Braki szczepionek: wścieklizna, denga (brak w Lublinie), japońskie zapalenie mózgu (brak we Wrocławiu).

Na co uważać na Litwie, by nie narazić się na choroby?

Litwa szczepienia 2024 – jakie są zalecenia?

Klaudia Gierlicka | 2024-07-02 (ostatnia aktualizacja: 2024-10-28)
Litwa jest krajem, w którym występuje wysokie ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu. MSZ przestrzega też przed błonicą, której w Polsce nie ma wcale. Sprawdź, jak chronić się przed chorobami i przygotuj się do podróży z TropicalMed!

Podróż na Litwę wymaga pewnych przygotowań. Zalecane szczepienia obejmują ochronę przed błonicą, tężcem, krztuścem, WZW typu A i B, kleszczowym zapaleniem mózgu, meningokokami i grypą, a w określonych przypadkach, także wścieklizną. Profilaktyka (w tym szczepienia) zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym.

Czy na Litwie jest bezpiecznie pod kątem zdrowia?

Podróż na Litwę to gratka dla miłośników historii (szczególnie zabytkowej architektury), dziewiczej przyrody oraz poznawania nowych kultur. Aby wynieść z niej jak najwięcej dobrych wspomnień, warto przygotować się pod kątem zdrowia – wykonać szczepienia na Litwę, poznać zasady profilaktyki oraz zadbać o ubezpieczenie.

Nie ma wątpliwości co do tego, czy Litwa jest w Unii Europejskiej, a to oznacza możliwość skorzystania z udogodnień, jakie daje karta EKUZ (szczegóły w artykule). Niestety, niektóre świadczenia są płatne mimo ubezpieczenia – jest to leczenie stomatologiczne oraz szpitalne bez skierowania (nie dotyczy nagłych przypadków).

Jakie szczepienia na Litwę są obowiązkowe i zalecane?

Litwa szczepienia COVID-19: nie ma obowiązku immunizacji ani posiadania paszportów covidowych; IATA podaje, że obostrzenia zniesiono 1 maja 2022 roku[1].

O tym, czy na Litwie jest bezpiecznie, decydują podjęte środki ochrony zdrowia, a najważniejszym są szczepienia. Dobiera się je w zależności od indywidualnych czynników oraz terminu i specyfiki wyjazdu. Przykładowe listy chorób, na które warto się uodpornić, można znaleźć w poniższej tabeli.

Litwa wycieczka objazdowa/turystyczna
Litwa wyjazd hotelowy/służbowy
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu B
  • meningokoki
  • grypa
  • błonica, tężec, krztusiec
  • WZW typu A i B
  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • wścieklizna

Poniżej można znaleźć więcej na temat poszczególnych chorób, m.in. sposobów, w jakie się rozprzestrzeniają. Pozwoli to dowiedzieć się, na co uważać na Litwie, by nie narażać się na infekcje.

Błonica, tężec i krztusiec

Dla osób, których celem podróży jest Litwa szczepienia rutynowe są kluczowe. Jedną z ważniejszych jest dawka przypominająca na błonicę, krztusiec i tężec. Dwie pierwsze choroby rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (przez mówienie, kaszel, kichanie), a tężec – przez zanieczyszczenie rany/skaleczenia.

Ciesz się zdrowym i spokojnym wyjazdem na Litwę

Wykonaj szczepienia według zaleceń

Litwa jest jednym z krajów o największej liczbie zgłaszanych przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
W miejscach zatłoczonych, takich jak np. obłożone obiekty noclegowe, jest spore ryzyko zarażenia się grypą czy meningokokami.
Chorowanie za granicą to nie tylko uszczerbek na zdrowiu, ale także strata czasu i cennych wspomnień.
Szeroki wybór szczepionek. Duża dostępność terminów. Indywidualne zalecenia.
kobieta po szczepieniu. czy na Liwie jest bezpiecznie Zapisz się na wizytę szczepienną

Jako że MSZ przestrzega przed błonicą na Litwie[2], a ECDC przed wzrostem zachorowań na krztusiec w Europie[3], warto pamiętać o zastrzyku co 10 lat, który chroni przed wszystkimi trzema chorobami.

WZW A i WZW B

Wirusowe zapalenie wątroby może objawiać się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, żółtaczką, gorączką czy jasnym, gliniastym stolcem i ciemnym zabarwieniem moczu. W zależności od typu, przenosi się:

  • drogą pokarmową i brudnymi rękami (WZW A),
  • drogą płciową i przez kontakt ze skażoną krwią (WZW B).

Drugi z wymienionych wariantów może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do marskości czy raka wątroby, dlatego od 1994-96 roku w Polsce wprowadzono obowiązek Immunizacji.

Litwa szczepienia skojarzone: podróżni są w grupie ryzyka obu rodzajów WZW, więc osoby nieszczepione w dzieciństwie powinny rozważyć trzydawkowy preparat na oba typy choroby; jest on dostępny w TropicalMed.

Meningokoki i grypa

To dwie choroby rozprzestrzeniające się drogą kropelkową, a więc stanowiące ryzyko szczególnie w miejscach zatłoczonych, pełnych potencjalnych nosicieli meningokoków czy wirusów grypy. Zakażenie grozi:

Wymienione wyżej szczepienia na Litwę są zalecane szczególnie osobom podróżującym w sezonie jesienno-zimowym. Przydają się nie tylko podczas pobytu na Litwie, ale także po powrocie do Polski, gdzie choroby także są rozpowszechnione.

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Nazwa tej choroby dokładnie opisuje, na co uważać na Litwie. Aktywność kleszczy trwa praktycznie przez cały rok, z wyjątkiem miesięcy zimowych. Rozpowszechnienie choroby w tym kraju jest naprawdę ogromne, a najwięcej zakażeń odnotowuje się w okręgach olickim i uciańskim[4].

Planując wypoczynek na łonie natury, warto rozważyć szczepienia na Litwę. Szybkie wyciągnięcie kleszcza nie zapobiega bowiem zakażeniu, a dodatkowo nie ma specyficznego lekarstwa na kleszczowe zapalenie mózgu.

Wścieklizna

Miłośnicy przyrody, planujący spędzać czas na świeżym powietrzu i z dala od większych miast, powinni skonsultować się w sprawie szczepienia na Litwę przeciw wściekliźnie. To śmiertelna, neurologiczna choroba wirusowa, której można nabawić się w wyniku pogryzienia (rzadziej polizania) przez chore zwierzę – zazwyczaj bezpańskie psy czy dzikie gatunki.

Ryzyko wśród podróżnych jest niewielkie, więc szczepienie na wściekliznę jest selektywne – zalecane tylko najbardziej narażonym podróżnym.

Litwa szczepienia cennik – ile kosztuje zdrowie w podróży?

Dla osób, których celem podróży jest Litwa szczepienia w TropicalMed są poprzedzone kwalifikacją lekarską za 70 zł. Podczas wizyty specjalista wydaje zalecenia profilaktyczne i przeprowadza szczepienie/a. Ceny (za dawkę) można znaleźć jednym kliknięciem – sprawdź: oferta TropicalMed.

Nasz ośrodek oferuje zarówno preparaty skojarzone (np. na WZW A+B za 399 zł/dawka) jak i monowalentne (np. na grypę za 99 zł). Bardzo korzystnym cenowo rozwiązaniem są też profilowane zestawy szczepień, np. Kleszczowe zapalenie mózgu. 

Ciekawostki: Litwa jak się przygotować na wyjazd?

Kiedy wiadomo już, jakie szczepienia wykonać przed podróżą, a także czy Litwa jest w Unii, a więc jakie świadczenia pokrywa EKUZ, warto przejść do planowania wycieczki. W zorganizowaniu udanego wyjazdu mogą pomóc poniższe informacje i ciekawostki.

Litwa wycieczka – co warto wiedzieć?

Stolica: Wilno – tamtejszy zespół zabytkowy wpisany na listę UNESCO to gratka dla miłośników historii i architektury

Język: litewski, chociaż w większych miastach turystycznych nie powinno być problemów z komunikacją po angielsku czy rosyjsku

Waluta: euro (EUR); karty kredytowe są też w powszechnym użyciu

Klimat: umiarkowany, z ciepłymi latami i mroźnymi zimami

Plaże: największy i najpopularniejszy kurort nadmorski to Połąga 

Flora i fauna: największy na Litwie jest Dzukijski Park Narodowy, w 90% porośnięty lasem i zamieszkiwany przez liczne gatunki ssaków, ptaków, ryb, gadów i płazów

Transport: zarówno transport lotniczy, wodny (promy), publiczny jak i drogowy na Litwie są dobrze rozwinięte

Bezpieczeństwo: pod względem bezpieczeństwa Litwa jest krajem zbliżonym do Polski; nie ma większego zagrożenia przestępczością, ale warto zachować podstawowe środki ostrożności

Kuchnia: ziemniaczane pyzy zwane cepelinami czy chłodnik litewski na bazie botwiny to tylko niektóre warte spróbowania przysmaki

Na planowanie podróży turyści dają sobie większy lub mniejszy zapas czasu. Wizytę w TropicalMed warto jednak zarezerwować minimum miesiąc przed wyjazdem. Korzystając z ofert typu Litwa wycieczka last minute nie warto jednak całkowicie rezygnować z konsultacji i immunizacji. Przyspieszone schematy szczepień i cenne wskazówki profilaktyczne są bowiem kluczowe dla zdrowia i komfortu podróży.

Serdecznie zapraszamy na wizytę!

FAQ - często zadawane pytania

Gdzie można w Krakowie zaszczepić się na Litwę?

TropicalMed pod adresem Wrocławska 53D, 30-011 Kraków to miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o swoje zdrowie przed podróżą. Na pacjentów czekają skuteczne szczepienia Litwa Kraków oraz indywidualne zalecenia profilaktyczne.

Czy trzeba przygotować się przed wizytą?

Przed wizytą należy spożyć posiłek i wziąć lekarstwa przyjmowane na stałe tak jak zazwyczaj. Warto wybrać wygodny ubiór, ułatwiający lekarzowi iniekcję. Nie wolno zapomnieć o dowodzie osobistym czy innym dokumencie potwierdzającym tożsamość.

Czy na Litwę potrzebne są szczepienia?

Nie ma wymaganych szczepień na Litwie, ale ze względu na występowanie chorób zakaźnych, m.in. kleszczowego zapalenia mózgu, warto rozważyć immunizację.

Jakie szczepienia przed wyjazdem na Litwę?

Na Litwie przydadzą się szczepienia na kleszczowe zapalenie mózgu, wirusowe zapalenie wątroby, grypę i meningokoki, a w określonych przypadkach – także na wściekliznę. Warto też sprawdzić swoją historię szczepień i w razie potrzeby przyjąć dawkę przypominającą na błonicę, tężec i krztusiec (pojedynczy zastrzyk co 10 lat).