Jak zatrzymać globalny wzrost zachorowań na dengę?

Epidemia dengi 2023 – jak jej zaradzić?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, denga gdzie występuje Katarzyna Ślusarz | 2023-12-28
Alarmujący wzrost epidemii dengi na skalę światową: 10-krotny wzrost zakażeń od 2000 roku! Pandemia COVID-19 zakłóciła monitorowanie, pozornie obniżając statystyki. Raporty z 2023 r. ujawniają jednak, że problem wzrasta, podkreślając potrzebę działań na rzecz zdrowia publicznego.

Jak duży jest globalny wzrost zachorowań na dengę?

Denga (inaczej gorączka krwotoczna) to tropikalna choroba przenoszona przez określone gatunki komarów. W ciągu ostatnich 20 lat liczba zachorowań i zgonów w wyniku tej choroby stale rośnie, co jest alarmującą tendencją w dziedzinie zdrowia publicznego. Podczas gdy dwie dekady temu zgłaszano średnio 500 tys. zakażeń, o tyle obecnie jest ich ponad 5 milionów – to aż dziesięciokrotny wzrost!

Pandemia COVID-19 w latach 2020-2022 odbiła się na monitorowaniu dengi, przez co odnotowano pozorny spadek zakażeń. Raporty z 2023 roku pokazują, że gwałtowny wzrost zachorowań wcale się nie zatrzymał i choroba stanowi coraz większy problem globalnego zdrowia publicznego. Dlaczego tak się dzieje?

Skąd wzięła się epidemia dengi w wielu zakątkach świata?

Przyczyn epidemii dengi należy upatrywać m.in. w postępujących zmianach klimatycznych oraz nadwątlonych systemach opieki zdrowotnej (m.in. po pandemii COVID-19). 

Globalny wzrost temperatur sprzyja rozwojowi gatunków owadów odpowiedzialnych za transmisję wirusa dengi. Ocieplenie klimatu umożliwia komarom z rodzaju Aedes przeżyć na obszarach, które wcześniej były dla nich nieprzyjazne.

Pandemia COVID-19 miała poważne konsekwencje dla systemów opieki medycznej na całym świecie. Nadwątlona infrastruktura zdrowotna, konieczność skoncentrowania się na zwalczaniu koronawirusa oraz ograniczenia finansowe przyczyniły się do utraty zdolności przeciwdziałania innym zagrożeniom zdrowotnym, takim jak np. epidemia dengi.

Wszystko to sprawia, że transmisja wirusa dengi jest znacznie ułatwiona, a co za tym idzie – gwałtownie zwiększa się liczba zakażeń (potwierdzają to statystyki).

Denga gdzie występuje i jak jej zapobiegać?

Powszechnie uważa się, że denga jest chorobą tropikalną, występującą wyłącznie w ciepłym przez cały rok i wilgotnym klimacie. Jak wspomniano wcześniej, zmiany klimatyczne przyczyniają się do poszerzenia zasięgu występowania wektorów, czyli organizmów roznoszących wirusa dengi. Z tego względu choroba pojawia się w wielu zakątkach świata. Denga gdzie występuje?

Nie wiesz, czy szczepienie na dengę jest zasadne?

Zgłoś się do TropicalMed przed podróżą

W Burkina Faso odnotowano ponad 140 tys. zakażeń. To ponad 0,6% całej populacji kraju!
W Nepalu i Bangladeszu sezon epidemiczny dengi w 2023 rozpoczął się szybciej niż zwykle.
Zapadalność na dengę w Brazylii w 2023 roku wyniosła 1359 przypadków na 100 tys. mieszkańców.
Skuteczna szczepionka. Specjalizacja w medycynie podróży. Brak kolejek.
kobieta po szczepieniu. denga w Europie Umów się na wizytę

Denga w Amerykach

Ameryka Łacińska to region najbardziej obciążony chorobą, gdzie odnotowuje się niemal 80% wszystkich zakażeń (czyli ponad 4 mln). Denga występuje w 42 tamtejszych krajach/terytoriach (m.in. w Brazylii, Peru czy Meksyku), z czego 15 boryka lub borykało się w tym roku z epidemią. Liczba zakażeń przekroczyła wszystkie poprzednie roczne wskaźniki, co jest naprawdę alarmujące.

Denga w Azji

10 z 11 państw członkowskich regionu Azji Południowo-Wschodniej WHO jest dotkniętych dengą. Największy wzrost liczby przypadków w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano w Bangladeszu i Tajlandii. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie: epidemia dengi w Bangladeszu

Denga w Afryce

W 2023 roku zgłoszono wiele nowych ognisk dengi, m.in. w Etiopii, Nigrze, Senegalu, Gwinei czy Wyspach Zielonego Przylądka. Największy wzrost liczby przypadków w porównaniu z poprzednimi latami odnotowano w Burkina Faso.

Denga w Europie

Alarmujące jest to, że na dengę zaczynają chorować nie tylko osoby podróżujące w tropiki, ale także pozostające w kraju. W 2023 roku odnotowano ponad 120 przypadków autochtonicznych, tj. lokalnych, niezawleczonych z wyjazdu. Denga w Europie w 2023 roku została odnotowana we Włoszech, Francji i Hiszpanii.  

Jak zapobiegać dendze?

Aby epidemia dengi nie nasilała się i nie rozprzestrzeniała na kolejne kraje, trzeba dołożyć starań do przestrzegania zasad profilaktyki. 

Pierwszą z nich jest zapobieganie ukąszeniom komarów, m.in. za pomocą repelentów, moskitier czy zakrywającej odzieży, uniemożliwiającej owadom wkłucia. Dodatkowym środkiem ochrony przed zachorowaniem są szczepienia na dengę dostępne w TropicalMed. Bardzo ważna jest też kontrola populacji komarów i eliminowanie ich siedlisk (miejsc ze stojącą wodą).

W obliczu wyzwań związanych z rozprzestrzenianiem się dengi na globalną skalę, współpraca międzynarodowa i zdecydowane działania ze strony społeczności są niezbędne, aby ograniczyć negatywne skutki tej rozwijającej się epidemii i ochronić zdrowie publiczne na całym świecie.

Jak zapisać się na szczepienie przeciw dendze przed wyjazdem?

Epidemia dengi jak na razie nie stanowi zagrożenia w Polsce, więc opisane wyżej środki ochrony powinny podjąć wyłącznie osoby wybierające się do regionów dotkniętych tą chorobą. Wizyta w ośrodku medycyny podróży celem przygotowania pod kątem zdrowia jest niezbędna. Podczas konsultacji lekarz m.in. podpowie, czy denga stanowi zagrożenie w miejscu docelowym i jeśli tak, to wykona niezbędne szczepienie.

Aby zapisać się na wizytę w TropicalMed, należy kliknąć któryś z przycisków "Umów się na wizytę", wybrać dogodny termin i wypełnić krótki formularz. Rejestracja odbywa się za pośrednictwem prostego w obsłudze systemu online, co jest wygodne i oszczędza mnóstwo czasu.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

Podróżujesz do krajów dotkniętych dengą?

Przyjdź do TropicalMed po poradę i szczepienie
Umów się na wizytę
Czytaj więcej: