Kosowo jakie szczepionki i zalecenia profilaktyczne dla podróżnych?

Kosowo szczepienia: jak uniknąć chorób w podróży 2024?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, Kosowo szczepionki Katarzyna Ślusarz | 2023-09-07 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-26)
Wizyta w ośrodku medycyny podróży 6-8 tygodni przed wyjazdem do Kosowa pozwoli solidnie przygotować się pod kątem zdrowia. Szczepienia są o tyle ważne, że warunki sanitarne nie wszędzie są tam dobre, podobnie jak służba zdrowia.

Przed podróżą do Kosowa zaleca się szczepienia rutynowe, głównie na grypę i tężec. Uodpornienie na meningokoki, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B oraz wściekliznę jest wskazane w określonych przypadkach. Po indywidualny zestaw szczepień przydatnych w danej podróży należy zgłosić się do ośrodka medycyny podróży, najlepiej 6-8 tygodni przed wyjazdem.

Kosowo jak się przygotować do podróży, o czym pamiętać?

Chociaż Kosowo to stosunkowo małe i bardzo młode państwo, to ma wiele do zaoferowania przyjezdnym. Ten bałkański kraj jest odpowiednim miejscem dla osób poszukujących unikalnych doświadczeń z dala od tłumu turystów. Aby z wyjazdu przywieźć piękne wspomnienia zamiast choroby, należy odpowiednio się przygotować. Oto lista rzeczy do zrobienia:

 1. Wizyta u lekarza medycyny podróży: najlepiej zaplanować ją na 6-8 tygodni przed wyjazdem, jednak jeśli to niemożliwe, do ośrodka można zgłosić się z mniejszym zapasem czasu.
 2. Skompletowanie apteczki podróżnej: sprawdź, co powinna zawierać apteczka.
 3. Wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego: zmotoryzowani będą potrzebować polisy OC)[1].
 4. Sprawdzenie zasad wjazdu: według najnowszych danych (z 15.06.2022 r.) nie ma żadnych obostrzeń związanych z COVID-19[2]

Kosowo szczepienia: immunizacja ma charakter opcjonalny, jednak aby cieszyć się zdrowiem i spokojem podczas wyjazdu, warto się uodpornić.

Odwiedzając TropicalMed zanim odwiedzi się Kosowo szczepionki dopasowane do specyfiki wyjazdu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta otrzymuje się na miejscu. Nie trzeba zdobywać recept i samodzielnie ich wykupywać, co jest dużym ułatwieniem i oszczędnością czasu dla podróżnych.

Kosowo jakie szczepionki są zalecane i ile kosztują?

Wizyta u lekarza medycyny podróży ma na celu uzyskanie indywidualnej listy szczepionek dopasowanych do planu i specyfiki konkretnego wyjazdu. W poniższej tabelce można znaleźć ogólne zalecania dotyczące szczepień.

Kosowo szczepionki na wyjazd służbowy
Kosowo szczepionki na wyjazd turystyczny
 • rutynowe
 • meningokoki
 • rutynowe
 • WZW A i B
 • wścieklizna

Szczepienia do Kosowa koszt: o tym, ile łącznie trzeba zapłacić za immunizację przed podróżą, decyduje liczba i rodzaj szczepionek zaleconych przez lekarza. Sprawdź cennik TropicalMed (stawki za dawkę) i dowiedz się, ile kosztują poszczególne preparaty oraz z jakich pakietów możesz skorzystać. Pamiętaj, że każdą wizytę w TropicalMed rozpoczyna kwalifikacja do szczepienia w cenie 70 zł.

Kosowo szczepienia rutynowe – które są szczególnie ważne?

Szczepienia rutynowe są kluczowe przed wyjazdem do Kosowa (i nie tylko tam). Bardzo zaleca się sprawdzenie swojej historii szczepień i uzupełnienie ewentualnych braków. Najważniejsze powinno być uodpornienie na dwie następujące choroby:

Niech Twój pobyt w Kosowie będzie zdrowy!

Zadbaj o wykonanie szczepień przed podróżą

Zmęczenie podróżą zwiększa podatność organizmu na choroby.
W poszczególnych regionach Kosowa warunki higieniczne i poziom opieki może być różny; lepiej zadbać o swoje zdrowie przed wyjazdem.
Grypa to często bagatelizowana choroba występująca m.in. w Kosowie. Szczepienia chronią przed najcięższymi powikłaniami.
Jasne zalecenia dotyczące szczepień. Brak kolejek. Wygodna rejestracja online.
kobieta po szczepieniu. Kosowo jak się przygotować Zarejestruj się na szczepienia
 • Grypa to powszechna w Europie, wirusowa choroba przenoszona drogą kropelkową. Infekcja z gorączką, męczącym kaszlem, katarem i bólami mięśni, być nie tylko uciążliwa i wpłynąć na jakość podróży, ale też niebezpieczna i prowadzić do poważnych powikłań (np. zapalenia płuc). Szczepienie zaleca się szczególnie w przypadku podróży do Kosowa w wysokim sezonie epidemicznym, czyli w miesiącach zimowych.
 • Tężec to bakteryjna choroba neurologiczna z charakterystycznymi atakami skurczy mięśni, której można nabawić się wskutek zainfekowania rany. Przypominające szczepienie co 10 lat jest zalecane przed każdą podróżą.

Kosowo jak się przygotować: data ostatniej dawki na tężec (+ błonicę i ew. krztusiec) powinna znajdować się w książeczce szczepień. Jeśli nie minęło 10 lat lub więcej, nie ma potrzeby odświeżać szczepienia. Na grypę należy natomiast uodparniać się co roku.

Kto powinien zaszczepić się na meningokoki do Kosowa?

Szczepienie zapewnia ochronę przed groźnym zakażeniem meningokokami, mogącym prowadzić m.in. do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsy. Zjawisko bezobjawowego nosicielstwa tych bakterii jest w Europie dość powszechne, a drobnoustroje bardzo łatwo rozprzestrzeniają się drogą kropelkową w skupiskach ludzkich (np. w hotelach).

Dla ochrony zdrowia wśród odwiedzających Kosowo szczepienie na meningokoki są bardzo zalecane. Jest ono albo jednodawkowe (meningokoki ACWY), albo podawane w schemacie 2- lub 3-dawkowym, w zależności od zaleceń (6-miesięczny odstęp w dwudawkowym i 4-miesięczny w trzydawkowym).

Kosowo szczepionki na WZW A i B – jakie są dostępne opcje?

Wirusowe zapalenie wątroby może wystąpić w ostrej, objawowej formie, m.in. z żółtaczką, utratą apetytu, nudnościami, czy bólem w okolicach brzucha. WZW B bywa bezobjawowe i przewlekłe, co jest jeszcze groźniejsze, bo prowadzi do marskości i/lub nowotworu wątroby. Chorobę wywołują szczepy drobnoustrojów, oznaczonych literami A i B. Oba stanowią zagrożenie w dla podróżnych. 

Kosowo jakie szczepionki na tzw. żółtaczkę:

 • WZW typu A – przenosi się głównie drogą pokarmową: przez skażoną wodę/żywność i brudnymi rękami. W Kosowie mogą występować nierówności w jakości wody i standardów higienicznych w poszczególnych regionach. Osobom wybierającym się np. w regiony wiejskie, zaleca się szczepienie, uzdatnianie wody do picia, higienę oraz jadanie wyłącznie w sprawdzonych miejscach.
 • WZW typu B – w podróży przenosi się drogą krwi i płciową. Osoby mające w planach poddawanie się zabiegom medycznym/estetycznym lub zapominające o zabezpieczeniach podczas stosunków płciowych są narażone na zachorowanie podczas podróży do Kosowa.

Na WZW A w każdym wypadku trzeba uodpornić się na własną rękę, natomiast na WZW B od 1994-96 roku są obowiązkowe szczepienia w Polsce. Kto urodził się przed wprowadzeniem powszechnej immunizacji, może przyjąć szczepionkę na oba typy WZW, by szybciej i wygodniej się uodpornić. Ile ona kosztuje?

WZW szczepienia do Kosowa koszt: 339 zł/dawka (Twinrix Adult jest trzydawkowy) + kwalifikacja lekarska w cenie 70 zł na każdej wizycie.

Osoby zaszczepione w dzieciństwie nie muszą odświeżać swojej odporności na WZW B, jednak powinny pomyśleć o ochronie przed WZW A. W tym celu służą szczepionki monowalentne, dostępne w TropicalMed dla dorosłych i dzieci od 3. roku życia.

Czy wścieklizna w Kosowie zagraża przyjezdnym?

Szczepienie na wściekliznę przed wyjazdem do Kosowa jest ważne dla osób, które będą narażone na kontakt z dzikimi zwierzętami, np. z nietoperzami podczas zwiedzania jaskiń. Aby uniknąć śmiertelnej choroby układu nerwowego, należy skonsultować z lekarzem swój plan wycieczki pod kątem zagrożenia wirusem wścieklizny.

Patogen występuje w ślinie zwierząt, które gryząc lub liżąc człowieka, przenoszą na niego śmiertelną chorobę neurologiczną. Może ona wystąpić w formie porażennej lub mózgowej, jednak w każdym przypadku bez profilaktyki poekspozycyjnej (m.in. szczepień) jest praktycznie w 100% śmiertelna.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Kosowa?

Dla osób zainteresowanych historią, kulturą i pięknem przyrody, Kosowo jest fascynującym miejscem do odwiedzenia. Warto sprawdzić, co oferuje osobom przyjezdnym, by sporządzić plan wycieczki i otrzymać na jego podstawie dokładniejsze zalecenia profilaktyczne.

Kosowo – co warto wiedzieć

Stolica: Prisztina – warto zobaczyć Bibliotekę Narodową Kosowa nie tylko ze względu na zawarte w niej zbiory, ale także ciekawą architekturę

Język: albański, serbski

Waluta: euro (EUR); chcąc wymienić pieniądze na miejscu, warto korzystać tylko z usług znanych banków

Wiza: Polacy nie potrzebują wizy do Kosowa na pobyt do 90 dni

Klimat: podzwrotnikowy, z charakterystyczną piętrowością klimatyczną

Flora i fauna: w malowniczym Parku Narodowym Bjeshkët E Nemuna występuje roślinność i zwierzęta typowe dla Europy

Transport: najlepszym środkiem transportu publicznego są autobusy; sieć kolejowa jest dość słabo rozwinięta 

Bezpieczeństwo: szczególnie na północy kraju sytuacja społeczna jest napięta; zaleca się zachowanie podstawowych środków ostrożności 

Kuchnia: słodka flija czy sarma to typowe bałkańskie przysmaki, których warto spróbować podczas pobytu w Kosowie

Powyższe informacje mogą pomóc w opracowaniu idealnego planu wycieczki. Kiedy będzie już gotowy, warto zgłosić się do lekarza medycyny podróży. Na podstawie badania stanu zdrowia pacjenta i wiedzy o planowanym przebiegu danej wycieczki, specjalista wyda najlepiej dopasowane zalecenia dotyczące profilaktyki chorób (w tym szczepień).

Serdecznie zapraszamy na konsultację!

FAQ - często zadawane pytania

Jakie szczepienia przed wyjazdem do Kosowa?

Przed wyjazdem do Kosowa, warto rozważyć podstawowe szczepienia przeciw grypie i tężcowi. W niektórych okolicznościach mogą być zalecane szczepienia przeciw meningokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz wściekliźnie.

Czy do Kosowa potrzebne są szczepienia?

Wszystkie szczepienia do Kosowa są opcjonalne, jednak aby cieszyć się zdrowiem podczas pobytu w tym kraju, zaleca się uodpornienie przed podróżą.

Gdzie pójść na szczepienia do Kosowa w Krakowie?

Na szczepienia Kosowo Kraków najlepiej zgłosić się do TropicalMed mieszczącego się pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków. Można tam liczyć na sprawne i kompleksowe przygotowanie do podróży pod kątem zdrowia.

Na co uważać w Kosowie?

Będąc w Kosowie należy uważać na wodę z kranu i lokale serwujące jedzenie w niehigienicznych warunkach. Skażona woda i żywność są częstą przyczyną chorób zakaźnych. Poza tym należy bezwzględnie przestrzegać higieny rąk, chronić się przed słońcem oraz dbać o odpowiednie nawodnienie i odpoczynek.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Wybierając się do TropicalMed należy mieć przygotowane informacje takie jak trasa, termin i specyfika podróży do Kosowa. Należy też wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz założyć coś wygodnego, by szybko odsłonić ramię do wkłucia.