Dlaczego szczepienia do Kostaryki są ważne dla podróżnych?

Kostaryka szczepienia i profilaktyka – co warto wiedzieć?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia Kostaryka Katarzyna Ślusarz | 2023-05-31 (ostatnia aktualizacja: 2023-08-10)
Aby cieszyć się podróżą bez obaw o zdrowie, zaleca się konsultację u lekarza medycyny podróży w TropicalMed, najlepiej 6-8 tygodni przed planowaną datą wylotu. Szczepienia ochronne i przestrzeganie pozostałych zasad profilaktyki zwiększają bowiem bezpieczeństwo podróżnych.

Przed podróżą do Kostaryki warto rozważyć szczepienia rutynowe oraz te na żółtaczkę, dur brzuszny, wściekliznę, dengę czy meningokoki. W niektórych przypadkach wymaga się potwierdzenia immunizacji na żołtą febrę, chociaż choroba ta nie występuje w Kostaryce. Wizytę u lekarza medycyny podróży zaleca się 6-8 tygodni przed wylotem. Na miejscu ważne jest dbanie o higienę, unikanie kontaktu ze zwierzętami i ochrona przed ukąszeniami komarów, które w Kostaryce przenoszą malarię, dengę i (rzadziej) zikę.

Szczepienia Kostaryka – kiedy i dlaczego warto je rozważyć? 

Kostaryka, malownicze państwo w Ameryce Środkowej, ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych. Aby skorzystać z nich bez obaw o swoje zdrowie, zaleca się wizytę u lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wylotem (przy wycieczce last minute może być później).

Znaczna zmiana strefy czasowej (jet lag) i klimatycznej odbija się na kondycji turystów, a co za tym idzie – zwiększa ich podatność na choroby czyhające w Kostaryce. Ponadto, od przyjezdnych mogą być wymagane certyfikaty szczepienia.

Kostaryka szczepienia obowiązkowe – kto musi je wykonać?

Od przyjezdnych, którzy ukończyli 9. miesiąc życia i przybywają z regionów transmisji wirusa żółtej febry, wymaga się certyfikatu szczepienia. Co ciekawe, wprowadzono kilka istotnych modyfikacji w ogólnych zaleceniach, które można znaleźć na stronie TropicalMed pod adresem: żółta książeczka.

Kostaryka szczepienia obowiązkowe – wymóg żółtej książeczki:

  • od osób przybywających z Tanzanii i Zambii;
  • zniesiony dla podróżujących z Argentyny i Panamy;
  • Kolumbia (z wyłączeniem Barranquilli, Bogoty, Cali, Cartageny i Medellín oraz departamentu San Andrés i Providencia);
  • Ekwador (prowincja Napo oraz niemal wszystkie graniczące z Peru, z wyjątkiem El Oro i Loja);
  • Paragwaj (z wyłączeniem stolicy);
  • Peru (z wyłączeniem Cusco, Limy, Machu Picchu i górskiego Szlaku Inków oraz regionów Cajamarca, Lambayeque, Piura i Tumbes);
  • Trynidad i Tobago (z wyłączeniem stolicy; podróżni, którzy mają tam tylko przesiadkę, także nie muszą się szczepić).

Kostaryka sama w sobie nie jest zagrożona żółtą febrą, więc szczepienia nie zaleca się osobom podróżującym bezpośrednio z Polski, bez przystanków w krajach endemicznych.

Jeśli chodzi o obostrzenia związane z COVID-19, to według najnowszych danych (z 04.07.2022 r.) nie trzeba się szczepić, wykonywać testów ani poddawać się kwarantannie. 

Spędź bezpieczne wakacje w Kostaryce

Wykonaj zalecane szczepienia przed podróżą

CDC ogłosiło 2. stopień zagrożenia malarią w Kostaryce; po odpowiednie leki należy zgłosić się do TropicalMed.
Picie nieprzegotowanej wody z kranu czy stołowanie się w niesprawdzonych lokalach grozi żółtaczką typu A i/lub tyfusem.
Śmiertelny wirus wścieklizny może krążyć zarówno wśród dzikich, jak i domowych zwierząt w Kostaryce.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. szczepienia do Kostaryki Zapisz się na szczepienia do Kostaryki

Jakie szczepienia do Kostaryki są zalecane podróżującym?

W zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta, planowanych aktywności i specyfiki wycieczki, zalecenia w sprawie immunizacji mogą się różnić:

Szczepienia Kostaryka – wyjazd służbowy/pobyt w hotelu Szczepienia Kostaryka – wycieczka objazdowa                      
  • WZW A i B
  • błonica, tężec, krztusiec
  • meningokoki
  • denga

+profilaktyka malarii

  • WZW A i B
  • błonica, tężec, krztusiec
  • wścieklizna
  • dur brzuszny
  • denga

+profilaktyka malarii

Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych chorób, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu.

Rutynowe szczepienia Kostaryka

Aby cieszyć się bezpieczną i zdrową podróżą, warto pamiętać o szczepieniach rutynowych. Najważniejsza dla planujących wakacje w Kostaryce jest dawka przypominająca na błonicę, tężec i krztusiec (zalecana co 10 lat). Jeden zastrzyk zapobiega aż trzem chorobom, co przemawia za immunizacją. To ważne m.in. dlatego, że na wakacjach bardzo łatwo o skaleczenie i niedokładne opatrzenie rany, co stanowi realne zagrożenie zakażenia laseczkami tężca.

Żółtaczka typu A i B

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) przenosi się głównie drogą pokarmową, a WZW B przez kontakt z krwią i stosunki płciowe. Na wakacjach w Kostaryce należy dbać o higienę, spożywać bezpieczną żywność i wodę oraz unikać kontaktu z płynami ustrojowymi nosiciela (np. za pomocą prezerwatyw).

Najskuteczniejszą metodą ochrony są szczepienia. Na WZW B są w Polsce obowiązkowe (od 1994 roku) a na WZW A zalecane. Osoby, które nie były uodpornione na żółtaczkę typu B w dzieciństwie, przed podróżą często wybierają preparat skojarzony na oba typy WZW.

WZW szczepienia do Kostaryki cena: dawka preparatu Twinrix Adult na WZW A + B kosztuje 339 zł; uodpornienie na oba typy żółtaczki zyskuje się po podaniu 3 dawek.

Dur brzuszny/tyfus

Pałeczki duru brzusznego przenoszą się przez skażoną żywność i wodę, głównie w regionach o niskim standardzie sanitarnym (np. na prowincji). Aby zapobiec infekcji na wakacjach, należy spożywać tylko bezpieczną i odpowiednio przygotowaną żywność oraz pić przegotowaną lub butelkowaną wodę. Staranne mycie rąk przed posiłkami oraz po korzystaniu z toalety jest również kluczowe.

Jako że turyści są szczególnie narażeni ze względu na znikomą (a najczęściej żadną) odporność, najskuteczniejszą metodą profilaktyki są szczepienia na dur brzuszny. W TropicalMed są one dostępne w formie zastrzyku lub doustnych kapsułek.

Denga

Według MSZ, największe zagrożenie dengą jest na zachodnim brzegu Kostaryki w porze deszczowej, tj. od maja do listopada. Choroba ta rozprzestrzenia się poprzez ugryzienia zainfekowanych komarów. Jej przebieg może być łagodny (gorączka, bóle mięśni i stawów, wysypka) lub ostry (krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne). Aby zapobiegać groźnej, tropikalnej infekcji, zaleca się ochronę przed ukąszeniami komarów oraz szczepienia na dengę.

Kostaryka szczepienia selektywne

Szczepienia selektywne, czyli przeznaczone tylko dla wybranych podróżnych, którzy ze względu na aktywności podejmowane na wakacjach są narażeni na określone choroby. Jakie? 

Zakażenie meningokokowe – bakterie odpowiedzialne m.in. za zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych i sepsę przenoszą się drogą kropelkową, głównie przez kaszel, kichanie i bliski kontakt. Aby zapobiec infekcji na wakacjach, warto unikać zatłoczonych miejsc, zachowywać higienę rąk oraz wykonać szczepienia na meningokoki. Są one zalecane m.in. osobom, które planują zakwaterować się w popularnych obiektach noclegowych.

Wścieklizna – to śmiertelna choroba wirusowa przenoszona przez ugryzienia zainfekowanych zwierząt (w Kostaryce głównie psów i nietoperzy). Aby chronić swoje zdrowie, odradza się kontakt z dzikimi i bezdomnymi zwierzętami oraz zbliżanie się do grzęd nietoperzy. Biwakowicze, grotołazi czy osoby planujące pobyt na terenach wiejskich powinni rozważyć szczepienie na wściekliznę.

Kostaryka malaria i zika – jak zapobiegać chorobom przenoszonym przez komary?

Komary w Kostaryce przenoszą niebezpieczne, tropikalne choroby, na które nie ma w Polsce szczepień ochronnych.

Kostaryka malaria: amerykańska organizacja CDC ogłosiła 2. stopień zagrożenia tą chorobą, głównie w prowincji Limón na wschodnim wybrzeżu Kostaryki. Nieco mniejsze ryzyko zakażenia występuje w prowincji Alajuela w północnej części kraju. Podróżnym zaleca się konsultację lekarską w sprawie chemioprofilaktyki malarii.

W przypadku ziki nie ma dostępnych lekarstw o działaniu profilaktycznym, dlatego ważna jest solidna ochrona przed ukąszeniami komarów. Służą w tym celu repelenty, moskitiery oraz odzież z długimi rękawami i nogawkami, która w pewnym stopniu blokuje wkłucia owadów.

Jak przygotować się na wyjazd do Kostaryki?

Kostaryka jest atrakcyjna turystycznie ze względu na swoje różnorodne i piękne krajobrazy. Znajdują się tu wulkany, wilgotne lasy tropikalne i rajskie plaże. Kraj ten jest pełen atrakcji dla zarówno dla fanów leniuchowania, jak i amatorów aktywnego wypoczynku (np. serwerów, miłośników trekkingu). Co warto wiedzieć o Kostaryce, planując podróż?

Kostaryka – co warto wiedzieć

Stolica: San José – SoFA (So. First Area) to dzielnica będąca artystycznym i rozrywkowym centrum stolicy Kostaryki

Język: hiszpański; znajomość angielskiego wśród mieszkańców jest raczej mniejsza niż w Polsce

Waluta: colon kostarykański (CRC); pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach

Wiza: jeśli pobyt ma charakter turystyczny i trwa do 90 dni, to nie trzeba składać wniosku o wizę

Klimat: tropikalny, z opadami rozłożonymi równomiernie w ciągu roku; na zachodnim brzegu występuje pora deszczowa od maja do listopada

Plaże: rajskie plaże w Jaco czy na Półwyspie Nicoya to raj dla surferów i miłośników plażowania

Flora i fauna: Park Narodowy Corcovado kusi turystów dziką przyrodą i obfitością gatunków; według niektórych źródeł, można w nim wyróżnić 8 różnych ekosystemów

Typ gniazdek elektrycznych: A i B

Transport: najlepiej przemieszczać się wynajętym samochodem (po okazaniu międzynarodowego prawa jazdy) lub autobusem

Bezpieczeństwo: od kwietnia do października w niektórych prowincjach występuje zagrożenie huraganami; poza tym, turyści muszą uważać na kradzieże kieszonkowe i zachować podstawowe środki ostrożności

Kuchnia: popularnymi daniami w Kostaryce są m.in. gallo pinto czy casado na bazie ryżu i fasoli

Po szczepienia do Kostaryki i indywidualne zalecenia dotyczące pozostałych zasad profilaktyki chorób na wakacjach najlepiej zgłosić się do TropicalMed. To najszybszy i najwygodniejszy sposób – rejestracja odbywa się online, szczepionki dostępne są na miejscu, a wizyta przebiega sprawnie i bez kolejek. Sprawdź naszą ofertę: szczepienia do Kostaryki cena.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie wykonam szczepienia do Kostaryki w Krakowie?

Szczepienia Kostaryka Kraków są dostępne w oddziale TropicalMed przy ul. Wrocławskiej 53D/U. W ofercie znajdują się korzystne cenowo pakiety, które pozwalają wykonać zestaw potrzebnych szczepień i zaoszczędzić. O bezpieczeństwo i komfort pacjentów dba wykwalifikowany personel.

Czy do Kostaryki potrzebne są szczepienia?

Polacy z reguły nie muszą szczepić się do Kostaryki. Czasami zdarza się jednak, że planują wieloprzystankowe podróże zahaczające o kraje występowania wirusa żółtej febry – wówczas potrzebny jest certyfikat. Obostrzenia związane z COVID-19 zostały zniesione.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kostaryki?

Wszystkim podróżnym zaleca się szczepienia rutynowe (szczególnie na błonicę, tężec i krztusiec) oraz przeciw żółtaczce. Dodatkowo, w zależności od aktywności planowanych na wakacjach, może się przydać uodpornienie na wściekliznę, meningokoki czy dur brzuszny.

Na co uważać w Kostaryce?

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo, należy wystrzegać się jedzenia i napojów przygotowywanych w niehigienicznych warunkach, picia nieprzegotowanej wody z kranu oraz jedzenia nieumytych i/lub nieobranych warzyw i owoców. Poza tym warto uważać na poparzenia słoneczne i ukąszenia komarów przenoszących choroby tropikalne. Kremy z filtrem i repelenty to niezbędne elementy bagażu do Kostaryki.