Jakie szczepienia na Kaukaz warto wykonać przed podróżą?

Kaukaz szczepienia zalecane 2024 – na jakie choroby?

zdjęcie Katarzyna Ślusarz, szczepienia na Kaukaz Katarzyna Ślusarz | 2024-02-28 (ostatnia aktualizacja: 2024-03-19)
Przed podróżą na Kaukaz ważne jest wykonanie, uzupełnienie lub odświeżenie szczepień, m.in. na odrę czy dur brzuszny. TropicalMed oferuje kompleksową opiekę medyczną, dopasowaną do potrzeb podróżnika. Przykładowo, uwzględniamy ochronę przed chorobą wysokościową podczas wędrówki po górach Kaukazu, zalecając odpowiednie leki.

Ponieważ w krajach Kaukazu warunki sanitarne są na niskim poziomie, warto zaszczepić się na dur brzuszny i WZW A. Dodatkowym zagrożeniem są meningokoki oraz WZW B, na które również warto się uodpornić. Planujący wyprawę w plener powinni przyjąć immunizację przeciw wściekliźnie i kleszczowemu zapaleniu mózgu

W krajach Kaukazu nie ma wymogów co do szczepionki na COVID-19. Zalecaną immunizację i zalecenia profilaktyczne można otrzymać w TropicalMed – przychodnię najlepiej odwiedzić 6-8 tygodni przed planowanym wyjazdem.

 

Czy przed podróżą na Kaukaz szczepienia są zasadne?

Kaukaz turystyka to malownicze górskie krajobrazy, bogata historia, różnorodna kultura i urokliwe stolice – wszystko to przyciąga wycieczkowiczów z całego świata. Podróżowanie do tego obszaru może również wiązać się z pewnymi zagrożeniami dla zdrowia. Planując wyjazd, należy więc być świadomym niebezpieczeństw i podejmować działania profilaktyczne. Przed wieloma chorobami skuteczną ochronę dają wyłącznie szczepienia na Kaukaz.

Kaukaz jako region swoim terytorium obejmuje 4 państwa usytuowane pomiędzy Morzem Czarnym a Morzem Kaspijskim, na pograniczu Europy i Azji. Kraje Kaukazu to:

Szczegółowe zalecenia profilaktyczne dla odwiedzających poszczególne kraje Kaukazu znajdują się w odnośnikach. W dalszej części można zapoznać się z wytycznymi co do zabezpieczenia zdrowia przed niebezpieczeństwami czyhającymi w całym regionie. 

Jakie szczepienia na Kaukaz przyjąć i kiedy zgłosić się na wizytę?

Na 6-8 tygodni przed planowaną wyprawą warto odwiedzić przychodnię TropicalMed. To optymalny czas, w którym lekarz zaplanuje immunizację, a organizm podróżnika zdąży uodpornić się na zagrażające choroby. Jakie? 

Choć wszystkie kraje Kaukazu zniosły wymóg szczepienia na COVID-19, nie wolno zapomnieć o pozostałych, zalecanych przed wyjazdem. Plan immunizacji i działań profilaktycznych przeciw konkretnym infekcjom będzie różnić się w zależności od planu wycieczki czy docelowych miejsc.

Kaukaz to ciekawy, ale wymagający cel podróży

Zabezpiecz się przed chorobami zakaźnymi

Warunki higieniczno-sanitarne w niektórych zakątkach Kaukazu mogą być słabe, więc jest większe ryzyko duru brzusznego i WZW A.
Psy i dzikie zwierzęta chore na wściekliznę są w krajach Kaukazu spotykane dość powszechnie.
Według CDC, Gruzja i Azerbejdżan są bardziej obciążone WZW typu B niż Polska. Warto rozważyć szczepienia ochronne.
Bezpieczne i skuteczne szczepionki. Brak kolejek. Indywidualne podejście.
kobieta po szczepieniu. góry Kaukaz Wybierz termin wizyty
Kaukaz wyjazd służbowy/hotelowy
Kaukaz wycieczka objazdowa
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i WZW B
  • meningokoki
  • dur brzuszny
  • szczepienia rutynowe
  • WZW A i WZW B
  • dur brzuszny
  • wścieklizna
  • kleszczowe zapalenie mózgu

Wszystkie wymienione wyżej szczepienia na Kaukaz oferuje TropicalMed. W dalszej części artykułu można dowiedzieć się więcej na temat chorób, którym zapobiegają.

Rutynowe szczepienia na Kaukaz

Do szczepień rutynowych, co do których należy upewnić się przed wyjazdem i ewentualnie przyjąć dawkę przypominającą, należą:

  • Odra, świnka, różyczka  szczególnie odra, wirusowa choroba zakaźna z charakterystyczną wysypką i wysoką gorączką stanowi niebezpieczeństwo m.in. w Gruzji, gdzie odnotowuje się przypadki zachorowań w ostatnich latach.
  • Tężec, błonica, krztusiec  w szczególności groźny jest tężec, czyli bakteryjna choroba układu nerwowego, wywoływana wskutek zanieczyszczenia rany; warto przyjmować dawkę przypominającą co 10 lat;
  • Grypa – immunizację warto przyjmować co sezon, by utrzymać odporność organizmu.

W TropicalMed oferujemy zarówno aktualne szczepionki przeciw grypie, jak i skojarzone preparaty 3w1 chroniące przed błonicą, tężcem, krztuścem oraz odrą, świnką i różyczką.

Kaukaz szczepienia na choroby brudnych rąk

Dostęp do odpowiednich warunków sanitarnych może być utrudniony w niektórych zakątkach regionu. Spożywanie nieumytych owoców i warzyw czy skażonej wody nierzadko skutkuje zachorowaniem na dur brzuszny czy WZW A. Działania profilaktyczne są ważne, jednak skuteczną ochronę dają szczepienia na Kaukaz:

  • WZW A, czyli wirusowe zapalenie wątroby typu A objawia się m.in. gorączką i nudnościami; może prowadzić do poważnego uszkodzenia narządu. W TropicalMed dostępna jest szczepionka Twinrix Adult, która chroni też przed WZW B (o czym w dalszej części artykułu).
  • Durowi brzusznemu towarzyszą gorączka, zaparcia czy wymioty. Infekcja może uszkodzić wątrobę i jelita. Aby się przed nią uchronić, warto przyjąć trzydawkową immunizację w formie doustnej (--- zł/dawka) lub w postaci pojedynczej szczepionki iniekcyjnej (299 zł). Szczepienie należy zakończyć ok. 10 dni przed wyjazdem.

Innymi dolegliwościami żołądkowymi często dotykającymi turystów są biegunki. Nie wolno więc zapominać o częstej dezynfekcji rąk i piciu tylko przegotowanej wody albo butelkowanych napojów. Lepiej wybrać restauracje, w których posiłki są przygotowywane i przechowywane w warunkach higienicznych. Więcej zaleceń profilaktycznych można otrzymać podczas konsultacji z lekarzem medycyny podróży w TropicalMed.

Ochrona zdrowia na łonie natury

Kaukaz turystyka w plenerze niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw – tutaj immunizacja powinna objąć choroby przenoszone przez dzikie zwierzęta oraz kleszcze:

Wścieklizny można nabawić się wskutek ugryzienia (rzadziej polizania) przez chore zwierzę. We wszystkich krajach Kaukazu powszechnie spotyka się wściekłe psy, a na zetknięcie się z dzikimi zwierzętami narażeni są obozowicze czy grotołazi. Wścieklizna niemal w każdym przypadku kończy się śmiercią, a przy zaobserwowaniu objawów, jak kłucie rany czy światłowstręt na pomoc medyczną jest za późno.

Podróżnym zaleca się przyjęcie szczepienia jeszcze przed wyjazdem – w TropicalMed dostępny jest bezpieczny preparat podawany w 2-4 dawkach domięśniowo. Na ochronę można liczyć już 2 tygodnie po pełnej immunizacji (cena: --- zł/dawka).

Zakażone kleszcze są spotykane powszechnie szczególnie na terenie Rosji, a ich ukąszenie może skutkować groźnym kleszczowym zapaleniem mózgu. Drobnoustroje obecne w ślinie kleszcza mogą przedostać się do organizmu człowieka natychmiast po ukąszeniu, toteż nawet szybkie usunięcie kleszcza niekoniecznie zapobiegnie infekcji, jeśli pajęczak był zakażony. Choroba początkowo może być podobna do grypy, lecz jej powikłania są bardzo poważne – prowadzą do zapalenia opon mózgowych bądź rdzenia kręgowego.

Dla podróżujących na Kaukaz szczepienia na KZM w TropicalMed są dostępne w przystępnym cenowo pakiecie (sprawdź cennik).

Warto też zaopatrzyć się w repelenty dodatkowo odstraszające kleszcze. Te pajęczaki mogą przenosić też groźną gorączkę krwotoczną krymsko-kongijską, na którą nie ma szczepionki, a która jest zagrożeniem w regionie Kaukazu.

Inne szczepienia na Kaukaz, które warto przyjąć

To nie wszystkie zagrożenia czyhające na turystów w krajach Kaukazu. Warto też uodpornić się na WZW typu B oraz groźne meningokoki.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B przenosi się głównie drogą płciową i przez kontakt ze skażoną krwią. Pierwotne objawy (zażółcenie skóry i białek oczu, mocz o ciemnej barwie) są oznaką uszkodzenia wątroby. Przewlekła infekcja może doprowadzić do marskości i/lub nowotworu. 

Ważne jest więc przestrzeganie zasad higieny: prawidłowe używanie prezerwatyw, ostrożność w kontaktach seksualnych, higieniczne wykonywanie zastrzyków i tatuaży. Przed WZW B skutecznie chroni szczepienie. W ofercie TropicalMed dostępna jest trzydawkowa, skojarzona szczepionka przeciw obydwu wspomnianym typom WZW w cenie 339 zł/dawka. 

Meningokokami można zarazić się w zatłoczonych miejscach, tj. bazarach czy miejscach zamieszkania zbiorowego (np. hotelach) drogą kropelkową. Zakażenie bakteriami początkowo przypomina przeziębienie, jednak jego skutkiem może być inwazyjna choroba meningokokowa – posocznica czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Groźnej infekcji zapobiegają szczepienia w TropicalMed – pacjenci chętnie wybierają jednodawkowe szczepienia na Kaukaz przeciw meningokokom w cenie 279 zł za dawkę.

Kaukaz szczepienia: przed każdym szczepieniem pacjent przechodzi obowiązkową kwalifikację medyczną (70 zł). W TropicalMed wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, oszczędzając ich czas i pieniądze – kwalifikację i dawkę szczepionki można otrzymać podczas jednej wizyty.

Góry Kaukaz a choroba wysokościowa – jak jej uniknąć?

Wyjście w góry Kaukaz bezwzględnie musi zostać odpowiednio zaplanowane. Nie wolno zapomnieć o apteczce, kremie z filtrem UV oraz odpowiednim ubraniu. Dodatkowo niezbędne jest odpowiednie przygotowanie kondycyjne i aklimatyzacja. Dużą rolę odgrywają też leki na chorobę wysokościową.

Góry Kaukaz – najwyższe szczyty
W paśmie gór Kaukaz znajdują się najwyższe szczyty trzech państw tego regionu. Elbrus (5642 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Rosji i jednocześnie najwyższa góra Kaukazu. Szchara (5193 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gruzji, a Bazardüzü (4466 m n.p.m.) – Azerbejdżanu.

Od 2500 m n.p.m. mogą pojawiać się pierwsze objawy choroby górskiej; zdobywanie najwyższych szczytów musi więc być poprzedzone starannym przygotowaniem pod kątem zdrowia.

Kaukaz wycieczka – o co jeszcze trzeba zadbać?

Do obowiązkowych elementów, które trzeba ująć w przygotowaniach do wyjazdu, należą:

Dodatkowo, ubezpieczenie do Rosji musi pokrywać koszty opieki zdrowotnej, natomiast kierowcy podróżujący własnym samochodem muszą posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Jeśli chodzi o dokument wjazdowy, z dowodem osobistym można przekroczyć granicę jedynie z Gruzją. Do pozostałych państw potrzebny jest paszport. Planując podróż do Rosji, dodatkowo należy wcześniej (w jednym z rosyjskich urzędów konsularnych w Polsce) uzyskać wizę, a jeśli pobyt przekracza 7 dni – zameldować się. W Azerbejdżanie obowiązkowemu zameldowaniu podlegają osoby przebywające w kraju ponad 15 dni.

Zamknięte granice lądowe do Azerbejdżanu
Wybierający się do Azerbejdżanu powinni także wiedzieć, że obecnie wjazd i wyjazd do kraju jest możliwy wyłącznie drogą powietrzną – na dzień 28.02.2024 granice lądowe dla ruchu turystycznego są zamknięte.

Oprócz tego, należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Kaukaz turystyka może być wspaniałą przygodą i niezapomnianym przeżyciem. Aby wyjazd był bezpieczny i udany, warto zadbać o przygotowanie pod kątem zdrowotnym. W TropicalMed można otrzymać wszystkie niezbędne szczepienia oraz jasne zalecenia profilaktyczne. Nasz wykwalifikowany personel medyczny indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta, aby wykluczyć ryzyko zarażenia każdą z zagrażających na wyjeździe chorobą.

Serdecznie zapraszamy do TropicalMed!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się do krajów Kaukazu?

Adres małopolskiej przychodni TropicalMed, gdzie można otrzymać ochronne szczepienia Kaukaz Kraków, to: (Wrocławska 53D, 30-011 Kraków).

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Na wizytę w TropicalMed należy wziąć ze sobą dokument tożsamości i kartę zdrowia z istotnymi informacjami o stanie pacjenta, a także plan wyjazdu (z terminami i miejscami docelowymi). Ważne, aby na godzinę przed immunizacją niczego nie jeść, nie pić, ani nie przyjmować lekarstw. Warto założyć swobodne ubranie, niekrępujące ruchów.

Czy do Kaukazu trzeba się szczepić?

Przygotowując się do wyjazdu do krajów Kaukazu zdecydowanie warto wziąć pod uwagę szczepienia ochronne, gdyż wskutek słabych warunków sanitarnych rozprzestrzeniają się tam groźne choroby: dur brzuszny czy WZW A. Ponadto, na wiele (np. śmiertelną wściekliznę) szczepienie jest jedynym skutecznym środkiem zabezpieczającym.

Na co uważać w Kaukazie?

Należy wystrzegać się spożywania nieumytych owoców i warzyw, jeść tylko z pewnych źródeł, pamiętać o częstej dezynfekcji rąk oraz stosować repelenty na pajęczaki. Więcej szczegółowych wskazówek, na co uważać w Kaukazie, przekazuje lekarz medycyny podróży podczas konsultacji w TropicalMed.

Wybierasz się na Kaukaz?

Zdobądź szczepienia i zalecenia zdrowotne w TropicalMed
Wybierz termin wizyty
Czytaj więcej: