Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Zdrowa podróż w 5 krokach: Tajwan szczepienia zalecane i profilaktyka

Tajwan szczepienia 2024: jak uniknąć chorób w 5 krokach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Tajwan szczepienia zalecane Katarzyna Ślusarz | 2023-05-10 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-22)
W Tajwanie zagrażają choroby tropikalne, takie jak denga czy japońskie zapalenie mózgu. Dodatkowo, warto uodpornić się na wirusowe zapalenie wątroby czy błonicę, tężec i krztusiec (DTP). Sprawdź zalecane szczepienia i zasady profilaktyki chorób w Tajwanie.

Planując podróż do Tajwanu, trzeba pamiętać o pięciu ważnych kwestiach. Po pierwsze, sprawdzić zagrożenie chorobami w tym kraju. Po drugie, umówić się do lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem. Po trzecie, wykonać zalecone szczepienia: na błonicę, tężec i krztusiec, WZW typu A i B, japońskie zapalenie mózgu, dengę, meningokoki oraz wściekliznę. Po czwarte, przestrzegać zasad profilaktyki na miejscu – chronić się przed komarami i dbać o higienę. Obserwując niepokojące objawy po powrocie, należy zgłosić się do lekarza i powiedzieć o swojej niedawnej podróży.

Tajwan szczepienia i profilaktyka – jak zadbać o siebie w 5 krokach?

Podróż do Tajwanu to nie lada wyzwanie dla organizmu przeciętnego turysty: leci się tam kilkanaście godzin, a na miejscu jest zupełnie inna strefa czasowa i klimatyczna (subtropikalna). Jet lag i gwałtowna zmiana warunków mogą negatywnie wpływać na kondycję, toteż warto zadbać o swoje zdrowie podczas podróży. W tym celu warto przestrzegać poniższych wskazówek. 

1. Poznanie zagrożeń: czy Tajwan jest bezpieczny pod kątem zdrowia?

Tajwan leży w strefie klimatu subtropikalnego, toteż zagrażają tam typowo egzotyczne choroby przenoszone przez komary – japońskie zapalenie mózgu i denga. Przebywając w dużych skupiskach ludzkich, np. przy największych atrakcjach, na bazarach czy w obłożonych hotelach, można nabawić się zakażenia meningokokami. Poza tym, przed podróżą warto uodpornić się na choroby takie jak wirusowe zapalenie wątroby (typu A i B) oraz błonica, tężec i krztusiec (DTP). W przypadku ryzyka kontaktu z dzikimi zwierzętami, może też przydać się szczepienie na wściekliznę.

Równie ważna jest świadomość różnic w nawykach żywieniowych Europejczyków i Azjatów, a co za tym idzie – ryzyka biegunek podróżnych. Osoby planujące zdobyć któryś z wierzchołków Yu Shan albo inną wysoką górę, powinni mieć świadomość ryzyka choroby wysokościowej. Tropikalny klimat Tajwanu wiąże się z dużym nasłonecznieniem, a w konsekwencji – możliwymi poparzeniami słonecznymi.

W sprawie sposobów zapobiegania wszystkim wymienionym dolegliwościom warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. 

2. Wizyta w TropicalMed: kiedy odwiedzić lekarza medycyny podróży?

Wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed jest wskazana przed każdym wyjazdem, szczególnie tak dalekim jak do Tajwanu. Jeśli jest możliwość, najlepiej jednak zaplanować wizytę około 6-8 tygodni wcześniej, aby zdążyć zaszczepić się na choroby mogące zagrażać podczas wakacji.

Planujesz pobyt w Tajwanie?

Zadbaj o swoje zdrowie przed wyjazdem

Nagła zmiana klimatu i strefy czasowej podczas podróży do Tajwanu może osłabiać odporność organizmu.
Turyści to grupa szczególnie narażona na infekcje – warto wspomóc swój organizm szczepieniami.
Najpoważniejsze symptomy japońskiego zapalenia mózgu to niedowłady oraz zaburzenia psychiczne.
Zalecenia dopasowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Duży wybór terminów.
kobieta po szczepieniu. Tajwan czy jest bezpiecznie Zapisz się na szczepienia do Tajwanu

Tajwan wakacje last minute: nie warto rezygnować z wizyty, kiedy do wyjazdu zostało mniej czasu; konsultacja z lekarzem przed podróżą zwiększa szanse na zdrowy i bezpieczny pobyt w Tajwanie.

3. Tajwan szczepienia zalecane: ile kosztują w TropicalMed?

Najważniejsze szczepionki do Tajwanu zapobiegają wirusowemu zapaleniu wątroby (WZW), japońskiemu zapaleniu mózgu, dendze, wściekliźnie, meningokokom oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi. Oczywiście nie w każdym przypadku potrzebne są wszystkie wymienione szczepionki. Zalecenia dotyczące immunizacji są wydawane na indywidualnej konsultacji lekarskiej. Jak mogą wyglądać?

Tajwan szczepienia na wyjazd służbowy/pobyt hotelowy

Tajwan szczepienia zalecane na wycieczkę objazdową

Tajwan informacje dotyczące immunizacji studentów
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu B
  • meningokoki
  • denga
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna
Uczelnie mogą wymagać od zagranicznych studentów potwierdzenia immunizacji; np. Narodowy Uniwersytet Tajwanu (NTU) wymaga potwierdzenia szczepienia na odrę i różyczkę lub pozytywnego testu na przeciwciała[1].

COVID-19 wymóg szczepienia Tajwan (dane aktualne na dzień 06.02.2023 r.) wszelkie obostrzenia wjazdowe zostały zniesione, co oznacza brak konieczności immunizacji[2].

Aby dowiedzieć się więcej o zagrożeniach dla zdrowia w Tajwanie oraz o metodach profilaktyki i cenach szczepień, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu. Klikając nagłówki w formie odnośników można poznać szczegóły dotyczące wybranej choroby.

Japońskie zapalenie mózgu

O tym, czy Tajwan jest bezpieczny pod kątem zdrowia, decyduje m.in. termin wyjazdu. JZM jest przenoszone przez komary, a szczyt sezonu epidemicznego przypada od maja do października[3]. To właśnie wtedy najczęściej leci się do Tajwanu, toteż ryzyko groźnej wirusowej infekcji układu nerwowego jest wysokie. Zapobiegają jej dwudawkowe szczepienia podawane w dniach 0 i 28, które kosztują 599 zł/dawka.

Denga

Tropikalny klimat Tajwanu jest idealny dla gatunków komarów przenoszących wirusa dengi. Aby zapobiegać chorobie, która może przybrać formę niebezpiecznej gorączki krwotocznej zagrażającej zdrowiu i życiu, warto odpowiednio chronić się przed ukąszeniami komarów. Dodatkowym zabezpieczeniem są szczepienia ochronne podawane w dwóch dawkach (miesiąc 0 i 3) w cenie 1049 zł/dawka.

WZW typu A

Tzw. żółtaczka pokarmowa to jedna z chorób brudnych rąk. Jadając w miejscach typu street food i/lub nie przykładając odpowiedniej uwagi do higieny żywienia i osobistej, można nabawić się wirusowego zapalenia wątroby. Może być ono łagodne, a nawet bezobjawowe (zwykle u dzieci) albo mieć ciężki przebieg, z bólem brzucha, nudnościami, zażółceniem skóry, błon śluzowych i oczu (żółtaczką) czy odbarwionym stolcem. Długoletnią ochronę na wirusowe zapalenie wątroby typu A dają dwie dawki szczepionki zaaplikowane w miesiącu 0 i 6-12.

WZW typu B

Tzw. żółtaczka wszczepienna przenosi się głównie przez krew i drogą płciową, a więc kluczowe jest stosowanie środków barierowych: rękawiczek podczas udzielania pierwszej pomocy czy prezerwatyw podczas stosunków płciowych. WZW B może mieć formę ciężkiej, objawowej infekcji (z objawami jak wariant A) albo przejść w stan przewlekły, który jest jeszcze groźniejszy, bo może doprowadzić do marskości czy (rzadziej) raka wątroby. Wirus ten jest zdecydowanie bardziej rozpowszechniony w Tajwanie niż w Polsce[4].

Dla niektórych osób planujących odwiedzić Tajwan szczepienia zalecane na WZW B zostały już wykonane – są one obowiązkowe w Polsce od 1994-96 roku. Ci, którzy urodzili się wcześniej, często wybierają trzydawkowy preparat skojarzony na oba typy WZW, podawany w miesiącach 0, 1 i 6. To świetna opcja przed podróżą. Pojedyncza dawka kosztuje 399 zł.

Tężec (+ błonica i krztusiec)

O tym, czy Tajwan jest bezpieczny pod kątem zdrowia, decyduje też wykonanie szczepień rutynowych, m.in. na tężec (+ ewentualnie na błonicę i krztusiec). To zestaw chorób, którym zapobiega jeden zastrzyk figurujący w polskim PSO (Programie Szczepień Ochronnych). Zdecydowana większość polskiej populacji ma immunizację za sobą; daje ona jednak tylko 10 lat ochrony, co oznacza konieczność cyklicznego przyjmowania dawek przypominających. Rodzajów preparatów jest sporo, dlatego warto zajrzeć do cennika TropicalMed.

To ważne, bo laseczki tężca są rozpowszechnione na całym świecie i mogą wniknąć do organizmu przez każdą ranę, a kiedy to się stanie, dochodzi do groźnej neurologicznej choroby z charakterystycznymi, bolesnymi spazmami. Błonica i krztusiec przenoszą się drogą kropelkową, ale nie stanowią większego zagrożenia w Tajwanie.

Wścieklizna

To wirusowa choroba układu nerwowego, której można się nabawić w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. W zależności od odmiany, szybciej lub później doprowadza do zgonu, poprzedzonego nadpobudliwością, hydro- i aerofobią i halucynacjami (mózgowa) albo postępującym paraliżem i śpiączką (porażenna).

Tajwan jest wolny od psiej wścieklizny, ale osoby narażone na kontakt z dzikimi gatunkami (np. nietoperzami) mogą zostać zakażeni. Biwakowicze czy grotołazi to przykłady reprezentantów tzw. grup ryzyka. Tacy ludzie mogą rozważyć szczepienie w cenie 399 zł/dawka, które podaje się w formie zastrzyków w dniach 0, 7 i 21 lub 28.

Meningokoki

Gęstość zaludnienia w Tajwanie jest ponad 5 razy większa niż w Polsce[5], a tłumy ludzi sprzyjają transmisji meningokoków. Są to bakterie rozprzestrzeniające się drogą kropelkową, które mogą wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Osoby zakwaterowane w popularnych hotelach i zwiedzający największe atrakcje w sezonie turystycznym są narażeni na infekcję i powinny przyjąć szczepienie. Do wyboru są preparaty jednodawkowe (279 zł) albo podawane w 2-3 dawkach (449 zł/dawka).

Chociaż dla wykonujących zalecane szczepienia Tajwan jest zdecydowanie bezpieczniejszy, to nie wszystkim chorobom da się zapobiec za pomocą immunizacji. Co robić w takim przypadku?

4. Tajwan informacje o profilaktyce: jak uniknąć chorób, na które nie ma szczepień?

Spostrzegawczy czytelnicy zauważyli zapewne, że nie wymieniono szczepionek na biegunki podróżnych i chorobę wysokościową. Są to bowiem dolegliwości, na które jak dotąd nie ma dostępnych preparatów ochronnych w Polsce. Z tego względu ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki na wakacjach.

Po pierwsze, ważna jest higiena osobista i żywienia: mycie owoców i warzyw, spożywanie dobrze ugotowanych potraw, dezynfekcja rąk itd. Warto też zaopatrzyć się w probiotyk, który wzmocni forę bakteryjną jelit i zminimalizuje ryzyko przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego na egzotycznych wakacjach. Apteczka podróżna powinna zawierać podstawowe leki na tę dolegliwość, a także elektrolity, które warto przyjmować w razie zatrucia.

Dobrze jest też mieć ze sobą krem z filtrem UV, który zapobiegnie poparzeniom słonecznym w tropikalnym Tajwanie. Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to kolejne niezbędne elementy w podróży.

W jej profilaktyce choroby wysokościowej kluczowa jest aklimatyzacja, przygotowanie sprawnościowe oraz leki o działaniu profilaktycznym (na receptę, którą można zdobyć w TropicalMed).

5. Powrót do Polski: co zrobić, podejrzewając chorobę po podróży?

Dla osób odwiedzających Tajwan szczepienia zalecane przed wyjazdem i stosowanie się do zasad profilaktyki podczas pobytu nie powinny być jedynym elementem ochrony zdrowia. Ważne jest też monitorowanie swojego stanu po powrocie z egzotycznej wycieczki. Obserwując jakiekolwiek niepokojące objawy po przyjeździe, należy skonsultować je z lekarzem i poinformować go o swoim pobycie za granicą.

Tajwan wakacje: co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Pakując się w podróż do Tajwanu, warto wziąć ze sobą adapter do gniazdek typu A i B (w Polsce są C i E). Chcąc podróżować wynajętym samochodem, warto zadbać o wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, które jest wymagane od zagranicznych kierowców w Tajwanie. Dobrze jest pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż leczenie i hospitalizacja mogą być bardzo kosztowne. O czym jeszcze należy pamiętać?

Tajwan wakacje – co warto wiedzieć

Stolica: Tajpej – jedną z największych atrakcji miasta jest świątynia Longshan

Język: mandaryński; może być problem z komunikacją w języku angielskim

Waluta: nowy dolar tajwański (TWD); do wymiany pieniędzy w banku może być potrzebny paszport

Wiza: obywatele Polski nie muszą mieć wizy do Tajwanu, jeśli pobyt trwa mniej niż 90 dni

Klimat: tropikalny; w miesiącach letnich jest najbardziej deszczowo i występuje ryzyko tajfunów

Plaże: przepiękne, egzotyczne plaże, takie jak Qixingtan czy Wanli Beach

Flora i fauna: Park Narodowy Kenting jest największy w kraju; chroni rafy koralowe, dziewicze lasy oraz zagrożone gatunki zwierząt, takie jak np. łuskowiec chiński

Transport: najlepiej przemieszczać się komunikacją publiczną, która jest w Tajwanie bardzo dobrze rozwinięta

Bezpieczeństwo: Tajwan to jedno z najbezpieczniejszych na świecie krajów; zagrożenie stanowią choroby zakaźne, ulewne deszcze i tajfuny w porze deszczowej

Kuchnia: warto spróbować lokalnych przysmaków, takich jak zupa hong shao niu rou mian; co ciekawe, popularna na świecie bubble tea pochodzi właśnie z Tajwanu.

Jeszcze więcej informacji o zaplanowaniu bezpiecznych wakacji w Tajwanie uzyskasz w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Sprawdź naszą ofertę i umów się na wizytę za pośrednictwem wygodnego systemu online – kliknij przycisk "Zapisz się na szczepienia do Tajwanu" widniejący na stronie.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Tajwanu potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązku szczepienia do Tajwanu, bo obostrzenia COVID-19 zniesiono w 2023 roku.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajwanu?

Przed wyjazdem do Tajwanu warto przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec, krztusiec, jeśli od ostatniego szczepienia minęło 10 lat. W zależności od specyfiki podróży, dobrze jest też uodpornić się na żółtaczkę, japońskie zapalenie mózgu, meningokoki i wściekliznę. Po indywidualne wytyczne dotyczące immunizacji należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży.

Na co uważać w Tajwanie?

Mimo że zagrożenie dla zdrowia w Tajwanie nie jest wielkie, to warto pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Poza szczepieniami ważna jest ochrona przed ukąszeniami owadów oraz zachowanie zasad higieny i żywienia. Biegunki podróżnych to częsta dolegliwość, na którą nie ma bowiem żadnych szczepionek ochronnych.

Czy leczenie na Tajwanie jest drogie?

Opłata za usługi medyczne jest zazwyczaj pobierana przed wizytą. Aby pokryć koszty leczenia, które w przypadku poważnych zabiegów i hospitalizacji mogą być bardzo drogie, warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową przed podróżą. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto się zaszczepić, by zmniejszyć ryzyko infekcji na wakacjach.

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do Tajwanu?

Szczepienia Tajwan Kraków czekają w TropicalMed. Przed planowaną podróżą do Tajwanu warto odwiedzić nasz ośrodek pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków, aby dostosować listę szczepień do celu wyjazdu.

Czy na wizytę szczepienną trzeba się jakoś przygotować?

Zanim wybierzemy się do TropicalMed na szczepienia przed podróżą, ubierzmy się wygodnie, aby ułatwić wykonanie zastrzyku. Przygotujmy też dokument tożsamości. Podczas kwalifikacji medycznej lekarz może pytać o stan zdrowia, alergie oraz szczegóły planowanej podróży – dobrze jest posiadać te informacje.