Tajwan szczepienia – zdrowe wakacje w 5 krokach

Tajwan szczepienia 2023: jak uniknąć chorób w 5 krokach?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Tajwan szczepienia zalecane Katarzyna Ślusarz | 2023-05-10 (ostatnia aktualizacja: 2023-10-23)
W Tajwanie zagrażają choroby tropikalne, takie jak denga czy japońskie zapalenie mózgu. Dodatkowo, warto uodpornić się na wirusowe zapalenie wątroby czy błonicę, tężec i krztusiec (DTP). Sprawdź zalecane szczepienia i zasady profilaktyki chorób w Tajwanie.

Planując podróż do Tajwanu, trzeba pamiętać o pięciu ważnych kwestiach. Po pierwsze, sprawdzić zagrożenie chorobami w tym kraju. Po drugie, umówić się do lekarza medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem. Po trzecie, wykonać zalecone szczepienia: na błonicę, tężec i krztusiec, żółtaczkę, japońskie zapalenie mózgu, meningokoki oraz wściekliznę. Po czwarte, przestrzegać zasad profilaktyki na miejscu – chronić się przed komarami i dbać o higienę. Obserwując niepokojące objawy po powrocie, należy zgłosić się do lekarza i powiedzieć o swojej niedawnej podróży.

Lista: o czym pamiętać przed wyjazdem do Tajwanu?

Tajwan wakacje to nie lada wyzwanie dla organizmu przeciętnego turysty: leci się tam kilkanaście godzin, a na miejscu jest zupełnie inna strefa czasowa i klimatyczna (subtropikalna). Jet lag i gwałtowna zmiana warunków mogą negatywnie wpływać na kondycję, toteż warto zadbać o swoje zdrowie podczas podróży. W tym celu warto przestrzegać poniższych wskazówek. 

1. Tajwan czy jest bezpiecznie – jakie choroby zagrażają turystom?

Tajwan leży w strefie klimatu subtropikalnego, toteż zagrażają tam typowo egzotyczne choroby przenoszone przez komary – japońskie zapalenie mózgu i denga.

Równie ważna jest świadomość różnic w nawykach żywieniowych Europejczyków i Azjatów, a co za tym idzie – ryzyka biegunek podróżnych.

Przebywając w dużych skupiskach ludzkich, np. przy największych atrakcjach, na bazarach czy w obłożonych hotelach, można nabawić się zakażenia meningokokami. 

Poza tym, przed podróżą warto uodpornić się na choroby takie jak wirusowe zapalenie wątroby (typu A i B) oraz błonica, tężec i krztusiec (DTP). W przypadku ryzyka kontaktu z dzikimi zwierzętami, może też przydać się szczepienie na wściekliznę.

Planujesz pobyt w Tajwanie?

Zadbaj o swoje zdrowie przed wyjazdem

Nagła zmiana klimatu i strefy czasowej podczas podróży do Tajwanu może osłabiać odporność organizmu.
Turyści to grupa szczególnie narażona na infekcje – warto wspomóc swój organizm szczepieniami.
Najpoważniejsze symptomy japońskiego zapalenia mózgu to niedowłady oraz zaburzenia psychiczne.
Zalecenia dopasowane do podróży. Skuteczne szczepionki. Duży wybór terminów.
kobieta po szczepieniu. Tajwan czy jest bezpiecznie Zapisz się na szczepienia do Tajwanu

W sprawie sposobów zapobiegania wszystkim wymienionym dolegliwościom, warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. 

2. Kiedy odwiedzić lekarza medycyny podróży?

Wizyta u lekarza medycyny podróży TropicalMed jest wskazana przed każdym wyjazdem, szczególnie tak dalekim jak do Tajwanu. Jeśli jest możliwość, najlepiej jednak zaplanować wizytę około 6-8 tygodni wcześniej, aby zdążyć zaszczepić się na choroby mogące zagrażać podczas wakacji.

Tajwan wakacje last minute: nie warto rezygnować z wizyty, kiedy do wyjazdu zostało mniej czasu; konsultacja z lekarzem przed podróżą zwiększa szanse na zdrowy i bezpieczny pobyt w Tajwanie.

3. Tajwan szczepienia zalecane – którym chorobom zapobiegają?

Najważniejsze szczepionki do Tajwanu zapobiegają żółtaczce, japońskiemu zapaleniu mózgu, wściekliźnie, meningokokom oraz błonicy, tężcowi i krztuścowi. Oczywiście nie w każdym przypadku potrzebne są wszystkie wymienione szczepionki. Zalecenia dotyczące immunizacji są wydawane na indywidualnej kwalifikacji lekarskiej. Jak mogą wyglądać?

Tajwan szczepienia na wyjazd służbowy/pobyt hotelowy                     

Tajwan szczepienia zalecane na wycieczkę objazdową                             

Tajwan informacje dotyczące immunizacji studentów 
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • meningokoki
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • japońskie zapalenie mózgu
  • wścieklizna
Uczelnie mogą wymagać od zagranicznych studentów potwierdzenia immunizacji; np. Narodowy Uniwersytet Tajwanu (NTU) wymaga potwierdzenia szczepienia na odrę i różyczkę lub pozytywnego testu na przeciwciała.

Tajwan szczepienia zalecane na COVID-19 (dane aktualne na dzień 24.02.2023 r.) aby móc korzystać ze wszystkich atrakcji Tajwanu, takich jak np. kluby nocne czy pływalnie, trzeba mieć certyfikat potwierdzający przyjęcie trzech dawek szczepionki. Pozostałe obostrzenia zostały zniesione.

Aby dowiedzieć się więcej o poszczególnych chorobach, warto zapoznać się z dalszą częścią artykułu:

Japońskie zapalenie mózgu

Jest przenoszone przez komary, a szczyt sezonu epidemicznego przypada od maja do października. To właśnie wtedy najczęściej leci się do Tajwanu, toteż ryzyko groźnej wirusowej infekcji układu nerwowego jest wysokie.

WZW typu A

Czyli żółtaczka pokarmowa to jedna z tzw. chorób brudnych rąk. Jadając w miejscach typu street food i/lub nie przykładając odpowiedniej uwagi do higieny żywienia i osobistej, można nabawić się wirusowego zapalenia wątroby. Turyści to grupa szczególnie narażona na tę infekcję.

WZW typu B

Żółtaczka wszczepienna przenosi się głównie przez krew i drogą płciową. Szczepienie przeciw tej chorobie jest w Polsce obowiązkowe od 1994 roku. Ci, którzy urodzili się wcześniej, często wybierają preparat skojarzony Twinrix Adult na oba typy WZW. To świetna opcja przed podróżą.

WZW A i B szczepienia do Tajwanu cena: pojedyncza dawka Twinrix Adult na oba typy żółtaczki kosztuje 339 zł.

Błonica, tężec, krztusiec

To zestaw chorób, które podobnie jak WZW B, figurują w polskim Kalendarzu Szczepień Ochronnych i to znacznie dłużej. Zdecydowana większość polskiej populacji ma więc szczepienie za sobą. Daje ono jednak tylko 10 lat ochrony, co oznacza konieczność przyjmowania dawek przypominających. Są one ważne szczególnie przed podróżą.

Wścieklizna

To śmiertelna wirusowa choroba, której można się nabawić w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę. Tajwan jest wolny od psiej wścieklizny, ale osoby narażone na kontakt z dzikimi gatunkami (np. nietoperzami) mogą zostać zakażeni. Biwakowicze czy grotołazi to tylko niektóre z tzw. grup ryzyka.

Meningokoki

Gęstość zaludnienia w Tajwanie jest ponad 5 razy większa niż w Polsce, a tłumy ludzi sprzyjają transmisji meningokoków. Są to bakterie rozprzestrzeniające się drogą kropelkową, które mogą wywołać sepsę lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Osoby zakwaterowane w popularnych hotelach i zwiedzający największe atrakcje w sezonie turystycznym są narażeni na infekcję. 

Denga

Tropikalny klimat Tajwanu jest idealny dla gatunków komarów przenoszących wirusa dengi. Według amerykańskiej agencji CDC, w ostatnim czasie odnotowuje się tam większą niż zwykle liczbę zakażeń. Aby zapobiegać chorobie, która może przybrać formę niebezpiecznej gorączki krwotocznej zagrażającej zdrowiu i życiu, warto odpowiednio chronić się przed ukąszeniami komarów. Dodatkowym zabezpieczeniem są szczepienia ochronne (Qdenga), które są dostępne w ośrodku medycyny podróży TropicalMed.

4. Tajwan informacje o profilaktyce – jak zapobiegać chorobom, na które nie ma szczepień?

Spostrzegawczy czytelnicy zauważyli zapewne, że nie wymieniono szczepionek na biegunki podróżnych. Są to bowiem dolegliwości, na które jak dotąd nie ma dostępnych preparatów ochronnych w Polsce. Z tego względu ważne jest stosowanie się do zasad profilaktyki na wakacjach.

Po pierwsze, należy chronić się przed ukąszeniami komarów. Służą do tego moskitiery, repelenty, odpowiednia odzież (zakrywająca) oraz specjalne kapelusze z siatkami. To sposób na uniknięcie dengi i japońskiego zapalenia mózgu.

Po drugie, ważna jest higiena osobista i żywienia: mycie owoców i warzyw, spożywanie dobrze ugotowanych potraw, dezynfekcja rąk itd. Warto też zaopatrzyć się w probiotyk, który wzmocni forę bakteryjną jelit i zminimalizuje ryzyko przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego na egzotycznych wakacjach.

5. Co zrobić, podejrzewając chorobę po powrocie z Tajwanu?

Dbanie o swoje zdrowie obejmuje nie tylko przygotowania do podróży i stosowanie się do zasad profilaktyki w jej trakcie, ale także monitorowanie swojego stanu po powrocie z egzotycznej wycieczki. Obserwując jakiekolwiek niepokojące objawy po przyjeździe, należy skonsultować je z lekarzem i poinformować go o swoim pobycie za granicą.

Tajwan jak się przygotować do podróży?

Pakując się w podróż do Tajwanu, warto wziąć ze sobą adapter do gniazdek typu A i B (w Polsce są C i E). Chcąc podróżować wynajętym samochodem, warto zadbać o wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy, które jest wymagane od zagranicznych kierowców w Tajwanie. Dobrze jest pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego, gdyż leczenie i hospitalizacja mogą być bardzo kosztowne. O czym jeszcze należy pamiętać?

Tajwan – co warto wiedzieć

Stolica: Tajpej – jedną z największych atrakcji miasta jest świątynia Longshan

Język: mandaryński; może być problem z komunikacją w języku angielskim

Waluta: nowy dolar tajwański (TWD); do wymiany pieniędzy w banku może być potrzebny paszport

Wiza: obywatele Polski nie muszą mieć wizy do Tajwanu, jeśli pobyt trwa mniej niż 90 dni

Klimat: tropikalny; w miesiącach letnich jest najbardziej deszczowo i występuje ryzyko tajfunów

Plaże: przepiękne, egzotyczne plaże, takie jak Qixingtan czy Wanli Beach

Flora i fauna: Park Narodowy Kenting jest największy w kraju; chroni rafy koralowe, dziewicze lasy oraz zagrożone gatunki zwierząt, takie jak np. łuskowiec chiński

Transport: najlepiej przemieszczać się komunikacją publiczną, która jest w Tajwanie bardzo dobrze rozwinięta

Bezpieczeństwo: Tajwan to jedno z najbezpieczniejszych na świecie krajów; zagrożenie stanowią choroby zakaźne, ulewne deszcze i tajfuny w porze deszczowej

Kuchnia: warto spróbować lokalnych przysmaków, takich jak zupa hong shao niu rou mian; co ciekawe, popularna na świecie bubble tea pochodzi właśnie z Tajwanu.

Jeszcze więcej informacji o zaplanowaniu bezpiecznych wakacji w Tajwanie uzyskasz w ośrodku medycyny podróży TropicalMed. Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Sprawdź naszą ofertę (szczepienia do Tajwanu cena) i umów się na wizytę.

Serdecznie zapraszamy!

FAQ - często zadawane pytania

Czy do Tajwanu potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązku szczepienia do Tajwanu, jednak osoby bez certyfikatu potwierdzającego pełną immunizację na COVID-19 mogą mieć problem z dostępem do niektórych atrakcji, m.in. klubów nocnych czy siłowni.

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Tajwanu?

Przed wyjazdem do Tajwanu warto przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec, krztusiec, jeśli od ostatniego szczepienia minęło 10 lat. W zależności od specyfiki podróży, dobrze jest też uodpornić się na żółtaczkę, japońskie zapalenie mózgu, meningokoki i wściekliznę. Po indywidualne wytyczne dotyczące immunizacji należy zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Szczepienia Tajwan Kraków czekają w TropicalMed.

Na co uważać w Tajwanie?

Mimo że zagrożenie dla zdrowia w Tajwanie nie jest wielkie, to warto pamiętać o profilaktyce chorób zakaźnych. Poza szczepieniami ważna jest ochrona przed ukąszeniami owadów oraz zachowanie zasad higieny i żywienia. Biegunki podróżnych to częsta dolegliwość, na którą nie ma bowiem żadnych szczepionek ochronnych.

Czy leczenie na Tajwanie jest drogie?

Opłata za usługi medyczne jest zazwyczaj pobierana przed wizytą. Aby pokryć koszty leczenia, które w przypadku poważnych zabiegów i hospitalizacji mogą być bardzo drogie, warto wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową przed podróżą. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto się zaszczepić, by zmniejszyć ryzyko infekcji na wakacjach.