Gujana Francuska bezpieczeństwo zdrowia turystów [poradnik]

Gujana Francuska szczepienia: jakie są wytyczne na 2023 rok?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Gujana Francuska obowiązkowe szczepienia Katarzyna Ślusarz | 2023-01-16 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-19)
Do Gujany Francuskiej leci się naprawdę długo, panuje tam tropikalny klimat i występują groźne choroby tropikalne. Osłabiony w ten sposób organizm jest podatny na infekcje, dlatego zaleca się szczepienia. W przypadku żółtej febry jest ono nawet obowiązkowe – nie można podróżować bez tzw. żółtej książeczki.

W Gujanie Francuskiej występują groźne choroby zakaźne, dlatego warto odwiedzić lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wylotem w celu wykonania szczepień ochronnych. Obowiązkowe dla każdego jest to przeciwko żółtej febrze, a zalecane są na WZW typu A, tężec, dur brzuszny i dengę. W określonych przypadkach zaleca się też szczepienia na WZW typu B, meningokoki i wściekliznę oraz chemioprofilaktykę przeciwmalaryczną.

Gujana Francuska obowiązkowe szczepienia – kogo dotyczą?

Gujana Francuska to jedyne miejsce poza Afryką, gdzie wymaga się szczepienia na żółtą febrę od wszystkich przyjezdnych. Tzw. żółtą książeczkę musi mieć każdy od 1. roku życia. Dokument nabiera ważności dopiero po 10 dniach od przyjęcia preparatu Stamaril

Obowiązkowe szczepienia do Gujany Francuskiej koszt: Stamaril kosztuje 279 zł, a przed podaniem szczepionki niezbędna jest kwalifikacja lekarska w cenie 60 zł.

Ochrona przed żółtą febrą, tropikalną chorobą przenoszoną przez komary, jest nie tylko obowiązkowa, ale bardzo zalecana – występuje bowiem w całej Gujanie Francuskiej. Więcej informacji o chorobie w: żółta gorączka.

Gujana Francuska bezpieczeństwo COVID-19 (dane aktualne na dzień 1 sierpnia 2022 r.): francuski rząd zniósł wszelkie obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznacza to brak obowiązku szczepienia, wykonywania testów czy poddawania się kwarantannie po przyjeździe.

Ze względu na obciążenie wieloma różnymi chorobami w Gujanie Francuskiej, warto wykonać nie tylko obowiązkowe, ale i zalecane szczepienia. Jakie?

Planujesz podróż do Gujany Francuskiej?

Przyjdź do TropicalMed po szczepienia ochronne

Niezaszczepieni na żółtą febrę nie mogą podróżować do Gujany Francuskiej.
Preparaty skojarzone, np. na błonicę, tężec i krztusiec lub oba typy żółtaczki, umożliwiają szybsze szczepienie do Gujany Francuskiej
Wścieklizna to śmiertelna choroba, dlatego warto się zaszczepić przed wyprawą do amazońskiej dżungli.
Skuteczne szczepionki. Duża dostępność terminów. Wykwalifikowany personel.
kobieta po szczepieniu. jakie szczepienia do Gujany Francuskiej Umów się na szczepienia do Gujany Francuskiej

Jakie szczepienia do Gujany Francuskiej są zalecane podróżnym?

Wyczerpujący lot, jet-lag, zmiana klimatu oraz zagrożenie chorobami tropikalnymi to argumenty, które przemawiają za immunizacją. Jakie szczepienia do Gujany Francuskiej mogą znaleźć się w zaleceniach lekarskich w zależności od specyfiki wycieczki?

Szczepienia na wyjazd służbowy/pobyt w hoteluSzczepienia na wycieczkę objazdową                 
 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • żółta febra
 • meningokoki

 • WZW A i B
 • błonica, tężec, krztusiec
 • dur brzuszny
 • żółta debra
 • wścieklizna

+profilaktyka malarii

Zalecenia dotyczące zdrowia podczas konkretnego wyjazdu są wydawane indywidualnie, więc 6-8 tygodni przed wyjazdem warto zgłosić się do ośrodka medycyny podróży TropicalMed w celu uzyskania praktycznych informacji (np. co spakować do apteczki) oraz wykonania szczepień. Poniże znajdują się ogólne informacje o poszczególnych chorobach i ich zapobieganiu.

Gujana Francuska szczepienia rutynowe

Przed podróżą należy sprawdzić swoją książeczkę szczepień i uzupełnić ewentualne braki – w razie potrzeby uodpornić się na choroby takie jak np. grypa. Należy pamiętać, że o ile w Polsce można zaobserwować wyraźny sezon epidemiczny grypy, o tyle w klimacie tropikalnym (np. w Gujanie Francuskiej) zakażenia odnotowuje się przez cały rok.

Najważniejsze dla podróżnych są przypominające dawki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Jeśli ostatnie szczepienie było wykonane więcej niż 10 lat temu, należy „odświeżyć” swoją odporność przed podróżą do Gujany Francuskiej.

Wirusowe zapalenie wątroby (żółtaczka)

Istnieją dwa typy WZW, którym można zapobiegać za pomocą szczepień: pokarmowe (typu A) i wszczepienne (typu B). Nazwy chorób „podpowiadają”, jak można się nimi zarazić:

 • WZW A – po spożyciu pokarmu lub wypiciu wody skażonej odchodami nosiciela; zaleca się więc zachowanie higieny osobistej i żywienia oraz szczepienia do Gujany Francuskiej: turyści są bowiem szczególnie narażeni na tego typu infekcję.
 • WZW B – w wyniku kontaktu z zakażoną krwią lub stosunku płciowego z nosicielem; zaleca się więc m.in. ostrożność przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz stosowanie środków barierowych (np. prezerwatyw). 

Gujana Francuska szczepienia zalecane na WZW: immunizacja na WZW A nie jest obowiązkowa w Polsce, jednak na WZW B – już tak (od 1994-96 roku). Osoby niezaszczepione według harmonogramu mogą wybrać preparat skojarzony, czyli na oba typy WZW.

Dur brzuszny

To infekcja bakteryjna, która podobnie jak WZW A przenosi się drogą pokarmową. Szczepienia są zalecane szczególnie turystom odwiedzającym znajomych/krewnych i/lub obszary wiejskie. Łatwiej wówczas o zakażenie pałeczkami duru brzusznego, które wywołują m.in. bardzo wysoką gorączkę i dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Gujana Francuska szczepienia na dur: w TropicalMed są dostępne zarówno preparat doustny, jak i w formie zastrzyku (Typhim Vi). Sprawdź: szczepienia na dur brzuszny.

Denga

Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary, wywołująca gorączkę, wysypkę, bóle mięśni i stawów, a w cięższej postaci – groźne krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne. Chroniąc się przed ukąszeniami komarów za pomocą repelentów, moskitier i odzieży z długimi rękawami i nogawkami oraz wykonując szczepienie na dengę, można uchronić się przed tą groźną tropikalną chorobą.

Gujana Francuska szczepienia selektywne

O tym, jakie szczepienia do Gujany Francuskiej przydadzą się konkretnemu podróżnikowi, informuje lekarz medycyny podróży. Niektóre z nich są selektywne, czyli takie, które są zalecane tylko w określonych przypadkach.

W Gujanie Francuskiej są to te przeciw wściekliźnie. Raczej nie ma ryzyka ugryzienia przez zainfekowanego psa, jednak dzikie zwierzęta mogą tam przenosić śmiertelnego wirusa. Podróżując do amazońskiej puszczy można się na nie natknąć, dlatego zaleca się profilaktyczne szczepienia do Gujany Francuskiej. Szczegóły w: profilaktyka wścieklizny.

Nocując w obiektach zamieszkania zbiorowego, szczególnie w wysokim sezonie turystycznym, można natknąć się na tłumy ludzi. W takim przypadku zaleca się szczepienia na meningokoki – to bakterie, które przenoszą się z człowieka na człowieka drogą kropelkową.

Gujana Francuska bezpieczeństwo – jak chronić się przed chorobami, na które nie ma szczepień?

Podróżni muszą liczyć się z tym, że nie na każdą chorobę są dostępne szczepienia ochronne. O czym pamiętać przed wyjazdem do Gujany Francuskiej, aby nie chorować?

Zapobiegaj ukąszeniom komarów – np. używając repelentów i moskitier oraz zakładając odzież z długimi rękawami i nogawkami; pomaga to chronić się przed następującymi chorobami w Gujanie Francuskiej:

 • malaria,
 • zika.

Malaria w Gujanie Francuskiej: zagrożenie chorobą występuje głównie w gminach: St.-Georges-de-l'Oyapock, Regina, Kourou, Matoury i Saint-Elie. Podróżującym zaleca się przyjmowanie odpowiednich leków. Sprawdź: profilaktyka malarii.

Dbaj o higienę osobistą i żywienia – mycie rąk (szczególnie przed posiłkiem), obieranie warzyw i owoców, wybieranie higienicznych lokali gastronomicznych czy unikanie picia wody z kranu pozwala uniknąć biegunek podróżnych o różnym pochodzeniu. Na wiele drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak np. bakteria Shigella, nie ma bowiem dostępnych szczepionek.

Gujana Francuska informacje – co warto wiedzieć przed podróżą?

Gujana Francuska to zamorskie terytorium zależne Francji. Słynie z dziewiczego lasu deszczowego na południu oraz rozmaitych atrakcji na północy. Jest to m.in. była kolonia karna na Wyspie Diabelskiej, o której powstał film Papillon czy kosmodrom w pobliżu miasta Kourou. Lot do Gujany Francuskiej jest naprawdę długi – trwa często ponad 20 godzin (z przesiadkami).

Gujana Francuska – co warto wiedzieć

Język: francuski; znajomość angielskiego wśród mieszkańców Gujany Francuskiej jest raczej niska

Waluta: euro (EUR)

Wiza: okres pobytu bezwizowego dla Polaków wynosi 90 dni

Klimat: tropikalny, z wysoką temperaturą przez cały rok; opady są najintensywniejsze w maju, a od sierpnia do grudnia można liczyć na najlepszą pogodę (najwięcej słońca i mało deszczu)

Plaże: rajskie plaże w Remire-Montjoly czy Awala-Yalimapo cieszą się uznaniem podróżnych

Flora i fauna: warte odwiedzenia są rezerwaty w Kaw oraz Tresor, gdzie można podziwiać m.in. kajmany

Transport: głównie samochodowy i rzeczy ze względu na słabo rozwiniętą sieć komunikacyjną

Gujana Francuska bezpieczeństwo: to stosunkowo bezpieczne miejsce dla turystów, jednak zagrożenie stanowią choroby zakaźne

Przyjdź po szczepienia ochronne oraz zalecenia dotyczące profilaktyki od wykwalifikowanego lekarza medycyny podróży w TropicalMed.To duża oszczędność czasu – nie trzeba samodzielnie kupować i dostarczać preparatów, bo wszystkie potrzebne do Gujany Francuskiej (nawet przeciw dendze!) są na miejscu. Brak kolejek i duża dostępność terminów (także w soboty) to duży atut dla zabieganych. Sprawdź cennik (szczepienia do Gujany Francuskiej koszt) i umów się na wizytę za pomocą wygodnego formularza online.

Serdecznie zapraszamy!

Lecisz do Gujany Francuskiej?

Pamiętaj o zalecanych i obowiązkowych szczepieniach!
Zarezerwuj termin szczepienia
Czytaj więcej: