- nie każdy kraj europejski jest zrzeszony w UE,
- zasady refundacji są w poszczególnych krajach UE różne.
Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i cieszyć się spokojnym i bezpiecznym pobytem za granicą, należy odpowiednio zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem. Pomoże w tym specjalistyczny ośrodek medycyny podróży TropicalMed.
Jak przygotować się do podróży po Europie?
Malaria w Polsce ani innym kraju europejskim nie stanowi zagrożenia, natomiast wymienione wyżej choroby już tak. Dlatego przed wyjazdem (najlepiej kilka tygodni wcześniej) warto zgłosić się do ośrodka medycyny podróży TropicalMed.
Na podstawie wiedzy o trasie i terminie podróży oraz planowanych aktywności, lekarz oceni ryzyko poszczególnych chorób w konkretnej podróży. To pozwoli mu dopasować zalecenia wykonać szczepienia odpowiadające indywidualnym potrzebom zdrowotnym pacjenta.
Zainwestuj w swoje zdrowie podczas podróży – odwiedź nasz ośrodek. Serdecznie zapraszamy!