Jakie szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga wykonać?

Demokratyczna Republika Konga szczepienia: co przed podróżą?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Demokratyczna Republika Konga obowiązkowe szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-09-13 (ostatnia aktualizacja: 2023-09-14)
Wybierając się do Demokratycznej Republiki Konga, należy zdawać sobie sprawę z obowiązkowych i zalecanych szczepień, które wpływają na zdrowie i bezpieczeństwo w podróży. Immunizacja jest ważna ze względu na słabą infrastrukturę zdrowotną w tym kraju oraz z obciążenie wieloma chorobami: brudnych rąk, transmitowanymi przez owady i inne zwierzęta oraz przenoszonymi na wiele innych sposobów.

Demokratyczna Republika Konga informacje:

 • obowiązkowe szczepienia: żółta febra, COVID-19*
 • zalecane szczepienia: rutynowe (polio, tężec, odra) + na WZW A i B, dur brzuszny, żółtą febrę, meningokoki, dengę, cholerę, wściekliznę;
 • pozostałe zagrożenia: chikungunya, malaria, dżuma, śpiączka afrykańska, choroba wysokościowa.

* nie ma oficjalnego wymogu dotyczącego szczepień, jednak bez certyfikatu można uzyskać odmowę wjazdu do DR Konga.

Demokratyczna Republika Konga jak się przygotować do wyjazdu?

Przygotowanie pod kątem zdrowia jest dla podróżujących do Demokratycznej Republiki Konga kluczowe. To drugi pod względem powierzchni kraj kontynentu afrykańskiego, który skrywa wiele różnych atrakcji, ale równocześnie jest bardzo wymagającą destynacją turystyczną.

Przed wyjazdem (najlepiej 6-8 tygodni wcześniej) zaleca się konsultację lekarską w sprawie zasad profilaktyki, zaktualizowanie/wykonanie szczepień, włączenie odpowiednich leków przeciwmalarycznych oraz spakowanie apteczki podróżnej. Ważnym elementem jest też zapoznanie się z zasadami wjazdu – jakie szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga są obowiązkowe?

Demokratyczna Republika Konga obowiązkowe szczepienia – jakie są zasady wjazdu?

Demokratyczna Republika Konga informacje COVID-19: zgodnie z najnowszymi danymi (z 13.07.2023 r.), wymóg szczepienia, wykonywania testów czy kwarantanny został zniesiony. Władze graniczne mogą jednak odmówić wjazdu osobom bez certyfikatu lub z niepełnym szczepieniem; aby uniknąć tego typu incydentów, lepiej poddać się immunizacji.  

Demokratyczna Republika Konga obowiązkowe szczepienia: każda osoba od 9. miesiąca życia musi mieć certyfikat potwierdzający immunizację na żółtą febrę, wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Na wizytę szczepienną i wyrobienie żółtej książeczki należy się zgłosić minimum 10 dni przed planowanym wyjazdem.

Obowiązkowe szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga cena: za zastrzyk trzeba zapłacić 279 zł, za kwalifikację do immunizacji 60 zł, natomiast za wystawienie żółtej książeczki – 35 zł.

DR Konga to wymagająca destynacja turystyczna

Przygotuj się do podróży w ośrodku TropicalMed

Słabe warunki higieniczne i służba zdrowia oraz ograniczony dostęp do bezpiecznej wody to czynniki ryzyka chorób zakaźnych w DR Konga.
Niektóre choroby, jak np. cholera, polio czy żółta gorączka, nie występują w Polsce, a w DR Konga są dużym zagrożeniem; oznacza to wzmożone ryzyko infekcji.
Usługi medyczne w DR Konga są świadczone na niskim poziomie i w wysokich cenach – MSZ podaje, że wizyta u lekarza może kosztować nawet 100 USD.
Skuteczne szczepionki. Wykwalifikowany personel. Szybkie terminy.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga Zarezerwuj termin szczepienia do DR Konga

Jakie szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga są zalecane podróżnym?

Sporządzając listę zalecanych szczepień, lekarz bierze pod uwagę długość pobytu, cel podróży i ogólną kondycję zdrowotną pacjenta. W poniższej tabeli znajduje się wykaz chorób w Demokratycznej Republice Konga zagrażających w zależności od specyfiki wyjazdu.

Demokratyczna Republika Konga szczepienia na pobyt hotelowy
Demokratyczna Republika Konga szczepienia na wycieczkę objazdową
 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki
 • denga

+ profilaktyka malarii

 • szczepienia rutynowe
 • WZW A i B
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • cholera
 • wścieklizna

+ profilaktyka malarii

Szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga cena: posiadając już indywidualną listę zalecanych preparatów, można zapoznać się z ofertą TropicalMed, zawierającą szczepionki jedno- i wieloskładnikowe, a także przystępne cenowo pakiety szczepień. Ze względu na to, że chorób w DR Konga jest naprawdę dużo, to korzystne rozwiązanie. Sprawdź cennik TropicalMed.

Demokratyczna Republika Konga szczepienia rutynowe

Ze względu na duże obciążenie chorobami oraz bardzo słabą służbę zdrowia w DR Konga, bardzo zaleca się wykonanie/uzupełnienie szczepień rutynowych przed wyjazdem. Najważniejsze chronią przed następującymi chorobami:

 • błonica, tężec, krztusiec – na ten zestaw chorób raczej każdy był szczepiony, jednak odporność uzyskana w ten sposób utrzymuje się tylko 10 lat, więc potrzebne są dawki przypominające (szczególnie przed tak wymagającą podróżą);
 • odra, świnka, różyczka – na ten zestaw chorób uodporniono tylko część społeczeństwa, dlatego trzeba sprawdzić swoją historię szczepień i w razie potrzeby uzupełnić braki; to ważne, gdyż w DR Konga odnotowuje się sporo ognisk odry;
 • polio – na tę chorobę jest zaszczepiony raczej każdy, jednak ze względu na wzmożone ryzyko infekcji w DR Konga, zaleca się pojedynczą dawkę przypominającą przed wyjazdem; to szczególnie ważne w przypadku dłuższych (tj. trwających ≥4 tygodnie) pobytów.

Demokratyczna Republika Konga szczepienia skojarzone: dobrym wyborem dla osób podróżujących do tego kraju są preparaty 4w1 na błonicę, tężec i krztusiec oraz polio. W ofercie TropicalMed znajdują się dwie tego typu szczepionki.

Choroby brudnych rąk w DR Konga

Dostęp do bezpiecznej wody i warunki higieniczne w Demokratycznej Republice Konga są naprawdę słabe, dlatego bardzo ważne są szczepienia na choroby rozprzestrzeniające się brudnymi rękami i drogą pokarmową. Są to:

 • WZW A – wirusowe zapalenie wątroby typu A;
 • dur brzuszny – bardzo rozpowszechniona w DR Konga bakteryjna choroba o zróżnicowanych objawach, które najczęściej obejmują wysoką gorączkę, zaparcia, wzdęcia i ból głowy;
 • cholera – ostra, bakteryjna choroba biegunkowa, mogąca doprowadzić do szybkiego odwodnienia;
 • polio (o którym wspomniano wcześniej).

Demokratyczna Republika Konga jak się przygotować: poza immunizacją, ważne jest przestrzeganie zasad higieny, tj. regularne mycie rąk wodą z mydłem, unikanie spożywania nieodpowiednio przygotowywanej/przechowywanej żywności i picie wyłącznie butelkowanej/uzdatnionej wody.

Choroby brudnych rąk, na które nie ma szczepień
Stosowanie się do powyższych zasad pozwala też minimalizować ryzyko innych chorób zagrażających w DR Konga, tj. infekcjom pasożytniczym (jak np. leptospiroza) i różnego rodzaju biegunkom podróżnych.

Choroby przenoszone przez owady w DR Konga

Gorący i wilgotny klimat DR Konga sprzyja rozwojowi komarów, które przenoszą mnóstwo chorób zakaźnych; na żółtą febrę i dengę są dostępne szczepienia. Na chikungunyę i malarię, która jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w DR Konga – już nie. Ponadto, nie tylko komary transmitują choroby – przykładowo, dżumę przenoszą pchły, a śpiączkę afrykańską – muchy tse-tse. 

Kluczowe w profilaktyce są więc nie tylko szczepienia ochronne, ale także solidna ochrona przed komarami: stosowanie mocnych repelentów, moskitier oraz zakładanie ubrań zakrywających jak najwięcej ciała.

Demokratyczna Republika Konga malaria
Podróżującym bardzo zaleca się chemioprofilaktykę, gdyż w całym kraju występuje najgroźniejszy szczep zarodźców malarii. Odpowiednio dobrane leki skutecznie chronią przed zachorowaniem.

Pozostałe choroby w Demokratycznej Republice Konga

Podróżnym zagrażają też inne choroby, których nie da się pogrupować ze względu na różne drogi zakażenia. Wymienione niżej choroby łączy jednak dostępność skutecznych szczepionek ochronnych:

 • WZW B – wirusowym zapaleniem wątroby typu B można zarazić się, mając kontakt ze skażoną krwią lub wskutek stosunków płciowych bez zabezpieczeń.
 • Meningokoki – inwazyjna choroba meningokokowa przenosząca się z człowieka na człowieka drogą kropelkową stanowi szczególne zagrożenie w afrykańskim pasie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, gdzie znajduje się też DR Konga.
 • Wścieklizna – śmiertelna choroba neurologiczna będąca wynikiem pogryzienia (rzadziej polizania) przez zakażone zwierzę jest w DR Konga powszechna ze względu na zaniedbania profilaktyki. Jako że poziom i dostęp do służby zdrowia nie jest tam najlepszy, lepiej nie narażać swojego zdrowia i życia i wykonać szczepienie przed podróżą.

Wiedza o tym, jak przenoszą się poszczególne choroby, pomaga unikać ryzykownych zachowań, a w konsekwencji – minimalizować ryzyko infekcji.

Demokratyczna Republika Konga informacje o chorobach
Niestety, nie każdej chorobie da się zapobiegać za pomocą szczepień. Ebolą czy gorączką krwotoczną Marburga można zarazić się przez kontakt z zakażoną osobą lub zwierzęciem, natomiast choroba wysokościowa grozi osobom wchodzącym na wysokie (>2500 m n.p.m.) góry, takie jak np. Góra Stanleya.

Demokratyczna Republika Konga informacje – co warto wiedzieć przed podróżą?

Demokratyczna Republika Konga to bogaty przyrodniczo i kulturowo kraj, skrywający wiele nieodkrytych atrakcji – m.in. malownicze parki narodowe i imponujące wodospady. Poniższy zestaw informacji może być pomocny dla osób planujących wycieczkę do tego fascynującego miejsca.

Demokratyczna Republika Konga – co warto wiedzieć

Stolica: Kinszasa – niewątpliwą atrakcją miasta jest Lola ya Bonobo, park dla osieroconych szympansów

Język: francuski i suahili

Waluta: frank kongijski (CDF); w niektórych miejscach można płacić w dolarach amerykańskich

Wiza: podróżnym niezbędna jest wiza pobytowa na pobyt do 6 miesięcy; chcąc spędzić w tym kraju więcej czasu, trzeba kontaktować się z odpowiednim ministerstwem

Klimat: w kraju dominuje gorący, równikowy klimat

Typ gniazdek elektrycznych: C, D i E

Flora i fauna: kraj słynie z parków narodowych – Garamba, Salonga i wiele innych wpisano na listę UNESCO

Transport: motocykle to najszybsza forma transportu po lądzie, natomiast po rzece Kongo kursują łódki i motorówki; dość dobrze rozwinięte są też połączenia lotnicze, jednak to droga forma podróżowania

Bezpieczeństwo: DR Konga to jedno z najniebezpieczniejszych państw na świecie, dlatego trzeba bezwzględnie przestrzegać zasad ostrożności i zarejestrować podróż w systemie Odyseusz

Kuchnia: warte spróbowania w DR Konga jest m.in. mięso z sosem moambe czy ryż loso ya bulayi

Kiedy uda się opracować plan wycieczki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Na tej podstawie specjalista podpowie, jakie szczepienia do Demokratycznej Republiki Konga mogą się przydać oraz jakie kroki podjąć, aby jak najbardziej zmniejszyć ryzyko chorób zakaźnych.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Demokratycznej Republiki Konga potrzebne są szczepienia?

W Demokratycznej Republice Konga są obowiązkowe szczepienia na żółtą febrę. Mimo braku oficjalnego nakazu, brak certyfikatu potwierdzającego immunizację na COVID-19 też może skutkować odmową wjazdu.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Demokratycznej Republiki Konga?

Zaleca się rutynowe szczepienia, szczególnie na polio, tężec i odrę. Równie ważne jest uodpornienie na WZW A i B, dur brzuszny, żółtą febrę, meningokoki, dengę, cholerę i wściekliznę. Po indywidualną listę zalecanych szczepień warto zgłosić się do TropicalMed.

Gdzie w Krakowie wykonać szczepienia potrzebne do Demokratycznej Republiki Konga?

Demokratyczna Republika Konga szczepienia Kraków są dostępne w TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. To ośrodek wyróżniający się szeroką gamą szczepionek, przystępnymi cenowo pakietami oraz wygodną i sprawną obsługą.

Jak się przygotować do podróży do Demokratycznej Republiki Konga?

Warto skonsultować się z lekarzem, aby omówić środki zapobiegawcze i zawartość apteczki podróżnej, zaktualizować lub wykonać niezbędne szczepienia oraz włączyć odpowiednie leki przeciwmalaryczne. Wizytę należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, najlepiej 6-8 tygodni przed wylotem.

Solidnie przygotuj się pod kątem zdrowia do podróży

W TropicalMed możesz liczyć na kompleksowe przygotowanie
Zarezerwuj termin szczepienia do DR Konga
Czytaj więcej: